Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Nato

Suomalainen maisema hämmensi ranskalaisia ja italialaisia alppisotilaita

17.3.2026 18:22
Lue lisää 
Politiikka
Oikeuskansleri Janne Salminen Orpon hallituksen ja Ahvenanmaan maakunnan hallituksen yhteisessä iltakoulussa 19. marraskuuta 2025. (Kuva: Katja Säilä / Valtioneuvoston kanslia)

Oikeuskansleri: Hallituksen esitys sotilastiedustelulain laajentamiseksi vaatii vielä merkittävää jatkovalmistelua

Myös eduskunnan oikeusasiamies ja tiedusteluvalvontavaltuutettu katsovat lausunnoissaan, että esitysluonnoksessa on vielä täsmennettävää.
STT / Sanna Nikula, Minna Pulli 9.1.2026 9:53, muokattu 9.1.2026 10:50
a– a+
Politiikka

Hallituksen esitysluonnos sotilastiedustelulain uudistamisesta vaatii oikeuskanslerin mukaan vielä merkittävää jatkovalmistelua. Osa keskeisistä ehdotuksista jää esityksen perusteluissa käsittelemättä perustuslain kannalta, katsoo oikeuskansleri lausunnossaan.

Oikeuskanslerin mukaan jatkovalmistelulle antaa hyvän pohjan perustuslakivaliokunnan mietintö vuodelta 2018, jolloin nykyisin voimassa olevia tiedustelulakeja sorvattiin. Nyt valmistelussa olevassa uudistuksessa esitetään useita laajennuksia sotilastiedustelun toimivaltaan ja tietojenvaihtoon esimerkiksi verottajan ja eläkelaitosten kanssa.

Sotilastiedustelun pääkohteena on vieraiden valtioiden viranomaisten ja muiden organisaatioiden toiminta.

Lausuntokierros päättyy perjantaina. Lait pyritään saamaan voimaan kesäkuun alussa. 

Myös muun muassa eduskunnan oikeusasiamies ja tiedusteluvalvontavaltuutettu katsovat lausunnoissaan, että esityksessä on vielä täsmennettävää.

Luonnoksessa muun muassa ehdotetaan, että nykyiset yksilön viestinnän salaisuutta turvaavat rajaukset poistettaisiin. Vastedes tietoliikennetiedustelua voisi kohdentaa viesteihin niiden sisällön eli esimerkiksi tiettyjen sanojen perusteella.

Oikeuskanslerin mukaan tiedustelun kohdentuminen viestin sisältöön kuuluu luottamuksellisen viestin suojan ydinalueelle ja on siksi merkittävä perusoikeusrajoitus.

Oikeuskansleri ja myös eduskunnan oikeusasiamies kiinnittävät huomiota siihen, että kyseistä ehdotusta ei ole lainkaan käsitelty luonnoksen säätämisjärjestysperusteluissa. Oikeuskansleri katsoo, että puute tulee korjata.

Uudistus toisi lisäksi uusia tiedusteluvaltuuksia muun muassa Rajavartiolaitokselle, mikä sekin vaatii oikeuskanslerin mukaan tarkempaa käsittelyä esityksen perusteluissa.

Uudistuksen yhtenä tavoitteena on, että eläkkeelle jääneitä sotilastiedustelussa toimineita virkamiehiä voitaisiin hyödyntää sotilastiedustelussa.

Oikeuskanslerin mielestä ehdotus nostaa esille kysymyksiä, jotka liittyvät muun muassa eläkkeelle jääneen henkilön virkavastuuseen ja salassa pidettävän aineiston käsittelyyn. 

– Perustelut esityksessä ovat tältä osin huomattavan suppeat.

Merkityksellisenä oikeuskansleri pitää myös ehdotusta muuttaa teknisen laitetarkkailun lupa henkilöperusteiseksi siten, että tiedustelulupa ei olisi enää laite- tai ohjelmistokohtainen.

Tämä tarkoittaa, että kun tuomioistuimen luvassa määritelty toimenpiteen kohteena oleva henkilö jatkossa ottaisi tai hänen oletettaisiin ottaneen käyttöönsä uusia laitteita tai ohjelmistoja, voisi tiedusteluviranomainen kohdistaa toimenpiteen näihin laitteisiin tai ohjelmistoihin, vaikka niitä ei olisi mainittu tuomioistuimelle toimitetussa lupahakemuksessa. 

Oikeuskanslerin mukaan se tarkoittaisi tiedustelumenetelmän tuomioistuinkontrollin vähentymistä. Muutosehdotusta ei ilmeisesti ole arvioitu oikeusturvan osalta lainkaan esityksessä, hän arvioi lausunnossaan.

Esityksessä myös ehdotetaan, että jatkossa sotilastiedusteluviranomainen voisi estää Suomen ulkopuolella olevan tietojärjestelmän käytön tai haitata sen toimintaa, jos järjestelmällä aiheutetaan vakavaa vaaraa Suomen maanpuolustukselle tai kansalliselle turvallisuudelle.

Kyseessä on uusi toimivaltuus, jolla voi esityksen perustelujenkin mukaan olla huomattavia ulko- ja turvallisuuspoliittisia vaikutuksia. 

– Säännöksessä asetettu kynnys toimivaltuuden käytölle on korkea, mutta olisi perusteltua pohtia vielä tällaisten tiedustelutoimintana tehtyjen toimenpiteiden rajauksia säännöstasolla, oikeuskansleri katsoo.

Perusteluissa todetaan olevan selvää, että toimenpiteet eivät saisi ylittää kansainvälisoikeudellisen aseellisen voimankäytön kynnystä.

Hallituksen mielestä eduskunnan on syytä pyytää esityksestä lausunto perustuslakivaliokunnalta. Tätä mieltä ovat myös oikeuskansleri ja eduskunnan oikeusasiamies.

Sisäministeriössä valmistellaan hallituksen esitystä myös siviilitiedustelulainsäädännön muuttamisesta. Lakihankkeiden yhteensovittaminen on oikeuskanslerin mielestä keskeistä.

Lue myös

Trump sanoi matkustavansa vierailulle Kiinaan 5–6 viikon kuluttua

Alkujaan Trumpin oli tarkoitus matkustaa Kiinaan maalis–huhtikuun vaihteessa.
17.3.2026 18:46

Presidentti Stubb ja kuningas Charles tapasivat Lontoossa

Presidentti Alexander Stubb ja kuningas Charles tapasivat tiistaina Lontoossa. Kaksikko tutustui yhdessä suomalaisia...
17.3.2026 18:44

Keusote päätti yt-neuvottelujen aloittamisesta

Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen Keusoten aluehallitus päätti tiistaina yhteistoimintaneuvottelujen aloittamisesta. Keusoten tiedotteen mukaan neuvotteluilla tavoitellaan säästöjä...
17.3.2026 18:26

Aihetunnisteet

Eduskunta oikeuskansleri Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
EU-johtajalta raju Putin-väite: ”Kukaan ei uskalla sanoa ääneen”
Uutiset | 16.3.2026 23:02
Poika toivoi isänsä elävän pidempään kuin elopaino ennustaa – ryhtiliike poiki konkaripoliitikolta myös aforismikirjan
Uutiset | 4.2.2025 0:01
Tohtori varoittaa yöllisestä kuolaamisesta: ”En halua lietsoa pelkoa, mutta…”
Uutiset | 16.3.2026 23:15
Tutkijoilta läpimurto: Tämä superruoka torjuu pelättyä norovirusta
Uutiset | 16.3.2026 21:12
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Puistattava paljastus Kremlistä: Koulujen militarisointi kiihtyy
Uutiset | 15.3.2026 21:03
Israel sanoo tehneensä laajoja ilmahyökkäyksiä Iraniin – Iran sanoo vievänsä sodan ”niin pitkälle kuin tarpeen”
Uutiset | 16.3.2026 12:52
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20

Uusimmat

Trump sanoi matkustavansa vierailulle Kiinaan 5–6 viikon kuluttua
Uutiset | 17.3.2026 18:46
Presidentti Stubb ja kuningas Charles tapasivat Lontoossa
Uutiset | 17.3.2026 18:44
Keusote päätti yt-neuvottelujen aloittamisesta
Uutiset | 17.3.2026 18:26
Suomalainen maisema hämmensi ranskalaisia ja italialaisia alppisotilaita
Uutiset | 17.3.2026 18:22
Trump: Yhdysvallat ei enää tarvitse apua Hormuzinsalmen avaamisessa
Uutiset | 17.3.2026 18:07
EK: Suomalaiset yritykset toiveikkaita viennin kasvusta
Uutiset | 17.3.2026 17:59
Trumpin vaatimukset kuohuttivat eduskunnassa – Häkkänen: ”Nato-yhtenäisyys on Suomelle elintärkeää”
Uutiset | 17.3.2026 17:51
Yle: Suomalainen mönkijäyritys epäiltynä törkeästä pakoterikoksesta
Uutiset | 17.3.2026 17:25
Yhdysvaltojen terrorisminvastaisen keskuksen johtaja erosi vastalauseena sotatoimille Iranissa
Uutiset | 17.3.2026 17:16
Israel jatkoi iskuja Beirutin esikaupunkialueille
Uutiset | 17.3.2026 16:57
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Kokoomus sai hallituskumppanilta kynsilleen – perintöveron valjastaminen vaalitempuksi tyssäsi lyhyeen
Uutiset | 16.3.2026 15:59
Äänivyöry toi buustia – Eduskuntaan pyrkivä Lauri Nikula haluaa puhua pohjoisen puolesta
Uutiset | 15.3.2026 7:00
Keskusta nujertaisi suurtyöttömyyden pienyritysten avulla – työnantajamaksuihin puolitus, kotitalousvähennys ennalleen
Uutiset | 13.3.2026 10:32

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Trump sanoi matkustavansa vierailulle Kiinaan 5–6 viikon kuluttua
Uutiset | 17.3.2026 18:46
Presidentti Stubb ja kuningas Charles tapasivat Lontoossa
Uutiset | 17.3.2026 18:44
Keusote päätti yt-neuvottelujen aloittamisesta
Uutiset | 17.3.2026 18:26
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Karjalan mänty muistuttaa harkinnasta
Mielipide | 17.3.2026 18:07
Lukijalta: Näkymätön työ pitää yhteiskuntaa pystyssä
Mielipide | 17.3.2026 11:58
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Suomi nousuun naapurien opeilla: veroporkkanoita ja sähkövyöhykkeitä
Mielipide | 16.3.2026 15:03
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Koulun palattava perusasioihin
Mielipide | 16.3.2026 14:48
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista
Uutiset | 13.3.2026 15:36
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste