Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Keskusta

”Kasvu ei tule enää maakunnista” – Keskustan ex-nuorisojohtajat kertovat, miksi puolueen kannatus mataa

19.3.2026 8:30
Lue lisää 
Kaivosvero
Markus Lohen mukaan valiokunta hyväksyi Lohen lausuman, joka velvoittaisi hallituksen valmistelemaan uuden niin sanotun kaivosveron hybridimallin. (Kuva: Lehtikuva/Emmi Korhonen)

Valtiovarainvaliokunta muutti kaivosveron jakosuhdetta ja haluaa uuden mallin

Suomenmaa, STT / Saila Kiuttu, Minna Pulli 2.12.2025 14:54, muokattu 2.12.2025 19:11
a– a+
Kaivosvero

Eduskunnan valtiovarainvaliokunta haluaa kunnille suurempaa osuutta kaivosveron tuotosta kuin mitä hallitus esitti.

– Tämä parantaa selvästi kunnille tulevaa rahaosuutta niin, että lähtökohtaisesti kaikki kunnat, jotka kaivosveroon ovat oikeutettuja, saavat enemmän kuin tällä hetkellä verotuottoja, sanoo valiokunnan puheenjohtaja Markus Lohi (kesk.) STT:lle.

Hallitus esitti, että kuntien osuus pienenisi selvästi, noin 20 prosenttiin kaivosveron tuotosta, kun se tällä hetkellä on ollut 60 prosenttia. Valiokunta päätyi siihen, että hallituksen esitystä muutetaan niin, että kunnat saavat jatkossa 30 prosenttia kaivosveron tuotosta. Valtiolle menee 70 prosenttia.

Valiokunta hyväksyi itse korotukset kaivosmineraaliveroon. Hallituksen esityksessä metallisten kaivosmineraalien veroa korotettaisiin nykyisestä 0,6 prosentista 2,5 prosenttiin toimitetun malmin sisältämän metallin verotusarvosta. Muiden kaivosmineraalien veroa korotettaisiin 0,2 eurosta 0,6 euroon tonnilta nostettua malmia.

Valiokunnan mietintö kaivosmineraaliverosta valmistui tiistaina.

Valiokunta tunnisti Lohen mukaan, että nykyisellä mallilla on negatiivisia vaikutuksia kaivostoimialaan. Valiokunta hyväksyi tämän vuoksi myös lausuman, joka velvoittaa hallituksen valmistelemaan uuden niin sanotun kaivosveron hybridimallin, joka voitaisiin ottaa käyttöön jo vuoden 2027 alusta.

Hybridimallissa ajatuksena on, että jos verosta osa menisi voittoon perustuen eikä kaivetun malmin arvosta, esiintymää kannattaisi hyödyntää pidempään.

– Verot kerätään nyt kaivetun malmin arvosta, joten jos esiintymät ovat loppuajasta hieman köyhemmät, niitä ei kannata hyödyntää enää, koska se tulee kannattamattomaksi. Nykyinen malli voi myös aiheuttaa sen, että osa nykyisistä kaivoksista ajautuu kannattamattomiksi ja rahoitusongelmiin. Se ei olisi tietenkään kenenkään etu, että näin kävisi, Lohi sanoi.

Mietintö ei ollut yksimielinen, vaan vasemmistoliitto ja vihreät jättivät eriävän mielipiteen hybdrimallista.

Boliden Kevitsan kaivos Sodankylässä 9. lokakuuta 2024. Kaivoksen päätuotteita ovat kupari- ja nikkelirikasteet, jotka sisältävät myös kobolttia, platinaa, palladiumia ja kultaa. LEHTIKUVA / KAISA SIREN

Kaivosteollisuus on vastustanut suunniteltua veronkiristystä ja varoitellut, että se vaarantaa investoinnit ja lyhentää kaivosten elinikää. Kaivosteollisuus on ajanut hybridimallia.

Helsingin Sanomat uutisoi viime viikolla lähteisiinsä nojaten, että valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.) ja perussuomalaiset pitivät päänsä kaivosmineraaliveron kiristämisestä hallituksen sisäisessä kiistassa. Muut hallituspuolueet valtiovarainvaliokunnan verojaostossa olisivat lehden mukaan olleet valmiita peruuttamaan ensi vuoden kiristyksestä ja valmistelemaan ensi vuonna toisenlaisen, kaivosteollisuudelle mieluisamman veromallin.

– Nyt olisi ollut viisaampaa ottaa aikalisä ja valmistaa tällainen järkevämpi malli, joka olisi tullut voimaan vuoden päästä, Lohi sanoo nyt STT:lle.

Lohi pitää tärkeänä, että epävarmassa maailmassa luodaan mahdollisimman selkeä näkymä teollisuudelle eikä muuteta sääntelyä ja veromalleja ”koko ajan”.

On epävarmaa, muuttaako nykyinen hallitus lausumasta huolimatta kaivosverotusta enää sen jälkeen, kun veronkiristys ensi vuonna tulee voimaan.

Lue myös

Ville Merinen seisoo puheidensa takana SDP:n selvityksen jälkeen

Kansanedustaja Ville Merinen (sd.) sanoo SDP:n tilaaman työyhteisöselvityksen vastaavan suurin piirtein sitä, mitä...
19.3.2026 14:31

Iran uhkaa tuhota Persianlahden alueen energiainfran – aiemmin Trump uhkasi tuhota Iranille tärkeän kaasukentän

Iranissa lainsäätäjät esittivät torstaina, että Iran voisi periä Hormuzinsalmen läpi kulkevilta aluksilta tullimaksuja ja veroja vastineena turvallisesta kauttakulusta.
19.3.2026 14:30

Keskustan Polvinen huolissaan metsäpeuroista – hallitukselle kirjallinen kysymys

Keskustan kajaanilainen kansanedustaja Mikko Polvinen on huolissaan uhanalaisen metsäpeuran tilanteesta. Polvinen kysyy kirjallisessa kysymyksessään...
19.3.2026 14:30

Aihetunnisteet

Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
”Musta kuolema” nousi Falklandin sodan legendaksi – argentiinalaiset pakenivat kauhuissaan poikkeuksellista brittihävittäjää
Uutiset | 18.3.2026 21:22
Kylmä suihku: ”Vihan veljet” uhkaavat Euroopan maita
Uutiset | 18.3.2026 22:02
Peking vaatii Taiwania alistumaan – syynä Iranin sota
Uutiset | 18.3.2026 23:03
Iran vannoo kostoa: ”Maailmanlaajuisten seurausten aalto on vasta alkanut”
Uutiset | 18.3.2026 9:10
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
EU-johtajalta raju Putin-väite: ”Kukaan ei uskalla sanoa ääneen”
Uutiset | 16.3.2026 23:02
Norjassa syyttäjä vaatii kruununprinsessan pojalle yli 7,5 vuoden vankeustuomiota
Uutiset | 18.3.2026 13:25
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
”Musta kuolema” nousi Falklandin sodan legendaksi – argentiinalaiset pakenivat kauhuissaan poikkeuksellista brittihävittäjää
Uutiset | 18.3.2026 21:22
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Kylmä suihku: ”Vihan veljet” uhkaavat Euroopan maita
Uutiset | 18.3.2026 22:02
Peking vaatii Taiwania alistumaan – syynä Iranin sota
Uutiset | 18.3.2026 23:03
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03

Uusimmat

Ville Merinen seisoo puheidensa takana SDP:n selvityksen jälkeen
Uutiset | 19.3.2026 14:31
Iran uhkaa tuhota Persianlahden alueen energiainfran – aiemmin Trump uhkasi tuhota Iranille tärkeän kaasukentän
Uutiset | 19.3.2026 14:30
Keskustan Polvinen huolissaan metsäpeuroista – hallitukselle kirjallinen kysymys
Uutiset | 19.3.2026 14:30
Hallituspuolueet muuttivat mieltään: Teknologian käyttö vanhuspalveluissa perustuslakivaliokunnan syyniin
Uutiset | 19.3.2026 14:28
Meriliikenteen professori: Persianlahden kriisi voimistaa halua pyristellä eroon öljystä Kiinan mallin mukaisesti
Uutiset | 19.3.2026 13:15
Iranin lainsäätäjät: Iran voisi periä tullimaksuja Hormuzinsalmen laivaliikenteeltä
Uutiset | 19.3.2026 13:06
KKV:n tutkimus: Ikäihmisiä käytetään hyväksi remonttien kotimyynnissä
Uutiset | 19.3.2026 12:52
Qatarin merkittävimpään kaasulaitokseen laajoja vaurioita Iranin iskusta – Trump uhkasi tuhota Iranille tärkeän kaasukentän
Uutiset | 19.3.2026 12:44
USU: Osaa laittoman pitkistä hoitojonoista ei saada purettua ajoissa
Uutiset | 19.3.2026 12:31
Raportti: Vaalirahoituksen raportoinnissa edelleen ongelmia
Uutiset | 19.3.2026 12:01
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Kasvu ei tule enää maakunnista” – Keskustan ex-nuorisojohtajat kertovat, miksi puolueen kannatus mataa
Uutiset | 19.3.2026 8:30
Hyvästi paikallinen yhteistyö – Uusi laki rikkoo kuntien toimivia palveluita
Uutiset | 17.3.2026 15:52
Toimittajalta | Kokoomus sai hallituskumppanilta kynsilleen – perintöveron valjastaminen vaalitempuksi tyssäsi lyhyeen
Uutiset | 16.3.2026 15:59

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ville Merinen seisoo puheidensa takana SDP:n selvityksen jälkeen
Uutiset | 19.3.2026 14:31
Iran uhkaa tuhota Persianlahden alueen energiainfran – aiemmin Trump uhkasi tuhota Iranille tärkeän kaasukentän
Uutiset | 19.3.2026 14:30
Keskustan Polvinen huolissaan metsäpeuroista – hallitukselle kirjallinen kysymys
Uutiset | 19.3.2026 14:30
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Arvokas vanhuus ei ole tekninen suoritus
Mielipide | 19.3.2026 14:56
Lukijalta: Keskittämispolitiikan loppukiri on pysäytettävä
Mielipide | 19.3.2026 14:40
Lukijalta: Hyveet pitävät yhteisöjä kasassa – luottamus ja kannustus tuovat toivoa ja iloa
Mielipide | 19.3.2026 14:37
Lukijalta: Hallituksen työelämätoimet eivät tosiasiassa edistä sukupuolten välistä tasa-arvoa
Mielipide | 19.3.2026 14:28
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Karjalan mänty muistuttaa harkinnasta
Mielipide | 17.3.2026 18:07
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Koulun palattava perusasioihin
Mielipide | 16.3.2026 14:48

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista
Uutiset | 13.3.2026 15:36
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste