Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Keskustanuoret
Keskustanuorten liittokokous järjestetään kuluvana viikonloppuna Varsinais-Suomen Salossa. (Kuva: Lauri Heikkilä)

"Se on hallituksen vika, muistakaa se" – keskustanuorilla huolta palveluista, terveydestä ja tekoälystä

”Työkaluja pitää osata käyttää, mutta kysyn, annammeko taistelematta tärkeimmän voimavaramme rapistua?”
Lauri Heikkilä 25.10.2025 18:25, muokattu 27.10.2025 11:05
a– a+
Keskustanuoret

Keskustanuorten tänä viikonloppuna pidettävän liittokokouksen eräs kantavista teemoista on ollut digitalisaatio ja sosiaalisen median ongelmat.

Useampi liittokokoukselle saapunut poliittinen aloite ja lauantain yleiskeskustelun puheenvuoro käsitteli asiaa. Kantaa teeman suhteen otti myös nuorisojärjestön väistyvä puheenjohtaja Jere Tapio poliittisessa katsauksessaan.

Olisiko aika ottaa askel taaksepäin, kysyi Venla Österberg Kainuun piiristä.

– Se ei olisi peruutusta menneisyyteen, vaan tukijalka, jolta ponnistaa.

– Sosiaalinen vuorovaikutus muuttuu poikkeavaksi ja ahdistavaksi. Digitalisaatio, algoritmit ja kuplautuminen ajavat ihmisiä erilleen asioissa, joilla ei oikeasti olisi niin suurta merkitystä, Österberg harmitteli.

Laura Hämäläinen Etelä-Savosta esitti huolen ihmisten aivotoiminnan rapistumisesta tekoälyn runsaasta käytöstä johtuen.

– Työkaluja pitää osata käyttää, mutta kysyn, annammeko taistelematta tärkeimmän voimavaramme rapistua? Annammeko ajattelumme tylsistyä?

Muita teemoja olivat esimerkiksi hallituksen leikkaukset, sosiaali- ja terveyspalvelut sekä mielenterveys ja perheellistymisen tuki.

– Petterin pimeässä peliluolassa on tehty aika lyhytnäköisiä leikkauksia. Yksilön vastuuta on lisätty, mutta yksilön mahdollisuuksia ottaa vastuuta on vähennetty. Koulutusleikkaukset ovat olleet erityisen tuhoisia, Patrick Paldanius keskustanuorten Varsinais-Suomen piirijärjestöstä moitti Orpon oikeistohallitusta.

– Pelko ja epävarmuus ovat suurimpia syitä perheellistymisen lykkäämiseen. Se, ettei tiedä, mitä tehdä tai että pelkää vapauden menetystä. Lapsiperheiden tuki on puutteellista, ja tähän täytyy tehdä muutos, Jaakko Jurvelin Pohjoi-Pohjanmaan piiristä peräänkuulutti.

Niin ikään pohjoispohjalainen Elias Ollila muistutti mielenterveyden väliinputoajista.

– Heitä ovat etenkin nuoret, jotka ovat liian sairaita ennaltaehkäisevien toimien piiriin, mutta liian terveitä saadakseen lähetteen eteenpäin. Terveydenhuollon portaiden on oltava niin matalia, ettei kukaan putoa niiden väliin. Matalan kynnyksen vertaistuki voisi olla ratkaisu.

– Sotepalveluita kuritetaan rankasti. Se on hallituksen vika, muistakaa se. Hallitus tekee kurituspolitiikkaa, paluuta vanhaan ei ole, kun palveluverkkoa on jouduttu karsimaan, Jarno Saukko Keski-Pohjanmaan piiristä moitti.

Salon liittokokoukseen osallistuu 113 äänivaltaista kokousedustajaa ja joukko kokouksen seuraajia. (Kuva: Lauri Heikkilä)

Esille nousseita teemoja olivat lisäksi esimerkiksi liikenne- ja ympäristöpolitiikka sekä Itä-Suomen vaikeat näkymät. Anton Sahinaho Varsinais-Suomesta nosti esille kansainvälisen politiikan puhumalla eilen perjantaina 80 vuotta täyttäneestä Yhdistyneistä kansakunnista.

– Ei ole muuta yhtä merkittävää kansainvälistä organisaatiota hätää kärsivien auttamiseen. Suomi voi olla YK:n kautta diplomaattisissa keskusteluissa sellaistenkin maiden kanssa, joihin ei muuten ole suoria suhteita, mutta jotka voivat olla yhteistyökumppaneita monissa tärkeissä asioissa. Toivottavasti Suomi pienenä maana tajuaa YK:n arvon ja tukee sen kestävän kehityksen tavoitteita.

Kaisa Oinas-Panuma Kainuusta toivoi laajempaa keskustelua Itä-Suomen asiasta.

– Investoinnit eivät löydä perille asti, työpaikat lähtevät pois, inhimillisissä tarpeissa alueemme jää hännille. Aluetason osattomuuden tunne ei tue yhteiskunnallista eheyttä, jota keskivoimien pitäisi tällaisena aikana tukea.

Liikennepolitiikasta linjasivat Tommi Keränen Pohjois-Pohjanmaalta ja Santeri Ala-Röyskö Hämeestä.

– Matkaketjujen sujuvoittaminen tarkoittaa kahden tai useamman eri kulkutavan yhdistämistä vaikkapa rautatieasemalta kotiin tai lentokentältä hotellille. Se ei toteudu moitteetta Suomessa. Esimerkiksi linja-autot eivät odota kaukojunien matkustajia. Samoin rautatieasemilla on usein liian vähän parkkipaikkoja. Tätä kokonaisuutta pitäisi sujuvoittaa, Keränen arvioi.

Ala-Röyskö visioi autoveron poistamista ja ruuhkamaksujen määräämistä suurimpiin kaupunkeihin. Ruuhkamaksuilla olisi ympäristöpoliittinen peruste, jonka vaikutusta kukkaroon voisi kompensoida autoveron alentamisella tai poistamisella.

– Kaupungeissa on enemmän ihmisiä ja enemmän autoja, siten myös enemmän pakokaasuja, päästöjä. Kaupungissa on myös helpompi valita julkinen kulkuneuvo.

– Autoveron merkitys ei ole erityisen suuri päästövähennyksissä. Sen alentaminen tai siitä luopuminen toisi loven budjettiin, mutta ruuhkamaksuista tulisi sitä vastoin tuloja väylien ja julkisen liikenteen kehittämiseen.

Keskustanuorten liittokokous järjestetään kuluvana viikonloppuna. Kokous on juhlakokous, sillä järjestö perustettiin 80 vuotta sitten Salossa, jossa tämänkinvuotinen liittokokous pidetään. Kokoustila on keskustalaisittain sikäli merkittävä, että Lehmirannan lomakeskuksessa on aiemmin toiminut keskustalähtöinen Alkio-opisto. Kokoukseen osallistuu 113 virallista edustajaa ja koko joukko kokouksen seuraajia.

Lue myös

Keskustalainen unohdettiin, jotta demarit pääsisivät paremmin esiin – omatkin kampittivat

V. J. Sukselainen on jätetty monessa asiassa unohduksiin, vaikka hän oli suomalaisen politiikan tärkeimpiä edelläkävijöitä
16.8.2026 9:00

Tiesitkö? – Kuussa on taideteos

Apollo 15 vuonna 1971 oli Yhdysvaltojen Apollo-avaruusohjelman yhdeksäs avaruuslento. Se oli myös neljäs...
15.8.2026 22:20

Mikä omassa kodissa ärsyttää? Suomalaiset vastasivat

Valtaosalla, jopa 80 prosentilla suomalaisista on kodissaan vähintään yksi rempallaan oleva asia, joka...
15.8.2026 21:54

Aihetunnisteet

autovero digitalisaatio itä-suomi Keskusta keskustanuoret keskustanuorten liittokokous leikkaukset Liikenne mielenterveys nuoret nuorisojärjestöt Orpon hallitus palvelut ruuhkamaksut Sosiaalinen media Sote tekoäly Terveys varsinais-suomi yhdistyneet kansakunnat ympäristö

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Zelenskyi avoimena Ukrainan vaarallisesta ahdingosta: ”Minulla on muutama kuukausi aikaa”
Uutiset | 13.8.2026 21:03
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Maailmankirjat menivät aivan sekaisin – seurauksena oli kalenterihistorian pisin vuosi
Uutiset | 14.8.2026 22:30
Skoda Transportation vetäytyy uusien metrojunien tarjouskilpailusta – perustelee huolella tasapuolisesta kohtelusta
Uutiset | 14.8.2026 11:00
Maailmassa on paikka, jossa ei ole satanut miljooniin vuosiin – karu kolkka antaa esimakua Maapallon tulevaisuudesta
Uutiset | 12.8.2026 22:30
Rauhannobelisti varoittaa: Putin ei voita sotaa, mutta voi tuhota Ukrainan ydiniskulla
Uutiset | 13.8.2026 22:09
Putinin röyhkeys ajoi Saksan kovaan ratkaisuun: Agenteille rajut toimivaltuudet
Uutiset | 13.8.2026 21:55
Uusi afrikkalaisen sikaruton tapaus todettu Kaakkois-Suomessa
Uutiset | 14.8.2026 17:49
Venäjä viittasi kintaalla Japanin protestoinnille
Uutiset | 14.8.2026 8:02
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42
Maailmassa on paikka, jossa ei ole satanut miljooniin vuosiin – karu kolkka antaa esimakua Maapallon tulevaisuudesta
Uutiset | 12.8.2026 22:30
Zelenskyi avoimena Ukrainan vaarallisesta ahdingosta: ”Minulla on muutama kuukausi aikaa”
Uutiset | 13.8.2026 21:03
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
1972 on ihmiskunnan historian pisin vuosi – mutta miksi?
Uutiset | 9.8.2026 21:00
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
USU-gallup: SDP:n Lindtmanin suosio laskussa, kakkossijalla kova nousija
Uutiset | 11.8.2026 8:35
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Pelottava paljastus aurinkokunnan lähimenneisyydestä: Vieras tähti kulki läheltä
Uutiset | 18.7.2026 22:22

Uusimmat

Keskustalainen unohdettiin, jotta demarit pääsisivät paremmin esiin – omatkin kampittivat
Uutiset | 16.8.2026 9:00
Tiesitkö? – Kuussa on taideteos
Uutiset | 15.8.2026 22:20
Mikä omassa kodissa ärsyttää? Suomalaiset vastasivat
Uutiset | 15.8.2026 21:54
Lukiossa Lohjalla olikin kymmeniä ihmisiä epäillyn koulusurmayrityksen aikaan, kertoo poliisi
Uutiset | 15.8.2026 17:12
Maastopalo ryöstäytyi belgialaisella luonnonsuojelualueella
Uutiset | 15.8.2026 16:34
Indonesiaan iski kaksi maanjäristystä – Floresin saarella kymmeniä kuolleita
Uutiset | 15.8.2026 15:05
Yksi loukkaantui vakavasti kahden linja-auton kolarissa Helsingissä Kehä I:llä
Uutiset | 15.8.2026 14:57
Libanonin presidentti uhkasi Israelin neuvottelujen vaikuttavan tuleviin neuvotteluihin
Uutiset | 15.8.2026 14:01
Indonesian maanjäristyksen uhriluku kasvanut noin 40:een
Uutiset | 15.8.2026 13:26
Roturisteytyksellä voidaan pyrkiä terveempiin koiriin – Kennelliiton asiantuntijan mukaan tulokset ovat lupaavia
Uutiset | 15.8.2026 12:50
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus nostaa alijäämän tällä kaudella selvästi isommaksi kuin etukäteen arvioitiin, huomauttaa politiikan vaikuttaja
Uutiset | 6.8.2026 16:20
Iso osa keskustaa ja kokoomusta äänestäneistä on vielä katsomossa, paljastaa Ylen mittaus – ”Eivät oikein löydä puoluetta”
Uutiset | 6.8.2026 15:57
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustalainen unohdettiin, jotta demarit pääsisivät paremmin esiin – omatkin kampittivat
Uutiset | 16.8.2026 9:00
Tiesitkö? – Kuussa on taideteos
Uutiset | 15.8.2026 22:20
Mikä omassa kodissa ärsyttää? Suomalaiset vastasivat
Uutiset | 15.8.2026 21:54
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskusta uhkaa tippua vaalikelkasta
Mielipide | 14.8.2026 15:24
Lukijalta: Jaakko Pelimanni puoluevaltuuston johtoon
Mielipide | 13.8.2026 15:36
Lukijalta: Ryhdytään kasvatustoimiin
Mielipide | 13.8.2026 15:33
Lukijalta: Karhun kannanhoidollinen metsästys on toteutettava viipymättä
Mielipide | 13.8.2026 9:16

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Jaakko Pelimanni ehdolle keskustan puoluevaltuuston puheenjohtajistoon
Uutiset | 12.8.2026 13:55
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste