SVT: Naton Pohjois-Euroopan logistiikkakeskus Ruotsiin
Sotilasliitto Naton Pohjois-Euroopan logistiikkakeskus sijoitetaan Ruotsin Enköpingiin Tukholman luoteispuolelle, kertoo Ruotsin televisio SVT.
Keskuksesta oli SVT:n mukaan jo sovittu neuvotteluissa Naton kanssa, ja hallitus päätti asiasta tänään. Logistiikkakeskuksessa tulee työskentelemään noin 70 ihmistä.
Logistiikkakeskus vastaa joukkojen liikkeistä aina divisioonatasolle eli 20 000 sotilaaseen saakka.
– Ruotsilla on maantieteellisesti tärkeä asema Natossa, ja kykymme kuljettaa resursseja ja henkilöstöä on erittäin tärkeä, kehui puolustusministeri Pål Jonson SVT:lle.
– Työskentelemme erilaisten tarvikkeiden kuljetuksen parissa, kuten polttoaineen, ammusten ja varaosien. Kyse on kyvystä kuljettaa suuria määriä kalustoa ja henkilöstöä Ruotsin alueen halki, puolustusministeri jatkoi.
Mahdollisessa sotatilanteessa kyseeseen tulisivat pääasiassa Pohjois-Amerikasta tulevat sotilaat, jotka kuljetettaisiin Norjan satamista Atlantin rannikolta Ruotsin halki ja edelleen Itämeren yli tukemaan Suomea ja Baltian maita, jotka vastaavat Venäjän mahdolliseen hyökkäykseen.
– Voisi kuvitella skenaarion, jossa meillä on heikkenevä turvallisuuspoliittinen tilanne ja meidän on nopeasti siirrettävä suuria määriä kalustoa ja henkilöstöä lännestä itään. Tämä keskus helpottaa asioita, Johson perusteli.