Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Koulu

Kouluakäymättömyydestä tullut todellinen ongelma

4.3.2026 9:41
Lue lisää 
Ympäristö
Muovi on ongelma erityisesti merten ekosysteemeille. (Kuva: Raisa Kyllikki Ranta)

Muovi uhkaa eliölajiston monipuolisuutta – Suomi vastaa muovitiekartalla

Keskustan Hanna Kosonen johti työryhmää, joka laati politiikan apuvälineeksi tiekartan siitä, miten muovia voi tulevaisuudessa välttää, kierrättää ja korvata
Lauri Heikkilä 4.5.2019 8:00, muokattu 8.5.2019 18:44
a– a+
Ympäristö

Kenellepä eivät olisi tuttu näky satunnaiset muovikääreet lojumassa maassa tai ympäriinsä levinneet roskavyöhykkeet maanteiden levähdysalueilla. Muoviongelmia on sielläkin, mihin harva pääsee niitä katsomaan. Tyynenmeren jätepyörteeseen on kertynyt muovijätettä yli kahden Suomen pinta-alan verran merivirtojen kerätessä roskia yhteen.

Miten muoviongelmasta sitten päästään?

Hallituksen ja ympäristöministeriön lokakuussa valmistunut muovitiekartta tiivistää tarvittavat toimet kolmeen kohtaan. Syksyllä julkaistu tiekartta sanoo, että muovia tulee vähentää ja välttää sekä kierrättää ja korvata.

Muovitiekarttatyöryhmää päättyneellä eduskuntakaudella johtanut keskustan kansanedustaja Hanna Kosonen sanoo, että tiekartta on vasta ensimmäinen askel matkalla kohti muoviongelmien ratkaisua.

– Muovi on vakava ongelma silloin, kun sitä päätyy vääriin paikkoihin. Samoin sen tuotanto kuluttaa fossiilisia raaka-aineita. Materiaalina se on totta kai äärimmäisen kätevä ja käyttökelpoinen, kestävä ja hyväkin tuote, Kosonen kuvailee.

– Muovista ja sen ongelmista tiedetään loppujen lopuksi aika vähän. Siksikin on tärkeää, että tiekartta nyt tehtiin. Ongelmia pitää alkaa ratkoa ja tutkimustyöhön tulee panostaa.

On hieman väärin sanoa, että muovi tuottaa ongelmia. Ongelman aiheuttaa ihminen, joka päästää muovijätettä luontoon, Sari Kauppi Suomen ympäristökeskuksesta terävöittää.

Erikoistutkija Kauppi oli mukana valmistelemassa muovitiekarttaa. Hän pitää tärkeänä huolehtia siitä, ettei muovia päätyisi luontoon.

– Meillä tämä tarkoittaa erityisesti roskaamisen lopettamista. Toimenpiteitä voi tehdä jokainen omalta osaltaan, esimerkiksi olla heittämättä tupakantumppeja tai muuta muoviroskaa luontoon. Rantarakentamisessa voitaisiin myös tehdä toimenpiteitä muoviroskan mereen karkaamisen ehkäisemiseksi. Lisäksi on tutkittava mikromuovien pääsyä ympäristöön. Esimerkiksi autonrenkaista irtoaa mikromuoveja maaperään ja vesiin.

– Joissakin muissa maissa jätehuollon ja jätteenkäsittelyn parantaminen toisi paljon hyötyjä niin, että muovit eivät päätyisi esimerkiksi meriin. Kierrättämisen edistäminen on myös tärkeää kaikkialla, Kauppi toteaa.

Hän muistuttaa muovin hyvistäkin puolista.

– Muovi pakkausmateriaalina vähentää ruokahävikkiä, mikä on kokonaisympäristövaikutusten kannalta merkittävä asia.

Muovitiekarttatyöryhmää johtanut Hanna Kosonen näkee, että kierrätyksen tehostaminen on tärkein toimenpide, jolla julkinen sektori voi tehdä kierrätyksen tavalliselle kuluttajalle helpommaksi. (Kuva: Jari Laukkanen)

Vaateteollisuus on eräs mikromuovisynneistä syytetty toimiala. Vaate- ja muiden kangasmateriaalien joukossa on erilaisia pienikokoisia eli mikromuoveja, joita irtoaa luontoon pitkin vaatteen elinkaarta. Muoveja lentää pesuveden mukana luontoon, ja elinkaaren loppuvaiheessa vaateroska voi olla muuhun roskaan verrattavaa jätettä.

Jyväskylässä toimivalla Spinnova-yhtiöllä on vaateteollisuudessa työskenteleviä kumppaneita ympäri maailman. Puukuidusta tekstiilikuitua kehittävä Spinnova kehittää tällä hetkellä tuotantoaan, ja yhteistyökumppaneiden ensimmäisiä testituotteita nähtäneen jo ensi vuonna.

Ajatus toimintaan lähti hieman yllättävästäkin ideasta.

– Toinen perustajamme Juha Salmela kävi Oxfordin yliopistossa kuuntelemassa luentoa hämähäkinseitin ja nanoselluloosan yhteneväisyyksistä. Sitten Salmela sai idean, että puukuiduista tehtäviä nanokuituja voisi alkaa hyödyntää samalla tavalla kuin seittiä silkin tuotannossa. VTT:lla teimmekin ensimmäiset kokeilut, Spinnovan toimitusjohtaja Janne Poranen kertoo.

Vuonna 2014 Poranen ja Salmela perustivat Spinnovan, jonka kautta he halusivat viedä ideaa eteenpäin. Poranen korostaa paitsi itse tuotteiden, myös yhtiön menetelmien ekologisuutta.

– Mekaaninen menetelmämme ei sisällä lainkaan kemikaaleja. Ensin sellumassa jauhetaan mikrokuiduiksi, ja sitten kuidut sekoitetaan veteen. Tämän jälkeen kuidut pumpataan pienten suuttimien läpi, jolloin ne asettuvat samansuuntaisiksi ja sitoutuvat toisiinsa kiinni. Sitten tarvitseekin enää kuivata vesi pois, Poranen avaa tuotantoprosessia.

Kansanedustaja Kososen mukaan muovin kulutus liittyy myös ilmastonmuutokseen.

– Resurssien käyttö on maailman kantokykyasia. Muovin päätyminen luontoon köyhdyttää luonnon monimuotoisuutta ja on sitä kautta myös ilmasto-ongelma. Monimuotoista luontoa tarvitaan esimerkiksi hiilen sitomiseen, Kosonen sanoo.

Tutkija Kaupin mukaan on vaikeaa sanoa, kuinka suuri merkitys luontoon päätyvällä muovilla lopulta on ilmaston toiminnalle.

– Tutkimusten perusteella tiedetään, että muovilla voi olla vaikutuksia maaperän toimintaan, mutta ei ole helppoa sanoa, kuinka paljon tällä on merkitystä ilmastonmuutoksen torjuntaan. Joissakin muoveissa voi olla haitallisia aineita, tai ne saattavat tarttua muoviin ympäristöstä ja kulkeutua luontoon muovin mukana. Meriroska voi myös muuttaa elinolosuhteita esimerkiksi kovien roskien vajotessa pehmeään merenpohjaan. Eliölajisto voi siis muuttua roskaantumisen myötä.

Kauppi näkeekin, että eritoten merien muoviroska on uhka luonnon monimuotoisuudelle.

– Merinisäkkäät saattavat jäädä kiinni muoveihin, esimerkiksi karanneisiin kalastusvälineisiin, jolloin eläimen liikkuminen estyy ja saattaa aiheuttaa tukehtumiskuoleman. Monet linnut syövät muovia, mikä estää ravinteiden imeytymistä ja aiheuttaa siten nälkiintymistä ja tukoksia ruoansulatusjärjestelmän toimintaan.

Muovitiekartassa linjataan biomateriaalien käytön lisäämisestä muovin korvaajina. Kuitenkaan kaikki biomateriaalit eivät saa tutkija Kaupin synninpäästöä.

– On tärkeää tunnistaa, että biopohjainen ei ole sama asia kuin biohajoava. Biohajoavat tuotteet eivät sovellu kierrätykseen, ja useimmat lienevät biohajoavia vain kompostointilaitosten tyylisissä prosesseissa. Eli biohajoavat muovitkaan eivät välttämättä luonnon olosuhteissa hajoa.

Spinnova valmistaa sellumassasta kuitua, josta saadaan vaikkapa vaatekankaita. Prosessissa käytetään vain mekaniikkaa ja vettä, eli tuotanto on kemikaaleista vapaata. (Kuva: Markus Sommers)

Kauppi toki näkee, että fossiilittomiin ratkaisuihin on tärkeää pyrkiä. Tällä hetkellä hän pitää tärkeänä askeleena mahdollisimman suureen pakkausmuovin kierrätysasteeseen pääsemistä.

Myös Kosonen näkee, että kierrätyksen tehostaminen on tärkeintä. Kososen mielestä kierrätys pitäisi tehdä mahdollisimman helpoksi tavalliselle kuluttajalle.

– Kuluttajalle pitää tehdä helpoksi lajittelu ja kierrätettävän jätteen kierrätyspisteeseen vieminen. Pitää laskea aika tarkkaan, minne ja mille väestöpohjalle keräyspisteitä kannattaa sijoittaa, ja miettiä sen mukaan järkevä kokonaisuus.

Spinnovan Janne Poranen osallistui presidentin itsenäisyyspäivän vastaanotolle muutama vuosi sitten kokonaan havupuukuidusta valmistetussa frakkiliivissä. Tulevia vaatekokeiluja yhtiö on sopinut esimerkiksi Marimekon kanssa.

Puukuitukankaissa on Porasen mielestä valtavaa potentiaalia.

– Puuraaka-aineen määrä, jota tekstiilikuituihin tarvitaan, on pieni verrattuna siihen, miten paljon puuta käytetään vaikkapa paperiin ja kartonkiin. Saatavuusongelmaa ei pitäisi tulla siis vastaan, eikä hakkuita tarvitse lisätä puukuidun takia.

– Suomessa kannattaa jatkossa miettiä enemmän sitä, miten saadaan korkeampi lisäarvo puusta, jota täällä käytetään. Puukuitukankaat ovat varmasti yksi tällainen tuotemahdollisuus, Poranen uskoo.

Muovitiekartan toimenpiteistä vähentäminen ja välttäminen tarkoittaa siis muovin turhan käytön ehkäisyä, kierrättäminen uudelleenkäyttöä ja korvaaminen uusien, ympäristöystävällisten materiaalien kehittämistä.

Työryhmän puheenjohtaja Kosonen on tyytyväinen tahtotilaan, jolla muovitiekarttaa lähdettiin työstämään. Tiekartan tavoitteet ovat jatkuvasti saamassa askelmerkkejä. Nyt esimerkiksi valtiovarainministeriö on lähtenyt selvittämään muoviveron mahdollisuutta.

– Halu ratkaista muoviongelma näkyy vahvana sekä kuluttajien että muiden toimijoiden innossa tarttua asiaan. Se on kouriintuntuvaa tekemistä ympäristön eteen, kun itse vaikkapa lajittelee kierrätysmuovinsa, Kosonen kannustaa.

Artikkeli on julkaistu Suomenmaan viikkolehdessä 30.11.2018.

Muovitiekartan toimenpide-ehdotukset

  • Vähennetään roskaamista ja turhaa kulutusta
  • Selvitetään muoviveron käyttöönotto
  • Tehostetaan merkittävästi muovijätteiden talteenottoa
  • Parannetaan muovien tunnistamista rakennuksissa sekä lajittelua rakennustyömailla
  • Tehostetaan maatalous- ja puutarhamuovien kierrätystä ja korvaamista
  • Otetaan talteenotetun muovin monipuoliset kierrätysratkaisut käyttöön
  • Panostetaan isosti korvaaviin ratkaisuihin ja perustetaan New Plastics-osaamisverkosto
  • Nostetaan muovihaaste näkyvästi Suomen kansainväliselle asialistalle
  • Viedään osaamista ja ratkaisuja
  • Lisätään tutkimustietoa muovien haitallisista terveys- ja ympäristövaikutuksista

Lähde: Muovitiekartta, ympäristöministeriö 2018

Lue myös

Ankara vaatimus: Britannian iskettävä Iraniin

Britannia on ”tässä sodassa mukana, halusi se tai ei”, sanoo konservatiivien puheenjohtaja Kemi...
4.3.2026 22:06

Ydinpelotetta ranskalaisella eleganssilla – Mirage IV oli de Gaullen "teräksinen keskisormi" suurvalloille

Vuonna 1966 Ranskan presidentti Charles de Gaulle yllätti liittolaisensa vetämällä Ranskan pois Naton...
4.3.2026 21:40

Merijää värjäytyy nyt punaiseksi – tästä se johtuu

Merijää ja -vesi ovat värjäytyneet punaiseksi Suomenlahden rannikolla Helsingin edustalla. Väri johtuu hajoavista...
4.3.2026 21:05

Aihetunnisteet

biotalous biotuotteet hanna kosonen kierrätys muovi muovin korvaaminen muoviongelma muovitiekartta puukuidut puukuitu spinnova

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Iran iskenyt Omaniin
Uutiset | 3.3.2026 10:25
Katkera tilitys Trumpin tempoilusta – ”Marco Rubio juoksi ulos huoneesta”
Uutiset | 3.3.2026 21:03
Trumpin liittolaiselta raju paljastus: Seuraava kohde jo valittu
Uutiset | 3.3.2026 22:05
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Venäjä varoittaa ydinkatastrofista – Kansainvälinen atomienergiajärjestö koolle
Uutiset | 2.3.2026 8:50
CNN: USA:lla riskialtis suunnitelma Iranin joukkojen sitomiseksi
Uutiset | 4.3.2026 10:34
Iran varoittaa Euroopan maita liittymästä sotaan
Uutiset | 3.3.2026 12:13
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Tutkimus vertaili kasvis- ja lihansyöjien syöpäriskiä – tulokset vaihtelivat syöpätyypin mukaan
Uutiset | 28.2.2026 21:52
Tutkimus: Uusi lääke auttoi potilaita laihtumaan jopa kahdeksan prosenttia kehonpainostaan
Uutiset | 26.2.2026 21:21
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
Uusi tekniikka ennustaa, milloin Alzheimer-oireet alkavat
Uutiset | 28.2.2026 21:25
Tutkimus: Superikääntyjien aivoilla on erityinen kyky
Uutiset | 27.2.2026 22:07
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50

Uusimmat

Ankara vaatimus: Britannian iskettävä Iraniin
Uutiset | 4.3.2026 22:06
Ydinpelotetta ranskalaisella eleganssilla – Mirage IV oli de Gaullen ”teräksinen keskisormi” suurvalloille
Uutiset | 4.3.2026 21:40
Merijää värjäytyy nyt punaiseksi – tästä se johtuu
Uutiset | 4.3.2026 21:05
”Se teko on nolla, mitä te olette pystyneet tekemään” – keskusta höyhensi perussuomalaisia tyhjistä turvelupauksista
Uutiset | 4.3.2026 19:08
Ulkoministeri Valtonen: Suomella ei ole tarkkaa kuvaa Yhdysvaltain tavoitteesta Iranin sodassa
Uutiset | 4.3.2026 19:08
USA:n ja Israelin iskut Iraniin jatkuivat voimakkaina samalla, kun konflikti läikkyy yhä laajemmalle
Uutiset | 4.3.2026 18:45
Jokien lämpeneminen uhkaa kalojen elinoloja – ”Lohi on kylmään veteen sopeutunut laji”
Uutiset | 4.3.2026 18:40
Hallituksen sote-optimismi ei purrut – oppositio varoittaa hurjasta palvelukadosta
Uutiset | 4.3.2026 17:59
”Aatetta ei voi pommeilla tuhota” – Timo Laaninen ennakoi Iranin sodalle lohdutonta loppua
Uutiset | 4.3.2026 17:04
Ulkoministeriö järjestää Arabiemiraateissa oleville suomalaisille tilauslennon – lipun hinta noin 2300 euroa
Uutiset | 4.3.2026 16:34
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

50 vuotta | Koronan jälkipyykki on jäänyt Suomessa pesemättä, sanoo poikkeusajan ministeri Hanna Kosonen
Uutiset | 1.3.2026 9:01
”Hirvittää” – PTT:n Markus Lahtinen kertoo, mitä velkajarrutyöryhmän laskelma sopeutuksesta oikeasti tarkoittaisi
Uutiset | 25.2.2026 19:11
”Voiko tämä olla tottakaan?” – Keskusta antoi Orpolle kaksi vaihtoehtoa työttömyyskatastrofissa
Uutiset | 24.2.2026 19:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ankara vaatimus: Britannian iskettävä Iraniin
Uutiset | 4.3.2026 22:06
Ydinpelotetta ranskalaisella eleganssilla – Mirage IV oli de Gaullen ”teräksinen keskisormi” suurvalloille
Uutiset | 4.3.2026 21:40
Merijää värjäytyy nyt punaiseksi – tästä se johtuu
Uutiset | 4.3.2026 21:05
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Maailman myllerryksessä arki kantaa
Mielipide | 3.3.2026 10:44
Lukijalta: Naamion takaa -esikoisromaanille odotan jo jatkoa
Mielipide | 2.3.2026 14:01
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Keskustassa pitäisi nyt noudattaa Matti Vanhasen neuvoa
Mielipide | 26.2.2026 12:42
Lukijalta: Julkinen talous on sopeutettava – mutta hyvinvoinnin tuo vain talouskasvu
Mielipide | 2.3.2026 13:53
Lukijalta: Mikä Venäjää oikein riivaa?
Mielipide | 25.2.2026 12:46

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste