Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Reuters: Ukraina on tuhonnut yli miljoona neliömetriä Wildberriesin varastotilaa

7.8.2026 21:55
Lue lisää 
Satakunta
Sari Vuorela Siikaisista oli huolissaan Satakunnan Keskustan toiminnan ukkoontuneisuudesta sekä nuorten ja naisten vajeesta. (Kuva: Sanna-Leena Knuuttila)

Satakunnan keskustaväeltä kaivataan aktiivisempaa otetta toimintaan: "Nyt on todella heräämisen paikka"

Sanna-Leena Knuuttila 12.6.2017 10:52, muokattu 12.6.2017 11:08
a– a+
Satakunta

Keskustan Satakunnan piirin vuosikokouksessa Karvialla suurimmat aplodit sai Sari Vuorela, joka herätteli keskustaväkeä  napakalla puheenvuorollaan.

Vuorelan mukaan maakunnan keskustalaisten osanotto puolueen  tapahtumiin on ollut heikkoa.

– Olemme menossa maakuntavaaleihin. Tällaisellako aktiivisuudella me sinne menemme.

– Miten te kuvittelette, että me saamme kunnissa ihmisiä innostettua vaaleihin, jos edes meidän  piirihallituksen jäsenet eivät tule piirin kokouksiin eikä seutufoorumeihin osallistuta, Vuorela  paukutti.

Satakunnan keskustan tulevaisuusstrategia on suunnitteilla, mutta Vuorela ihmetteli millä porukalla sitä tehdään.

– Nyt on todella heräämisen paikka, jos me maakuntavaaleissa haluamme nousta kolmossijalta maakunnan toiseksi suurimmaksi puolueeksi.

Piirin tilinpäätös sekä tilintarkastuskertomus aiheuttivat kokousväessä ihmetystä.

– Vuosien 2011-2015 aikana tilintarkastajalta on jäänyt liittämättä tilintarkastuskertomukseen  puoluelakiin liittyvä lausuma. Tämä tullaan lisäämään asiakirjoihin. Muuten kaikki on kunnossa, piirin toiminnanjohtaja Satu Tietari selvitti.

Kun tilikauden 2015 kaikkia asiakirjoja ei ollut kokouksessa esillä, ryhtyi kokousväki painokkaisiin puheenvuoroihin.

Lopulta kokousedustaja Martin Ylikännön  ehdottamana tilinpäätöstä ei vahvistettu eikä vastuuvapautta myönnetty tilivelvollisille, vaan asian käsittely siirrettiin tulevaan kokoukseen ensi syksylle.

Karvia-talolle kokoontunutta 57 osallistujan joukkoa puhuttivat myös perussuomalaisten uusi  puheenjohtajisto, piirin onnahteleva tiedotus sekä seutufoorumi.

Kokouksen  poliittisen puheenvuoron käytti kansanedustaja  Kauko Juhantalo.

Maakuntauudistuksen lopputulosta ei Juhantalon mukaan tulisi Satakunnassa odotella peukaloita pyöritellen, vaan maakunnan olisi hakeuduttava mukaan valtakunnalliseen pilottihankkeeseen.

– Hankkeeseen valitaan 4-5 maakuntaa, jotka pääsevät jo puoli vuotta aikaisemmin uuden  maakunnallisen järjestelmän piiriin. 

Valtiolla on Juhantalon mukaan hankkeeseen varattuna 100 miljoonaa euroa, josta  jokainen maakunta saa sievoisen summan.

– Tämän lisäksi saisimme harjoitella ja säätää valtavan  laajaa sote-hallintoa jo etukäteen. Näin  saisimme etumatkaa muihin maakuntiin, Juhantalo kannusti.

Keskustapiirin puheenjohtajan Tapio Huhtasen mukaan keskustan kuntavaalien kolmossija Satakunnassa on näkynyt vaalien jälkeen maakunnallisessa paikkajaossa.

– Jatkossa meidän on löydettävä sellaisia eväitä, että me olemme kahden suurimman puolueen  joukossa. Näin ollen meillä on mahdollisuus saada maakunnan päätöksenteossa sellaisia vaikuttavia paikkoja, missä tehdään merkittävästi hyvää Satakunnan eteen, hän painotti.

Huhtanen toivoikin piirin jäsenten olevan aktiivisia matkalla maa kuntavaaleihin.

– Ihmisten parissa on puhuttava heitä kiinnostavista asioista, ei vain keskustan asioista. Myös kaikkien valtuutettujen ja kunnallisjärjestöjen on oltava aktiivisia mediassa.

– Lisäksi uudesta Satakunnan keskustan tulevaisuusstrategiasta saadaan hyvä pohja maakuntavaaliohjelmaan, Huhtanen summasi.
 

Lue myös

Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – "Viipymättä"

Hallituksen on käynnistettävä viipymättä vientineuvottelut ja korkean tason vientidiplomatia, keskustaedustaja sanoo.
3.8.2026 11:01

Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä

Yksikään puolue ei voi pullistella erinomaisilla toimintatavoillaan, Seppo Kääriäinen summaa.
28.7.2026 13:18

Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: "Herätys Multala ja Orpo!"

Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen patistaa hallitusta toimimaan sähköverkkojen palauttamiseksi suomalaisiin käsiin. Kurvinen muistuttaa...
24.7.2026 12:48

Aihetunnisteet

Karvia piirikokous satakunta

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56
Harva tajusi Hitlerin olympialaisissa, mitä pinnan alla kyti
Uutiset | 5.8.2026 21:41
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Juutalainen miekkailija voitti natseille mitalin ja kohotti kätensä Hitler-tervehdykseen – Miksi ihmeessä?
Uutiset | 6.8.2026 21:31
Kuin kauhuelokuvasta – Oletko kuullut Etelämantereen Veriputouksesta?
Uutiset | 5.8.2026 23:00
Reuters: FBI aloitti yhteistyön Kiinan ja Venäjän kanssa, kriitikot huolissaan – ”Loistava peiterooli”
Uutiset | 5.8.2026 22:07
Khamenein kanssa viestiminen on vaikeaa, sanoo Iranin presidentti
Uutiset | 6.8.2026 0:58
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Ehtisitkö kosia sekunnissa? – Karkaussekunti on tiedepiireissä kehitetty kummajainen, jonka haitat ajoivat hyötyjen yli
Uutiset | 7.8.2026 22:30
Reuters: Ukraina on tuhonnut yli miljoona neliömetriä Wildberriesin varastotilaa
Uutiset | 7.8.2026 21:55
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Timo Laaninen julistaa Wille Rydmanin Suomen taitavimmaksi poliitikoksi
Uutiset | 7.8.2026 18:09
Espanja uhkaa Italiaa vastatoimilla
Uutiset | 7.8.2026 16:55
Sianlihaa voi jälleen viedä Etelä-Koreaan ja Uuteen-Seelantiin
Uutiset | 7.8.2026 16:44
Järjestöt vastustavat karhun kiintiömetsästystä – poliisi vetoaa kansalaisten turvallisuuteen
Uutiset | 7.8.2026 15:51
Ruokavirasto muuttaa rajoituksia afrikkalaisen sikaruton tartuntavyöhykkeellä
Uutiset | 7.8.2026 14:57
Somejättejä vaaditaan vastuuseen riippuvuuden aiheuttamisesta
Uutiset | 7.8.2026 14:30
WSJ: Tiedustelutiedon mukaan Venäjä voisi testata Naton kestävyyttä rajatulla aluehyökkäyksellä
Uutiset | 7.8.2026 14:16
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus nostaa alijäämän tällä kaudella selvästi isommaksi kuin etukäteen arvioitiin, huomauttaa politiikan vaikuttaja
Uutiset | 6.8.2026 16:20
Iso osa keskustaa ja kokoomusta äänestäneistä on vielä katsomossa, paljastaa Ylen mittaus – ”Eivät oikein löydä puoluetta”
Uutiset | 6.8.2026 15:57
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ehtisitkö kosia sekunnissa? – Karkaussekunti on tiedepiireissä kehitetty kummajainen, jonka haitat ajoivat hyötyjen yli
Uutiset | 7.8.2026 22:30
Reuters: Ukraina on tuhonnut yli miljoona neliömetriä Wildberriesin varastotilaa
Uutiset | 7.8.2026 21:55
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hallituksen karsea sote-politiikka
Mielipide | 7.8.2026 11:43
Lukijalta: Valtion suuret järjestöavustukset jäävät pääkaupunkiseudulle
Mielipide | 7.8.2026 10:01
Lukijalta: Tasa-arvo palautettava liikenteeseen – Motoristit pääsevät kuin koira veräjästä
Mielipide | 7.8.2026 10:00
Lukijalta: Lapsen kesän arvo ei riipu matkakohteesta
Mielipide | 5.8.2026 15:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste