CIA-pomo Kurskista: Putin iskee takaisin
Venäjän presidentti Vladimir Putin käy varmasti vastahyökkäykseen ottaakseen takaisin hallintaan Kurskin alueen, jossa Ukrainan joukot ovat miehittäneet elokuun aikana, sanoo Yhdysvaltain keskustiedustelupalvelu CIA:n apulaisjohtaja David Cohen. Cohen kuitenkin ennustaa venäläisille ”vaikeaa taistelua”.
Cohen totesi keskiviikkona kansallisen puolustusteollisuuden konferenssissa, että jopa yli 777 neliökilometrin alueelle levittäytyneen Ukrainan hyökkäyksen merkitys jää vielä nähtäväksi.
Ukrainan joukot yllättivät Venäjän rajaviranomaiset 6. elokuuta hyökkäämällä rajan yli Kurskiin. Ukrainan sotilaiden tiedetään rakentaneen alueelle puolustusrakennelmia, vaikka Kiova on kertonut, ettei se havittele Venäjän maa-alueiden pysyvää miehitystä.
Cohenin mukaan puolustuslinjan rakentamisesta voi kuitenkin päätellä, etteivät joukot ole välittömästi poistumassa.
– Voimme olla varmoja, että Putin kokoaa voimia vastahyökkäykseen ja hän aikoo yrittää ottaa alueen takaisin hallintaansa.
– Odotamme taistelun olevan erittäin vaikea venäläisille.

Cohenin mukaan Putin joutuu kohtamaan sen tosiasian, että Venäjän sisällä on etulinja, jossa käydään taistelua. Samalla Putin joutuu hyväksymään ne yhteiskunnalliset vaikutukset, jotka syntyvät maa-alueen menettämisestä.
CIA-pomo näkeekin, että Ukrainan menestyksellä Kurskissa voi olla sodan dynamiikkaa muuttava vaikutus.
Tähän mennessä Ukrainan joukot ovat vallanneet 100 asutuskeskittymää Venäjän Kurskissa. Samaan aikaan Venäjän joukot ovat puolestaan saavuttaneet voittoja Itä-Ukrainan Donetskissa.
Cohenin mukaan Venäjän etenemisestä on maksettu ”tavaton hinta” niin kaatuneissa sotilaissa kuin menetetyssä kalustossakin. CIA-johtajan arvioi, että Venäjä saattaa vallata logistisesti tärkeän Pokrovskin kaupungin.
– Mutta lopulta, strategisessa mielessä mikään näistä muutoksista ei mullista asetelmaa.