Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Venäjä

Puhdistukset ravistelevat Moskovaa

6.11.2025 22:17
Lue lisää 
Eurovaalit
Ranskan presidentti Emmanuel Macron ilmoitti sunnuntaina televisioidussa puheessaan hajottavansa maan parlamentin. Ranskassa järjestetään uudet vaalit 30. kesäkuuta. (Kuva: LEHTIKUVA / AFP / LUDOVIC MARIN)

EU-parlamentti on säilyttämässä toimintakykynsä, mutta radikaalin oikeiston nousu Ranskassa ja Saksassa enteilee kovaa vääntöä

Akatemiatutkija Timo Miettinen uskoo, että Ranskan ja Saksan päättäjät joutuvat reagoimaan vaalitulokseen EU-politiikassaan.
STT – Mikko Gustafsson 10.6.2024 13:36, muokattu 10.6.2024 13:56
a– a+
Eurovaalit

Euroopan parlamentti on säilyttämässä EU-vaalien jälkeen toimintakykynsä, mutta Ranskan ja Saksan vaalitulokset voivat aiheuttaa jatkossa lukkotilanteita EU-politiikassa. Näin tulkitsee akatemiatutkija Timo Miettinen Helsingin yliopistosta.

Ranskassa Marine Le Penin Kansallinen liittouma sai EU-vaaleissa yli 31 prosentin kannatuksen, kun taas Emmanuel Macronin Renessanssi-puolue kärsi tappion. Macron päätti hajottaa tuloksen seurauksena parlamentin.

Miettinen pitää Ranskan tilannetta suurempana järistyksenä kuin EU-vaalien aiheuttamia muutoksia Euroopan parlamenttiin. Käytännössä hän povaa Ranskan vaalituloksen aiheuttavan seurauksia unionin jäsenmaista koostuvassa neuvostossa.

– Ranska on ollut tietyllä tavalla se johtava voima, aloitteentekijä. Ja nyt Ranska on yhtäkkiä yksi niistä heikoimmista osapuolista tässä kuviossa, hän sanoo.

Miettinen arvioi, että Macron pyrkii jatkossakin toimimaan EU-politiikassa aloitteentekijänä. Paine ajaa yhä ranskalaisempaa politiikkaa läpi unionissa kuitenkin kasvaa.

Ranskassa Marine Le Penin Kansallinen liittouma sai EU-vaaleissa yli 31 prosentin kannatuksen LEHTIKUVA / AFP / JULIEN DE ROSA

Asetelma voi Miettisen mukaan johtaa jopa siihen, että Macron saattaisi suhtautua kriittisesti komission puheenjohtajan Ursula von der Leyenin jatkokauteen. Miettiselle yksi tärkeä seurattava sektori on jatkossa myös se, muuttuuko Macronin suhde ilmasto- ja ympäristöpolitiikkaan aiempaa kriittisemmäksi.

– Jos hän haluaa lähteä tuottamaan tällaista ajatusta katkoksesta tai muutoksesta Euroopan tasolla, niin se komission puheenjohtajan valinta voi olla yksi paikka, missä tätä tehdään.

Toinen vaihtoehto Macronille on hakea ranskalaisen politiikan turvaajaa unionin jäsenmaiden poliittisista johtajista koostuvan Eurooppa-neuvoston johtoon, Miettinen arvioi.

Ranska ja Saksa ovat Euroopan poliittisia jättiläisiä, joiden keskinäinen suhde vaikuttaa olennaisesti EU-politiikan mahdollisuuksiin. Ranskan lisäksi protestiviesti tuli äänestäjiltä myös Saksassa, jossa liittokansleri Olaf Scholz päätyi kolmanneksi kristillisdemokraattien ja äärioikeistolaisen Vaihtoehto Saksalle -puolueen taakse.

Demarien, vihreiden ja liberaalien hallitus on ollut jo tähän saakka keskenään eripurainen, mikä on kaventanut maan aloitekykyä ja valtaa unionissa. Myös huonolla vaalituloksella voi olla vaikutuksensa.

– Tämä on vähän tämmöistä lopun alkua tälle Scholzin koalitiohallitukselle, Miettinen tulkitsee.

Miettinen myös arvioi, että esimerkiksi Ukraina-tuessa saksalaiset päättäjät joutuvat jatkossakin huomioimaan uhan laitaoikeiston noususta. Ukraina-tukea ei ole pidetty Saksassa mitenkään ongelmattomana, Miettinen huomauttaa.

– Saksassa on itse asiassa paljon ajattelua, jossa haluttaisiin nähdä Saksan roolin rinnastuvan pikemminkin Itävaltaan ja Itävallan liittoutumattomuus- ja puolueettomuuspolitiikkaan. Siihen, että Saksasta ei tule osapuoli sodassa.

EU:n toimintakyvyn kannalta merkitystä on jäsenmaiden välisten suhteiden lisäksi myös Euroopan parlamentilla, jonka kokoonpanosta vaaleissa äänestettiin. Vaikka esimerkiksi Suomen kannalta olennaisissa ulko- ja turvallisuuspolitiikan kysymyksissä valta on jäsenmailla, useimmissa politiikkalohkoissa sääntelyhankkeiden hyväksymiseksi tarvitaan sekä jäsenmaiden että parlamentin hyväksyntä.

Kokoomuksen keskustaoikeistolainen kotiryhmä EPP, keskustan ja RKP:n kotiryhmä Renew, demarit ja aika ajoin myös vihreät ovat turvanneet komission aloitteiden etenemisen kuluneella vaalikaudella. Kolme ensimmäistä on säilyttämässä yhä enemmistön parlamentissa.

Parlamentissa suuri tarina oli lopulta jatkuvuus, Miettinen tulkitsee.

– Sellainen Eurooppa-myönteinen enemmistö säilyy kyllä parlamentissa. Siellä on jonkin verran siirtymää ryhmien välillä, mutta sellaista isoa siirtymää tuskin tullaan näkemään.

Tiettyä epävarmuutta arvioinnissa aiheuttaa tosin tällä hetkellä se, että monet voittoja ottaneista puolueista eivät kuulu toistaiseksi mihinkään ryhmään.

Lue myös

Väitös: Suomalaiset istuvat tietämättään kultasuonen päällä

Geopoliittinen kilpailu ja teknologian hintojen romahdus ovat luoneet suomalaisille pk-yrityksille historiallisen mahdollisuuden, joka...
6.11.2025 23:31

Naton ex-pomo varoittaa "ikuisesta sodasta"

Ukraina on vaarassa kohdata ”ikuisen sodan” ja hitaita alueellisia menetyksiä, ellei Eurooppa dramaattisesti...
6.11.2025 23:03

Puhdistukset ravistelevat Moskovaa

Venäjän hallinto on viime aikoina kääntänyt sortokoneistoaan enenevissä määrin sisäänpäin, Guardian kirjoittaa
6.11.2025 22:17

Aihetunnisteet

eurovaalit Politiikka Ranska Saksa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Tutkimus: Tämä rutiini suojaa muistisairaudelta
Uutiset | 5.11.2025 9:35
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Yksi ihmisryhmä ei enää hanki lemmikkejä
Uutiset | 5.11.2025 9:36
Aamiainen ei olekaan niin tärkeä kuin ehkä luulit, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.11.2025 9:30
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Kova vaatimus Berliiniin: Superohjukset liikkeelle
Uutiset | 6.11.2025 9:05
Yleinen harhakuva aiheuttaa jatkuvasti vaaratilanteita liikenteessä – Helppo nyrkkisääntö auttaa
Uutiset | 3.11.2025 22:01
Tutkijat varoittavat: Yritykset hallita auringonvaloa voivat johtaa ilmastokatastrofiin
Uutiset | 6.11.2025 8:55
Naisille yksi tappavimmista – Suomessa kehitetty testi nopeuttaa pelätyn syövän havaitsemista
Uutiset | 3.11.2025 21:30
Ruoasta löytyi apu vakavaan vatsavaivaan: ”Erittäin tehokas”
Uutiset | 31.10.2025 8:00
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Tutkimus: Tämä rutiini suojaa muistisairaudelta
Uutiset | 5.11.2025 9:35
Tutkimus: Nämä harrastukset voivat nuorentaa aivoja jopa seitsemällä vuodella
Uutiset | 29.10.2025 21:33
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Tutkimus: Tämä askelmäärä riittää laskemaan kuolemanriskiä jopa 40 prosenttia
Uutiset | 27.10.2025 21:29
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
Yksi ihmisryhmä ei enää hanki lemmikkejä
Uutiset | 5.11.2025 9:36
Ilman näitä koomikkoja Eppu Normaalia ei ehkä olisi
Uutiset | 29.10.2025 22:00
Yleinen harhakuva aiheuttaa jatkuvasti vaaratilanteita liikenteessä – Helppo nyrkkisääntö auttaa
Uutiset | 3.11.2025 22:01
Nouseva terveysuhka: Jo tölkki päivässä vaarantaa maksan
Uutiset | 8.10.2025 23:45
Verkkopankissa maksaminen muuttuu torstaista alkaen
Uutiset | 7.10.2025 8:28
Tutkimus: Vaikeasti havaittava syöpätyyppi yleistyy nyt vauhdilla
Uutiset | 22.10.2025 23:12
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
Ruoasta löytyi apu vakavaan vatsavaivaan: ”Erittäin tehokas”
Uutiset | 31.10.2025 8:00
Tutkimus: Pelätty syöpä yleistyy jatkossakin, jos mitään ei tehdä – Keino kyllä olisi
Uutiset | 13.10.2025 23:01
Tutkimus paljasti vakavan terveysriskin – Lähes jokainen altistuu
Uutiset | 5.10.2025 22:12
WHO varoittaa vakavasta terveysuhasta − ”Meiltä loppuvat hoitovaihtoehdot”
Uutiset | 13.10.2025 21:29
IS: Asiantuntijalta varoitus puutostilasta – yhteys Alzheimerin tautiin
Uutiset | 23.10.2025 22:35
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00

Uusimmat

Väitös: Suomalaiset istuvat tietämättään kultasuonen päällä
Uutiset | 6.11.2025 23:31
Naton ex-pomo varoittaa ”ikuisesta sodasta”
Uutiset | 6.11.2025 23:03
Puhdistukset ravistelevat Moskovaa
Uutiset | 6.11.2025 22:17
Kammottava tilanne: 5-vuotiaalla oli haava nenässä, hoitaja liimasi silmät kiinni, kertoo Yle
Uutiset | 6.11.2025 21:32
Historia | Näin Venäjällä onnistui ”porvarillinen vallankumous”
Uutiset | 6.11.2025 21:15
Tutkimus: Melko vähäinen askelmäärä riittää sydänriskin pienentämiseen – Tällainen se on
Uutiset | 6.11.2025 21:00
Sotekriisi vyöryi jälleen kyselytunnille – ”Te pakotatte lakkauttamaan vuodeosastoja ympäri maan”
Uutiset | 6.11.2025 18:46
Kentuckyn rahtikoneturmassa toistakymmentä kuollutta
Uutiset | 6.11.2025 18:40
Filippiineillä riehunut hirmumyrsy iski Vietnamiin
Uutiset | 6.11.2025 18:09
Poliisi epäilee virkarikoksia Ähtärin kaupungin ja eläinpuiston taloussotkuissa
Uutiset | 6.11.2025 17:22
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Akavan Löfgren pöyristyi Purran sekaantumisesta työtapoihin – ”Pidän tosi outona”
Uutiset | 5.11.2025 14:09
Miten läheisen itsemurhasta voi selvitä? – Juhlapäivät ovat vaikeimpia, sanoo poikansa menettänyt isä
Uutiset | 1.11.2025 12:00
70 vuotta | Mitä olet oppinut elämästä, Matti Vanhanen? 
Uutiset | 2.11.2025 9:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Väitös: Suomalaiset istuvat tietämättään kultasuonen päällä
Uutiset | 6.11.2025 23:31
Naton ex-pomo varoittaa ”ikuisesta sodasta”
Uutiset | 6.11.2025 23:03
Puhdistukset ravistelevat Moskovaa
Uutiset | 6.11.2025 22:17
Ruoasta löytyi apu vakavaan vatsavaivaan: ”Erittäin tehokas”
Uutiset | 31.10.2025 8:00
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Tutkimus: Tämä rutiini suojaa muistisairaudelta
Uutiset | 5.11.2025 9:35

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Yrittäjää ei pidä rangaista rohkeudesta
Mielipide | 6.11.2025 12:20
Lukijalta: Suomi ei elä pelkällä etelän viljalla – huoltovarmuus tarvitsee koko maan
Mielipide | 5.11.2025 13:31
Lukijalta: Miehen ääni kuuluu harvoin – mutta sen pitäisi kuulua
Mielipide | 5.11.2025 12:57
Lukijalta: Kuntien omistajaohjaus uudistettava – ehdotus maan hallitukselle
Mielipide | 5.11.2025 12:52
Vastine: Kelan kuntoutuspsykoterapiajärjestelmää kannattaisi kehittää
Mielipide | 31.10.2025 11:36
Lukijalta: Tällaisen henkilön haluamme Uudenmaan piirin puheenjohtajaksi
Mielipide | 30.10.2025 14:27
Lukijalta: Kasvu-Roininen kehiin!
Mielipide | 29.10.2025 9:56
Lukijalta: Petri Roininen Uudenmaan piirin vetäjäksi
Mielipide | 4.11.2025 14:32

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kulmuni: Puolustusmenoja on lisättävä ja Euroopan puolustuksen teollista ja teknologista perustaa vahvistettava
Uutiset | 6.11.2025 10:47
Keskustapiirit: Lapin erityispiirteet jäävät huomiotta sote-päätöksissä – ”Tarvitsemme myös fyysisiä palveluita”
Uutiset | 5.11.2025 13:37
Aapeli Rytkönen keskustaopiskelijoiden puheenjohtajaksi
Uutiset | 5.11.2025 12:40
Keskustanuoret tekisi äitiyspakkauksesta sukupuolineutraalin
Uutiset | 5.11.2025 10:46
Keskustanuorten liittokokous: Promilleraja laskettava nollaan
Uutiset | 31.10.2025 15:42
”Tavallisen ihmisen ja luonnon puolta pitävä puolue” – Milla Veteläinen toivoo keskustalta vahvaa tulevaisuusotetta
Uutiset | 2.11.2025 12:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste