Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Jyrsijät

Millaiset hiirenloukut toimivat parhaiten? – Asiantuntijalta yllättävä vastaus

6.9.2025 20:34
Lue lisää 
Historia
Saukko telakalla Hietalahdessa 1930. (Kuva: Valokuvaamo Pietinen/Museovirasto)

Laatokalle suunniteltu Saukko oli Suomen sukellusveneistä pienin – hurjapäinen torpedohyökkäys oli johtaa tuhoon 1941

Pekka Pohjolainen 14.4.2024 14:00, muokattu 12.4.2024 15:48
a– a+
Historia

Suomenlinnan rantakalliolle museoitu sukellusvene Vesikko on monelle tuttu, mutta suomalaisista sukellusveneistä pienimmän muistaa harvempi.

Aikanaan maailman pienin sukellusvene, 99 tonnin Saukko laskettiin vesille Helsingin Hietalahden telakalla 2. heinäkuuta 1930. Pitkän ja monenkirjavia teknisiä ongelmia sisältäneen testiohjelman jälkeen se saatiin palveluskäyttöön kolme vuotta myöhemmin.

Isoja Vetehinen-luokan veneitä lähes puolet lyhyempi, vain 33 metrin pituinen Saukko oli tarkoitettu Laatokalle. Koon määritteli Tarton rauhansopimus, jossa Laatokalle sijoitettavien sota-alusten koko oli rajattu 99 tonniin. Torpedoita se pystyi ottamaan ja ampumaan vain kaksi.

Aluksen käyttötarkoituksesta ei ääneen huudeltu. Sortavalassa ilmestyvä Laatokka -sanomalehti tosin julkaisi maaliskuussa 1936 jutun, jossa pohdittiin yhden sukellusveneen riittävyyttä Laatokan puolustamiseen, mainitsematta Saukkoa nimeltä.

Vaikka Saukon käyttäminen Laatokalla pyrittiin pitämään salassa, Neuvostoliitto oli todennäköisesti asiasta jyvällä. Jukka Rislakki mainitsee kirjassaan Erittäin salainen: Vakoilu Suomessa, että suomalaissyntyinen neuvostovakooja Einari Vähä osallistui Saukon ei-julkiseen esittelyyn vuonna 1933 vääpelin valepuvussa väärällä identiteetillä.

Vähällä oli yhteyksiä kuuluisaan vakoojaluutnantti Vilho Pentikäiseen, joka loikkasi lokakuussa 1933 Neuvostoliittoon merkittävä määrä salaista aineistoa mukanaan.

Saukon vesillelasku 1930. (Sotamuseo/Museovirasto)

Laatokalle Saukkoa ei koskaan lähetetty, luultavasti ennen kaikkea siksi että alusta tarvittiin enemmän Suomenlahdella. Venäläisten tiedetään kuitenkin käyttäneen sodan aikana sukellusveneitä Laatokalla lähinnä tiedustelupartioiden kuljetukseen ja tiedusteluun.

Talvi- ja jatkosodassa Saukon saavutukset jäivät vähäisiksi. Kesällä 1941 Saukko joutui kuitenkin todella pahaan paikkaan itäisellä Suomenlahdella oman uhkarohkean manööverinsä seurauksena.

Saapuessaan tehtävälleen Somerin saaren länsipuolelle Saukko havaitsi laiturissa kaksi suurta vihollisen vartioalusta. Parempien maalien puutteessa aluksen päällikkö Antti Leino päätti ampua sukelluksista toisen torpedon kohti laiturissa olevia aluksia.

Ilmeisesti rantakivikkoon osuneen torpedon räjähdys sai aikaan kuhinaa laiturilla ja pian vihollinen ryhtyikin takaa-ajoon. Lyhyen pakomatkan jälkeen Saukolta havaittiin, että sen perässä oli sukellusvenehävittäjiä.

Saukko lisäsi sukellussyvyyttä ja pian ensimmäiset syvyyspommit räjähtelivät sen ympärillä. Alusta yritettiin saada pysymään määrätyllä syvyydellä keventämällä painoa, minkä seurauksen pinnalle nousi öljyä ja ilmakuplia.

Vihollinen päätteli ilmeisesti, että sukellusvene on saatu tuhottua ja lopetti pommittamisen. Saukko ei kuitenkaan keventynyt tarpeeksi ja vajosi lopulta pohjaan rämähtäen. Kaikki koneet sammutettiin ja kovapohjaiset kengätkin riisuttiin, jottei pinnalta havaittaisi ääniä.

Ongelmia tuotti myös se, että ilmanpuhdistuslaitteet oli kytketty pois ja jo putkessa käynnistynyt torpedo oli ennen laukausta pilannut aluksen sisäilmaa.

Aluksi kaksi miestä pyörtyi ja heidät kannettiin sänkyihinsä. Pinnalta havaittavien äänien vaimennettua ja reilun tunnin syvyyksissä maattuaan Saukko yritti nousta pintaan, mutta aluksen keulasyvyysruori sai osuman maakohoumasta ja meni epäkuntoon.

Saukolla oli vaikeuksia pitää oikeaa syvyyttä ja alus teki aaltoliikkeitä pinnan alla. Pinnalle nousun aikana Saukon keittiömatruusi pyörtyi kahvikuppi kädessään ja keskusvahtimies alkoi puhua sekavia ymmärtämättä hänelle annettuja käskyjä.

Kun alus saatiin pintaan useamman miehen ollessa pökerryksissä, aluksen päällikkö Leino avasi luukun ja näki vihollisalukset, jotka aloittivat takaa-ajon uudestaan.

Leino määräsi hätäsukelluksen ja Saukko vajosi jälleen kohti pohjaa. Syvyyspommien räjähdykset heittelivät irtaimistoa pitkin alusta ja miehistö pelkäsi henkensä edestä. Pommitus kuitenkin lakkasi pian vihollisen käytettyä ilmeisesti kaikki syvyyspomminsa loppuun ja Saukko pääsi lopulta turvaan omien joukkojen puolelle.

Saukon Somerin-kokemus oli hankalin, mihin suomalainen sukellusvene sodassa koskaan joutui ja tilanne oli ilmeisesti paljon vaarallisempi kuin Merivoimien lakonisesta sotapäiväkirjasta käy ilmi.

Somerin majakkasaari, jonka laituriin Saukko iski heinäkuussa 1941. Suomalaiset valtasivat saaren takaisin saman vuoden joulukuussa. (SA-kuva)

Jatkosodassa isommat sukellusveneet onnistuivat upottamaan muutamia vihollisaluksia, mutta Saukon upotussaldo jäi nollaan.

Pariisin rauhansopimuksessa Suomelta kiellettyjen sukellusveneiden kohtaloksi tuli romuttaminen Vesikkoa lukuun ottamatta. Vielä 1950-luvun alkupuolella pidettiin mahdollisena saada muutoksia rauhanehtoihin, jolloin olisi ollut mahdollista pitää yksi sukellusvene Suomen käytössä.

Saukko ja isot sukellusveneet Vetehinen, Vesihiisi ja Iku-Turso myytiin romuksi Belgiaan vuonna 1953. Matkalla romutukseen Saukko pääsi kertaalleen irtoamaan hinauksesta kovassa merenkäynnissä ja oli kadoksissa yhden yön.

Lähteenä käytetty mm. Akseli Sopasen pro gradu -tutkielmaa Itämeren pieni vaanija-  Sukellusvene Saukko alkuideoista poistoon saakka 1921–1953

Lue myös

Tuholaistorjuja: Jos sinulla herää tällainen epäilys, älä vitkuttele yhtään

Asuinrakennukseen tai pihavarastoon pesiytyneet hiiret tai muut jyrsijät ovat ikävä vaiva, joista on...
7.9.2025 21:30

Putinin sukulainen hehkuttaa: Sota teki Venäjästä proteesien edelläkävijä

Venäjästä on tullut maailman johtavia maita proteesien kehityksessä, sanoo varapuolustusministeri Anna Tsivilyova. Syynä...
7.9.2025 21:03

Historia | Kotimaisella vakuutusyhtiöllä oli oma Boeing 747 – näin Suomen ainoalle jumbojetille kävi

Valtiollisen lentoyhtiön Finnairin laivastossa ei tunnetusti ole koskaan ollut jättimäisiä Boeing 747-matkustajakoneita. Suomalaisesta...
7.9.2025 21:00

Aihetunnisteet

Historia Kotimaa sotahistoria sukellusveneet

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
“Keltainen teepannu” nauratti ensin, mutta pian hymyt hyytyivät – ranskalaistallin luja usko turbomoottoriin mullisti Formula 1:n
Uutiset | 6.9.2025 21:04
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Potilaan Lääkärilehti: Tällainen luomi voi olla merkki melanoomasta
Uutiset | 1.9.2025 22:15
Rantasaunoja nousee kuin sieniä sateella – kunnat haraavat vastaan ”vihervyöhykkeillä”
Uutiset | 6.9.2025 8:01
Millaiset hiirenloukut toimivat parhaiten? – Asiantuntijalta yllättävä vastaus
Uutiset | 6.9.2025 20:34
Älä tee näin vessanpöntöllä
Uutiset | 4.9.2025 21:41
Venäjä nuiji Ukrainaa ennätyksellisen rajusti – Näin kommentoi Zelenskyi
Uutiset | 7.9.2025 14:44
Mikä selittää SDP:n ylivoimaa? – Tutkijat ruotivat gallupmenestyksen syyt
Uutiset | 7.9.2025 8:02
Prinsessa Diana piilotti aikakapselin, jonka piti pysyä suljettuna satoja vuosia – Nyt se kuitenkin avattiin
Uutiset | 1.9.2025 22:11
Talousvaikuttaja soitti hälytyskelloja – Putinilta jäätävä kuitti
Uutiset | 5.9.2025 21:02
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Prinsessa Diana piilotti aikakapselin, jonka piti pysyä suljettuna satoja vuosia – Nyt se kuitenkin avattiin
Uutiset | 1.9.2025 22:11
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Karhu hyökkäsi ihmisen kimppuun
Uutiset | 26.8.2025 9:55
Potilaan Lääkärilehti: Tällainen luomi voi olla merkki melanoomasta
Uutiset | 1.9.2025 22:15
Suomalaisen olympiavoitto herätti raivoa – Tinttasiko lehtimies häntä leukaan?
Uutiset | 31.8.2025 20:30
Murska-arvio Ukrainasta: ”Koko juttu romahtaa”
Uutiset | 1.9.2025 22:02
Älä tee näin vessanpöntöllä
Uutiset | 4.9.2025 21:41
Suomalainen oli pinkomassa maailmanennätykseen, mutta sitten kisajärjestäjät mokasivat
Uutiset | 29.8.2025 21:45
Kiinalaisen sotalaivan takaa-ajo päättyi hurjaan törmäykseen
Uutiset | 12.8.2025 21:43
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Prinsessa Diana piilotti aikakapselin, jonka piti pysyä suljettuna satoja vuosia – Nyt se kuitenkin avattiin
Uutiset | 1.9.2025 22:11
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40
Karhu hyökkäsi ihmisen kimppuun
Uutiset | 26.8.2025 9:55
Tutkimus: Yksinkertainen seikka voi hidastaa yleisen syöpäkasvaimen kasvua
Uutiset | 27.8.2025 21:34
Tutkimus: Kissat voivat nousta avainrooliin Alzheimer-hoitojen kehityksessä
Uutiset | 13.8.2025 8:30
Potilaan Lääkärilehti: Hakeudu lääkäriin, jos polvikipu on tällaista
Uutiset | 24.8.2025 19:00

Uusimmat

Tuholaistorjuja: Jos sinulla herää tällainen epäilys, älä vitkuttele yhtään
Uutiset | 7.9.2025 21:30
Putinin sukulainen hehkuttaa: Sota teki Venäjästä proteesien edelläkävijä
Uutiset | 7.9.2025 21:03
Historia | Kotimaisella vakuutusyhtiöllä oli oma Boeing 747 – näin Suomen ainoalle jumbojetille kävi
Uutiset | 7.9.2025 21:00
Venäjä nuiji Ukrainaa ennätyksellisen rajusti – Näin kommentoi Zelenskyi
Uutiset | 7.9.2025 14:44
Essee: EU:n mahtimaan turbulenssi on jo hälyttävää – Kuinka käy Ukrainan turvatakuiden?
Uutiset | 7.9.2025 14:00
Mikä selittää SDP:n ylivoimaa? – Tutkijat ruotivat gallupmenestyksen syyt
Uutiset | 7.9.2025 8:02
“Keltainen teepannu” nauratti ensin, mutta pian hymyt hyytyivät – ranskalaistallin luja usko turbomoottoriin mullisti Formula 1:n
Uutiset | 6.9.2025 21:04
Millaiset hiirenloukut toimivat parhaiten? – Asiantuntijalta yllättävä vastaus
Uutiset | 6.9.2025 20:34
Kymmenet postit keskeyttivät lähetykset Yhdysvaltoihin uusien tullien vuoksi
Uutiset | 6.9.2025 17:20
Kokoomus epäili SDP:n sopeutuspuheita – Lindtman esitti Ylellä myös uusia menoja
Uutiset | 6.9.2025 17:17
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Rasismisotkussa rypenyt hallitus joutui opposition eteen, toimintakyky herätti kysymyksiä
Uutiset | 4.9.2025 18:37
Toimittajalta | Tämä on jo todella noloa
Uutiset | 2.9.2025 14:43
Toimittajalta | Hakaristin on aikakin kadota Ilmavoimien lipuista – mutta miksi sitä vaalittiin näin kauan?
Uutiset | 29.8.2025 12:25

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tuholaistorjuja: Jos sinulla herää tällainen epäilys, älä vitkuttele yhtään
Uutiset | 7.9.2025 21:30
Putinin sukulainen hehkuttaa: Sota teki Venäjästä proteesien edelläkävijä
Uutiset | 7.9.2025 21:03
Historia | Kotimaisella vakuutusyhtiöllä oli oma Boeing 747 – näin Suomen ainoalle jumbojetille kävi
Uutiset | 7.9.2025 21:00
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Prinsessa Diana piilotti aikakapselin, jonka piti pysyä suljettuna satoja vuosia – Nyt se kuitenkin avattiin
Uutiset | 1.9.2025 22:11
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Pitkät etäisyydet ja tekoäly – ratkaisu hoidon sujuvuuteen
Mielipide | 5.9.2025 12:35
Lukijalta: Yhteisöllinen asuminen ei saa olla vanhustenhoidon säästökeino
Mielipide | 5.9.2025 12:30
Lukijalta: Osaajapula
Mielipide | 5.9.2025 12:15
Lukijalta: Suora puhe ei saa olla rumaa puhetta
Mielipide | 5.9.2025 11:59
Lukijalta: Budjettiriihessä höynäytysyritys – tämä ei ole Suomen liikuntamyönteisin hallitus
Mielipide | 3.9.2025 13:49
Lukijalta: Palestiinan valtio – käänteinen DDR
Mielipide | 1.9.2025 14:03
Lukijalta: Stubbin maine presidenttikyselyissä kasvaa
Mielipide | 1.9.2025 14:05
Lukijalta: Arvokkuuden paluu politiikkaan
Mielipide | 4.9.2025 12:15

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Mikko Savola: Ruokaturva ja koulutus on turvattava
Keskusta | 6.9.2025 13:12
Nuorkeskusta: Hallituksen työllisyys- ja kasvutoimet ovat laastaria avohaavan päälle
Uutiset | 3.9.2025 16:18
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
Nuorkeskusta: Hallituksen työllisyys- ja kasvutoimet ovat laastaria avohaavan päälle
Uutiset | 3.9.2025 16:18
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
Keskustan Mikko Savola: Ruokaturva ja koulutus on turvattava
Keskusta | 6.9.2025 13:12
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste