Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Talous

Häämöttävän kriisin syvyys valkeni Euroopassa: ”Pahempaa kuin osaamme kuvitella”

1.4.2026 22:11
Lue lisää 
Ilmastonmuutos
Oliivipuita lähellä Fuerte del Reyn kaupunkia Espanjassa 21. heinäkuuta 2022. (Kuva: LEHTIKUVA / AFP / PIERRE-PHILIPPE MARCOU)

Ilmastonmuutoksen tuomat ääri-ilmiöt osuvat raskaasti Välimeren alueen viljelijöihin – viljan hinta riippuu kuitenkin enemmän Pohjois-Amerikan pelloista

Oliiviöljy on kallistumassa, kun Espanjan oliivisato oli surkea jo toisena vuonna peräkkäin.
STT – Elina Korkee 4.11.2023 13:59, muokattu 4.11.2023 14:55
a– a+
Ilmastonmuutos

Ilmastonmuutokseen liittyvät sään ääri-ilmiöt osuivat viime kesänä raskaasti moniin Välimeren alueen viljelijöihin.

Suomessa ja Ruotsissa päästiin vähemmällä, mutta viljasato jäi täälläkin kehnoksi. Vahingot eivät kuitenkaan ole niin suuria, että viljan hinta nousisi merkittävästi.

Kevään ja alkukesän kuivuus johti Espanjassa siihen, että osa viljelijöistä ei uskaltanut ryhtyä kylvötöihin lainkaan. Kuivuutta luonnehdittiin kovimmaksi noin sataan vuoteen. Kreikassa taas vilja-aittana tunnettu Thessalian tasanko jäi syyskuun alussa Daniel-myrskyn tuoman tulvan alle moneksi päiväksi.

Myös Suomessa ja Ruotsissa viljasato on ollut kehno viime kesän sääilmiöiden vuoksi. Suomessa kokonaisviljasato oli noin 15 prosenttia ja Ruotsissa 20 prosenttia pienempi kuin vuonna 2022, jolloin sato oli suunnilleen normaali.

– Oli kova kuivuus alkukesästä, ja sitten tuli loppukesästä liikaa vettä – eli juuri päinvastoin kuin pitäisi. Molemmat ovat ääri-ilmiöitä, toteaa professori John Sumelius Helsingin yliopiston maa- ja metsätaloustieteellisen tiedekunnan taloustieteen osastolta.

Vaikka sato on ollut Pohjois-Euroopassa kehno ja Välimeren alueella monin paikoin surkea, se ei Sumeliuksen mukaan vielä tarkoita, että viljan hinta nousisi merkittävästi lähiaikoina. EU:n yhteismarkkinat tasaavat hintoja.

– Yleensä hintataso riippuu suurista tuottajamaista Pohjois-Amerikassa ja Australiassa. Jos sato epäonnistuu suurilla tuottajamailla, se varmaan vaikuttaa meidän hintatasoon aika lailla.

Maailmanlaajuiset muutokset kyllä vaikuttavat hintoihin, Sumelius huomauttaa. Esimerkiksi koronapandemia ja siihen liittyneet rajoitustoimet vaikeuttivat liikkumista ja kuljetuksia, mikä johti monien hintojen nousuun.

Ilmastonmuutoksen edetessä viljakasvien – esimerkiksi maissin, riisin ja vehnän – satojen arvioidaan maailmanlaajuisesti pienentyvän, vaikka joillakin yksittäisillä alueilla viljelyolot saattavat parantuakin.

Ainakin yksi Välimeren alueen arvostetuista ruoka-aineista ja vientituotteista on jo käymässä niukkuushyödykkeeksi äärisäiden jäljiltä: oliiviöljy. Espanja tuottaa perinteisesti noin puolet maailman oliiviöljystä, mutta helteiden ja metsäpalojen vuoksi oliivisato on ollut huono sekä viime että tänä vuonna.

Tämän vuoden sadosta Espanjan arvioidaan tuottavan noin 750 000 tonnia oliiviöljyä eli hieman enemmän kuin viime vuoden sadosta saatiin. Useana aiempana vuonna määrä on kuitenkin ollut 1,3 miljoonan tonnin paikkeilla.

– Oliiviöljyä on lähes mahdotonta saada ostetuksi. Se on myyty loppuun, kertoi Filippo Berio -oliiviöljymerkin Britannian-yksikön johtaja Walter Zanre brittilehti Guardianille syyskuun lopulla. Zanren mukaan oliiviöljyä hankitaan tänä vuonna Etelä-Amerikasta asti.

New York Times kertoo, että Yhdysvalloissa laadukkaan oliiviöljyn vähittäishinta on noussut suunnilleen 20 prosenttia viime vuoden lokakuusta. Tukkuhinta on noussut vielä jyrkemmin.

Jaenin alue Andalusiassa Etelä-Espanjassa on yksi tunnetuimmista oliivin viljelyseuduista. Paikallinen oliivitilallinen Rafa Guzman kertoo Guardianin haastattelussa, että sato on ollut 70–80 prosenttia tavanomaista heikompi.

– Jotkut viljelijät eivät ole saaneet kiloakaan oliiveja, kertoo Guzman, joka toimii myös viljelijäjärjestö Asajan paikallisjohtajana.

– Aina silloin tällöin on ollut yksittäisiä huonoja satovuosia, kuten viime vuosi. Mutta kaksi huonoa satoa peräkkäin – en muista yhtään kertaa aiemmin. Olen 50-vuotias, ja olen aloittanut oliiviviljelmillä jo lapsena isäni kanssa, hän jatkaa.

Syyskuun alun Daniel-myrsky aiheutti suuria tuhoja etenkin Libyassa ja Kreikassa. Vahingot Kreikan maataloudelle tulevat näkymään pitkään.

– Tuolla ylhäällä oli ennen omenatarha. Tulva vei mennessään kaikki puut, kertoo omenanviljelijä Thymios Economou, 53, uutistoimisto AFP:n haastattelussa.

Economoun omenatarha sijaitsi ylärinteellä Zagoran kylässä Kreikan keskivaiheilla – seudulla, johon Daniel-myrsky pahimmin osui. Myrsky toi muutamien tuntien aikana saman verran sadetta kuin normaalisti saadaan useiden kuukausien mittaan.

Kyläläiset arvioivat, että jopa neljä viidesosaa paikallisista teistä on myrskyn jäljiltä käyttökelvottomia.

– Osa täkäläisistä ei pääse menemään viljelyksilleen lainkaan. Heidän tulonsa jäävät tänä vuonna nollaan, sanoo Economou.

Hänen naapurinsa Antonis Laskos, 62, kertoo menettäneensä sata omenapuuta yhdestä tarhoistaan.

– Myrsky irrotti puut juuriltaan, ja ne päätyivät mereen, kertoo Laskos.

Zagorassa kasvatettuja omenoita pidetään Kreikan laadukkaimpiin kuuluvina. Noin 800 perhettä paikkakunnalla on rakentanut toimeentulonsa omenanviljelyksen varaan.

Thessalian tasanko on keskeistä viljelysseutua, joka tuottaa noin neljäsosan Kreikan vehnästä ja ohrasta. Linssien, pistaasipähkinöiden ja kikherneiden kasvatuksessa Thessalian osuus on noin kolmasosa Kreikan koko tuotannosta.

Myrskyn aiheuttama tulva jätti osan Thessalian pelloista veden alle useiksi päiviksi. Pelloille on kertynyt savea ja lietettä monin paikoin ainakin puolisen metriä.

Geologian ja luonnonkatastrofien hallinnan professori Efthymis Lekkas Ateenan yliopistosta arvioi syyskuun alkupuolella Mega-televisiokanavan haastattelussa, että kestää viitisen vuotta ennen kuin Thessalian tasanko on jälleen hedelmällinen.

Ilmastonmuutokseen liittyvien sääilmiöiden vaikutukset maatalouteen kasvavat jatkossa koko Välimeren alueella. Eri alueet ovat kuitenkin jonkin verran erilaisessa tilanteessa, kertoo professori Sumelius.

– Etenkin Kaakkois-Espanja kärsii kuivuudesta, samoin osia Etelä-Italiasta, kuten Sisilia. Ja tietysti koko Pohjois-Afrikka Marokosta Egyptiin. Pohjois-Afrikan tilanne on mielestäni hyvin huolestuttava, koska siellä on väkimäärä 1960-luvun jälkeen nelinkertaistunut.

Sumeliuksen mukaan on tarpeellista etenkin parantaa kastelumenetelmiä, esimerkiksi siirtyä tippakasteluun sen sijaan että levitetään vettä suoraan viljelyksille. Tippakastelussa käytetään letkuja, joissa on hyvin pieniä reikiä, ja reikien kautta vettä päätyy maahan tippa kerrallaan.

– Tippakastelu käyttää vettä paljon tehokkaammin. Vääräntyyppinen kastelu aiheuttaa myös ympäristöongelmia, sanoo Sumelius.

Koko maailman mittakaavassa noin 70 prosenttia kaikesta käytetystä makeasta vedestä käytetään juuri keinokasteluun. Kuivuuskausien lisääntyminen johtaa siihen, että vettä on vähemmän saatavilla, vaikka sitä tarvitaan muuhunkin kuin kasteluun.

Ilmastonmuutokseen sopeutumisen keinoihin kuuluu myös kasvinjalostus. Sillä voidaan muun muassa vahvistaa viljelykasvien kestävyyttä tauteja ja tuhoeläimiä vastaan, Sumelius toteaa. Tämä pätee niin etelässä kuin pohjoisessakin. Myös viljelykasvivalikoimaa voi olla syytä tarkistaa, esimerkiksi pavut tyypillisesti kestävät kuivuutta paremmin kuin herneet.

Suomessa ja Ruotsissa syksyllä kylvettävä ruis sekä syysvehnä ovat tänä vuonna tuottaneet melko hyvät sadot. Kevätviljoille kävi kuivan alkukesän vuoksi huonommin.

– On mahdollista, että meillä Suomessa syysviljojen viljely tulee yleistymään. Ruotsissa Tukholman eteläpuolella kasvatetaan jo nykyisin enemmän syysviljoja, Sumelius kertoo.

Lue myös

Politico: Trumpin Nato-uhkaukset mietityttävät Euroopan johtajia – "Nato on jo hajoamassa"

Euroopan johtajat ja virkahenkilöt ovat puhuneet kulisseissa Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin puheista, joiden...
2.4.2026 11:15

Olkiluoto 1 ja 2 vuosihuoltoon

Teollisuuden voiman (TVO) mukaan Olkiluodon ydinvoimalan ykkös- ja kakkosreaktori ovat vuosihuollossa keväällä ja...
2.4.2026 10:47

Iran iski Trumpin puheen jälkeen Israeliin – vannoi "nöyryytystä" Yhdysvalloille

Israelin mukaan Iran on tehnyt jälleen laajoja iskujen sarjoja Israeliin. Iskut tehtiin sen jälkeen...
2.4.2026 10:21

Aihetunnisteet

Ilmastonmuutos Ulkomaat viljely

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
Moskovassa osa on siirtynyt paperikarttoihin ja käteiseen verkkorajoitusten takia – tutkijan mukaan hallinto pelkää vallanvaihtoyritystä
Uutiset | 31.3.2026 13:49
Historia | Tulta sylkevät karbiinit pysäyttivät hurjan soturin – Beecherin saaren armoton selviytymistaistelu oli tasankosotien käännekohta
Uutiset | 31.3.2026 21:20
Häämöttävän kriisin syvyys valkeni Euroopassa: ”Pahempaa kuin osaamme kuvitella”
Uutiset | 1.4.2026 22:11
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20
Lähteet Timesille: Euroopan varauduttava USA:n ja Venäjän diiliin
Uutiset | 1.4.2026 22:28
Laskelma paljastaa amerikkalaisosakkeiden ylivoiman: 233 euron kuukausisäästöllä yli 400 000 euron potti
Uutiset | 1.4.2026 10:24
Yle: Parikkalan drooni on ukrainalainen ja siinä on taistelukärki
Uutiset | 1.4.2026 11:29
Tutkimus: Kahvista voi olla apua jopa syövän nujertamisessa
Uutiset | 2.4.2026 7:00
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Mi-8 oli presidenttien luottoratsu ja sissien siivet – karski neuvostokopteri palautti Puolustusvoimat ajan tasalle
Uutiset | 28.3.2026 21:15
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Historia | Kuolevan Ranskan presidentin viimeisessä ateriassa oli jotain hyvin häiritsevää – ranskalainen keittiö näytti pimeimpiä puoliaan
Uutiset | 25.3.2026 21:35
Moskovassa osa on siirtynyt paperikarttoihin ja käteiseen verkkorajoitusten takia – tutkijan mukaan hallinto pelkää vallanvaihtoyritystä
Uutiset | 31.3.2026 13:49
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02

Uusimmat

Politico: Trumpin Nato-uhkaukset mietityttävät Euroopan johtajia – ”Nato on jo hajoamassa”
Uutiset | 2.4.2026 11:15
Olkiluoto 1 ja 2 vuosihuoltoon
Uutiset | 2.4.2026 10:47
Iran iski Trumpin puheen jälkeen Israeliin – vannoi ”nöyryytystä” Yhdysvalloille
Uutiset | 2.4.2026 10:21
Kaikkoselta kolmen kohdan korjaussarja työttömyyteen – ”Tarvitaan pikainen ryhtiliike”
Uutiset | 2.4.2026 9:51
STT:n ex-päätoimittaja: Ilkka Kanerva oli yksi STT:n dopinguutisen lähteistä
Uutiset | 2.4.2026 9:23
Keskustan Räsänen: Miksi Suomi vitkastelee droonivaroitusjärjestelmässä?
Uutiset | 2.4.2026 9:20
Mediat: Ukraina iski Venäjän öljynjalostamoon noin 1 300 kilometrin päässä Ukrainasta
Uutiset | 2.4.2026 8:50
Israel: Iran iski kiivaasti Trumpin puheen jälkeen
Uutiset | 2.4.2026 8:28
Poliisilla vahva epäily uudesta droonista Parikkalassa – etsinnät jatkuvat
Uutiset | 2.4.2026 8:13
Trump toisti viestinsä Yhdysvaltojen vetämisestä pois Natosta – WSJ: Ei lopullista päätöstä
Uutiset | 2.4.2026 8:06
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Droonisotku tuo muistoja Kekkosen Suomesta – tiedottamisesta jää enemmän kysymyksiä kuin vastauksia
Uutiset | 1.4.2026 14:01
Bensatankilta kajahti tiukka vaatimus hallitukselle – ”Tämä alkaa mennä ihan hulluksi”
Uutiset | 29.3.2026 9:01
Vuotaako Unkari EU:n tietoja suoraan Kremliin? – Tutkija: Siltä näyttää, eikä se enää edes häpeile sitä
Uutiset | 24.3.2026 17:39

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Politico: Trumpin Nato-uhkaukset mietityttävät Euroopan johtajia – ”Nato on jo hajoamassa”
Uutiset | 2.4.2026 11:15
Olkiluoto 1 ja 2 vuosihuoltoon
Uutiset | 2.4.2026 10:47
Iran iski Trumpin puheen jälkeen Israeliin – vannoi ”nöyryytystä” Yhdysvalloille
Uutiset | 2.4.2026 10:21
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Median tiedottamisen avoimuus on kaksiteräinen miekka
Mielipide | 2.4.2026 12:16
Lukijalta: Suomestako EU:n suurkaivosalue?
Mielipide | 2.4.2026 12:04
Lukijalta: Mitä kaikkea me eläkeläiset teemmekään
Mielipide | 1.4.2026 15:24
Lukijalta: Tanskan mallista ideoita Suomen mallille – osaajia omasta takaa
Mielipide | 1.4.2026 10:36
Lukijalta: Nyt loppuu se nuorten kotona makuuttaminen – Olgan malli ja tähdet käyttöön!
Mielipide | 30.3.2026 10:59
Lukijalta: Lapin yksityistiet murenevat, kun miljardit uppoavat Turun junaan
Mielipide | 26.3.2026 12:12
Lukijalta: Lapsiperheiden arki on turvattava
Mielipide | 23.3.2026 14:34
Lukijalta: Ilman joustavaa suurkulutusta tuulivoima syö oman kannattavuutensa
Mielipide | 27.3.2026 14:43

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä kannustaa järkivihreyteen: ”Ahdistuminen ei edistä ilmastoasiaa”
Keskusta | 30.11.2019 15:27
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste