Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Politiikka

Järjestöiltä sataa kritiikkiä ennallistamissuunnitelmalle

5.11.2026 16:45
Lue lisää 
Paloturvallisuus
Akkuvirralla käyvien laitteiden akkujen lataus on pääosin turvallista. Mutta vaurioituneen akun lataamiseen liittyy merkittävä palovaara. (Kuva: Vesa Moilanen / Lehtikuva)

Missä lataat sähköisen kulkuvälineesi? – Tämä paikka aiheuttaa hengenvaaran

Risto Luodonpää 21.9.2023 21:33, muokattu 21.9.2023 15:32
a– a+
Paloturvallisuus

Sähköpyörät sekä muut sähköavusteiset kulkuvälineet ovat yleistyneet rajusti viime vuosina. Suomen teillä liikkuu jo useita kymmeniä tuhansia sähköpyöriä.

Sähköpyörien akkujen, kuten muidenkin akkuvirralla käyvien laitteiden akkujen lataus on pääosin turvallista. Mutta vaurioituneen akun lataamiseen liittyy merkittävä palovaara.

Tilanne on hengenvaarallinen, jos akkua ladataan sisätiloissa ja esimerkiksi kerrostaloasunnon poistumisteiden tuntumassa, kuten esimerkiksi eteisessä.

Pelastusopistossa suoritettiin oppilastyönä sähköpyörän akun polttokokeita. Kokeen tuloksena tutkijat totesivat, että akun syttyessä syntyy vaarallinen määrä myrkyllisiä palokaasuja ja lisäksi palossa syntyy kuumia heitteitä ja liekkejä, jotka levittävä paloa.

– Akkupalo on huomattavasti aggressiivisempi kuin mikään muu kodin tulipalo. Savun muodostus on hyvin nopeaa ja palo leviää ennen kokemattomalla nopeudella, kun palavat heitteet voivat lentää metrien päähän akusta. Huoneiston eteisessä syttyessään tällainen akkupalo estää turvallisen poistumisen, Marko Hassinen Fire and Rescue Innovation Finlandista sanoo.

Hassisella on vuosikymmenten kokemus pelastustoimen operatiivisesta toiminnasta. Pelastusopiston erikoistutkijana hän on muun muassa tutkinut litium-akkujen paloja.

Hassisen mukaan akkujen latauksessa erityisesti sisätiloissa tulisi noudattaa huomattavaa varovaisuutta. Akku olisi suojattava latauksen yhteydessä.

– Palavan akun sammuttaminen turvallisesti kotikonstein on mahdotonta. Käsisammuttimella, edes akkupaloja varten suunnitellulla, ei polkupyörän akkua saa sammumaan. Tehdyssä polttokokeessa akkupalo rajattiin tarkoitusta varten tehdyllä akkupalopeitteellä, josta kokemukset olivat erittäin lupaavia. Peitteen ansiosta palo ei levinnyt ja syntyneiden kaasujen määrä pysyi huomattavasti matalampana.

Viime vuosina huomattavasti yleistyneiden sähköavusteisten polkupyörien ja potkulautojen akuista on ilmoitettu vasta joitakin kymmeniä vahinkoja. Mutta pyörien ja lautojen lisääntyessä myös latausvikojakin akuista voi ilmetä enemmän.

Johtaja Antti Määttänen LähiTapiolasta muistuttaa, että palamaan syttynyt suuri akku eteisessä voi estää asunnosta poistumisen.

– Näkyvyys katoaa nopeasti myrkyllisen savukaasun johdosta ja palavasta akusta lentävät kuumat metalliroiskeet voivat tehdä palavan akun ohittamisen mahdottomaksi. Lontoon ja New Yorkin pelastuslaitokset ovat varoitelleet jo pidempään sähköisten liikkumisvälineiden latauksesta asunnoissa ja erityisesti eteisissä yöaikaan. Usein ilmiöt, jotka tapahtuvat suurissa kaupungeissa rantautuvat nopeasti myös Suomeen, Määttänen huomauttaa.

Parasta hänen mukaansa olisi, jos sähköiset liikkumisvälineet pystyisi lataamaan ulkona tai että taloyhtiön pyöräsuojassa olisi niille varattu paikka.

– Tällöin pyöräsuojassa tulisi olla oma palovaroitin, joka varoittaisi talon asukkaita mahdollisesta vaarasta. Mikäli laitetta ladataan kotona olisi erittäin hyvä, jos se sijoitettaisiin suojakoteloon tai pussiin, niin kuin Pelastusopiston polttokokeessakin havaittiin.

Lue myös

Onko ruuantuotanto vaarassa, kun maatiloille ei heru lainaa? MTK-pomo vaatii selvitystä investointivelasta

Onko maaseudulle mahdotonta saada rahoitusta? OP Pohjolan pääjohtaja Timo Ritakallio ei myönnä, että...
5.11.2026 22:51

Tutkijat kehittivät hoidon, joka tehostaa aivojen puhdistumista – Voi ehkäistä dementoivia sairauksia

Aivojen omat puhdistusmekanismit ovat tyypillisesti aktiivisimmillaan unen aikana. Nyt tutkijat ovat kuitenkin osoittaneet...
5.11.2026 21:45

Bokserit vai briefit? – Prisman myyntidata paljastaa, kuka miesten kalsarit oikeasti ostaa

Millaisia kalsareita Suomi ostaa? Ja mitä se meistä kertoo? Jotain vastauksia näihin kysymyksiin...
5.11.2026 21:21

Aihetunnisteet

kulkuväline paloturvallisuus potkulauta sähköpyörä

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miksi harrastajakalastajilta pitää kieltää saaliin myynti? Sääntelyn kiristäminen herätti kysymyksiä ja kummastusta eduskunnassa
Uutiset | 4.11.2026 16:51
Obama: Amerikkalaisilta selvä viesti – Musk: ”Vaalivaikuttamisen avaruuslaserini eivät toimineet tällä kertaa”
Uutiset | 4.11.2026 10:34
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Timo Soini väläyttää punavihreää hallitusta: ”Tällä trendillä valtiovarainministerin nimi on Minja Koskela”
Uutiset | 5.11.2026 13:18
Kokoomuksen kannatus tippui historiallisen alhaiseksi Ylen kyselyssä – vasemmistoliitto ohitti keskustan
Uutiset | 5.11.2026 6:32
Ukrainan palkitsema Melania Trump ottaa vastaan Venäjän ja Ukrainan edustajia Washingtonissa
Uutiset | 5.11.2026 8:51
Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
Kulmuni perää maalaisjärkeä kalastusesitykseen: ”Onko hallituksessa käynnissä norminlisäystalkoot?”
Uutiset | 4.11.2026 15:40
Pohjois-Korea suivaantui EU:n ihmisoikeuksien arvostelusta: Pitäkää huolta omista asioistanne
Uutiset | 5.11.2026 10:03
WSJ: Huthit vaativat Saudi-Arabialta 50 miljardia dollaria
Uutiset | 5.11.2026 12:53
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Iran valmis avaamaan Hormuzinsalmen kahden päivän kuluessa jos sen ehdot hyväksytään
Uutiset | 2.11.2026 13:52
USA:n välivaalit voivat poikia jälkipuintia tuomioistuimissa, mutta presidentti Trumpille asia ei suoranaisesti kuulu
Uutiset | 30.10.2026 9:43
Perussuomalaisten ehdottama säästö valtionhallintoon vastaisi potkuja 18 000 ihmiselle
Uutiset | 30.10.2026 12:08
Kulmuni ja Kyllönen: AdBlue-ongelma hoidettava myös työkoneissa
Uutiset | 29.10.2026 9:38
Miksi harrastajakalastajilta pitää kieltää saaliin myynti? Sääntelyn kiristäminen herätti kysymyksiä ja kummastusta eduskunnassa
Uutiset | 4.11.2026 16:51
Obama: Amerikkalaisilta selvä viesti – Musk: ”Vaalivaikuttamisen avaruuslaserini eivät toimineet tällä kertaa”
Uutiset | 4.11.2026 10:34
WSJ: Yhdysvallat haluaa palauttaa Venäjän kaasutoimitukset Eurooppaan Ukrainan kautta
Uutiset | 2.11.2026 8:23
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15

Uusimmat

Onko ruuantuotanto vaarassa, kun maatiloille ei heru lainaa? MTK-pomo vaatii selvitystä investointivelasta
Uutiset | 5.11.2026 22:51
Tutkijat kehittivät hoidon, joka tehostaa aivojen puhdistumista – Voi ehkäistä dementoivia sairauksia
Uutiset | 5.11.2026 21:45
Bokserit vai briefit? – Prisman myyntidata paljastaa, kuka miesten kalsarit oikeasti ostaa
Uutiset | 5.11.2026 21:21
Joko asensit jouluvalot? Tämä virhe voi tehdä niistä hengenvaaralliset
Uutiset | 5.11.2026 21:01
Meloni moittii Stubbin ja Stören Putin-puhelua
Uutiset | 5.11.2026 18:51
Yhdysvaltain välivaalien laskenta jatkuu yhä, mutta asetelmat eivät enää muutu
Uutiset | 5.11.2026 18:29
Putin arvosteli maita, jotka eivät halua Venäjää kansainvälisiin urheilutapahtumiin
Uutiset | 5.11.2026 18:18
Keskusta vaatii hallitusta korjamaan hyvinvointialueiden rahoitusta – ”Soteasemia lakkautetaan tällä hetkellä pitkin Suomea”
Uutiset | 5.11.2026 17:47
Olkiluodon kolmosreaktorin huollon valmistuminen lykkääntyy taas – nyt arviolta parilla viikolla
Uutiset | 5.11.2026 17:36
Hallitus esittää, että korkeakoulututkinnon voisi suorittaa avoimessa korkeakoulussa
Uutiset | 5.11.2026 17:26
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Jääkiekkoyhteisön selkä suoristui viimein – boikottirintama pysäyttää Putinin haaveet
Uutiset | 3.11.2026 15:29
Saako nuorilta leikata? Onko takkisi kääntynyt? – Eduskuntaan pyrkivät nuoret Suomenmaan grillissä
Uutiset | 1.11.2026 16:00
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Onko ruuantuotanto vaarassa, kun maatiloille ei heru lainaa? MTK-pomo vaatii selvitystä investointivelasta
Uutiset | 5.11.2026 22:51
Tutkijat kehittivät hoidon, joka tehostaa aivojen puhdistumista – Voi ehkäistä dementoivia sairauksia
Uutiset | 5.11.2026 21:45
Bokserit vai briefit? – Prisman myyntidata paljastaa, kuka miesten kalsarit oikeasti ostaa
Uutiset | 5.11.2026 21:21
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Missä on keskustan talousvaihtoehto?
Mielipide | 5.11.2026 13:51
Lukijalta: Nettikasinoille 20 vuoden ikäraja
Mielipide | 5.11.2026 13:29
Lukijalta: Osaamisvajeet on tunnistettava ajoissa
Mielipide | 5.11.2026 13:12
Lukijalta: Sanktio pinnaajille
Mielipide | 5.11.2026 10:49

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Liikkuvat naisäänestäjät ratkaisevat” – Tässä ovat keskustanaisten vaalitavoitteet
Uutiset | 3.11.2026 15:25
Josefina Tuomala valittiin keskustaopiskelijoiden puheenjohtajaksi
Uutiset | 2.11.2026 13:50
Etelä-Hämeen Keskusta: Keskittäminen ei ole kehittämistä – ”Onko järkevää rakentaa jatkuvasti uutta ja antaa samalla olemassa olevan rapistua?”
Uutiset | 2.11.2026 13:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata