Osa venäläisistä poistunut Zaporizhzhjan ydinvoimalan liepeiltä – Ukraina varoittaa terrori-iskusta
Osa Venäjän ydinenergiayhtiö Rosatomin työntekijöistä on poistunut Zaporizhzhjan ydinvoimalan lähellä sijaitsevasta Enerhodarin kaupungista, sanoi kaupungin pormestari Dmytro Orlov sunnuntaina.
Orlovin antamista kommenteista Ukrainan valtiorahoitteiselle Ukrajinske radio -kanavalle uutisoi muun muassa Ukrainska Pravda.
Enerhodarissa on edelleen tuhansia ydinvoimalan työntekijöitä, jotka ovat Orlovin mukaan käytännössä Venäjän armeijan panttivankeina. Orlovin mukaan venäläismiehittäjät eivät anna työntekijöiden lähteä kaupungista tai työskennellä voimalalla.
Ukrainan hallinnon tiedustelutietojen mukaan Venäjä harkitsee terrori-iskun tekemistä miehittämällään ydinvoimalalla.
Lauantaina Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi varoitti jälleen, että Venäjä saattaa suunnitella iskua voimalalla. Iskulla Venäjä pyrkisi Zelenskyin mukaan mahdollisesti pysäyttämään Ukrainan vastahyökkäyksen etenemisen.
Kansainvälisen atomienergiajärjestön IAEA:n johtajan Rafael Grossin perjantaisen tilannepäivityksen mukaan ydinvoimalalla ei ole viitteitä siitä, että sinne olisi asennettu räjähteitä, mutta järjestön tarkkailijat voimalalla eivät ole päässeet tarkastamaan kaikkia voimalan osia.
Yhdysvallat ei taas ole havainnut mitään merkkejä siitä, että Venäjän tekemän iskun uhka voimalalla olisi välitön, Yhdysvaltojen kansallisen turvallisuusneuvoston tiedottaja John Kirby sanoi tiedotustilaisuudessa viikko sitten maanantaina.
Kirby kuitenkin sanoi Yhdysvaltojen seuraavan tilannetta tarkkaan.