Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat

Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde

7.4.2026 21:25
Lue lisää 
Inflaatio
Asumismenojen nousu vaikeuttaa suomalaiskotien ja -perheiden arkea. (Kuva: Lehtikuva / Jussi Nukari)

Inflaatio kurittaa kotitalouksia – Asumiskulujen nousun seurauksia ei ole vielä täysin nähty, sanoo Takuusäätiön Juha Pantzar

Säästöpankkiryhmän pääekonomistin Henna Mikkosen mukaan inflaatiota on vaikea päästä pakoon, koska se kohdistuu ruoan ja asumisen kaltaisiin perustarpeisiin.
STT–Iiro-Matti Nieminen ja Suomenmaa 22.1.2023 15:15, muokattu 22.1.2023 14:36
a– a+
Inflaatio

Hintojen voimakas nousu on koetellut suomalaisia jo useiden kuukausien ajan. Inflaatio on kiihtynyt nopeimmaksi lähes 40 vuoteen, ja sen vaikutukset voi nähdä esimerkiksi ruokakaupassa, sähkölaskuissa ja asuntolainan koroissa.

–  Kun tuolla kuuntelee, mitä ihmiset kassajonoissa ja kahviautomaateilla puhuvat, niin kyllä siellä puhutaan inflaatiosta, sähkön hinnasta ja että riittävätkö rahat, kertoo Säästöpankkiryhmän pääekonomisti Henna Mikkonen STT:lle.

Hänen mukaansa taloustilanteessa on poikkeuksellista, että se koskettaa hyvin laajaa joukkoa. Inflaatiota on Mikkosen mukaan vaikea päästä pakoon, koska ruoan, asumisen ja liikkumisen kaltaiset arjen perustarpeet ovat kallistuneet tuntuvasti.

Voikin olettaa, että hintojen nousu ja ostovoiman heikentyminen kohoavat yhdeksi puheenaiheeksi kevään eduskuntavaaleissa. Kansalaisten ahdingon lievittämistä ei helpota se, että seuraavan hallituksen pitäisi myös pyrkiä tasapainottamaan julkista taloutta.

Talous- ja velkaongelmissa auttavan Takuusäätiön toimitusjohtaja Juha Pantzar kertoo hintojen nousun heikentävän taloudellista kriisinkestokykyä ihmisillä, joiden talous on ollut tiukalle viritetty.

Pantzar sanoo puhuvansa tavallisista työssäkäyvistä ihmisistä, jotka tienaavat alle 2  800–2  900 euroa kuukaudessa. Heille muutaman sadan euron korotus sähkölaskuun voi Pantzarin mukaan tarkoittaa sitä, että talouden joustokyky on syöty.

–  Siinä ei enää oikein jää jäljelle mitään, jolla vaikka pesukoneen rikkoutumiseen varaudutaan, Pantzar sanoo STT:lle.

Hänen huolenaan on, että Takuusäätiön puoleen kääntyy pian heitäkin, jotka ovat aiemmin selviytyneet arjen yllättävistä lisämenoista.

Pantzarin mukaan asumiskulujen kohoamisen seurauksia ei ole vielä täysin nähty.

–  Vielä ei ole tullut niin monta isoa sähkölaskua, että suuren joukon elämä olisi mennyt kriisiin.

Korkojen nousu näkyy asuntovelallisten menoissa asteittain riippuen korontarkistuspäivästä, muistuttaa Mikkonen. Korontarkistuksen myötä menot voivat kasvaa jopa sadoilla euroilla kuukaudessa.

Mikkosen mukaan hyvä työllisyystilanne on tukenut kotitalouksia. Hän nostaa esiin, että Tilastokeskuksen kyselyssä enemmistö eli 57 prosenttia kuluttajista sanoi, että heillä jäi joulukuussa rahaa säästöön.

Nykyinen Sanna Marinin (sd.) hallitus on pyrkinyt tukemaan kansalaisia useilla toimilla, muun muassa alentamalla väliaikaisesti sähkön arvonlisäveroa.

Korkeita sähkölaskuja maksavat voivat saada verotuksessa sähkövähennyksen, ja pienituloiset voivat hakea sähkötukea Kelalta. Joulukuun lapsilisä maksettiin kaksinkertaisena.

Valtiovarainministeri Annika Saarikko (kesk.) laittoi hiljattain alulle selvityksen siitä, mikä on korkojen nousussa kipukohta, jolloin olisi arvioitava asuntolainan korkovähennyksen palauttamista. Korkovähennys poistui kokonaan vuoden alussa.

Oppositiosta kokoomus on esittänyt palkkaverotuksen keventämistä kaikissa tuloluokissa. Perussuomalaiset on vaatinut polttoaineiden ja sähkön verotuksen madaltamista.

Mikkonen ei ota kantaa siihen, mitä seuraavan hallituksen tulisi tehdä kansalaisten tukemiseksi. Hänen mielestään kannattaisi kuitenkin välttää tempoilevaa politiikkaa.

–  Vaikkapa tämä, että (asuntolainan) korkovähennys ensin poistetaan ja heti halutaan takaisin, niin onhan se yksi esimerkki tempoilevuudesta.

Vaikka monet ovat taloudellisesti tiukoilla, on Pantzarin mukaan syytä katsoa tilannetta pitkällä aikavälillä. Hänen mielestään nyt olisi mahdollisuus opetella käyttämään energiaa aiempaa säästäväisemmin.

–  Se tarkoittaa kyllä myös sitä, että ilmastotavoitteista ei pitäisi lähteä tinkimään.

Lue myös

Supo: Venäjän sotilastiedustelu käyttänyt heikosti suojattuja reitittimiä kybervakoiluun

Suojelupoliisi (supo) ja Traficomin Kyberturvallisuuskeskus varoittavat suomalaisia Venäjän tavasta hyödyntää heikosti suojattuja...
8.4.2026 11:10

USA:n ja Iranin aselepo avasi Euroopan pörssit nousuun

Raakaöljyn WTI- ja Brent-laatujen barrelihinnat ovat painuneet Trumpin ilmoituksen jälkeen selvästi alle sadan dollarin.
8.4.2026 10:34

Kuntaliitto haluaa kokeilun etäyhteyksiä hyödyntävästä opetuksesta

Kuntaliitto pitää etäyhteyksiä hyödyntävää opetusta välttämättömänä, koska kuntien on yhä vaikeampi tarjota pieneneville...
8.4.2026 10:00

Aihetunnisteet

inflaatio Politiikka Talous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
Artemis 2 kävi Kuun takana – näkymät saivat astronautit sanattomiksi
Uutiset | 7.4.2026 5:26
Historia | Bitburgin lentotukikohta oli kylmän sodan tyly etuvartio – ”Eifelin kotkien” piti siivota taivaalta Varsovan liiton MiGit
Uutiset | 7.4.2026 21:15
Yle: Näin Kela-korvauksilla tehdään bisnestä
Uutiset | 7.4.2026 13:14
”Kuljetusala on totaalisesti petetty” – Ammattidiesel jäi tyhjäksi lupaukseksi, keskustan Kettunen paheksuu hallitusta
Uutiset | 7.4.2026 10:17
Palkittu sotilas pidätettiin Australiassa epäiltynä sotarikoksista
Uutiset | 7.4.2026 12:24
Moni luulee, että tämä keino estää pyörävarkaan – Se ei kuitenkaan usein auta
Uutiset | 6.4.2026 21:31
16- ja 18-vuotiaat vangittu kouluiskun suunnittelusta Tampereella
Uutiset | 7.4.2026 10:28
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 4.4.2026 10:01
Gazprom: Venäjä torjui drooni-iskun putkeensa, joka vie kaasua Turkkiin
Uutiset | 2.4.2026 13:04
Hätkähdyttävä löydös datakeskuksista – ”Saattaa vielä olla aikaa harkita”
Uutiset | 3.4.2026 21:40
Mediat: Ukraina iski Venäjän öljynjalostamoon noin 1 300 kilometrin päässä Ukrainasta
Uutiset | 2.4.2026 8:50
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
Aira Samulin ja Fredi löivät viisaat päät yhteen – seurauksena pahennusta vuoden 1976 euroviisuissa
Uutiset | 2.4.2026 22:30
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02

Uusimmat

Supo: Venäjän sotilastiedustelu käyttänyt heikosti suojattuja reitittimiä kybervakoiluun
Uutiset | 8.4.2026 11:10
USA:n ja Iranin aselepo avasi Euroopan pörssit nousuun
Uutiset | 8.4.2026 10:34
Kuntaliitto haluaa kokeilun etäyhteyksiä hyödyntävästä opetuksesta
Uutiset | 8.4.2026 10:00
Britannian Starmer matkustaa tänään Persianlahdelle – Saksan Merz: Sodalle neuvoteltava pysyvä loppu
Uutiset | 8.4.2026 9:40
Trump: USA auttaa purkamaan laivaliikenteen ruuhkat Hormuzinsalmessa – ”Siellä tienataan isot rahat”
Uutiset | 8.4.2026 9:26
YK:n Guterres: USA:n ja Iranin sopima aselepo tervetullut
Uutiset | 8.4.2026 8:44
Alkon viinin myynti laski veronkorotuksen jälkeen
Uutiset | 8.4.2026 8:38
Öljyn hinta lähti kovaan sukellukseen
Uutiset | 8.4.2026 8:31
Super: Lähihoitajien työssä jaksaminen on romahtanut
STT | 8.4.2026 8:30
USA ja Iran sopivat kahden viikon aselevosta – Iran varmistaa turvallisen kulun Hormuzinsalmessa
Uutiset | 8.4.2026 6:58
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

50 vuotta | Ensi vaalikaudella joudutaan tekemään keskustalle kivuliaita päätöksiä, sanoo Mirja Vehkaperä
Uutiset | 6.4.2026 9:01
”Ostakaa villapuseroita ja lämpimiä kenkiä” – Hannu Hoskonen tylyttää Suomen energiapolitiikkaa
Uutiset | 5.4.2026 8:00
”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 4.4.2026 10:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Supo: Venäjän sotilastiedustelu käyttänyt heikosti suojattuja reitittimiä kybervakoiluun
Uutiset | 8.4.2026 11:10
USA:n ja Iranin aselepo avasi Euroopan pörssit nousuun
Uutiset | 8.4.2026 10:34
Kuntaliitto haluaa kokeilun etäyhteyksiä hyödyntävästä opetuksesta
Uutiset | 8.4.2026 10:00
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskittämisen perintöloukku
Mielipide | 7.4.2026 15:41
Lukijalta: Tekoälytehtävät jälkivalvontaan
Mielipide | 7.4.2026 11:28
Lukijalta: Koillismaan tulevaisuus ratkaistaan energiainvestoinneilla
Mielipide | 7.4.2026 10:24
Lukijalta: Kenelle Kainuun hyvinvointialue on olemassa?
Mielipide | 7.4.2026 10:13
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30
Lukijalta: Kunnanjohtajat eivät johda politiikkaa
Mielipide | 7.4.2026 9:27
Lukijalta: Mitä kaikkea me eläkeläiset teemmekään
Mielipide | 1.4.2026 15:24
Lukijalta: Kenelle Kainuun hyvinvointialue on olemassa?
Mielipide | 7.4.2026 10:13

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä kannustaa järkivihreyteen: ”Ahdistuminen ei edistä ilmastoasiaa”
Keskusta | 30.11.2019 15:27
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste