Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Politiikka

Keskustan Kaikkonen IS:n haastattelussa: Kokoomus on muuttunut

6.11.2026 12:19
Lue lisää 
Kiina
Kiinan talouden valtava koko tarkoittaa sitä, että se heiluttaa maailman ja myös suomalaisten talousnäkymiä myös ilman sapelinkalistelua ulkovaltojen kanssa. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Valitseeko Kiina Venäjän puolen? Hajoaako globalisaatio käsiin? – Tutkija varoittaa yrityksiä sanktiopelistä ja riskeistä Kiinassa

Ilkka Hemmilä - STT, Suomenmaa 25.7.2022 10:20, muokattu 25.7.2022 10:23
a– a+
Kiina

Ulkopoliittisen instituutin tutkija varoittaa suomalaisia yrityksiä Kiinaan kohdistuvien sijoitusten ja riippuvuuksien riskeistä.

Instituutin ohjelmajohtaja Mikael Wigell uskoo siihen, että Kiina valitsee Venäjän puolen Ukraina-pakotteiden noudattamisessa, mikä johtaisi puolestaan länsimaiden ja Kiinan väliseen pakotekierteeseen.

–  Moni suomalaisyhtiö otti aikamoisia riskejä Venäjän markkinoilla. Samanlaisia riskejä ei varmaan nyt kannata ottaa Kiinan suhteen. Kannattaa olla aika varovainen investoinneissaan Kiinaan ja koettaa monipuolistaa tuotantoketjujaan, Wigell sanoo.

Wigell otti teeman esille SuomiAreenassa viime viikolla.

Hän huomauttaa, että Kiina on kiihdyttänyt öljyn ja muiden raaka-aineiden ostoja Venäjältä. Kiina voi tehdä ostoja Venäjältä edullisesti, sillä pakotteet ovat painaneet raaka-aineiden hintoja ja rajoittaneet Venäjän mahdollisuuksia myydä niitä muualle.

Toisaalta ostot heikentävät pakotteiden tehoa. Venäjä nousi keväällä jälleen Kiinan suurimmaksi raakaöljyn tuontimaaksi.

–  Tässä nähdään, että Kiina käyttäytyy opportunistisesti eikä lähde mukaan Venäjän eristämiseen, mitä länsimaat yrittävät, Wigell sanoo.

Jos Kiina jatkaa taloudellista hyötymistä Wigellin uskomalla tavalla ja asettuisi Venäjän puolelle myös diplomaattisesti esimerkiksi YK:ssa, tämä voisi saada Yhdysvallat asettamaan enemmän pakotteita Kiinalle sekä pyytämään Eurooppaa mukaan.

Kiina puolestaan vastaisi tilanteeseen omilla pakotteillaan.

–  Jos yhtiö noudattaa Yhdysvaltain sanktiomääräyksiä, on riski joutua kiinalaisten sanktioimaksi. Tämä on sanktiopeliä, jossa yritykset joutuvat valitsemaan puolensa maailmantaloudessa.

Yritykset joutuvat valitsemaan puolensa maailmantaloudessa.

Kuluvan vuoden aikana monet länsimaiset ja suomalaiset yritykset ovat vetäytyneet Venäjältä protestina sodalle Ukrainassa – tai viimeistään sen luomien pakotteiden ja mainehaittojen vuoksi. Kiinan suhteen samanlaisen täysmenetyksen toisi spekuloitu Taiwanin valtaus.

–  Silloin kaikki menee kiinni, Kiinasta joudutaan lähtemään, eikä sijoituksia tai pääomia saada pois.

Kiinaa koskeva riski on yrityksille huomattavasti suurempi kuin Venäjää koskeva riski oli. Tästä Wigellin kanssa samaa mieltä on Nordean pääekonomisti Tuuli Koivu.

Koivu on tunnettu Kiinan-seuraaja, joka on esimerkiksi laatinut väitöskirjansa maan rahapolitiikasta. Hän huomauttaa, että Kiinan bruttokansantuote on kymmenkertainen Venäjään verrattuna.

–  Kiina-riski on valtavan paljon suurempi, jos ajatellaan suomalaista kuluttajaakin. Vaikutus on valtavan suuri ihan vain siksi, että Kiina on maailman toiseksi suurin talous, Koivu sanoo.

Koivun mukaan suomalaiset yritykset punnitsevat riskejä aivan eri tavalla kuin ennen. Riskeistä huolimatta suorat ulkomaiset investoinnit Kiinaan ovat olleet ennätyssuuria viimeisen 1,5 vuoden aikana. Kiina on suuri markkina, jolla on yhä paljon kilpailuetua.

–  Venäjän riskit olivat yrityksille siinä mielessä pienet, että mahdollisuudetkin olivat rajatut. Kiinassa moni suvaitsee korkean riskitason, koska mahdollisuudet ohittavat riskit.

Hänen mukaansa suurin riski liitetään juuri siihen, että Kiina hamuaa Taiwania oman vaikutusvaltansa alle. Monen tutkijan tavoin Koivu ei usko, että kyseessä olisi vielä lähivuosien riski. Sen laukeaminen kuitenkin johtaisi lähes varmasti lännen pakotteisiin Kiinalle.

Yhdysvallat ja Euroopan unioni ovat asettaneet jo aiemmin Kiinalle pakotteita esimerkiksi Hongkongin demokratian tukahduttamisen ja Xinjiangin vähemmistöjen sortamisen vuoksi.

–  Meillä on koko ajan Kiinaa vastaan pakotteita, mutta niiden taloudellinen merkitys on ollut hyvin pieni, Koivu sanoo.

Suomalaiset yritykset punnitsevat riskejä aivan eri tavalla kuin ennen.

Mikael Wigell johtaa geoekonomian tutkimusohjelmaa Ulkopoliittisessa instituutissa. Ohjelmassa tarkastellaan Kiinan, EU:n ja Yhdysvaltojen kaltaisten toimijoiden taloudellisen vallan käyttöä valtapolitiikan välineenä.

–  Geoekonomia on sitä, että käytetään taloutta ajamaan omia strategisia tavoitteita. Venäjä on tehnyt sitä aika menestyksellisesti energian kanssa, Wigell sanoo.

Jo vuosien ajan Kiina on sitouttanut muita valtioita itseensä taloudellisesti. Se on investoinneilla, lainoilla ja kaupalla pyrkinyt tekemään muista maista riippuvaisia itsestään.

Wigellin mukaan Kiina ei ole perinteisesti nojautunut sanktioihin, mutta se on viime vuosina alkanut enemmän ja enemmän käyttämään kauppasaartoja.

Seurauksia Kiinan asettamista pakotteista on jo nyt. EU ja Kiina ilmoittivat loppuvuonna 2020 päässeensä sopuun vuosia neuvotellusta investointisopimuksesta. Sen ratifiointi on kuitenkin jäissä Kiinan europarlamentaarikkoihin kohdentamien pakotteiden vuoksi.

Viime vuosina myös yksittäiset yritykset ovat saaneet kokea sen, että Kiinassa ei katsota hyvällä sen sisäisten asioiden, kuten ihmisoikeuksien kommentointia.

Kiina on sanktioinut autoritaarista valtiota avoimesti haastanutta Liettuaa. Länsimaiset yritykset taas ovat joutuneet boikottikampanjoiden kohteeksi Kiinassa.

Esimerkiksi suomalainen Marimekko on joutunut punnitsemaan viestintäänsä tarkkaan, kun se on välttänyt käyttämästä pakkotyövoimalla tuotettua puuvillaa Xinjiangista. Toisaalta länsimaisille yrityksille itselleen niiden laskuun tehtävät ihmisoikeusrikkomukset ovat itsessään maineriski.

Jos maailmantalouteen alkaisi rakentua laajoja sanktiota ja klikkejä, se tarkoittaisi Wigellin mukaan sitä, että globalisaatio hajoaisi käsiin.

Tämä olisi iso suunnanmuutos takaisin protektionismin suuntaan, sillä kylmän sodan alusta asti maailman valtiot ovat työskennelleet kaupan esteiden poistamiseksi.

–  Sehän ei ole kovin suotuisaa Suomen kaltaiselle vientiriippuvaiselle ja muutenkin maailmankaupasta riippuvalle maalle, Wigell sanoo.

Oman riskinsä omavaraisuudelle muodostavat esimerkiksi tietotekniikassa ja akkumateriaaleissa käytettävät metallit. Kiina on maailmanlaajuisesti niiden keskeinen hallitsija kaivoksista jatkovalmistukseen.

–  Jos Eurooppa todella aikoo tehdä oman digitaalisen ja vihreän siirtymän, siihen tarvitaan näitä kriittisiä metalleja todella paljon.

Wigellin mukaan EU on havahtunut riippuvuussuhteeseensa ja pyrkii lisäämään omavaraisuutta sekä vaihtoehtoisia tuotantoreittejä. Myös Tuuli Koivu uskoo EU:n oppineen Ukrainan sodasta ja koronakriisin alkuajoista arvostamaan strategisia aloja.

–  Kiina itse on kiinnittänyt vuosia huomiota siihen, että heillä olisi turvattu oma energia- ja lääkehuolto sekä korkeaa teknologiaa saatavilla mahdollisimman itsenäisesti, hän sanoo.

Varatuotannon luominen ei kuitenkaan ole helppoa. Yrityksiltä veisi vuosia löytää sopiva paikka, tehdä investoinnit ja käynnistää korvaava toiminta. Maailman tehtaana Kiinan rooli on erittäin keskeinen monessa tuotantoketjussa.

–  Ei ole mitenkään realistista, että Kiinan ja länsimaiden taloudet eriytyvät täydellisesti toisistaan 10–20 vuoden aikana. Jos näin tapahtuu, se tulee olemaan sellainen lasku, että sen kokoluokkaa voi vain arvella, Koivu sanoo.

Kiinan talouden valtava koko tarkoittaa sitä, että se heiluttaa maailman ja myös suomalaisten talousnäkymiä myös ilman sapelinkalistelua ulkovaltojen kanssa.

Tällä hetkellä Kiina-näkymiä painaa maan tiukka koronapolitiikka. Kahden viikon karanteenin uhka pakottaa kiinalaisia pohtimaan halujaan käydä ostoksilla, matkustella ja käyttää palveluita.

Koivu pitää käytännössä mahdottomana, että maa voisi saavuttaa kasvutavoitettaan tälle vuodelle.

–  Niin kauan, kun Kiinalla ei ole polkua ulos koronasuluista, on vaikeaa nähdä, miten talous laajassa mittakaavassa elpyisi, hän sanoo.

Lue myös

IS: Älä tee tätä koskaan mikrolle

Mikroaaltouunia ei pidä koskaan käyttää tyhjänä, sanoo Turvallisuus- ja kemikaalivirasto Tukesin ylitarkastaja Seppo...
6.11.2026 21:51

Ilmasota | F-35:n "esi-isä" oli sodassa kova rauta – romanialaiset aiheuttivat amerikkalaispiloteille painajaisen kesällä 1944

Suomen ilmavoimien käyttöön hiljattain tulleen Lockheed Martin F-35 -hävittäjän virallisen tyyppinimen loppuosa ”Lightning...
6.11.2026 21:38

Miksi ihmeessä glögiä ei saa keittää?

Joulukausi lähestyy ja moni virittäytyy tunnelmaan ostamalla glögiä pimeiden iltojen ratoksi. Lähes jokaisessa...
6.11.2026 21:15

Aihetunnisteet

maailmantalous Politiikka Talous Talouspolitiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Timo Soini väläyttää punavihreää hallitusta: ”Tällä trendillä valtiovarainministerin nimi on Minja Koskela”
Uutiset | 5.11.2026 13:18
Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
Kiovalaiset elävät jatkuvan paineen alla – ”Valmistautukaa, Suomen kansa, sillä saatatte olla seuraavia”
Uutiset | 6.11.2026 9:00
Ukrainan palkitsema Melania Trump ottaa vastaan Venäjän ja Ukrainan edustajia Washingtonissa
Uutiset | 5.11.2026 8:51
Trump: Sopimus Ukrainan sodan päättämisestä voi koskea koko Eurooppaa
Uutiset | 6.11.2026 7:42
Kokoomuksen kannatus tippui historiallisen alhaiseksi Ylen kyselyssä – vasemmistoliitto ohitti keskustan
Uutiset | 5.11.2026 6:32
WSJ: Huthit vaativat Saudi-Arabialta 50 miljardia dollaria
Uutiset | 5.11.2026 12:53
Pohjois-Korea suivaantui EU:n ihmisoikeuksien arvostelusta: Pitäkää huolta omista asioistanne
Uutiset | 5.11.2026 10:03
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Miksi harrastajakalastajilta pitää kieltää saaliin myynti? Sääntelyn kiristäminen herätti kysymyksiä ja kummastusta eduskunnassa
Uutiset | 4.11.2026 16:51
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Iran valmis avaamaan Hormuzinsalmen kahden päivän kuluessa jos sen ehdot hyväksytään
Uutiset | 2.11.2026 13:52
Timo Soini väläyttää punavihreää hallitusta: ”Tällä trendillä valtiovarainministerin nimi on Minja Koskela”
Uutiset | 5.11.2026 13:18
Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
Kiovalaiset elävät jatkuvan paineen alla – ”Valmistautukaa, Suomen kansa, sillä saatatte olla seuraavia”
Uutiset | 6.11.2026 9:00
USA:n välivaalit voivat poikia jälkipuintia tuomioistuimissa, mutta presidentti Trumpille asia ei suoranaisesti kuulu
Uutiset | 30.10.2026 9:43
Miksi harrastajakalastajilta pitää kieltää saaliin myynti? Sääntelyn kiristäminen herätti kysymyksiä ja kummastusta eduskunnassa
Uutiset | 4.11.2026 16:51
Perussuomalaisten ehdottama säästö valtionhallintoon vastaisi potkuja 18 000 ihmiselle
Uutiset | 30.10.2026 12:08
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15

Uusimmat

IS: Älä tee tätä koskaan mikrolle
Uutiset | 6.11.2026 21:51
Ilmasota | F-35:n ”esi-isä” oli sodassa kova rauta – romanialaiset aiheuttivat amerikkalaispiloteille painajaisen kesällä 1944
Uutiset | 6.11.2026 21:38
Miksi ihmeessä glögiä ei saa keittää?
Uutiset | 6.11.2026 21:15
EKP saamassa hollantilaisen tai espanjalaisen pääjohtajan
Uutiset | 6.11.2026 18:57
Stubb kokousti Pohjoismaiden ja Baltian maiden johtajien sekä Zelenskyin kanssa
Uutiset | 6.11.2026 18:55
Puolustusvoimat ei löytänyt Hangon golfkentältä etsimäänsä vaarallista esinettä
Uutiset | 6.11.2026 18:20
Polaaripyörre hajosi harvinaisen aikaisin
Uutiset | 6.11.2026 18:00
Hallitustunnustelija Ulf Kristersson: Hallituksen muodostamisesta saattoi tulla ”hieman vähemmän mahdotonta”
Uutiset | 6.11.2026 17:47
Ruotsin keskustapuolue kilpailuttaa oikeistoa ja vasemmistoa
Uutiset | 6.11.2026 17:24
EU:n ilmastopalvelu: Kuluvasta vuodesta tulossa mittaushistorian toiseksi lämpimin
Uutiset | 6.11.2026 16:36
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
PS-edustajat vaativat ilmastopaneelin lakkauttamista – paneelin puheenjohtaja Seppälä pitää perustelua ”aika ihmeellisenä”
Uutiset | 5.11.2026 15:10
Toimittajalta | Jääkiekkoyhteisön selkä suoristui viimein – boikottirintama pysäyttää Putinin haaveet
Uutiset | 3.11.2026 15:29

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
IS: Älä tee tätä koskaan mikrolle
Uutiset | 6.11.2026 21:51
Ilmasota | F-35:n ”esi-isä” oli sodassa kova rauta – romanialaiset aiheuttivat amerikkalaispiloteille painajaisen kesällä 1944
Uutiset | 6.11.2026 21:38
Miksi ihmeessä glögiä ei saa keittää?
Uutiset | 6.11.2026 21:15
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Millainen maahanmuutto palvelee Suomea?
Mielipide | 6.11.2026 9:27
Lukijalta: Missä on keskustan talousvaihtoehto?
Mielipide | 5.11.2026 13:51
Lukijalta: Nettikasinoille 20 vuoden ikäraja
Mielipide | 5.11.2026 13:29
Lukijalta: Osaamisvajeet on tunnistettava ajoissa
Mielipide | 5.11.2026 13:12

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Liikkuvat naisäänestäjät ratkaisevat” – Tässä ovat keskustanaisten vaalitavoitteet
Uutiset | 3.11.2026 15:25
Josefina Tuomala valittiin keskustaopiskelijoiden puheenjohtajaksi
Uutiset | 2.11.2026 13:50
Etelä-Hämeen Keskusta: Keskittäminen ei ole kehittämistä – ”Onko järkevää rakentaa jatkuvasti uutta ja antaa samalla olemassa olevan rapistua?”
Uutiset | 2.11.2026 13:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata