Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Yrittäjägallup: Yrittäjien tyytyväisyys hallitukseen notkahtanut

16.2.2026 17:48
Lue lisää 
Ukrainan sota
Svitlana Pylyptshukin naapurissa asunut kolmekymppinen Aleksei katosi hänen mukaansa sodan ensimmäisinä päivinä. Hänet löydettiin kylän rajalta kädet sidottuina ja muovipussi päässä. (Kuva: Jussi Nukari / Lehtikuva)

"Naapuri löydettiin kädet sidottuina ja muovipussi päässä"– venäläissotilaat terrorisoivat ukrainalaiskylää ja ampuivat älypuhelimien omistajia

STT - Jecaterina Mantsinen 28.4.2022 11:00, muokattu 28.4.2022 11:39
a– a+
Ukrainan sota

Kun venäläiset sotilaat saapuivat Kiovan länsipuolella sijaitsevaan Andriivkan kylään, maa tärisi.

Svitlana Pylyptshukin mukaan se oli maaliskuun ensimmäisiä päiviä. Hän osoittaa pahoin tuhoutuneen vaaleanpunaisen talonsa takapihalle, mistä sotilaat tulittivat.

–  Ne tulivat talon takapihalle, kasvimaalle ja ampuivat. Koko talo huojui. Vajassa ovet eivät pysy enää kiinni, kun maa tärisi niin paljon.

Ensimmäisenä päivänä sotilaat tulivat Pylyptshukin mukaan vaatimaan akkuja heidän kahdesta autostaan.

–  He suuntasivat rynnäkkökiväärit poikaani ja sanoivat, että ota akut pois. Yhden akun hän sai irti, mutta toinen ei lähtenyt.

Seuraavana päivänä sotilaat hakivat puhelimet ja laturit pois. Perhe antoi puhelimista kaksi ja onnistui piilottamaan loput. Pylyptshukin mukaan venäläiset kävivät asuntoa läpi, mutta eivät itse avanneet kaappeja, vaan pyysivät asukkaita näyttämään niiden sisällöt.

–  Sitten seuraavana päivänä he tulivat ja sanoivat, että teillä on vielä jäljellä puhelimia. He sanoivat, että meidän on nyt pakko luovuttaa kaikki puhelimet. Että he suorittavat etsinnän, ja jos he löytävät puhelimia, he ampuvat kaikki.

STT uutisoi aiemmin samassa kylässä asuvasta naisesta, joka kertoi, että kolme nuorta miestä ammuttiin, sillä heillä oli älypuhelimet.

Pylypchukin mukaan venäläisillä ilmeisesti oli riittävästi ruokaa, koska sitä he eivät kysyneet.

–  He halusivat taskulamppuja, pattereita, ja he etsivät myös videonauhureita ja kasetteja niitä varten. Olimme yllättyneitä, koska emme me käytä sellaisia.

Pylyptshuk sanoo, että he onnistuivat lähtemään kylästä 9. maaliskuuta. Venäläiset päästivät heidät Borodjankan suuntaan. Neljä tai viisi muuta autoa lähti samaan aikaan ajamaan.

–  Ehdottomana ehtona oli, että autoissa on valkoisia liinoja.

He tekivät kuten käskettiin, mutta silti heitä alettiin ampua. Pylyptshukin mukaan kyseessä oli ilmeisesti kranaatinheitin. Sirpaleet osuivat letkan ensimmäiseen, mutta kaikkien autojen onnistui kääntyä takaisin.

Pylyptshuk sanoo, että he lähestyivät kylää ennen Borodjankaa, missä kasvanutta autoletkaa vastassa oli aikaisempia raskaammin aseistautuneet, kokonaan mustiin pukeutuneet venäläissotilaat.

Venäläiset ammuskelivat ja aiheuttivat raskaita tuhoja Andriivkan kylässä. (Kuva: Jussi Nukari / Lehtikuva)

Sotilaat käskivät kaikki ulos autoista tarkastusta varten. Heille sanottiin, että tulossa on venäläinen kolonna, joka ajaa kaikkien autojen yli.

Autot ajoivat tien sivuun. Pylyptshukin mukaan kolonnassa oli lopulta ainoastaan rekkoja ja polttoainetta kuljettaneita autoja.

Pylyptshuk kertoo, että he eivät koskaan päässeet Kiovaan ja pakenivat lopulta Länsi-Ukrainaan sukulaisten luokse. Andriivkaan he saivat luvan palata 10. huhtikuuta. Heidän poissa ollessaan talo oli tuhottu, venäläiset olivat asuneet heidän kellarissaan.

Pylyptshukin mies Oleh kärrää kottikärryillä romua talon rauniosta. Heidän mukaansa seinät heiluvat, ja talo joudutaan purkamaan. He aikovat rakentaa sen uudelleen.

Pylyptshuk sanoo surevansa talon kohtaloa, sillä siihen oli pantu paljon aikaa ja rahaa. Hän kiirehtii lisäämään, että omaisuuden menettäminen ei ole mitään verrattuna läheisten menettämiseen.

Naapurissa asunut kolmekymppinen Aleksei katosi hänen mukaansa ensimmäisinä päivinä.

–  Hänet löydettiin kylän rajalta. Hänellä oli kädet sidottuina ja muovipussi päässä. Häntä oli ammuttu päähän. Kyläläiset sanovat, ettei hän ollut ainoa uhri.

Lue myös

Oletko huomannut, että yksi mies valmentaa olympialaisissa useita eri maiden urheilijoita? – "Aika hullua"

Benoît Richaud valmentaa olympialaisissa 16 urheilijaa peräti 13 eri maasta.
16.2.2026 21:51

Joskus tappaa, joskus ei – kyseenalainen meren herkku on venäläistä rulettia lautasella

Tammikuisena iltana 1975 japanilaisen kabuki-teatterin suurimpiin tähtiin kuulunut Bandō Mitsugorō VIII palasi Kiotossa...
16.2.2026 21:35

Maanantaina sattui liikenneturmia Limingassa, Iissä, Ylöjärvellä ja Turun kehätiellä – yksi kuollut

Pirkanmaalla Ylöjärvellä henkilöauton kuljettaja kuoli liikenneonnettomuudessa maanantaina, kertoi Sisä-Suomen poliisi. Poliisi sanoi epäilevänsä...
16.2.2026 19:23

Aihetunnisteet

sota Ukraina Ulkomaat älypuhelin

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Iowa-luokan taistelulaivat palauttivat USA:n laivastomahdin – Ronald Reagan yllätti Neuvostoliiton menneen maailman jättiläisillä
Uutiset | 14.2.2026 21:39
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Maksatko sinäkin täysin turhasta? Yli miljoonalla suomalaisella on jo tämä etu
Uutiset | 13.2.2026 22:15
Eläketurvakeskus: Tämä on suomalaisten keskimääräinen eläköitymisikä
Uutiset | 13.2.2026 9:45
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Väsyttääkö usein? – Näissä tilanteissa lääkäriin
Uutiset | 15.2.2026 21:31
Kiinan Wang: Euroopan on oltava mukana keskusteluissa Ukrainasta
Uutiset | 14.2.2026 12:23
”Pettymys ja naurettavaa” – Norjassa äimisteltiin Suomen protestia
Uutiset | 14.2.2026 14:51
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Säähän tulossa käänne
Uutiset | 9.2.2026 2:31
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40
Miksi hallitus sulloo lisää rahaa kaupan jättiläisten taskuihin? Oppositio vaati hallitusta perumaan yhteisöveron alentamisen
Uutiset | 12.2.2026 18:04
Iowa-luokan taistelulaivat palauttivat USA:n laivastomahdin – Ronald Reagan yllätti Neuvostoliiton menneen maailman jättiläisillä
Uutiset | 14.2.2026 21:39
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21

Uusimmat

Oletko huomannut, että yksi mies valmentaa olympialaisissa useita eri maiden urheilijoita? – ”Aika hullua”
Uutiset | 16.2.2026 21:51
Joskus tappaa, joskus ei – kyseenalainen meren herkku on venäläistä rulettia lautasella
Uutiset | 16.2.2026 21:35
Maanantaina sattui liikenneturmia Limingassa, Iissä, Ylöjärvellä ja Turun kehätiellä – yksi kuollut
Uutiset | 16.2.2026 19:23
Kainuun hyvinvointialue irtisanoo noin 40 työntekijää
Uutiset | 16.2.2026 19:05
Valtonen: Israelin suunnitelmat liittää siirtokunta-alueita itseensä ovat kansainvälisen oikeuden vastaisia
Uutiset | 16.2.2026 18:59
Viestipalvelu X:ssä oli teknisiä ongelmia ympäri maailmaa
Uutiset | 16.2.2026 18:57
Keskustan Kallio ja Honkonen: Suomesta ei saa tehdä sähkön siirtomaata – maanomistajien oikeudet turvattava
Uutiset | 16.2.2026 18:55
IS: Suomalainen rekkakuski löytyi kuolleena Espanjassa
Uutiset | 16.2.2026 18:42
Jerusalem Post: Israelista saattoi löytyä kadonneen suomalaisturistin jäänteitä
Uutiset | 16.2.2026 17:53
Yrittäjägallup: Yrittäjien tyytyväisyys hallitukseen notkahtanut
Uutiset | 16.2.2026 17:48
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Miten Eurooppa selviää? – Olli Rehnin mukaan ratkaisu löytyy halukkaiden koalitiosta
Uutiset | 15.2.2026 9:01
Kaikkonen esittää Suomen sodan ajan joukkojen kasvattamista 50 000 sotilaalla
Uutiset | 12.2.2026 18:00
Espoon kaupungin verran työttömiä – Keskusta ja Liike Nyt jättivät välikysymyksen ja syyttävät hallitusta toimettomuudesta
Uutiset | 10.2.2026 15:25

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
22:40, 16/02/2026
weather icon 6°C
Daily Forecast Ennuste
Tomorrow 00:0017/02/2026
weather icon
5° / 6°°C 0 mm 0% 22 Km/h 84 % 1006 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0017/02/2026
weather icon
3° / 5°°C 0 mm 0% 23 Km/h 77 % 1006 hPa 0 mm/h
Tomorrow 06:0017/02/2026
weather icon
2° / 3°°C 0 mm 0% 18 Km/h 72 % 1009 hPa 0 mm/h
Tomorrow 09:0017/02/2026
weather icon
3° / 3°°C 0 mm 0% 15 Km/h 63 % 1014 hPa 0 mm/h
Tomorrow 12:0017/02/2026
weather icon
6° / 6°°C 0 mm 0% 13 Km/h 53 % 1016 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Oletko huomannut, että yksi mies valmentaa olympialaisissa useita eri maiden urheilijoita? – ”Aika hullua”
Uutiset | 16.2.2026 21:51
Joskus tappaa, joskus ei – kyseenalainen meren herkku on venäläistä rulettia lautasella
Uutiset | 16.2.2026 21:35
Maanantaina sattui liikenneturmia Limingassa, Iissä, Ylöjärvellä ja Turun kehätiellä – yksi kuollut
Uutiset | 16.2.2026 19:23
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Varusmiesten päivärahan korotus ei ole riittävä
Mielipide | 16.2.2026 19:22
Lukijalta: Kauppa päättää ruoan hinnasta
Mielipide | 13.2.2026 12:28
Lukijalta: Eläkkeitä pitää korottaa eikä leikata
Mielipide | 13.2.2026 10:36
Lukijalta: Hyvin edennyt Pohjoisen ohjelma tarvitsee jatkon
Mielipide | 13.2.2026 10:21
Lukijalta: Eläkeläiset ovat jo osallistuneet talkoisiin
Mielipide | 11.2.2026 10:45
Lukijalta: Sukupolvien välinen sopimus horjuu
Mielipide | 10.2.2026 9:55
Lukijalta: Eläkkeitä pitää korottaa eikä leikata
Mielipide | 13.2.2026 10:36
Lukijalta: Keskittämispolitiikalle on vaihtoehto
Mielipide | 9.2.2026 15:05

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mikko Polvinen tyrmää Kainuun rintasyöpäleikkausten siirtämisen Ouluun – ”Olisi häpeällinen virhe”
Uutiset | 14.2.2026 15:53
Keskustakolmikko: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
Uutiset | 13.2.2026 10:07
Keskustanuoret: Luovan alan tekijöiden asemasta on huolehdittava – ”Tarvitsemme näkyviä toimia”
Uutiset | 13.2.2026 9:28
Keskustakolmikko: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
Uutiset | 13.2.2026 10:07
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03
Mikko Polvinen tyrmää Kainuun rintasyöpäleikkausten siirtämisen Ouluun – ”Olisi häpeällinen virhe”
Uutiset | 14.2.2026 15:53
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste