Velkaan hukkuva hallitus saa kimppuunsa keskustan johtaman välikysymysrintaman
Hallitus saa vastattavakseen keskustan johdolla laaditun välikysymyksen ennätyksellisestä velkaantumisesta.
Keskustan, SDP:n ja Liike Nytin jättämässä välikysymyksessä kysytään muun muassa, pitääkö hallitus kiinni velkatavoitteistaan ja lupauksestaan 100 000 työllisestä, onko hallituksen talouspolitiikalla enää minkäänlaista uskottavuutta ja minä vuonna hallituksen mielestä on oikea aika lopettaa Suomen velaksi eläminen.
– Hallituksen puoliväliriihestä ei tullut käännettä parempaan. Velkaantuminen kiihtyy. Talouden kasvu ja työpaikat ovat toiveiden varassa. Vero- ja muilla päätöksillä suositaan suurimpia yrityksiä, vaikka työpaikat tulevat ennen muuta pieniin ja keskisuuriin yrityksiin. Hallituksen ja lähinnä kokoomuksen omia eturyhmiä suosivat veronalennukset tehdään velaksi, keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen summaa.
Kurvisen mukaan kokoomuksen velkapolitiikka on viemässä Suomen umpikujaan.
– Näyttää, että aina kun kokoomus on pääministeripuolue, Suomi ajautuu taloudellisesti kuilun partaalle. Näin kävi Holkerin hallituksen aikana, näin kävi Kataisen hallituksen aikana ja näin valitettavasti näyttää käyvän myös Orpon hallituksen aikana.
Välikysymyksen ensimmäisen allekirjoittajan, keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen mukaan suuntaa pitää nyt muuttaa. Talouden kasvu pitää vähintään tuplata ja ihmisten lähi- ja peruspalvelut pelastaa.
– Kasvu ja työpaikat ovat lopulta kestävin ratkaisu myös velkaan, välikysymyksen ensimmäinen allekirjoittaja, Kaikkonen näkee.
Välikysymyskokoonpano on uusi, kun mukana ovat vain kaksi suurinta oppositiopuoluetta ja Liike Nyt. Aiemmin välikysymyksiä on tällä vaalikaudella tehty joko koko porukalla, keskustan ja Liike Nytin kesken tai punavihreällä rintamalla.
Kurvinen perusteli valtiosalin tiedotustilaisuudessa vihreiden ja vasemmistoliiton jättämistä ulkopuolelle sillä, että välikysymys on tehty sellaisten puolueiden kanssa, joilla on samanlaisia näkemyksiä velkaongelmasta ja ennätyksellisestä velkaantumisesta.
– Toimimme itsenäisesti omista lähtökohdistamme ja se on nyt tarkoittanut sitä, että tällainen yhteistyö on löytynyt tässä kysymyksessä.
SDP:n ryhmäpuheenjohtaja Tytti Tuppurainen korosti, että vihreät ja vasemmistoliitto ovat SDP:lle mieluisia kumppaneita monissa asioissa. Hän sanoi keskustan olevan kuitenkin välikysymyksen vetovastuussa, ja SDP:n kunnioittavan sitä.
– Olimme valmiita yhteistyöhön, kun keskusta tarttui tähän meillekin tärkeään teemaan eli hallituksen petettyihin lupauksiin velkaantumisen taittamisesta, ja tarjosi meille mahdollisuutta tulla siihen mukaan, hän selvitti.