Vedonlyöntiyhtiö: Lindtman megasuosikki SDP:n uudeksi puheenjohtajaksi
Vedonlyöntiyhtiö Unibet on julkaissut kertoimensa sosiaalidemokraattien seuraavaksi puheenjohtajaksi.
Ylivoimainen suosikki SDP:n keulakuvaksi on nykyinen eduskuntaryhmän puheenjohtaja, vantaalainen neljännen kauden kansanedustaja Antti Lindtman, kertoimella 1,20.
Lindtman hävisi 2019 SDP:n puoluevaltuuston äänestyksen puheenjohtajuudesta Sanna Marinille niukasti kolmella äänellä.
Unibetin tietojen mukaan kokoomus ja SDP ovat käyneet sinipunayhteistyön mahdollisuuksien kartoitusta läpi nimen omaan Lindtmanin kanssa Marinin sijaan jo pidempään.
Toinen vaihtoehto Unibetin mielestä “samalta linjalta” on SDP:n varapuheenjohtaja, ulkomaankauppaministeri Ville Skinnari.
Skinnari kuuluu sosiaalidemokraattien markkinatalousmyönteiseen osastoon ja olisi luonteva valinta mahdolliseen hallitusyhteistyöhön kokoomuksen kanssa. Skinnarin kerroin on kuitenkin merkittävästi Lindtmania korkeampi 9,00.
Skinnaria todennäköisempänä haastajana Lindtmanille kertoimet pitävät kuitenkin Eurooppa- ja omistajanohjausministeri Tytti Tuppuraista. Tuppuraisen kerroin SDP:n seuraavaksi puheenjohtajaksi on 7,50.
Muita noteerattavia vaihtoehtoja ovat liikenne- ja viestintäministeri Timo Harakka (kerroin 20,00), peruspalveluministeri Krista Kiuru (20,00) Helsingin apulaispormestariuden jättävä tuore kansanedustaja Nasima Razmyar (25,00), Euroopan parlamentista paluun tehnyt Mia-Petra Kumpula-Natri (25,00) sekä toisen kauden kansanedustaja Eveliina Heinäluoma (25,00).