Valmetin muutosneuvottelut päätökseen – Suomessa vähennetään 325 tehtävää
Valmetin muutosneuvottelut on saatu päätökseen Suomessa ja Ruotsissa. Suomessa vähennetään 325 tehtävää ja Ruotsissa 108 tehtävää. Vähennykset koskevat vain toimihenkilöiden, ylempien toimihenkilöiden ja johtajien tehtäviä.
Valmet käynnistää saman tien Suomessa uudet muutosneuvottelut Paperit-liiketoimintalinjan Kartonki- ja paperitehtaat -liiketoimintayksikössä. Kyse on alle 90 päivän määräaikaisista lomautuksista, jotka koskevat noin 1 100:aa työntekijää. Lomautuksien syinä ovat Valmetin tiedotteen mukaan työkuorman väheneminen sekä tarve parantaa kannattavuutta.
Valmetilla on kokonaisuudessaan maailmanlaajuisesti yli 19 000 työntekijää, joista Suomessa työskentelee noin 6 600 ja Ruotsissa noin 1 700.
Valmet kertoi maaliskuun lopulla aikovansa vähentää maailmanlaajuisesti jopa 1 150 työntekijää, joista Suomessa noin 400. Muutosneuvotteluilla Valmet on tavoitellut noin 80 miljoonan euron vuotuisia kulusäästöjä. Uutta toimintamallia koskevat muutosneuvottelut jatkuvat vielä muissa maissa.