Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Soini haukkuu perussuomalaisia amatööreiksi – Purra lataa takaisin: Noloa ja haitallista

6.3.2026 12:42
Lue lisää 
Grönlanti
Grönlannin pääministeri Jens-Frederik Nielsen ja Tanskan pääministeri Mette Frederiksen tiedotustilaisuudessa Kööpenhaminassa tiistaina 13. tammikuuta 2025. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Valitsemme Tanskan mieluummin kuin Yhdysvallat, sanoo Grönlannin pääministeri

Tanskan ulkoministerin on määrä tavata Yhdysvaltain ulkoministeri Rubio sekä maan varapresidentti Vance keskiviikkona.
Suomenmaa–STT 13.1.2026 16:26, muokattu 13.1.2026 17:03
a– a+
Grönlanti

Grönlanti ei halua olla osa Yhdysvaltoja, totesi Grönlannin pääministeri Jens-Frederik Nielsen lehdistötilaisuudessa tiistaina. Hän kuvaili tilannetta geopoliittiseksi kriisiksi.

Nielsen sanoi, että jos Grönlannin täytyy valita Tanskan ja Yhdysvaltojen väliltä, se valitsee Tanskan. Nielsen on aiemmin sanonut, että grönlantilaiset eivät halua olla tanskalaisia tai yhdysvaltalaisia, vaan grönlantilaisia.

– Jos meidän on valittava tässä ja nyt, valitsemme Tanskan, grönlantilaispääministeri sanoi.

Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin hallinto on sanonut, että sen tavoitteena on ostaa Grönlanti Tanskalta. Trump ei ole sulkenut pois sotilaallisen valtaamisen mahdollisuutta.

– Jos emme valtaa Grönlantia, Venäjä tai Kiina valtaa Grönlannin, enkä aio antaa sen tapahtua, Trump sanoi sunnuntaina.

– Haluaisin tehdä sopimuksen heidän kanssaan. Se on helpompaa. Mutta tavalla tai toisella, me saamme Grönlannin, hän jatkoi.

Nielsenin kanssa lehdistötilaisuudessa puhunut Tanskan pääministeri Mette Frederiksen toisti, ettei Grönlanti ole myytävänä. Hän sanoi Tanskan ja Grönlannin haluavan vuoropuhelua ja yhteistyötä, ei konfliktia.

– Ei ole ollut helppoa vastustaa täysin kohtuutonta painostusta lähimmältä liittolaiseltamme, Frederiksen sanoi.

– Kaikki viittaa siihen, että vaikein on vielä edessä, hän jatkoi.

Tanskan ulkoministerin Lars Lökke Rasmussenin on määrä tavata Yhdysvaltain ulkoministeri Marco Rubio sekä maan varapresidentti J. D. Vance keskiviikkona Washingtonissa.

Saksan ulkoministeri Johann Wadephul sanoi aiemmin tiistaina, ettei ole mitään viitteitä siitä, että Yhdysvallat harkitsisi vakavasti Grönlannin valtaamista.

Wadephul puhui toimittajille tiistaiaamuna Suomen aikaa tavattuaan Rubion Washingtonissa.

– Uskon, että arktisen alueen turvallisuuskysymysten ratkaisemisessa on yhteinen intressi, Wadephul sanoi. Hän sanoi myös uskovansa ratkaisujen löytyvän.

Wadephul lisäsi, että Nato on parhaillaan kehittämässä siihen konkreettista suunnitelmaa, josta keskustellaan Yhdysvaltojen kanssa.

Grönlannin hallinto toisti maanantaina, ettei se hyväksy Yhdysvaltain valtausta missään olosuhteissa.

Joukko Yhdysvaltain kongressin jäseniä ilmoitti maanantaina, että he aikovat vierailla Tanskan pääkaupungissa Kööpenhaminassa perjantaina ja lauantaina, kun he ovat matkalla Sveitsin Davosiin Maailman talousfoorumiin.

Demokraattisenaattori Chris Coons sanoi lausunnossaan, että delegaatio aikoo tavata talousjohtajia ja hallinnon johtajia sekä keskustella arktisen turvallisuuden vahvistamisesta ja kauppasuhteiden edistämisestä.

Republikaanisenaattori Thom Tillis sanoi olevan ratkaisevan tärkeää, että kongressi tukee liittolaisia ja kunnioittaa Tanskan ja Grönlannin itsemääräämisoikeutta.

Grönlanti ja Nato ilmoittivat maanantaina tekevänsä töitä arktisen puolustuksen vahvistamiseksi, mikä on ollut Trumpin keskeinen huolenaihe.

Yhdysvaltain presidentti on toistuvasti maininnut Venäjän ja Kiinan aktiivisuuden arktisella alueella ja sanonut sen olevan syy, jonka vuoksi Yhdysvaltojen pitäisi ottaa Grönlanti haltuunsa.

Lue myös

Saksan ulkoministeri: Ei ole viitteitä, että Yhdysvallat harkitsisi vakavasti Grönlannin valtaamista

Saksan ulkoministeri tapasi tiistaina Suomen aikaa Yhdysvaltain kollegansa Washingtonissa.
13.1.2026 9:35

Naton Rutte: Sotilasliitto etsii keinoja puolustaa arktista aluetta yhdessä

Saksa aikoo ehdottaa Naton yhteishanketta arktisen alueen turvaamiseksi, kertoo Bloomberg.
12.1.2026 18:02

Suomi ja Ruotsi ehdottavat kiristyksiä Venäjä-pakotteisiin – lannoitteet, laivat ja luksustuotteet

Suomi ja Ruotsi haluavat lopun venäläisten lannoitteiden tuonnille EU:hun sekä eurooppalaisten luksustuotteiden viennille...
12.1.2026 14:27

Aihetunnisteet

Grönlanti Tanska Ulkomaat Yhdysvallat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Suoraa puhetta Iran-taustaisesta moskeijasta: ”Pitää kieltää välittömästi”
Uutiset | 4.3.2026 12:17
Ajatollahilta hyytävä tv-viesti: ”Trumpin veri vuodatettava”
Uutiset | 5.3.2026 21:03
Merijää värjäytyy nyt punaiseksi – tästä se johtuu
Uutiset | 4.3.2026 21:05
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Ydinpelotetta ranskalaisella eleganssilla – Mirage IV oli de Gaullen ”teräksinen keskisormi” suurvalloille
Uutiset | 4.3.2026 21:40
Nuorille tulossa syksyllä mahdollisuus suorittaa avoimen korkeakoulun opintoja maksutta
Uutiset | 4.3.2026 14:16
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
CNN: USA:lla riskialtis suunnitelma Iranin joukkojen sitomiseksi
Uutiset | 4.3.2026 10:34
Rahtialus sai osuman Hormuzinsalmessa
Uutiset | 4.3.2026 14:58
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Tutkimus vertaili kasvis- ja lihansyöjien syöpäriskiä – tulokset vaihtelivat syöpätyypin mukaan
Uutiset | 28.2.2026 21:52
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Tutkimus: Uusi lääke auttoi potilaita laihtumaan jopa kahdeksan prosenttia kehonpainostaan
Uutiset | 26.2.2026 21:21
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
Uusi tekniikka ennustaa, milloin Alzheimer-oireet alkavat
Uutiset | 28.2.2026 21:25
Tutkimus: Superikääntyjien aivoilla on erityinen kyky
Uutiset | 27.2.2026 22:07
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09

Uusimmat

”Kaoottisen terrorismin” pelko leviää – EU-maa varoittaa Iran-mielisten iskuista
Uutiset | 6.3.2026 22:03
Paljastus: Näin Kreml auttaa Irania osumaan amerikkalaisiin
Uutiset | 6.3.2026 21:04
Ydinasekielto halutaan pois laista, koska Suomi sai Natossa uutta tietoa ydinpelotteesta
Uutiset | 6.3.2026 18:29
Poliittiset naisjärjestöt vaativat hallituksen kiistaesityksen palauttamista valmisteluun: ”Työn kasvua ei voi rakentaa ilman työelämän tasa-arvoa”
Uutiset | 6.3.2026 17:36
Finnair valmistelee asiakkaidensa tuomista kotiin Omanista
Uutiset | 6.3.2026 16:36
Trump: Iranin kanssa ei tehdä mitään sopimusta, vain ehdoton antautuminen käy
Uutiset | 6.3.2026 16:15
Öljyn hinta kipuaa hurjasti, rikkoi jo 90 dollarin rajan
Uutiset | 6.3.2026 16:12
Ilmoittautuminen kotiutuslennolle Omanista päättyi, ulkoministeriö on yhteydessä kaikkiin lennolle pyrkineisiin
Uutiset | 6.3.2026 14:55
Unkarin pääministeri Orbán saattaa turvautua vaalivilppiin, arvioi suomalaisasiantuntija
Uutiset | 6.3.2026 14:30
Pekka Haavisto aloittaa Sudanin-erityislähettiläänä sunnuntaina
Uutiset | 6.3.2026 14:23
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

50 vuotta | Koronan jälkipyykki on jäänyt Suomessa pesemättä, sanoo poikkeusajan ministeri Hanna Kosonen
Uutiset | 1.3.2026 9:01
”Hirvittää” – PTT:n Markus Lahtinen kertoo, mitä velkajarrutyöryhmän laskelma sopeutuksesta oikeasti tarkoittaisi
Uutiset | 25.2.2026 19:11
”Voiko tämä olla tottakaan?” – Keskusta antoi Orpolle kaksi vaihtoehtoa työttömyyskatastrofissa
Uutiset | 24.2.2026 19:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Kaoottisen terrorismin” pelko leviää – EU-maa varoittaa Iran-mielisten iskuista
Uutiset | 6.3.2026 22:03
Paljastus: Näin Kreml auttaa Irania osumaan amerikkalaisiin
Uutiset | 6.3.2026 21:04
Ydinasekielto halutaan pois laista, koska Suomi sai Natossa uutta tietoa ydinpelotteesta
Uutiset | 6.3.2026 18:29
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Oma aate esille
Mielipide | 6.3.2026 10:58
Lukijalta: Rangaistukset kiristyvät, mutta entä turvallisuus vankiloissa ja sen ulkopuolella?
Mielipide | 6.3.2026 10:51
Lukijalta: Kanta-Hämeen työllisyystilanne tarvitsee ripeitä toimia
Mielipide | 5.3.2026 14:17
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Julkinen talous on sopeutettava – mutta hyvinvoinnin tuo vain talouskasvu
Mielipide | 2.3.2026 13:53
Lukijalta: Kutsumusammatti hukutetaan byrokratiaan?
Mielipide | 27.2.2026 10:13
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste