Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Miksi Vaasan vaalipiiri sivuutettiin puolustusinvestoinneissa, kysyy keskustapiiri – ”Räikeän silmäänpistävää”

1.12.2025 16:02
Lue lisää 
Talous
Asuntokaupan ongelmien taustalla ovat esimerkiksi kauppojen ketjuuntuminen ja korkea korkotaso. (Kuva: Lehtikuva / Markku Ulander)

Uusien asuntojen myynti on laskenut noin 70 prosenttia viime vuoteen verrattuna – myös vuokramarkkinoilla on haasteita

STT- Rasmus Ekström, Nina Törnudd 18.7.2023 15:40, muokattu 18.7.2023 15:41
a– a+
Talous

Sekä uusien että vanhojen asuntojen myynti on sakannut huomattavasti tänä vuonna, kertoo kiinteistönvälitysketju Huoneistokeskus asuntomarkkinakatsauksessaan.

Suomessa myytiin tammikuun ja kesäkuun välisenä aika noin 70 prosenttia vähemmän uusia asuntoja kuin samaan aikaan viime vuonna, kertoo Huoneistokeskuksen liiketoimintajohtaja Marina Salenius STT:lle.

Vanhoja asuntoja myytiin Huoneistokeskuksen tiedotteen mukaan tammi-kesäkuussa yli 30 prosenttia vähemmän verrattuna vastaavaan ajankohtaan viime vuonna.

Vanhojen asuntojen kauppamäärät laskivat kesäkuussa etenkin pääkaupunkiseudulla. Esimerkiksi Helsingissä vanhoja asuntoja myytiin kesäkuussa lähes 40 prosenttia vähemmän kuin viime vuoden kesäkuussa. Espoossa myynnit laskivat reilusti yli 40 prosenttia ja Vantaalla noin 35 prosenttia.

Samalla kun myynnit ovat laskeneet, ovat esimerkiksi pääkaupunkiseudun kerrostaloasuntojen myyntiajat pidentyneet. Kerrostaloasunnon myyntiaika oli kesäkuussa keskimäärin 94 päivää, kun vielä viime vuoden kesäkuussa se oli 62 päivää.

Suurin syy asuntokauppojen määrän laskuun on korkojen nopea nousu, sanoo Nordean ekonomisti Juho Kostiainen STT:lle.

Taustalla on myös asuntokauppojen ketjuuntuminen.

– Asunnoista jätetään nyt ehdollisia ostotarjouksia, jolloin uusi asunto ostetaan vasta, kun vanha on saatu myytyä. Mutta sitten kyseisen vanhan asunnon ostajalla voi olla samanlainen ehdollinen ostotarjous. Silloin tarjoukset voivat ketjuuntua, eikä kauppoja tapahdu ennen kuin ketju purkautuu, Kostiainen sanoo STT:lle.

Kaupankäyntiä on saattanut vähentää Kostiaisen mukaan myös asuntojen hintojen lasku. Osa asuntokauppoja tekevistä odottaa, laskevatko hinnat vielä entisestään.

Kostiainen muistuttaa, että asuntokauppojen määrät olivat vuosina 2021 ja 2022 historiallisen korkeita.

– Jos verrataan pidemmän aikavälin keskiarvoon, niin myynnin lasku ei ole ollut aivan niin hurjaa, vaikka se onkin selkeästi alhaisempaa. Asuntokauppa on käynyt alkuvuonna todella nihkeästi, Kostiainen sanoo.

Haastava tilanne näkyy asuntokauppojen lisäksi myös vuokra-asumisessa.

Asuntosijoitusyhtiö Sato ennakoi, että kilpailu hyvistä vuokralaisista jatkuu kireänä tänä vuonna, kun rakenteilla olevia vuokra-asuntoja tulee markkinoille runsaasti. Saton vuokrausaste oli huhti-kesäkuussa sama kuin vuosi sitten, eli 95 prosenttia.

Asuntojen kohonneita ylläpito- ja korkokustannuksia ei ole voitu siirtää täysimääräisesti vuokriin kilpailutilanteen takia, mutta kysynnän kasvu, korkeat kustannukset ja toisaalta merkittävästi vähentyvä uudistuotanto voivat nostaa vuokria tulevaisuudessa, totesi toimitusjohtaja Antti Aarnio tiedotteessa.

Rakennusteollisuus RT ennusti keväällä, että uusien asuntojen aloitukset supistuvat tänä vuonna lähes kolmanneksella noin 27 000 asuntoon, eli uusia asuntoja aletaan rakentaa vähemmän kuin aiemmin.

Saton tulos oli vuoden toisella neljänneksellä ennen veroja 69 miljoonaa euroa tappiollinen. Lukuun sisältyy realisoitumaton sijoituskiinteistöjen arvon lasku 75 miljoonalla eurolla, mikä on seurausta asuntojen hintojen laajasta laskusta.

Asuntosijoitusyhtiöiden hankalaan tilanteeseen vaikuttaa Nordean ekonomistin Juho Kostiaisen mukaan asuntojen liikatarjonta.

– Uusia asuntoja rakennettiin todella paljon viimeisen viiden vuoden ajan, eikä kysyntä ole vastannut tarjontaa. Kaikkiin asuntoihin ei riitä vuokralaisia.

Liikatarjonta on näkynyt esimerkiksi vuokrien hyvin maltillisena kasvuna. Tilanne on Kostiaisen mukaan otollinen juuri vuokralaisille.

– He voivat hyvin kilpailuttaa tai jopa tinkiä vuokrista asunnon vaihdon yhteydessä.

Vuokranantajille ja pienasuntosijoittajille tilanne on vaikeampi. Vaikka asuntovastikkeet ja muut kulut ovat kasvaneet vuoden aikana, ei vuokria voi nostaa samassa suhteessa liikatarjonnan vuoksi.

Kostiainen arvioi asuntokauppojen ja asuntosijoitusyhtiöiden tilanteen helpottuvan sitä mukaa, kun uusien asuntojen rakentaminen hidastuu.

– Asuntojen tarjonta ei kasva ensi vuonna enää läheskään niin paljon kuin esimerkiksi tänä vuonna. Kasvaviin kaupunkeihin tulee kuitenkin samalla yhä muuttovoittoa, niin kyllä se tilanne tulee tästä tasapainottumaan.

Korkeisiin korkoihin vaikuttaa Kostiaisen mukaan esimerkiksi inflaatio, joka on hänen mukaansa hidastunut. Hän arvioi, että korkoja ei tarvitse sen takia enää välttämättä nostaa paljoa.

Asuntokauppojen määrän ja vuokratason taustalla on myös esimerkiksi työllisyystilanne, joka on tällä hetkellä hyvä.

– Jos työttömyys lähtisi nyt esimerkiksi nousuun, näkyisi se negatiivisesti asuntokaupassa.

Lue myös

Toimittajalta | Essayahin susijahtilaki on täysi susi – luokatonta valmistelua ei voi hyväksyä

Kehno sääntely voi vain pahentaa ongelmaa, jonka taltuttamiseen se on tarkoitettu, toimittaja Pekka Pohjolainen kirjoittaa
1.12.2025 17:13

Venäjä valtasi Ukrainaa marraskuussa entistä rivakammin

Venäjä eteni Ukrainassa marraskuussa enemmän kuukaudessa kuin kertaakaan viimeisimmän vuoden aikana. Asia käy...
1.12.2025 16:55

Rovaniemellä minibussin, pakettiauton ja henkilöauton kolari – kahdeksan sairaalaan

Onnettomuudessa oli osallisena yhteensä 13 ihmistä.
1.12.2025 16:44

Aihetunnisteet

asuntomarkkinat Kotimaa Talous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Puolustusministeriön uusi pomo: Kylmäävä havainto Venäjästä
Uutiset | 27.11.2025 17:37
Tutkimus: Tämä ennustaa pidempää ikää ja parempaa elämänlaatua
Uutiset | 27.11.2025 21:30
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Karmiva varoitus: Hengenvaarallinen virus voi lähteä leviämään
Uutiset | 29.11.2025 22:35
Appelsiinimehu voi vaikuttaa ihmisiin eri tavoin – syy liittyy painoon
Uutiset | 29.11.2025 22:05
Jomottava sairaus leviää – Erityisesti länsimaissa
Uutiset | 27.11.2025 21:46
Moni ei tunnista ikävää sairautta, sanoo tutkimus – ”Voi johtaa pysyviin arpiin”
Uutiset | 27.11.2025 22:11
Laajalle levinnyt kamppailukerho valmistautuu valkoisen rodun puolustamiseen – Supo: Ekstremististä toimintaa
Uutiset | 29.11.2025 9:03
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19
Pitäisikö lakkautettuja varuskuntia palauttaa? Kaikkonen nostaa esiin Pohjois-Karjalan prikaatin
Uutiset | 27.11.2025 12:05
Puolustusministeriön uusi pomo: Kylmäävä havainto Venäjästä
Uutiset | 27.11.2025 17:37
Sudentappolaki kuohautti eduskunnassa – ”Eihän tällä ole järjen kanssa yhtään mitään tekemistä”
Uutiset | 25.11.2025 18:18
Moni ei tunnista ikävää sairautta, sanoo tutkimus – ”Voi johtaa pysyviin arpiin”
Uutiset | 27.11.2025 22:11
Tutkijoiden huoli heräsi kasvipohjaisista lihankorvikkeista: ”Olimme yllättyneitä”
Uutiset | 24.11.2025 23:03
Tutkimus: Tämä ennustaa pidempää ikää ja parempaa elämänlaatua
Uutiset | 27.11.2025 21:30
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Tutkimus: Tämä rutiini suojaa muistisairaudelta
Uutiset | 5.11.2025 9:35
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
Pelätty syöpä tappaa Suomessa nopeammin kuin Ruotsissa – Tässä syy
Uutiset | 9.11.2025 22:01

Uusimmat

Toimittajalta | Essayahin susijahtilaki on täysi susi – luokatonta valmistelua ei voi hyväksyä
Uutiset | 1.12.2025 17:13
Venäjä valtasi Ukrainaa marraskuussa entistä rivakammin
Uutiset | 1.12.2025 16:55
Rovaniemellä minibussin, pakettiauton ja henkilöauton kolari – kahdeksan sairaalaan
Uutiset | 1.12.2025 16:44
Miksi Vaasan vaalipiiri sivuutettiin puolustusinvestoinneissa, kysyy keskustapiiri – ”Räikeän silmäänpistävää”
Uutiset | 1.12.2025 16:02
Pääministeri Orpo vastaanotti päijäthämäläisen joulukuusen
Uutiset | 1.12.2025 15:10
Varusmies kuoli taisteluharjoituksessa Vuosangan harjoitusalueella
Uutiset | 1.12.2025 14:17
Metsäteollisuuden tuotantomäärät putosivat heinä-syyskuussa selvästi
Uutiset | 1.12.2025 14:15
Ikävä tieto Hongkongin tornitalojen rakennustelineistä – Tulipalon uhriluku noussut yli 150 ihmiseen
Uutiset | 1.12.2025 14:09
Syksy oli poikkeuksellisen lämmin
Uutiset | 1.12.2025 14:06
Suomalaistähti siirtohuhujen kohteena – Nyt puhuu ”sisäpiiriläinen”
Uutiset | 1.12.2025 14:02
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
”Keskittämisprojekti” hirvittää – Nyt puhuvat valtion ohjaukseen joutuneiden sote-alueiden keskustalaiset
Uutiset | 25.11.2025 17:31
Toimittajalta | Keskusta päästi irti sinipunapeikon – kiistelty hallituspohja on perinteinen tupailtojen kauhu
Uutiset | 24.11.2025 16:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Toimittajalta | Essayahin susijahtilaki on täysi susi – luokatonta valmistelua ei voi hyväksyä
Uutiset | 1.12.2025 17:13
Venäjä valtasi Ukrainaa marraskuussa entistä rivakammin
Uutiset | 1.12.2025 16:55
Rovaniemellä minibussin, pakettiauton ja henkilöauton kolari – kahdeksan sairaalaan
Uutiset | 1.12.2025 16:44
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Taksamittarit kunniaan?
Mielipide | 1.12.2025 16:13
Lukijalta: Tekotodellisuudesta
Mielipide | 1.12.2025 15:56
Lukijalta: Keskustanaisten Uudenmaan piiri kannustaa etenkin naisia lähtemään ehdokkaiksi eduskuntavaaleihin 2027
Mielipide | 1.12.2025 15:42
Lukijalta: Vaasan vaalipiiri on huomioitava julkisissa puolustusinvestoinneissa
Mielipide | 1.12.2025 14:35
Lukijalta: Suomen ehdotus on pahasti myöhässä – saattaa silti toteutua
Mielipide | 27.11.2025 15:36
Lukijalta: Kun pulla tulkitaan riskiksi, hukkaamme jotain olennaista
Mielipide | 27.11.2025 15:02
Vastine: Kelan kuntoutuspsykoterapiajärjestelmää kannattaisi kehittää
Mielipide | 31.10.2025 11:36
Lukijalta: Muovi ei kuulu peltoon – eikä sen ongelmaa voi enää lakaista mullan alle
Mielipide | 28.11.2025 9:31

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
Eveliina Lohko Keskustan Karjalan Keskustan johtoon – Piiri vaatii apua Itä-Suomelle
Uutiset | 29.11.2025 18:34
Karri Kallio on Keskustan Etelä-Pohjanmaan piirin uusi puheenjohtaja 
Uutiset | 29.11.2025 12:09
Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
Karri Kallio on Keskustan Etelä-Pohjanmaan piirin uusi puheenjohtaja 
Uutiset | 29.11.2025 12:09
Keskustan puoluevaltuusto vaatii parlamentaarista työryhmää sote-kriisiin – ”Näin ei voi jatkua”
Uutiset | 24.11.2025 11:25
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste