Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Oikeustieteen professori: Suomen käännytyslaki on ”kurssikirjaesimerkki” perussopimusrikkomuksesta

23.9.2026 18:21
Lue lisää 
SDP
Tytti Tuppurainen kiistää väitteen julkisesta nöyryyttämisestä. (Kuva: Lehtikuva/Emmi Korhonen)

Useat demarilähteet syyttävät SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajaa epäasiallisesta käyttäytymisestä: "Nöyryyttää ja nolaa ihmisiä julkisesti"

Tytti Tuppurainen kiistää väitteen julkisesta nöyryyttämisestä. Hän sanoo pyrkineensä edistämään parhaansa mukaan avoimuutta ja keskustelevaa kulttuuria työyhteisössä.
STT / Kaisu Suopanki 28.1.2026 11:50, muokattu 7.2.2026 10:10
a– a+
SDP

STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti avustajiaan sekä kansanedustajia kohtaan.

Asia nousee esille STT:n eduskunta-avustajille tekemästä kyselystä sekä demaritoimijoiden haastatteluista.

– Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä julkisesti, yhdessä STT:n saamassa nimettömässä kyselyvastauksessa sanotaan. 

Vastauksessa Tuppuraisen kerrotaan lisäksi huutavan avustajilleen ja saavan heidät joskus itkemään.

Epäasiallisesta huutamisesta ja asiattomasta käytöksestä kertoo STT:n haastatteluissa viisi ihmistä. Heidän kertomuksensa ovat yhtenäisiä.

Lähteiden mukaan Tuppuraisella on ollut tylyjä käytöstapoja avustajia kohtaan jo hänen toimiessaan eurooppa- ja omistajaohjausministerinä edellisessä hallituksessa.

Eräs lähde sanoo, että poliitikoilla on tapana huutaa, mutta Tuppuraisen käskyttämistyyli ei ole hyväksyttävä.

– Kun puhutaan huonosta käytöksestä, hän (Tuppurainen) on valitettavasti itse malliesimerkki siitä, miten alaisia kohdellaan huonosti.

Yksi Tuppuraista lyhyen hetken avustanut miespuolinen avustaja sanoo, että hänellä ei ollut ongelmia pomonsa kanssa. Hän arvioi, että muun muassa sukupuolella saattoi olla vaikutusta asiaan.

Haastateltavat eivät halua puhua aiheesta nimellään, koska pelkäävät, että sillä voi olla seurauksia heidän uralleen. STT ei erittele tapausten yksityiskohtia lähdesuojan vuoksi.

Suurin osa ihmisistä, joihin STT otti yhteyttä, ei halunnut kommentoida asiaa.

Tytti Tuppurainen kiistää väitteen julkisesta nöyryyttämisestä.

Tuppurainen ei suostunut STT:n haastatteluun aiheesta, vaan kommentoi kysymyksiä ainoastaan kirjallisesti. Hän sanoo pitävänsä väitettä julkisesta nöyryyttämisestä ”mielettömänä”.

– En tietenkään väitä toimineeni täydellisesti ja toivon, että mikäli omaan käytökseeni liittyen työntekijöillä on huomautettavaa, niistä tultaisiin minulle matalalla kynnyksellä sanomaan, hän sanoo STT:lle lähettämässään viestissä.

Viime viikkoina julkisuuteen on vuodettu tietoja nimenomaan SDP:n kansanedustajien huonosta käytöksestä avustajia kohtaan. Tuppurainen ei vastannut suoraan kysymykseen siitä, miksi tapauksia nousee esiin juuri SDP:n ryhmästä.

– En edelleenkään usko, että kyse on vain SDP:n eduskuntaryhmää koskevasta ilmiöstä. Meidän velvollisuutemme on puuttua asiaan omassa ryhmässämme ja siksi olemme käynnistämässä ulkopuolisen selvityksen, Tuppurainen sanoo.

Useat haastatellut uskovat kansanedustajien toimien vuotaneen julkisuuteen, koska SDP:n eduskuntaryhmän toimintakulttuurissa on vikaa eikä avoin keskustelu ryhmän sisällä ole mahdollista.

Tuppuraisen johtamistapaa kuvaillaan STT:n haastatteluissa muun muassa absurdiksi ja diktaattorimaiseksi. Useat lähteet kertovat hänen typistävän vaikeiden asioiden käsittelyn mahdollisimman lyhyeen. Lähteiden tulkinnan mukaan Tuppuraisen toiminnalla on puolueen puheenjohtajan Antti Lindtmanin siunaus.

– Porukka voi todella huonosti. Se on mielestäni todella vakava asia, koska hän (Lindtman) ja Tytti eivät näe sitä, missä kunnossa tämä eduskuntaryhmä oikeasti on, arvioi demarilähde.

Tuppurainen sanoo pyrkineensä edistämään parhaansa mukaan avoimuutta ja keskustelevaa kulttuuria työyhteisössä.

– Toivon myös, että nämä mahdolliset asiat nousevat selvityksessämme esille. Otan palautteen kiitollisena, sillä se auttaa minua kilvoittelemaan ollakseni parempi työtoveri ja lähimmäinen, Tuppurainen sanoo.

MTV:n uutisten haastattelussa Tuppuraisen eduskunta-avustaja Ella-Maria Palkoaho sanoo, ettei tunnista Tuppuraista STT:n jutusta.

– Hän on pomona vaativa, mutta en ole ikinä todistanut mitään asiatonta käytöstä, Palkoaho sanoo.

Myös SDP:n kansanedustaja Eveliina Heinäluoma puolustaa Tuppuraista Instagramissa. Hänen mukaansa Tuppurainen ei ole kohdellut epäasiallisesti kansanedustajia saati avustajia.

– Kun on itse istunut kyseisissä kokouksissa, en tunnista mitään epäasiallista käytöstä, puhumattakaan syytöksistä, joissa väitetään puheenjohtajan nöyryyttäneen avustajia, sanoo Heinäluoma.

Heinäluoma sanoo Tuppuraisen pysyneen jämäkkänä vaikeimmissa tilanteissa.

– En voi hyväksyä tällaista mustamaalausta.

STT ei ole tavoittanut Lindtmania kommentoimaan tapausta. Tuppurainen ja Lindtman pitävät aiheesta tiedotustilaisuudesta eduskunnassa tänään iltapäivällä. 

Oikaisu 7.2. klo 10.10: Poistettu virke ”Tytillä vaihtuu jengi koko ajan, ja avustajat ovat sairaslomalla koko ajan”. STT:n myöhemmän selvityksen perusteella tieto ei pidä paikkaansa.

Lue myös

Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?

Norjan edesmenneestä kuninkaasta Haraldista tavattiin hänen viimeisinä elinvuosinaan puhua Euroopan vanhimpana hallitsevana monarkkina. Tuon...
23.9.2026 22:15

Macron piti salaperäisen kriisikokouksen – Pian laitaoikeistosta pamahti raju Kreml-purkaus

Ranskan laitaoikeistolaisen Kansallisen liittouman johtajat ovat tuominneet Kremlin toimet poikkeuksellisessa kannanotossaan. Venäjä on...
23.9.2026 22:04

Hittilääkkeistä nousi äläkkä – Vaarana "silmäinfarkti"

Sadat amerikkalaiset ovat haastaneet GLP-1-agonisteja valmistavia lääkeyhtiöitä oikeuteen. Kyseiset lääkkeet on kehitetty diabeteksen...
23.9.2026 21:45

Aihetunnisteet

Eduskunta Politiikka SDP tytti tuppurainen

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Trump lataa tylyn arvion Kremlistä: ”Menettänyt hallinnan”
Uutiset | 21.9.2026 21:02
Diabeteksen ja muistisairauden yhdistelmä yleistyy Suomessa, kertoo Diabetes-lehti
Uutiset | 22.9.2026 19:32
Miksi koira kallistelee päätään? Tutkimus selittää hellyttävän eleen taustaa
Uutiset | 22.9.2026 22:07
Trump kehotti Putinia löytämään sovitteluratkaisun sotaan
Uutiset | 22.9.2026 17:37
Nato-pomolta pahaenteinen varoitus: Putin puskee länttä ansaan
Uutiset | 23.9.2026 9:56
Kokoomus kaivoi esiin Antti Rinteen ikivanhat suklaalevyt
Uutiset | 22.9.2026 13:11
Varoitus: Yksi virhe makuuhuoneessa altistaa sydänsairaudelle
Uutiset | 22.9.2026 22:35
Paljastus: Venäjän uhka korventaa – Nato-maa laati suunnitelman
Uutiset | 22.9.2026 21:03
Entinen työministeri sätti hallituksen työllisyystoimet – ”Kaiken maailman seteleitä ja julkisuustemppuja”
Uutiset | 23.9.2026 13:36
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Googlen ex-pomolta hyytävä varoitus Venäjästä – tekoäly ohjaa pian ”tuhannen droonin parvia”
Uutiset | 20.9.2026 21:02
Purra kimpaantui keskustan esittämästä jättiuudistuksesta kuntaliiton tentissä – ”Kehtasitte esittää”
Uutiset | 16.9.2026 14:18
Rock | Katastrofaaliset päivät Kaukoidässä olivat lopun alkua – Deep Purplen luhistuminen 1976 on rockhistorian surullisimpia lukuja
Uutiset | 15.9.2026 21:22
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11

Uusimmat

Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Macron piti salaperäisen kriisikokouksen – Pian laitaoikeistosta pamahti raju Kreml-purkaus
Uutiset | 23.9.2026 22:04
Hittilääkkeistä nousi äläkkä – Vaarana ”silmäinfarkti”
Uutiset | 23.9.2026 21:45
Suomalaiset haluavat isommat parkkiruudut – näin vahingot useimmiten sattuvat
Uutiset | 23.9.2026 21:39
Oletko tiennyt? Näin usein ikkunoiden tiivisteet pitäisi vaihtaa
Uutiset | 23.9.2026 21:31
Historia | Kun liittolainen aiheutti verilöylyn – Mers-el-Kébirin tragedia traumatisoi Ranskan ja Britannian suhteet vuosikymmeniksi
Uutiset | 23.9.2026 21:22
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11
Entinen elokuvamoguli Harvey Weinstein sai 15 vuoden vankeustuomion – Pakotti uhrinsa suuseksiin
Uutiset | 23.9.2026 19:51
Stubb ja Zelenskyi allekirjoittivat Suomen ja Ukrainan droonidiilin – Mahdollistaa yhteistuotannon
Uutiset | 23.9.2026 19:12
Etyjin tarkkailijoita ei kutsuta USA:n välivaaleihin – Kauma: Erittäin valitettavaa
Uutiset | 23.9.2026 18:50
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus hehkutti työllisyyden käännettä ja kuittaili oppositiolle – keskusta ja SDP jyrähtivät velkataakasta ja yhteisöverosta
Uutiset | 22.9.2026 16:06
Velkajarru | Vesa Vihriälä pitää jättisäästöjä mahdollisena, mutta varoittaa sahaamasta itseään jalkaan
Uutiset | 20.9.2026 8:16
”Suomi kuntoon” sytyttää yhä – Keskustan piiripomot kertovat, mihin tulevissa vaaleissa pitäisi iskeä
Uutiset | 20.9.2026 12:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Macron piti salaperäisen kriisikokouksen – Pian laitaoikeistosta pamahti raju Kreml-purkaus
Uutiset | 23.9.2026 22:04
Hittilääkkeistä nousi äläkkä – Vaarana ”silmäinfarkti”
Uutiset | 23.9.2026 21:45
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Luonnos keskustan uudeksi periaateohjelmaksi
Mielipide | 23.9.2026 13:05
Lukijalta: Pelkkä tekoälyn ennakkotestaus ei riitä
Mielipide | 23.9.2026 10:23
Lukijalta: Mistä STEA-leikkauksissa oikeasti on kyse?
Mielipide | 22.9.2026 13:25
Lukijalta: Yhtenäistä kansaa ei voita mikään
Mielipide | 22.9.2026 12:05

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Mehtälä: Kuljetustuen leikkaus on pohjoisen pk-yrityksille vakava isku
Uutiset | 23.9.2026 16:18
Vesaiset kehottaa huomioimaan kaikenikäiset lasten leikkipaikoilla ja koko perheen tapahtumissa
Uutiset | 22.9.2026 18:06
Mitä keskustan esittämä lähimalli tarkoittaa? Kansanedustaja Mika Riipi vastaa
Uutiset | 16.9.2026 14:10
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste