Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Talous
Helsingissä pörssin yleisindeksi oli noin 2,5 prosentin laskussa hieman kello 17:n jälkeen iltapäivällä. (Kuva: Lehtikuva / Heikki Saukkomaa)

USA:n pankkialan turbulenssi heiluttaa markkinoita: Helsingin pörssi roimassa alamäessä, vuoden euribor laskussa

Toiveet korkojen kääntymisestä pysyvämpään laskuun ovat ennenaikaisia, arvioi Nordean pääanalyytikko.
STT – Iiro-Matti Nieminen 13.3.2023 17:40, muokattu 13.3.2023 18:25
a– a+
Talous

Yhdysvaltojen pankkisektorin ongelmat aiheuttavat myllerrystä markkinoilla myös Euroopassa. Suomessakin osakkeet ovat halventuneet tänään reippaasti.

Helsingissä pörssin yleisindeksi oli noin 2,5 prosentin laskussa hieman kello 17:n jälkeen iltapäivällä. Muun muassa konepajayhtiöt Konecranes ja Cargotec olivat yli viiden prosentin luisussa.

Kyyti oli kylmää myös Euroopan suurilla osakemarkkinoilla. Esimerkiksi Frankfurtin pörssin DAX-indeksi oli heikentynyt yli kolme prosenttia.

Myös korkomarkkinoilla nähtiin maanantaina rajuja liikkeitä. Valtionlainojen korot olivat maanantaina laskussa laajalla rintamalla.

– Globaaleilla joukkolainamarkkinoilla koettiin tänään suurin päivittäinen korkojen lasku ammattiekonomistiurani aikana. Vaikka onhan tuossa kaikenlaista tapahtunut, kommentoi OP-ryhmän pääekonomisti Reijo Heiskanen Twitterissä.

Globaaleilla joukkolainamarkkinoilla koettiin tänään suurin päivittäinen korkojen lasku ammattiekonomistiurani aikana. Vaikka onhan tuossa kaikenlaista tapahtunut. pic.twitter.com/fmBAGZy90n

— Reijo Heiskanen (@Reiskanen) March 13, 2023

Yhdysvaltojen talletussuojasta vastaava viranomainen FDIC ilmoitti perjantaina, että se ottaa hallintaansa vaikeuksiin ajautuneen kalifornialaisen Silicon Valley Bankin (SVB) ja noin 175 miljardin dollarin edestä pankin asiakkaiden talletuksia. SVB:n kaatuminen oli Yhdysvaltojen isoin pankkiromahdus sitten vuoden 2008 finanssikriisin.

Lisäksi viranomaiset päättivät viikonloppuna newyorkilaisen Signature Bankin sulkemisesta.

Yhdysvaltojen pankkialan turbulenssi on vaikuttanut merkittävästi sijoittajien odotuksiin keskuspankkien tulevista korkopäätöksistä.

Vielä viime viikolla sijoittajat uskoivat, että Yhdysvaltojen keskuspankki Fed tekisi ensi viikolla ison 0,5 prosenttiyksikön koronnoston. Nyt markkinoilla pidetään todennäköisimpänä, ettei Fed nosta ensi viikolla ohjauskorkoaan lainkaan, kertoo Wall Street Journal.

Samoin sijoittajat uskovat, ettei Euroopan keskuspankki nosta ohjauskorkoja niin aggressiivisesti kuin aiemmin ajateltiin.

Korkojen laaja-alainen lasku nostaa esiin kysymyksen siitä, voivatko suomalaiset asuntovelalliset hyötyä tilanteesta.

Suomen yleisin asuntolainan viitekorko, 12 kuukauden euribor, laski maanantaina selvästi Yhdysvaltojen pankkisektorin ongelmien vanavedessä. Vuoden euribor putosi 3,86 prosenttiin, kun se vielä perjantaina oli 3,95 prosenttia.

Nordean pääanalyytikko Jan von Gerich ennakoi Twitterissä, että 12 kuukauden euriborin lasku todennäköisesti jatkuu tiistaina. Hän kuitenkin sanoo, että toiveet korkojen kääntymisestä pysyvämpään laskuun ovat vielä pahasti ennenaikaisia.

12 kk:n euribor-korkokin tuli tänään alas oikein ryminällä, ja lasku jatkuu todennäköisesti huomenna. Moni toivottaa jo matalammat korot tervetulleiksi, mutta toiveet korkojen kääntymisestä pysyvämpään laskuun ovat vielä pahasti ennenaikaisia. pic.twitter.com/li60iKNVUw

— Jan von Gerich (@JanVonGerich) March 13, 2023

Muutkin suomalaiset asiantuntijat toppuuttelivat odotuksia korkojen pidempiaikaisesta laskusta. OP:n ekonomisti Jari Hännikäinen tviittaa, että markkinat eivät enää hinnoittele 12 kuukauden euriborin nousua.

– Kannattaa nukkua muutama yö ennen kuin huokaisee helpotuksesta, Hännikäinen kirjoittaa.

Markkinat eivät enää hinnoittele 12 kk euriborin nousua. Torille?! ?Kannattaa nukkua muutama yö ennen kuin huokaisee helpotuksesta. Alla olevasta kuvasta voit katsoa, kuinka hyvin markkinahinnoittelu on osunut viimeisen vuoden aikana lankulle ?#sijoittaminen #korot #euribor pic.twitter.com/CXQopwVK6T

— Jari Hännikäinen (@JariHnnikinen1) March 13, 2023

Yhdysvaltojen pankkisektorin ongelmat heijastuivat myös raaka-ainemarkkinoille. Brent-laadun raakaöljyn hinta kävi maanantaina alle alle 80 dollarissa barrelilta ensi kertaa sitten helmikuun alun. Iltapäivällä hinta oli toipunut noin 82 dollariin mutta oli silti yhä noin dollarin verran laskussa.

Ruotsissa maan finanssivalvoja kutsuu pankkeja ja eläkeyhtiöitä keskusteluihin Yhdysvaltojen pankkisektorin ongelmien vuoksi.

Finansinspektionen sanoi pitävänsä maanantaina tapaamisen ison eläkeyhtiön Alectan ja muiden yhtiöiden kanssa. Tapaamisessa oli määrä keskustella muun muassa sijoituksista, joita yhtiöt ovat tehneet yhdysvaltalaisiin pankkeihin.

Alecta arvioi menettäneensä 12 miljardia kruunua eli hieman yli miljardi euroa Silicon Valley Bankin ja Signature Bankin kaatumisessa.

Britanniassa suurpankki HSBC on ostanut kaatuneen Silicon Valley Bankin brittiläisen tytäryhtiön nimellisellä yhden punnan hinnalla.

Brittihallitus ja HSBC kertoivat sopimuksesta maanantaina. SBV:n Britannian-tytäryhtiön myyntiä olivat kätilöimässä Britannian valtiovarainministeriö ja keskuspankki.

Valtiovarainministeri Jeremy Huntin mukaan kaikki asiakkaiden talletukset ovat turvassa eikä kaupan toteuttamisessa käytetty veronmaksajien rahoja. Hunt oli varoittanut sunnuntaina vakavista riskeistä brittiläisille teknologia-alan ja biotieteiden yrityksille, jotka ovat olleet SVB:n asiakkaita.

Lue myös

Supertähti tulee Suomeen

Bob Dylanin konsertti on ensimmäinen Helsingin areenalle julkistettu tapahtuma.
11.7.2025 23:30

Hellevaroitus annettu – THL kertoo, miten varautua

Ikkunat kannattaa sulkea, jos ulkona on kuumempaa kuin sisällä
11.7.2025 23:00

Idän karhupäätös tehty

Suomen riistakeskus on myöntänyt itäiselle kannanhoitoalueelle yhteensä 129 poikkeuslupaa karhun pyyntiin syksylle 2025....
11.7.2025 22:00

Aihetunnisteet

pörssi Talous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tieku: Unenlaatua voi parantaa helpolla ruokailukikalla
Uutiset | 9.7.2025 22:45
Tänä vuonna lakkojen ja suppilovahveroiden löytämisessä auttaa moderni jippo
Uutiset | 9.7.2025 19:15
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Hyttyskäänne luvassa – ”ryöpsähdys”
Uutiset | 10.7.2025 22:15
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Tutkimus: Väestön tasolla ruokavalio laahaa
Uutiset | 9.7.2025 21:45
Hoitamaton vajaus altistaa iäkkäät kaatuilulle
Uutiset | 6.7.2025 19:00
Selvitys: Nämä ovat tilatuimmat grillituotteet
Uutiset | 10.7.2025 22:30
Tällainen ruokavalio auttaa välttämään kroonisia sairauksia 70-vuotiaaksi asti
Uutiset | 5.7.2025 20:00
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Hoitamaton vajaus altistaa iäkkäät kaatuilulle
Uutiset | 6.7.2025 19:00
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Ennuste: Tältä näyttää heinäkuun loppupuoliskon sää
Uutiset | 7.7.2025 21:00
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Black Sabbath on poikkeuksellinen yhtye myös tavalla, joka ei heti tule mieleen
Uutiset | 7.7.2025 23:00
Tieku: Unenlaatua voi parantaa helpolla ruokailukikalla
Uutiset | 9.7.2025 22:45
Tällainen ruokavalio auttaa välttämään kroonisia sairauksia 70-vuotiaaksi asti
Uutiset | 5.7.2025 20:00
Lopettamisaalto järkyttää: ”Yrittäjiä kurittavat nyt todella monet asiat”
Uutiset | 4.7.2025 11:35
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00

Uusimmat

Supertähti tulee Suomeen
Uutiset | 11.7.2025 23:30
Hellevaroitus annettu – THL kertoo, miten varautua
Uutiset | 11.7.2025 23:00
Idän karhupäätös tehty
Uutiset | 11.7.2025 22:00
Mitä kuuluu metsästyksen suosiolle? – Luvut kertovat
Uutiset | 11.7.2025 21:30
Mitä jos sähköt katkeavat? – Maatilat yhä riippuvaisempia
Uutiset | 11.7.2025 21:00
Turvemaiden ennallistamisesta tutkimustuloksia – ”heijastavuus ja lämpötila alkoivat muistuttaa enemmän luonnontilaisia soita”
Uutiset | 11.7.2025 20:00
Joukkomurhasta 30 vuotta – YK:n turva ei tarkoittanut mitään
Uutiset | 11.7.2025 19:00
Libanon: Rauha kiinnostaa, suhteiden normalisointi Israeliin ei
Uutiset | 11.7.2025 17:21
Yle: Ministeri Grahn-Laasosen mukaan hallitus suunnittelee muutoksia lapsilisiin sekä lapsiperheiden etuuksiin
Uutiset | 11.7.2025 17:00
Nobel-komitea: Iran uhannut tappaa rauhanpalkinnon saaneen Mohammadin
Uutiset | 11.7.2025 16:17
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Homovastaiset puheet ajoivat pois, mutta Aleksi Koivisto palasi kirkkoon – nyt hän kertoo, miksi
Uutiset | 21.6.2025 15:00
Parlamentaarinen pöytä saa miljardipotin – puolustuksen Nato-rahoista hyötyy muukin yhteiskunta, uskoo SDP:n ryhmäpuheenjohtaja Tytti Tuppurainen
Uutiset | 29.6.2025 8:00
Kirjat | Karhuemo haluaa poikaset kotiin 
Uutiset | 5.7.2025 7:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Supertähti tulee Suomeen
Uutiset | 11.7.2025 23:30
Hellevaroitus annettu – THL kertoo, miten varautua
Uutiset | 11.7.2025 23:00
Idän karhupäätös tehty
Uutiset | 11.7.2025 22:00
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Hoitamaton vajaus altistaa iäkkäät kaatuilulle
Uutiset | 6.7.2025 19:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Euroopan keskiryhmältä maatalouspaperi – Elsi Katainen: Yhteisen maatalouspolitiikan on turvattava viljelijöiden toimeentulo ja Euroopan ruokaturva
Uutiset | 10.7.2025 16:41
Kulmuni Euroopan parlamentin keskiryhmän neuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä koskevaan esitykseen
Uutiset | 10.7.2025 11:30
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Kulmuni Euroopan parlamentin keskiryhmän neuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä koskevaan esitykseen
Uutiset | 10.7.2025 11:30
Euroopan keskiryhmältä maatalouspaperi – Elsi Katainen: Yhteisen maatalouspolitiikan on turvattava viljelijöiden toimeentulo ja Euroopan ruokaturva
Uutiset | 10.7.2025 16:41
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste