Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Raideliikenne

Trans-Europ-Express toi bisneksen ja politiikan kiskojen päälle – futuristisissa luksusjunissa rakennettiin uutta Eurooppaa

12.3.2026 21:20
Lue lisää 
Iran
Yhdysvallat on lähettänyt Irania kohti Trumpin sanoin "armadan verran" sotalaivoja, joiden Trumpin mukaan "ei toivottavasti tarvitse tehdä mitään". (Kuva: AFP / Lehtikuva)

USA:n hyökkäys Iraniin on yhä todellinen uhka, sanovat tutkijat – "Voisi aiheuttaa Iranin hajoamisen"

Hyökkäyksen mahdollisuus on jälleen ajankohtainen, kun Yhdysvallat on lähettänyt Irania kohti Trumpin sanoin ”armadan verran” sotalaivoja.
Suomenmaa–STT/Ayla Albayrak 27.1.2026 11:09, muokattu 27.1.2026 11:09
a– a+
Iran

Irania seuraavien suomalaistutkijoiden mukaan Yhdysvaltojen mahdollisen hyökkäyksen uhka on yhä kouriintuntuva, vaikka presidentti Donald Trumpin uhkauksista on vierähtänyt jo pari viikkoa.

Yhdysvallat on lähettänyt Irania kohti Trumpin sanoin ”armadan verran” sotalaivoja, joiden Trumpin mukaan ”ei toivottavasti tarvitse tehdä mitään”.

– Me tarkkailemme Irania, Trump sanoi Air Force One -koneessaan olleille toimittajille.

Ulkopoliittisen instituutin tutkija Olli Ruohomäki uskoo, että Yhdysvallat tarvitsi vielä aikaa iskujen valmistelemiseen.

Se ei halunnut lähteä ”soitellen sotaan” Iranin kaltaista vahvaa toimijaa vastaan, eikä Trump halua epäonnistumisia, hän sanoo.

– Iranhan on ihan eri joukkueessa kuin Venezuela, eikä Iran ole mikään banaanivaltio, Ruohomäki sanoo STT:lle.

Tutkijan mukaan nyt, kun lentotukialus USS Abraham Lincoln on seilannut Persianlahdelle ohjushävittäjien saattamana, odotettavissa voisi yhä olla ainakin symbolisia ilmaiskuja.

Kohteina voisivat Ruohomäen mukaan olla Iranin sotilasinfrastruktuuri, vallankumouskaartin kasarmit tai Iranin ydinaseohjelma.

Trump on sanonut aiemmin, ettei iskuja tehty, koska Iran olisi suostunut perumaan yli 800 mielenosoittajan teloittamisen. 

Tosiasiassa Yhdysvaltojen liittolaiset Persianlahdella estivät Yhdysvaltojen väliintulon kieltämällä omalla maaperällään olevien tukikohtien käyttämisen, sanoo Suomen Lähi-idän instituutin johtaja Susanne Dahlgren STT:lle.

– Nyt kun valtava sotakalusto lähestyy Irania, valmiutta tehdä iskuja olisi olemassa, myös Dahlgren sanoo.

Trump on esiintynyt mielenosoittajien suojelijana Iranissa. Samaan aikaan Yhdysvallat aikoo kuitenkin karkottaa kymmeniä iranilaisia maahanmuuttajia heitä odottavista ilmeisistä vaaroista huolimatta, kertoi uutistoimisto AFP. Joukossa on esimeriksi seksuaalivähemmistöjen edustajia, joita uhkaa Iranissa kuolemantuomio.

Ihmisoikeusjärjestöjen mukaan Iranin hallinnonvastaisissa mielenosoituksissa on vahvistettu surmatun lähes 6 000 ihmistä. Järjestöt sanovat tutkivansa vielä tietoja tuhansien muiden ihmisten kuolemista. 

Iran itse on myöntänyt vain noin puolet ihmisoikeusjärjestöjen vahvistamasta luvusta.

Ulkopoliittisen instituutin tutkija Olli Ruohomäki Helsingissä 26. maaliskuuta 2025. MARKKU ULANDER / LEHTIKUVA

Valtaosa iranilaisista ei silti halua Yhdysvaltojen hyökkäystä, Susanne Dahlgren sanoo. Yhdysvaltojen iskut voisivat aiheuttaa katastrofin, hän uskoo.

– Olen kuullut sellaisia kommentteja Suomesta, että jos kerran pappishallinnosta halutaan eroon, miksi ei kannateta iskuja Iraniin, Dahlgren sanoo.

– Mielenosoittajat ovat oikealla asialla, ja pappisvallan vastustus on tukea ansaitsevaa toimintaa. Mutta iskut eivät ole se oikea tie.

Yhdysvaltojen hyökkäyksestä Irakiin seurasi esimerkiksi terroristijärjestö Isisin syntyminen, Dahlgren muistuttaa. 

Iskujen seurauksena mahdollisesti puhkeavat sisäiset yhteenotot voisivat vetää mukaan myös Turkin, Saudit, Azerbaidjanin ja Pakistanin. 

– Iskut voisivat johtaa jopa Iranin hajoamiseen. — Iranissa on suuri kurdiväestö, balutsheja ja azereita, ja Iranissa voisi puhjeta Syyrian kaltainen tilanne, jossa jokaisen ryhmän oma agenda nousisi pinnalle, hän sanoo.

Kumpikaan tutkijoista ei usko, että vuoden 1979 vallankumouksella syrjäytetyn monarkin maanpaossa elävästä pojanpojasta Reza Pahlavista olisi Iranin johtajaksi, vaikka tämän nimi onkin noussut paljon esille. 

Dahglrenin mukaan Pahlavia kannattaa internetkyselyn mukaan noin parikymmentä prosenttia iranilaisista eli saman verran kuin pappisvaltaakin. Pahlavista voisi tulla korkeintaan nukkehallitsija, hän uskoo.

Olli Ruohomäen mukaan Iranin ylimmän johtajan, ajatollah Ali Khamenein uskotaan nyt piileskelevän maanalaisessa bunkkerissa iskujen pelossa. Jos siis Yhdysvallat yrittäisi vallanvaihto-operaatiota, olisi yllätysmomentti jo kadotettu. 

Hän näkee yrityksessä muitakin riskejä.

– Jos Iranissa pappisvalta syöstäisiin pois, tilalle voisi tulla kovan linjan komentajia sotilaspuolelta täyttämään valtatyhjiötä, hän arvelee. 

– Mutta olisiko tällainen sotilasdiktatuuri Yhdysvalloille enemmän myötämielinen vai ei? Sitä ei voi tietää.

Suomen Lähi-idän instituutin johtaja Susanne Dahlgren Helsingissä 12. marraskuuta 2025. HEIKKI SAUKKOMAA / LEHTIKUVA

Mielenosoitusten uskotaan olevan ohi, mutta maasta ei saa tietoa. Iran on luvannut alkaa palauttaa internetyhteyksiä asettamansa pimennon jälkeen, mutta iranilaiset ovat päässeet verkkoon vain hetkittäin. 

STT sai yhteyden toimittajakontaktiin pääkaupungissa Teheranissa viime viikon torstaina, minkä jälkeen internetyhteys taas katkesi.

BBC haastatteli sukulaisvierailulta Lontooseen palannutta Parniaa, joka kertoi todistaneensa verilöylyä Isfahanissa. Isfahan on matkailijoiden suosima kaupunki, kuuluisa kauniista moskeijastaan ja silloistaan.

 – Kaduilla oli naisia ja miehiä, kaikenikäisiä seitsemästä 70:een. Yhdellä ainoalla kadulla oli pari-, kolmesataa ihmistä. He huusivat ”kuolema diktaattorille” ja ”Kauan eläköön shaani”, Parnia kuvaili.

Diktaattorilla ihmiset viittasivat Khameneihin ja shaahilla mahdollisesti Reza Pahlaviin.

Ensin turvallisuusjoukot käyttivät kyynelkaasua mielenosoituksen hajottamiseksi, Parnia kertoi. Sen jälkeen he asettuivat riviin ja alkoivat ampua oikeilla luodeilla.

– Näin ihmisten tulevan ammutuksi ja kaatuvan maahan, ja näin verta kadulla, hän sanoi BBC:lle.

Lue myös

USA sallii merillä olevan venäläisöljyn myynnin – Asiantuntija "Pienikin helpotus on Venäjälle positiivinen asia"

Venäjän talouden asiantuntija Laura Solanko Suomen Pankista arvioi, ettei kertaluontoinen päätös kuitenkaan hyödytä Venäjää merkittävästi. Kriittistä on, tuleeko päätökselle jatkoa.
13.3.2026 12:42

Ruotsi pysäytti aluksen, jonka epäillään kuuluvan Venäjän varjolaivastoon

Kyseessä on jo toinen kerta viikon sisällä, kun viranomaiset pysäyttivät laivan Skånen rannikolla.
13.3.2026 12:15

Halla-aho saapui seuraamaan riitaisan sote-valiokunnan ylimääräistä kokousta

Valiokunnassa väännetään siitä, tarvitseeko teknologian käyttöä vanhusten hoivassa koskeva laki vielä uuden perustuslaillisen arvioinnin.
13.3.2026 12:11

Aihetunnisteet

Iran Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Israelin armeija sanoo iskeneensä kohteeseen, jossa Iran kehittää ydinaseita
Uutiset | 12.3.2026 13:36
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Tutkimus: Testosteronin taso tulee huomioida ruokavaliossa – yksi asia voi olla vaaraksi
Uutiset | 12.3.2026 21:36
Valiokunta vaatii loppua dieselautojen pakkasongelmille – Ministeri Ranteelta peräänkuulutetaan toimia
Uutiset | 11.3.2026 16:30
USA ei ole vielä valmis saattamaan aluksia Hormuzinsalmen läpi
Uutiset | 12.3.2026 15:22
”Hengenlähtö oli lähellä,” Kelan Lasse Lehtonen sanoo kohutuista Brysselin lentokentän tapahtumista MT:lle
Uutiset | 12.3.2026 18:40
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03

Uusimmat

USA sallii merillä olevan venäläisöljyn myynnin – Asiantuntija ”Pienikin helpotus on Venäjälle positiivinen asia”
Uutiset | 13.3.2026 12:42
Ruotsi pysäytti aluksen, jonka epäillään kuuluvan Venäjän varjolaivastoon
Uutiset | 13.3.2026 12:15
Halla-aho saapui seuraamaan riitaisan sote-valiokunnan ylimääräistä kokousta
Uutiset | 13.3.2026 12:11
Dieselissä raju hintaloikka – SKAL varoittaa satojen miljoonien lisälaskusta
Uutiset | 13.3.2026 11:40
SDP:ltä tulossa vastaehdotus ydinaserajoituksiin liittyvän kiistan ratkaisemiseksi
Uutiset | 13.3.2026 11:14
Kurvinen: SDP:n pitäisi tulla ydinasekiistassa ulos ”nurkasta, jonka ovat itselleen maalanneet”
Uutiset | 13.3.2026 10:45
Keskusta nujertaisi suurtyöttömyyden pienyritysten avulla – työnantajamaksuihin puolitus, kotitalousvähennys ennalleen
Uutiset | 13.3.2026 10:32
Ydinaseista syntynyt sotku ei naurata muualla kuin Kremlissä, sanoo ex-puolustusministeri
Uutiset | 13.3.2026 10:30
THL:n kysely: Suomalaiset eivät enää halua viinejä ruokakauppoihin – tyrmäys myös alkoholin kotiinkuljetukselle
Uutiset | 13.3.2026 10:10
Iran ampui ohjuksia Israeliin
Uutiset | 13.3.2026 9:20
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Unohdettiinko maaseutu? Keskusta tylytti hallituksen suursuunnitelmaa: ”Puheet ja teot täysin ristiriidassa”
Uutiset | 11.3.2026 18:07
Ikäihmisten kohtelu tuohduttaa – oppositio ei hyväksy pakkosiirtymää sähköiseen viranomaispostiin
Uutiset | 10.3.2026 18:52
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
USA sallii merillä olevan venäläisöljyn myynnin – Asiantuntija ”Pienikin helpotus on Venäjälle positiivinen asia”
Uutiset | 13.3.2026 12:42
Ruotsi pysäytti aluksen, jonka epäillään kuuluvan Venäjän varjolaivastoon
Uutiset | 13.3.2026 12:15
Halla-aho saapui seuraamaan riitaisan sote-valiokunnan ylimääräistä kokousta
Uutiset | 13.3.2026 12:11
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Jokainen opiskelemaan
Mielipide | 12.3.2026 13:05
Lukijalta: Suomen eurojäsenyyden kääntöpuoli
Mielipide | 12.3.2026 12:57
Lukijalta: Uudenmaan Keskustan aluevaltuustoryhmillä yhteisiä huolia hyvinvointialueiden rahoitusmallin muutoksista
Mielipide | 12.3.2026 12:17
Lukijalta: Tarvitaan tukiasemia ja valokuitua
Mielipide | 11.3.2026 13:40
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Naistenpäivän marssi on kannanotto kyynistymistä vastaan
Mielipide | 8.3.2026 7:45
Lukijalta: Luonnolliset erot ja tasa-arvo – perheiden tulevaisuuden perusta
Mielipide | 9.3.2026 15:25

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Keskustanuoret vaatii: Lasten käyttämisestä rikoksiin tehtävä ankarasti rangaistavaa
Uutiset | 9.3.2026 18:02
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste