Ukraina mukana G7-kokouksessa – Trumpin tullit koettelevat ryhmän yhtenäisyyttä
Kanadan valtiovarainministerin mukaan Ukrainan mukanaolo G7-maiden valtiovarainministerien kokouksessa lähettää vahvan viestin G7:n tuesta Ukrainalle.
Vauraiden demokratioiden G7-ryhmän valtiovarainministerien kokous alkoi tiistaina Banffissa Albertan provinssissa Kanadassa ja jatkuu torstaihin. Ukrainan valtiovarainministeri Serhi Martshenko on kutsuttu mukaan kokoukseen, jossa käsitellään muun muassa maailmantalouden tilaa.
Kanadan valtiovarainministeri Francois-Philippe Champagne sanoi yhteisessä tiedotustilaisuudessaan Martshenkon kanssa Ukrainan mukanaolon lähettävän maailmalle vahvan viestin siitä, että G7-maat tukevat Venäjän hyökkäyksen kohteena olevaa Ukrainaa.
– Me aiomme puhua myös siitä, mitä voimme tehdä jälleenrakennuksen saralla, Champagne sanoi.
Martshenko puolestaan sanoi aikovansa tapaamisissa korostaa Ukrainan näkökantaa, jonka mukaan painetta Venäjää kohtaan on lisättävä.
G7-maiden eli Britannian, Italian, Japanin, Kanadan, Ranskan, Saksan ja Yhdysvaltojen näkemykset ovat perinteisesti olleet lähellä toisiaan, mutta Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on koetellut ryhmän yhtenäisyyttä.
Trump on rikkonut läntistä rintamaa hakeutumalla keskusteluihin Venäjän kanssa ja asettamalla järeitä tuontitulleja myös läheisille liittolaisille, kuten naapurimaa Kanadalle.
Trumpin tullit eivät ole muodollisesti tämän viikon kokouksen asialistalla, mutta ne nousevat väistämättä esiin keskusteluissa maailmantaloudesta. Kauppapolitiikan odotetaankin hallitsevan G7-kollegoiden keskusteluja Yhdysvaltain valtiovarainministerin Scott Bessentin kanssa.
Champagnen mukaan tullijännitteistä huolimatta Kanada ja Yhdysvallat pyrkivät löytämään keskusteluissa yhteistä pohjaa.
– Henki pöydän ympärillä on rakentava.
Ranskan valtiovarainministeriön virkamies sanoi kokouksen alla medialle, että keskeinen koetin G7-ryhmän toimivuudelle on se, pystyvätkö ministerit sopimaan yhteisestä julkilausumasta.
Kokousta isännöivä Kanada toivoisi, että julkilausuma saadaan aikaan. Ranska puolestaan ei aio hyväksyä liian vesitettyä lausuntoa.
Myös Yhdysvaltojen edustajia lähellä oleva lähde sanoi, ettei Yhdysvallat halua ”julkilausumaa vain julkilausuman takia”, vaan sen pitäisi sisällöltään vastata Trumpin hallinnon tavoitteita.