Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Vaatimus keskustan puoluejohdosta: Lapsen edun ensisijaisuus pitää kirjata perustuslakiin

12.2.2026 16:40
Lue lisää 
Työmarkkinat
SAK:n Jarkko Eloranta ja Teknologiateollisuuden Minna Helle väittelivät suomalaisesta sopimisen mallista Politiikan toimittajien tilaisuudessa. (Kuva: Lehtikuva/Vesa Moilanen)

Työpaikkasopiminen herättää toiveita ja epäluuloja – Teknologiateollisuuden Helle ja SAK:n Jarkko Eloranta haastoivat toisiaan järjestelmän kehittämisestä

Pekka Pohjolainen 28.10.2021 13:28, muokattu 28.10.2021 13:29
a– a+
Työmarkkinat

Suomalaisen työmarkkinajärjestelmän kallistumisesta yrityskohtaiseen sopimiseen puhutaan paljon, mutta ainakaan tällä kierroksella suurta mullistusta ei vielä nähdä.

Teknologiateollisuuden varatoimitusjohtaja Minna Helle ja SAK:n puheenjohtaja Jarkko Eloranta näkivät Politiikan toimittajien järjestämässä väittelytilaisuudessa yrityskohtaisen mallin melko eri valossa.

Helle perusteli yrityksissä sopimisen lisäämistä teknologian nopealla kehityksellä, maailmanmarkkinoiden kireällä kilpailulla, ilmastonmuutoksella ja osaajapulalla.

– Eivät työmarkkinat voi elää jossain omassa kuplassaan vanhojen sääntöjen mukaan, kun maailma näin voimakkaasti muuttuu.

Teknologiateollisuus siirsi hiljattain sopimustoimintansa uuteen järjestöön, Teknologiateollisuuden työnantajat ry:hyn. Helteen mukaan kyse on siitä, että sopimiselle tarjotaan vaihtoehtoja.

– Mikäli yritys katsoo, että valtakunnallinen sitoutuminen ja sen kanssa toimiminen on edelleen paras ratkaisu, niin voi pysyä sen järjestelyn piirissä. Mutta jos haluaa lähteä kokeilemaan, miten voisi työehdot räätälöidä työpaikalla oman henkilöstön kanssa, niin silloin on vaihtoehto sille, että voi lähteä kokonaan yrityskohtaiselle tielle.

Helteen mukaan ammattiliitoilla on tietenkin yrityskohtaisessa sopimisessakin roolinsa.

– Ei tässä ole haluttu ohittaa ammattiliittoja, päinvastoin halutaan vahvistaa työpaikkatason yhteistyötä.

Helle kiisti tiukasti, että kyse olisi palkkojen alentamisesta. Sitä keskustelua käy hänen mukaansa vain palkansaajapuoli keskenään.

Eloranta näki Metsäteollisuuden totaali-irtautumisen tes-toiminnasta johtuvan paljolti siitä, että Suomen kolme isoa metsäkonsernia ovat sekä toimintatavoiltaan että strategialtaan hyvin erilaisia.

– UPM on kaikkein kansainvälisin ja M-ryhmä toimii pelkästään Suomessa.

Elorannan mukaan yhtiöiden väliltäkään ei ole oikein löytynyt yhteistä säveltä siitä, miten työmarkkinoilla toimitaan.

Helteen mukaan kymmenien vuosien kuluessa ”satasivuisiksi opuksiksi” paisuneet työehtosopimukset eivät enää toimi globaaleilla markkinoilla toimivilla työpaikoilla, eikä kovin moni saa niistä enää edes selvää.

Eloranta näki, että työnantajaleirillä on varmasti tavoite viedä työn hintaa alaspäin, vaikka kyse ei välttämättä ole palkkojen suorasta alentamisesta.

– Voi olla, että palkkanauhassa ei näy mitään, mutta vaikkapa työaika pitenee x-määrän tunteja, y-määrän vuodessa, vuosilomamääräyksiä käydään ehkä vähän kopaisemassa, sairausajan palkkoihin tehdään muutoksia.

Helteen mielestä se, että Teknologiateollisuuden jäsenyrityksistä hyvin moni on valinnut edelleen valtakunnallisen tien, on hyvin ymmärrettävää. Se kertoo hänen mukaansa siitä, että entisenkin järjestelmän kykyyn uudistua uskotaan.

– Eivät yritykset ole valinneet valtakunnallista tietä sen takia, että se pysyisi samanlaisena kuin aikaisemmin, vaan että se uudistuu.

Elorannan mukaan yleissitoville kansallisille sopimuksille löytyy yrityksissä laajaa tukea käytännönkin syistä.

– Kyllä aika iso osa yrityksistä ja yrittäjistä sanoo, että on ihan hyvä että joku tekee niin sanotusti kirjan valmiiksi. Ettei tarvitse itse ruveta paikallisesti vääntämään siellä asioista a:sta ö:hön.

Eloranta arvioi, että jatkossakin moni yritys haluaa keskittyä enemmänkin omaan bisnekseensä kuin vääntämään työntekijöiden kanssa erilaisista asioista.

Helle katsoi puolestaan, ettei kyseessä ole kilpailu siitä, kumpi kaista on parempi, paikallinen vai valtakunnallinen.

– Toivottavasti molemmat ovat todella hyviä.

Helle näki, että tupo-kauden päättymisen jälkeen poliitikkojen valta työlainsäädäntöasioissa on kasvanut, mikä on sinänsä oikein.

– Mutta ei sekään ole tuottanut oikein tuloksia, eihän työlainsäädäntöä ja sosiaaliturvaa ole hirveän paljon pystytty uusimaan ja näiden rakenteiden uusimisella olisi huutava tarve.

Helteen mukaan työnantajaleirin halu siirtyä keskitetystä sopimisesta hajautettuun ei tarkoita sitä, että usko kolmikantaiseen neuvottelutoimintaan olisi mennyt.

– Olisihan se ihan törkeän hienoa, jos työmarkkinajärjestöt pystyisivät näissä asioissa tekemään ne rakenteelliset uudistukset, mitä hallitus ei pysty tekemään.

Eloranta ei tätä kiistänyt, mutta huomautti sen käyneen hyvin vaikeaksi. Neuvottelut tahtovat kariutua pikkuasioihin, kun pöytään tuodaan yksittäisiä ja hyvin erimielisiä kiistoja. Tällöin kolmikannan on hänen mukaansa vaikea tuottaa tulosta.

– Silloin kun oli isompia paketteja – oli se sitten hyvä tai huono – niin siellä kuitenkin löydettiin kummallekin osapuolelle riittävästi vaikeita asioita ja riittävästi hyviä asioita, ja saatiin paketti kasaan, SAK-pomo summasi.

Lue myös

Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin

Tympiikö turistiravintoloiden ruokalista? Sardinian vuoristossa muhii yhä kulinaristinen mysteeri, joka tuottaa kyllä ainutlaatuisen...
12.2.2026 22:13

Yksi asia ratkaisee, jatkuuko Ozempicin käyttö 

Ozempicin käytön jatkamiseen tai lopettamiseen vaikuttaa ennen kaikkea vaa’an lukema – ei niinkään...
12.2.2026 21:49

Tutkimus: Tämä peli vähensi dramaattisesti dementiariskiä – "Hämmästyttävää"

Tuoreen tutkimuksen mukaan aikuisilla, jotka harjoittivat tietyn tyyppistä kognitiivista nopeusharjoittelua, on merkittävästi pienempi...
12.2.2026 21:38

Aihetunnisteet

Jarkko Eloranta Minna Helle Työmarkkinat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Säähän tulossa käänne
Uutiset | 9.2.2026 2:31
Saksa iskee takaisin – Kova päätös Berliinissä
Uutiset | 11.2.2026 22:18
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Kela: Toimeentulotuen tiukennukset osuvat kovimmin 49 000 tulottoman joukkoon
Uutiset | 10.2.2026 13:00
Laivalle ei lähdetä pihistelemään – tässä ovat suosituimmat tuliaiset
Uutiset | 11.2.2026 21:56
Mies jäi metron alle ja loukkaantui vakavasti Helsingissä
Uutiset | 11.2.2026 13:14
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Kela: Toimeentulotuen tiukennukset osuvat kovimmin 49 000 tulottoman joukkoon
Uutiset | 10.2.2026 13:00
Hätkähdyttävä paljastus Kremlin jättimäisestä sotakassasta
Uutiset | 4.2.2026 22:13
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34

Uusimmat

Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Yksi asia ratkaisee, jatkuuko Ozempicin käyttö 
Uutiset | 12.2.2026 21:49
Tutkimus: Tämä peli vähensi dramaattisesti dementiariskiä – ”Hämmästyttävää”
Uutiset | 12.2.2026 21:38
Nyt riitti laiskottelu: Saksan Merz vaatii loppua ”osa-aikaiselle elämäntyylille”
Uutiset | 12.2.2026 21:25
Kaisa Juuson ministeriaika on ollut myrskyisä
Uutiset | 12.2.2026 19:20
Purra torjuu kotitalousvähennyksen ennallistamisen – keskusta ei ymmärrä
Uutiset | 12.2.2026 19:04
Keskustan Mattila kommentoi PS-ministerin eroa: On varmasti ollut vaikeaa puolustaa jääkylmää sote-politiikkaa
Uutiset | 12.2.2026 19:01
Hankintalaki sai oppositiolta ryöpytystä: ”Julkinen sektori saa aikamoisen laskun ja juristit ja konsulentit hemmetisti töitä”
Uutiset | 12.2.2026 18:08
Miksi hallitus sulloo lisää rahaa kaupan jättiläisten taskuihin? Oppositio vaati hallitusta perumaan yhteisöveron alentamisen
Uutiset | 12.2.2026 18:04
Kaikkonen esittää Suomen sodan ajan joukkojen kasvattamista 50 000 sotilaalla
Uutiset | 12.2.2026 18:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Espoon kaupungin verran työttömiä – Keskusta ja Liike Nyt jättivät välikysymyksen ja syyttävät hallitusta toimettomuudesta
Uutiset | 10.2.2026 15:25
Miten Venäjän kanssa toimitaan, jos Ukrainassa tulee rauha? Entinen Moskovan-suurlähettiläs avaa asiaa uudessa kirjassaan
Uutiset | 9.2.2026 18:22
Sulloiko hallitus erityistalousalueet mappi Ö:hön? – ”Onhan se iso pettymys”, Harri Broman tilittää
Uutiset | 8.2.2026 9:01

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
21:21, 12/02/2026
weather icon 7°C
Daily Forecast Ennuste
Tomorrow 00:0013/02/2026
weather icon
7° / 7°°C 0 mm 0% 10 Km/h 90 % 991 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0013/02/2026
weather icon
7° / 7°°C 0 mm 0% 7 Km/h 88 % 990 hPa 0 mm/h
Tomorrow 06:0013/02/2026
weather icon
6° / 6°°C 0 mm 0% 2 Km/h 91 % 990 hPa 0 mm/h
Tomorrow 09:0013/02/2026
weather icon
7° / 7°°C 0 mm 0% 5 Km/h 88 % 991 hPa 0 mm/h
Tomorrow 12:0013/02/2026
weather icon
8° / 8°°C 0 mm 0% 12 Km/h 77 % 992 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Yksi asia ratkaisee, jatkuuko Ozempicin käyttö 
Uutiset | 12.2.2026 21:49
Tutkimus: Tämä peli vähensi dramaattisesti dementiariskiä – ”Hämmästyttävää”
Uutiset | 12.2.2026 21:38
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Nuorille työtä Pohjois-Karjalasta
Mielipide | 12.2.2026 13:00
Lukijalta: Peruskoulu 2045
Mielipide | 12.2.2026 12:55
Lukijalta: Miksi, oi miksi?
Mielipide | 12.2.2026 12:01
Lukijalta: Eläkeläiset ovat jo osallistuneet talkoisiin
Mielipide | 11.2.2026 10:45
Lukijalta: Onko tarkoitus jälleen kerran viedä eläkeläisiltä tuhkatkin pesästä?
Mielipide | 5.2.2026 9:04
Lukijalta: Eläkeläiset ovat jo osallistuneet talkoisiin
Mielipide | 11.2.2026 10:45
Lukijalta: Mistä sinä olet valmis luopumaan?
Mielipide | 6.2.2026 13:57
Lukijalta: Nyt se puhelin pois – aikuiset
Mielipide | 5.2.2026 11:08

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
Keskustan Kalmari: Helsingin kaupunginvaltuuston ei tule puolittaa kotimaisten kotieläintuotteiden käyttöä
Uutiset | 5.2.2026 9:30
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste