Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Eagle S

Suomenlahden kaapelirikoissa oli puolustuksen mukaan kyse merionnettomuudesta, ei tahallisesta rikoksesta

25.8.2025 17:01
Lue lisää 
Asuminen
EU-direktiivin tavoitteena on oikeudenmukaisempi laskutus ja mahdollisuus yksittäisellä asukkaalla säädellä omaa energiankulutustaan. (Kuva: Roni Rekomaa)

Tulevaisuudessa kerrostaloasukkaat maksavat vain omasta vedenkulutuksestaan eikä naapurin läträys näy omassa kukkarossa

Omasta vedenkulutuksestaan saa lisäksi nykyistä tarkemmin tietoa
STT–Saila Kiuttu, Viivi Salminen 24.2.2020 8:29, muokattu 24.2.2020 11:48
a– a+
Asuminen

Tulevaisuudessa yhä useammissa kerrostaloissa asukkaat maksavat vedestään kulutuksen mukaan, eikä naapurin vedenkulutus enää näy omassa kukkarossa. Asukkaat voivat lisäksi seurata nykyistä paremmin omaa vedenkäyttöään.

Vuonna 2018 voimaan tullut EU-direktiivi edellyttää, että lämpimän veden laskutus taloyhtiöissä perustuu jatkossa asuntokohtaisen kulutuksen mittaamiseen.

Lasku perustuu käytettyyn veteen ja sen lämmittämiseen käytettyyn energiaan. Asukkaan on myös saatava kulutusta ja laskutusta koskevat tiedot itselleen, jotta heidän on mahdollista pienentää energialaskuja.

Tavoitteena on oikeudenmukaisempi laskutus ja mahdollisuus yksittäisellä asukkaalla säädellä omaa energiankulutustaan.

Erityisasiantuntija Eriika Melkas työ- ja elinkeinoministeriöstä sanoo, että vanhoja rakennuksia tämä tulee koskemaan sitä mukaan, kun niissä tehdään putkiremontti.

Asuntokohtaisia mittareita on rakennusmääräysten mukaisesti asennettu jo vuodesta 2011 uusiin rakennuksiin. Vuodesta 2013 lähtien mittareita on edellytetty rakennuksissa, joissa on tehty putkiremontti. Putkisaneeraamattomissa kiinteistöissä niitä ei siis ole edellytetty.

Lisäksi direktiivi edellyttää sitä, että kaikki asennettavat mittarit ovat etäluettavia eli luettavissa rakennuksen ulkopuolelta. Myös putkiremontin yhteydessä asennettavan mittarin pitää olla etäluettava.

Direktiivin mukaan kaikki mittarit pitäisi vaihtaa joka tapauksessa etäluettaviin 1.1.2027 mennessä.

– Tämä on aikamoinen vaatimus ottaen huomioon, että meillä on asennettu mittareita jo aika paljon.

Melkkaan mukaan vaatimuksesta on mahdollista poiketa sillä perusteella, että se olisi kustannustehotonta.

– Meillä on ollut käsitys, että se on Suomessa kustannustehotonta. Nyt Suomessa on sitä koskeva selvitys tuloillaan.

Vastaava EU-sääntely koskee myös asuntokohtaista lämmitys- ja jäähdytysmittausta. Se on ollut direktiivissä ennestään, ja siinä on ollut poikkeamismahdollisuus jo vanhastaan, ja sitä on hyödynnetty.

– Jos se on kustannustehotonta tai tekniseti mahdoton toteuttaa, ei tarvitse asuntokohtaisesti mitata lämpöenergian kulutusta. Nyt sitten joudumme ilmoittamaan jälleen uudestaan poikkeuksen hyödyntämisestä, ja sitä varten me päivitämme selvitystä, joka antaa tukea johtopäätökselle, että huoneistokohtainen lämmitysenergian kulutusmittaus on kustannustehotonta meillä, Melkas sanoo.

Hän sanoo, ettei vielä ole selvää, hyväksyykö EU poikkeamat.

Lausuntokierros hallituksen esitykselle päättyy tiistaina 25. helmikuuta.

Turvallisuus- ja kemikaalivirasto Tukes pitää oikeana linjausta käyttää poikkeamismahdollisuutta käyttäjäkohtaisen lämmityksen ja jäähdytyksen mittausten osalta.

Tukes kuitenkin myös katsoo, että toisaalta lämpimän käyttöveden yksikkökohtainen mittaaminen on perusteltua, koska lämpimän veden käyttö vaihtelee paljon käyttäjien välillä.

Kuluttajaliiton lakimies Timo Niemi sanoo, että etäluettavuus helpottaa veden käytön mittausta, mutta moni asia riippuu kuitenkin siitä, miten etäluettavuus käytännössä toteutetaan.

Niemen mukaan yksi mahdollisuus on esimerkiksi se, että kuluttajat voisivat seurata veden käyttöään internetissä samalla tavoin kuin sähkön kuluttamistaan.

Hän arvioi, että vedenkulutus saattaa muutoksen myötä vähentyä.

– Ihmiset saattavat kiinnittää enemmän huomiota veden kulutukseen, kun lasku tulee kulutuksen mukaan ja säästävät sitä kautta, hän sanoo.

Kuluttajaliittoon tulee Niemen mukaan jonkin verran vesilaskuihin liittyviä yhteydenottoja.

– Monesti ihmetellään sitä, että lasku on yllättävän suuri. Sen jälkeen pitää pohtia, onko vesimittarissa vikaa vai onko siellä mahdollisesti vuoto jossain, että vettä pääsee kulumaan.

Myös vesiennakon tasauksiin liittyviä yhteydenottoja on tullut Kuluttajaliittoon.

Niemi uskoo, että joihinkin tilanteisiin direktiivin mukanaan tuomat muutokset voisivat tuoda ratkaisun.

Finanssiala ry ehdottaa, että energian säästämiseksi tehtävien lakimuutosten rinnalla ratkaistaan putkivuotoihin liittyviä ongelmia.

Finanssialan mukaan se, että vesimittareilla mitataan kulunutta vettä, nopeuttaa osaltaan vuotovahingon havaitsemista. Finanssiala lisää, että jo nyt on olemassa vesimittarin läheisyyteen asennettavia vuodon havaitsevia vesimittarinomaisia laitteita, jotka tarkkailevat vesiputkiston vuotoja ja tarvittaessa jopa sulkevat veden tulon havaitessaan poikkeavia tilanteita.

– Vesimittarin ja vuotoja tarkkailevan laitteen ominaisuuksien yhdistämisen ei luulisi olevan vaikeaa jos näin halutaan, Finanssiala katsoo lausunnossaan.

– Nyt kun vesimittareita tullaan uusimaan tarkoiksi ja etäluettaviksi energian säästämiseksi, niin tulisiko samassa yhteydessä yrittää ratkaista rakennusten putkivuotoihin liittyviä ongelmia? Tämä voisi olla tehtävissä kustannustehokkaasti.

Finanssiala ehdottaa, että lakimuutoksen yhteydessä tuodaan esille mahdollisuus lisätä vesiputkistoon vesimittarin lisäksi vuotoa havaitsevaa tekniikkaa tai jopa suositellaan käytettävän sellaisia vesimittareita, jotka veden kulutuksen lisäksi pystyvät analysoimaan huoneiston vesiputkien tilaa.

Lue myös

KD:n Essayah: Parempi hoitaa Gazan lapset lähellä olevissa maissa

Hallituspuolue kristillisdemokraatit suhtautuu ajatukseen palestiinalaislasten tuomisesta Suomeen sairaalahoitoon kriittisesti. Asiaa kommentoi STT:lle puolueen...
25.8.2025 17:35

HS: Häkämies jää ensi keväänä pois EK:n johdosta

Elinkeinoelämän keskusliiton EK:n toimitusjohtaja Jyri Häkämies jää eläkkeelle tehtävästään sopimuksensa mukaisesti ensi vuoden...
25.8.2025 17:15

RKP kannattaa sitä, että Gazan lasten hoitamista Suomessa selvitetään

Hallituspuolue RKP kannattaa sitä, että palestiinalaislasten tuomista Suomeen sairaalahoitoon selvitetään. Puolueen puheenjohtaja, opetusministeri...
25.8.2025 17:04

Aihetunnisteet

vesi vesimittari

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Potilaan Lääkärilehti: Hakeudu lääkäriin, jos polvikipu on tällaista
Uutiset | 24.8.2025 19:00
Sukupuuttoon kuolleeksi luullun pienpedon löytyminen Sotkamosta 1992 oli sensaatio – toiveet paluusta olivat turhia
Uutiset | 24.8.2025 13:00
Ukraina iski taas öljyputkeen, Unkarin ja Slovakian mukaan toimitukset voivat olla poikki useita päiviä
Uutiset | 22.8.2025 13:21
Iran uhkailee uusilla aseilla: Entistä tuhovoimaisempia
Uutiset | 24.8.2025 21:43
Eriskummallinen nahkiainen on mielipiteet jakava syysherkku – tarjoaminen Kaarle Kustaalle oli paha virhe
Uutiset | 23.8.2025 20:40
Halpalentoyhtiö Ryanairilla on suuria suunnitelmia Suomessa, jos hallitus suostuu sen ehdotuksiin
Uutiset | 22.8.2025 17:47
Jotain meni pieleen Loviisassa – reaktorin säätösauva putosi vahingossa
Uutiset | 23.8.2025 17:02
Nainen katsoi sohvalla kymmenen uutisia, kun ventovieras mies ampui – ampuja kertoi erehtyneensä asunnosta
Uutiset | 22.8.2025 13:01
Niagaran-bussi ojaan, useita kuoli
Uutiset | 23.8.2025 7:16
Kremlin prässäämä ex-neuvostomaa: Arvovaltainen vierailu kriittisellä hetkellä
Uutiset | 23.8.2025 21:05
Potilaan Lääkärilehti: Hakeudu lääkäriin, jos polvikipu on tällaista
Uutiset | 24.8.2025 19:00
Kova räjähdys Nato-maassa
Uutiset | 20.8.2025 14:35
Ukraina iski taas öljyputkeen, Unkarin ja Slovakian mukaan toimitukset voivat olla poikki useita päiviä
Uutiset | 22.8.2025 13:21
Voiko ”vanhaa vettä” keittää uudelleen? Vastaus on selvä
Uutiset | 18.8.2025 21:48
Venäjä iski amerikkalaistehtaaseen – Trumpilta arvoituksellinen lausunto
Uutiset | 22.8.2025 22:04
Pentagonista karu Ukraina-paljastus
Uutiset | 21.8.2025 21:48
Yli 2 miljoonaa maksanut aivopesuri seisoo käyttämättömänä Oulussa – Syynä byrokratia
Uutiset | 19.8.2025 21:03
Sukupuuttoon kuolleeksi luullun pienpedon löytyminen Sotkamosta 1992 oli sensaatio – toiveet paluusta olivat turhia
Uutiset | 24.8.2025 13:00
Nainen katsoi sohvalla kymmenen uutisia, kun ventovieras mies ampui – ampuja kertoi erehtyneensä asunnosta
Uutiset | 22.8.2025 13:01
Kylmä suihku Kremlistä: ”Ei johda mihinkään”
Uutiset | 20.8.2025 14:55
Kiinalaisen sotalaivan takaa-ajo päättyi hurjaan törmäykseen
Uutiset | 12.8.2025 21:43
Tämä on yleisin metsälain rikkomus
Uutiset | 31.7.2025 22:00
Lyhyt ja nopea päihitti pitkän ja hitaan – Tee tällainen kävely päivittäin
Uutiset | 1.8.2025 22:21
Kirjat | ”Ei ainakaan sinne” – pikkukylästä koulutuksen perässä lähteneet tytöt kertovat, mikseivät aio koskaan palata 
Uutiset | 26.7.2025 8:00
Tutkimus: Kissat voivat nousta avainrooliin Alzheimer-hoitojen kehityksessä
Uutiset | 13.8.2025 8:30
Kauppasopimus Yhdysvaltojen kanssa on raskas isku Euroopan teollisuudelle, Venäjän Lavrov sanoo
Uutiset | 28.7.2025 12:35
Tiesitkö, mistä Black Sabbath otti nimensä? – Historia voisi näyttää toiselta ilman italialais-ranskalaista yhteistyötä
Uutiset | 27.7.2025 21:00
Tutkimus: Kahvi vaikuttaa mielialaan positiivisesti – mutta vain tiettyinä kellonaikoina
Uutiset | 13.8.2025 21:23
Tässä on lihasvoimaa mittaava testi, joka ennustaa kuolemanriskiä
Uutiset | 9.8.2025 21:50
Tuhoutuuko maailma sittenkin aikaisin?
Uutiset | 26.7.2025 23:00

Uusimmat

KD:n Essayah: Parempi hoitaa Gazan lapset lähellä olevissa maissa
Uutiset | 25.8.2025 17:35
HS: Häkämies jää ensi keväänä pois EK:n johdosta
Uutiset | 25.8.2025 17:15
RKP kannattaa sitä, että Gazan lasten hoitamista Suomessa selvitetään
Uutiset | 25.8.2025 17:04
Suomenlahden kaapelirikoissa oli puolustuksen mukaan kyse merionnettomuudesta, ei tahallisesta rikoksesta
Uutiset | 25.8.2025 17:01
Orpo: En katsonut tarpeelliseksi ilmoittaa kaikille toiveestani selvittää lasten tuomista hoitoon Gazasta Suomeen
Uutiset | 25.8.2025 15:56
Stubb: Entisenlaisiin Venäjä-suhteisiin ei ole paluuta
Uutiset | 25.8.2025 15:27
Tusina hakijoita valtiovarainministeriön kansliapäälliköksi – mukana tuttuja nimiä
Uutiset | 25.8.2025 15:18
Venäjä: Etenemme Dnipropetrovskissa, uusi kylä vallattu
Uutiset | 25.8.2025 15:01
Norppia löytyi verkoista Saimaalla
Uutiset | 25.8.2025 14:40
Orpo: Suomen puolustusta pitää vahvistaa viidessä vuodessa niin, ettei Venäjälle tulisi mieleenkään testata sitä
Uutiset | 25.8.2025 14:33
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Eduskunnan jättävä Annika Saarikko: ”Politiikassa eniten kasvattavat hetket, jolloin on todella vaikeaa”
Uutiset | 22.8.2025 13:16
Ex-pääministeri Esko Aho: Hopeatalous on täysin käyttämätön mahdollisuus
Uutiset | 22.8.2025 12:20
Päätoimittajalta: Trumpin show’ssa on yksi iso mutta
Uutiset | 19.8.2025 12:47

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
KD:n Essayah: Parempi hoitaa Gazan lapset lähellä olevissa maissa
Uutiset | 25.8.2025 17:35
HS: Häkämies jää ensi keväänä pois EK:n johdosta
Uutiset | 25.8.2025 17:15
RKP kannattaa sitä, että Gazan lasten hoitamista Suomessa selvitetään
Uutiset | 25.8.2025 17:04
Potilaan Lääkärilehti: Hakeudu lääkäriin, jos polvikipu on tällaista
Uutiset | 24.8.2025 19:00
Kova räjähdys Nato-maassa
Uutiset | 20.8.2025 14:35
Ukraina iski taas öljyputkeen, Unkarin ja Slovakian mukaan toimitukset voivat olla poikki useita päiviä
Uutiset | 22.8.2025 13:21

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Pienen Suomen suuret rauhanteot
Mielipide | 25.8.2025 10:45
Lukijalta: Sote-kiinteistöissä on paljon pelissä
Mielipide | 25.8.2025 10:36
Lukijalta: Talouden alamäki on valintakysymys
Mielipide | 25.8.2025 9:29
Lukijalta: Maailman onnellisimman kansan suuri vaiettu suru
Mielipide | 25.8.2025 9:15
Lukijalta: Stubbin ja Trumpin läheisyys on Suomelle paras mahdollinen turvatakuu
Mielipide | 20.8.2025 14:12
Lukijalta: Keskustan ja koko Suomen pitäisi muuttaa EU-asenteitaan
Mielipide | 18.8.2025 13:25
Lukijalta: Miksi Tanskalla menee hyvin, mutta Suomi on pysähtyneisyyden tilassa?
Mielipide | 20.8.2025 14:02
Lukijalta: Antti Kaikkoselta terävä vaatimus
Mielipide | 18.8.2025 13:49

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan entinen kansanedustaja Aapo Saari on kuollut – ”Aapo oli vahva tsemppari”
Uutiset | 20.8.2025 9:39
Keskustan Lohi: Hallituksen toiminta luo nyt paljon epävarmuutta – ”Tilanne on vakava”
Uutiset | 9.8.2025 11:45
Keskustan Kemppi: Puolustusministeri Häkkäseltä vastakaikua keskustan kansalaispalvelusavaukselle
Uutiset | 7.8.2025 11:16
Keskustan entinen kansanedustaja Aapo Saari on kuollut – ”Aapo oli vahva tsemppari”
Uutiset | 20.8.2025 9:39
Keskustan Kemppi: Puolustusministeri Häkkäseltä vastakaikua keskustan kansalaispalvelusavaukselle
Uutiset | 7.8.2025 11:16
Keskustan Lohi: Hallituksen toiminta luo nyt paljon epävarmuutta – ”Tilanne on vakava”
Uutiset | 9.8.2025 11:45
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste