OECD: Trumpin tullit jarruttavat maailmantaloutta – USA:n talouskasvu uhkaa hidastua merkittävästi
Presidentti Donald Trumpin käynnistämä tullinokittelu ja kauppapoliittisten jännitteiden aiheuttama epävarmuus jarruttavat maailman talouskasvua, arvioi Taloudellisen yhteistyön ja kehityksen järjestö OECD. Järjestö laski ennustettaan tämän vuoden kasvusta 3,1 prosenttiin, kun aiempi ennuste oli 3,3 prosenttia.
Tullit iskevät pahiten Yhdysvaltojen naapureihin eli Kanadaan ja Meksikoon. OECD:n arvion mukaan Meksikon talous kärsii eniten ja supistuu 1,2 prosenttia.
Yhdysvalloissa talouskasvu hidastuu etenkin ensi vuonna, jolloin kasvutahti hiipuu aiemman ennusteen 2,1 prosentista 1,6 prosenttiin. Näin heikkoa kasvua ei Yhdysvalloissa ole nähty sitten vuoden 2011, kun laskuista jätetään pois koronavuosi 2020.
OECD ennakoi heikompaa kasvua myös euroalueelle, jossa tämän vuoden tahti on jäämässä 1,0 prosenttiin. Vielä kolme kuukautta sitten arvio oli 1,3 prosenttia. Euroalueen suurista maista parhaiten suoriutuu Espanja, jolle OECD ennustaa täksi vuodeksi 2,6 prosentin kasvua.
Kiinaan OECD ennustaa tälle vuodelle 4,8 prosentin ja ensi vuodelle 4,4 prosentin kasvua.
Kauppasotien seurauksena inflaatio kiihtyy aiempia arvioita enemmän monissa maissa. OECD ennakoi, että kuluttajahinnat nousevat Yhdysvalloissa tänä vuonna 2,8 prosenttia.