Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Eduskunta

Eduskunnasta maalattu liian synkkä kuva, sanoo puhemies Halla-aho

3.2.2026 15:41
Lue lisää 
Tekoäly
Tekoälytutkija, Aalto-yliopiston tietotekniikan professori Jaakko Lehtinen Aalto-yliopistolla Espoossa 6. maaliskuuta 2024. (Kuva: Lehtikuva / Antti Aimo-Koivisto)

Tekoälystä povataan utopiaa ja dystopiaa – voi tuoda 3–4 päivän työviikon tai täystuhon ja massatyöttömyyden

Suomalaistutkijan mukaan on valtava tragedia, jos osalle ihmisistä ei jää mielekästä tekemistä, josta kannattaisi maksaa palkkaa.
STT – Lassi Lapintie 16.3.2024 12:00, muokattu 17.3.2024 13:36
a– a+
Tekoäly

Tekoälysovellusten kehitys on ollut niin nopeaa, että lainsäätäjien ja yhteiskunnan on ollut vaikea pysyä kärryillä siitä, mihin kaikkeen uusi teknologia saattaa vaikuttaa. Erityisen ripeää on ollut tekstiä, kuvia ja videoita luovien generatiivisten tekoälyjen edistys.

Tuore huomiota herättänyt sovellus on ChatGPT-tekstiohjelmasta tunnetun OpenAI:n uusi Sora-alusta, joka kykenee tuottamaan lyhyitä, elokuvamaisen korkealaatuisia videoita käyttäjän kirjoittaman kuvauksen pohjalta. Soran tuotoksia voi käydä katsomassa OpenAI:n julkaisemilta esittelyvideoilta.

Tekoälystä puhuttaessa huolta herättävät sen vaikutukset työmarkkinoihin. Työpaikkojen joukkokatoamista on pelätty, mutta toisaalta tekoäly saattaa tehdä todellisuutta paljon puhutusta neljän päivän työviikosta tai kuuden tunnin työpäivästä samalla palkalla.

Nelipäiväinen työviikko saattaa tekoälyn aikakaudella olla jopa väistämätön, kirjoittaa BBC. Suurpankki JPMorganin toimitusjohtaja Jamie Dimon menee vielä pidemmälle ja ennustaa tekoälystä seuraavan 3,5 päivän työviikon, kertoo Bloomberg.

Työterveyslaitoksen tutkimusprofessori Mikko Härmän mukaan tekoälyn vaikutus työaikojen lyhenemiseen palkkojen pysyessä samoina riippuu siitä, kuinka paljon uusi teknologia lopulta kasvattaa työn tuottavuutta.

– Meillä on yli sadan vuoden historia työajan lyhentämisestä, ja se on aina liittynyt tilanteisiin, joissa on pystytty kasvattamaan tuottavuutta jollakin tavalla. Se työajan lyhentäminen on tapahtunut sysäyksittäin, kun on pystytty vastaavasti tuottavuutta lisäämään. Avainkysymys on, että voidaanko sitä tuottavuutta sitten kasvattaa?

Suomen tekoälytutkimuksen kärkinimiin kuuluva Aalto-yliopiston tutkija Jaakko Lehtinen ei usko, että teknologian kehitys yksinään muuttaisi yhteiskunnan syviä rakenteita, jotka ovat pohjimmiltaan sopimusasioita.

– En usko hetkeäkään, että teknologian kehitys itsessään muuttaisi sellaisia rakenteita, koska nämähän ovat meidän yhteiskuntiemme sopimia rakenteita.

Aalto-yliopiston lisäksi Lehtinen työskentelee tutkijana laitevalmistaja Nvidialle, jonka osakekurssi oli helmikuun lopulla noussut yli 780 dollariin tekoälybuumin siivittämänä. Vuotta aikaisemmin se oli 230 dollarin luokkaa.

Lehtinen pitää lyhytnäköisenä nykyistä keskustelua siitä, onko työpaikkoja katoamassa vai tekeekö tekoäly ihmisten elämästä helpompaa.

– Ainahan uudet teknologiat ovat muuttaneet työn tekemisen tapoja. Jotkut tehtävät muuttuvat, jotkut tehtävät varmaan katoavat ja joitakin uusia tehtäviä syntyy.

Lehtinen on silti huolissaan siitä, että tekoäly pitkällä aikavälillä hävittää enemmän työpaikkoja kuin se luo.

– Meillä ei tekoälyn ja muun teknologian kehittyessä välttämättä tule olemaan yhteiskunnassa riittävästi tekemistä, josta kannattaisi maksaa sellaista palkkaa, että sillä tulee toimeen.

– Jos asialle ei tehdä mitään, niin sehän on valtava tragedia ja dystopia – että on rakennettu teknologia, joka helpottaa monia tehtäviä niin paljon, että osalle ei jää mitään mielekästä tekemistä ja sen tuomaa kokemusta hyödyksi olosta.

Lehtinen katsoo, että yhteiskunnan pitäisi rohkeasti kohdata tämä mahdollisuus ja varautua siihen esimerkiksi perustulo- tai kansalaispalkkajärjestelmiä kehittämällä.

Lue myös

Yli 600 rakennuspaloa joka vuosi – Liiallinen lämmittäminen voi olla kohtalokasta

Kovat pakkaset ovat nostaneet tulipaloriskiä. Tulisijoista ja savuhormeista alkaa vuosittain noin 600 rakennuspaloa...
3.2.2026 22:18

Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – "Keskustassa pitäisi uskaltaa"

Valtioneuvos, ex-pääministeri Matti Vanhanen (kesk.) sekä taloustieteilijä, valtiotieteiden tohtori Vesa Vihriälä peräänkuuluttavat Euroopalta...
3.2.2026 21:50

Eilinen pasta voikin olla terveysruokaa – näin jäähdytys hellii suolistoa

Tiettyjen ruokien jäähdyttäminen muuttaa niiden tärkkelystä, ja se tekee hyvää ihmisen terveydelle ja...
3.2.2026 21:45

Aihetunnisteet

Kotimaa tekoäly

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Helena Takalo joutui todella kuumottavaan tilanteeseen olympiavoittonsa jälkeen 50 vuotta sitten
Uutiset | 1.2.2026 20:00
HS: Ruoka kallistuu entisestään hallituksen hankkeen vuoksi – ”Monilla on tosi tiukkaa muutenkin”
Uutiset | 2.2.2026 14:38
Tässä on Suomen kielen pisin sana – erikoinen keksintö 1920-luvulta
Uutiset | 2.2.2026 21:00
Varoitus hittilääkkeistä: Sadoilla raportoitu vakava sairaus
Uutiset | 1.2.2026 22:06
Kreml varoittaa: Vaarallinen hetki käsillä
Uutiset | 3.2.2026 13:07
15 tuntia vuodessa oli monille liikaa – kysely paljasti, mikä tappaa läheisyyden makuuhuoneissa
Uutiset | 2.2.2026 22:50
Energiavirasto: Sähkön tehomaksun kynnykseksi kahdeksan kilowattia
Uutiset | 2.2.2026 9:30
Grönlannista uusi hätähuuto: USA:n aikeita ”ei voi hyväksyä”
Uutiset | 2.2.2026 21:02
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34
Kyiv Independent: Yhdysvallat katsoo, että Venäjä on joustanut neuvotteluissa
Uutiset | 27.1.2026 14:51
Kremlissä tyrmistys: Tulot sulavat
Uutiset | 29.1.2026 22:02
Merkittävä terveysriski ravintolaruoissa, kertoo tutkimus – Nämä annokset pahimmat
Uutiset | 29.1.2026 22:14
Saako lapsilisällä maksaa sähkölaskun? OP Media: Vastaus yllättää monet
Uutiset | 29.1.2026 20:22
Huimaako? Tässä tilanteessa nopeasti lääkäriin
Uutiset | 25.1.2026 22:01
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21

Uusimmat

Yli 600 rakennuspaloa joka vuosi – Liiallinen lämmittäminen voi olla kohtalokasta
Uutiset | 3.2.2026 22:18
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
Eilinen pasta voikin olla terveysruokaa – näin jäähdytys hellii suolistoa
Uutiset | 3.2.2026 21:45
Nato: Uusi operaatio kriittisellä alueella
Uutiset | 3.2.2026 21:03
Tiesitkö? Lumityöt voivat kuulua myös kerrostalossa vuokralla asuvalle
Uutiset | 3.2.2026 20:39
Trump uhkasi ”pahoilla asioilla” – Iranilta myönnytys
Uutiset | 3.2.2026 18:29
”Kova paikka” – SDP:n Tuppurainen lataa vaatimuksen STT:lle
Uutiset | 3.2.2026 18:17
Tältä näyttää loppuviikon sää
Uutiset | 3.2.2026 17:30
Kettunen löylyttää hallitusta: ”Suomalaiset istuvat olohuoneissaan pipot päässä”
Uutiset | 3.2.2026 17:27
Presidentti Niinistön rintakuva on sijoitettu Valtiosaliin
Uutiset | 3.2.2026 17:15
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Nouseeko ruuan hinta taas? – Keskustan Kalmari sysää vastuun ruokakaupoille: ”Ei ole mikään pakko”
Uutiset | 3.2.2026 8:59
Toimittajalta | Säästöpossut pysyvät hyllyn päällä – Orpon hallitus hukkasi suomalaisten luottamuksen
Uutiset | 2.2.2026 16:41
Kuohunta SDP:n ympärillä värittää eduskunnan paluuta töihin – hankintalaista luvassa kevätistuntokauden kuuma peruna
Uutiset | 1.2.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Yli 600 rakennuspaloa joka vuosi – Liiallinen lämmittäminen voi olla kohtalokasta
Uutiset | 3.2.2026 22:18
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
Eilinen pasta voikin olla terveysruokaa – näin jäähdytys hellii suolistoa
Uutiset | 3.2.2026 21:45
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Voiko Natoon enää luottaa?
Mielipide | 3.2.2026 15:22
Lukijalta: Mummorallista arkkuralliin
Mielipide | 3.2.2026 14:59
Lukijalta: Perhepolitiikka ratkaisee Suomen tulevaisuuden
Mielipide | 3.2.2026 14:51
Lukijalta: Yliopistollisten sairaaloiden työnjako on keskustelun sokea piste 
Mielipide | 3.2.2026 14:47
Lukijalta: Auttakaa Anttia
Mielipide | 28.1.2026 9:39
Lukijalta: Kun Suomi pysähtyy – pohjoinen on ratkaisu
Mielipide | 30.1.2026 15:22
Lukijalta: Vanhustenhuollon kriisi ei ollut yllätys, vaan poliittinen valinta
Mielipide | 30.1.2026 11:34
Lukijalta: Petteri Orpon hallitus elää omassa todellisuudessaan
Mielipide | 29.1.2026 10:43

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Kemppi huolestui tuoreista luvuista – ”Nyt olisi ryhtiliikkeen paikka”
Uutiset | 3.2.2026 12:44
Kurvinen, Kalli ja Viljanen jatkavat keskustan eduskuntaryhmän johdossa
Uutiset | 3.2.2026 11:12
HS: Hanna Kosonen jättää politiikan – ”Joku ämpäri on täynnä”
Uutiset | 3.2.2026 9:36
Sähkö on nyt tosi kallista – Keskustan Mehtälä: ”Onko hallitus toteuttamassa kapasiteettimekanismin?”
Uutiset | 29.1.2026 10:16
Puolustusvoimien läsnäoloa Itä-Suomessa pitää vahvistaa, keskustan Savola ja Räsänen vaativat
Uutiset | 27.1.2026 9:06
HS: Hanna Kosonen jättää politiikan – ”Joku ämpäri on täynnä”
Uutiset | 3.2.2026 9:36
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste