Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kehysriihi
Eduskunnan valtiovarainvaliokunnan puheenjohtaja Markus Lohi ei usko, että hallituksen kehysriihitoimet palauttavat luottamuksen talouteen, vaikka ne pysäyttävätkin syöksykierteen. Lohi kuvattuna eduskunnassa helmikuussa. (Kuva: Lehtikuva / Heikki Saukkomaa)

"Täydellinen itsepetos" – Keskustan Lohi ei usko hallituksen päättämiin sote-säästöihin

Pauliina Pohjala 17.4.2024 13:50, muokattu 17.4.2024 17:31
a– a+
Kehysriihi

Eduskunnan valtiovarainvaliokunnan puheenjohtaja, keskustan varapuheenjohtaja Markus Lohi arvostelee voimakkaasti hallituksen päättämää hyvinvointialueiden normien höllennystä.

– Se on täydellinen itsepetos hallitukselta. Täydellinen itsepetos, joka koskee valtavaa määrää suomalaisia ihmisiä ja tärkeitä palveluita, Lohi paaluttaa.

Hallitus päätti kehysriihessä, että vanhusten ympärivuorokautisen hoivan henkilöstömitoitus lasketaan 0,6:een eli kuuteen hoitajaan kymmentä asiakasta kohti, kun nyt hoitajamitoitus on 0,65.

Perusterveydenhuollossa hoitotakuu puolestaan väljenee nykyisestä kahdesta viikosta kolmeen kuukauteen ja suun terveydenhuollossa kolmesta kuukaudesta kuuteen kuukauteen. 

Lohen mielestä hallituksen päätöksissä hyvinvointialueet ja valtio elävät ”rinnakkaistodellisuuksissa, aivan eri maailmoissa”.

– Hallitus kuvittelee, että hyvinvointialueet pystyvät tasapainottamaan talouttaan, kun hallitus imuroi kaikki teoreettiset säästöt normienpurusta. Eivät tietenkään pysty.

Lohen mukaan hyvinvointialueet eivät voi todellisuudessa toteuttaa tällaisia säästöjä.

– Ne eivät kykene muuttamaan palveluiden ostoista tehtyjä sopimuksia niin, että ne saisivat todellisia säästöjä hoitajamitoituksen laskusta. Hoitotakuun löysentämisen takia pitäisi puolestaan vähentää lääkäreitä, jotta säästöjä syntyisi, eikä siihen pystytä, Lohi sanoo.

Hallituksen mukaan hoitajamitoituksen kohdalla säästö on aluksi 45 miljoonaa euroa ja 119 miljoonaa euroa vuodesta 2028, sillä mitoitus olisi noussut 0,7:ään. Hoitotakuun höllentämiselle lasketaan 130 miljoonan euron säästöt, ja lisäksi asiakasmaksut nousevat 100 miljoonan edestä.

Lohen mukaan hyvinvointialueille pitäisi antaa nyt työkaluja ja valtakunnan tason ohjausta.

– Sen sijaan imuroidaan kaikki teoreettiset säästöt, joita hyvinvointialueet eivät todellisuudessa kykene toteuttamaan.

Lohen mielestä hallitus unohtaa, että hyvinvointialueet ovat osa julkista taloutta, jota nyt ollaan tasapainottamassa.

– Ne eivät kykene tekemään mitään tuottavuusloikkaa, jos ponnistuslankku vedetään kaksi metriä takamatkalle.

Yleisen arvonlisäveron noustaminen 24 prosentista 25,5 prosenttiin on Markus Lohen mielestä ”aika raju” toimi. Se merkitsee monen tavaran ja palvelun kallistumista ja syö ostovoimaa.

– Arvonlisäveron taso nousee järkyttävän korkeaksi. En tyrmää sitä täysin, mutta se mietityttää. Se tulee olemaan Euroopan huipputasoa, yli Ruotsin ja Tanskan. Se tulee tietenkin vaikuttamaan kustannuskehitykseen ja kulutuskysyntään, eli se ei ole ihan ongelmaton ratkaisu.

– Vaikka kantoja kuinka nostettaisiin, niin verotuotot eivät tule nousemaan, jos suomalaiset eivät uskalla luottaa tulevaisuuteen ja kuluttaa, Lohi muistuttaa.

Kehysriihessä tehdyt kolmen miljardin euron sopetustoimet ovat Lohen mielestä oikea suuruusluokka, jolla voidaan pysäyttää valtion talouden syöksykierre.

– Mutta suurempi kysymys on se, että palautetaanko nyt luottamus Suomen talouteen. En usko vielä siihen, että nämä toimet palauttavat luottamusta, mutta syöksykierre kyllä pysäytetään.

Lohi korostaa, että myös yrittäjät tarvitsevat luottamusta siihen, että ne uskaltavat tehdä investointeja. Lisäksi ulkomailla pitäisi nähdä Suomi hyvänä investointikohteena.

– Nyt olemme olleet investointipaitsiossa. Tämä maa ei tule nousemaan leikkauksilla ja veronkorotuksilla vaan ainoastaan sillä, että me saamme tämän maan talouden kasvun. Eikä se kasva, jos ei pystytä palauttamaan luottamusta.

Lue myös

"Julmaa, hyvin julmaa" – Kansanedustajat tyrmistyivät yöpäivystysten loppumisesta

Katri Kulmuni ja Hanna Kosonen järkyttyivät siitä, että Kemi ja Savonlinna menettävät keskussairaalansa
16.4.2024 16:53

Kemppi hallituksen sote-säästöistä: Tämä tulee Suomelle kalliiksi – "Hoitojonot kasvavat"

Keskustan varapuheenjohtaja Hilkka Kemppi arvostelee hallitusta sosiaali- ja terveystoimeen kohdistetuista leikkauksista. Hallitus kertoi tiistaina...
16.4.2024 16:26

Keskustan Saarikko varoittaa hallitusta soten äkkisäästöistä: "Järki käteen"

Keskustan puheenjohtaja Annika Saarikko pitää ensi viikon kehysriihen ennakoiduista päätöksistä ongelmallisimpana sosiaali- ja...
15.4.2024 8:30

Hallitus etsii säästöä henkilöstömitoituksen pienentämisestä – yhtä aikaa täytyy vastata hoivan tarpeeseen

Hallitus päätti kehysriihessä, että iäkkäiden hoivan sitova vähimmäishenkilöstömitoitus pienennetään 0,6 työntekijään asukasta kohti...
17.4.2024 17:25

Aihetunnisteet

kehysriihi Markus Lohi

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Timo Laaninen julistaa Wille Rydmanin Suomen taitavimmaksi poliitikoksi
Uutiset | 7.8.2026 18:09
Juutalainen miekkailija voitti natseille mitalin ja kohotti kätensä Hitler-tervehdykseen – Miksi ihmeessä?
Uutiset | 6.8.2026 21:31
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Reuters: Ukraina on tuhonnut yli miljoona neliömetriä Wildberriesin varastotilaa
Uutiset | 7.8.2026 21:55
Oletko ihmetellyt peilejä ikkunankarmeissa? Tällainen oli 1800-luvun ”sosiaalinen media”
Uutiset | 5.8.2026 21:45
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Venäjä syyttää Ukrainaa seitsemän ihmisen kuolemasta yleisellä uimarannalla – BBC vahvisti videon iskeytyneestä droonista
Uutiset | 3.8.2026 12:32
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Historia | Sensaatiolehti piti piilottaa olympiayleisöltä – oli liian raju myös natseille itselleen
Uutiset | 8.8.2026 22:15
Helle kurittaa Pohjois-Koreaa – valtionmedia kehottaa syömään koiranlihasoppaa
Uutiset | 8.8.2026 22:06
WSJ: Saksassa löytynyt drooni oli todennäköisesti venäläinen
Uutiset | 8.8.2026 16:19
Sikarutto tuo metsästysrajoituksia – vilkkain metsästyskausi käynnistyy Suomessa
Uutiset | 8.8.2026 15:00
Bulgariassa on räjähtänyt drooni lähellä Romanian rajaa
Uutiset | 8.8.2026 14:40
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
Ursa on myynyt ennätysmäärän pimennyslaseja auringonpimennyksen edellä
Uutiset | 8.8.2026 11:31
Suomessa näkyy keskiviikkona osittainen auringonpimennys
Uutiset | 8.8.2026 11:30
Ensi viikolla Suomesta pääsee junalla Haaparantaan, mutta matka taitetaan kuivin suin
Uutiset | 8.8.2026 10:44
”Se tuntuu maailmanlopulta” – Täydellinen auringonpimennys kiehtoo turisteja ja paljastaa uutta tutkijoille
Uutiset | 8.8.2026 10:30
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus nostaa alijäämän tällä kaudella selvästi isommaksi kuin etukäteen arvioitiin, huomauttaa politiikan vaikuttaja
Uutiset | 6.8.2026 16:20
Iso osa keskustaa ja kokoomusta äänestäneistä on vielä katsomossa, paljastaa Ylen mittaus – ”Eivät oikein löydä puoluetta”
Uutiset | 6.8.2026 15:57
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Historia | Sensaatiolehti piti piilottaa olympiayleisöltä – oli liian raju myös natseille itselleen
Uutiset | 8.8.2026 22:15
Helle kurittaa Pohjois-Koreaa – valtionmedia kehottaa syömään koiranlihasoppaa
Uutiset | 8.8.2026 22:06
WSJ: Saksassa löytynyt drooni oli todennäköisesti venäläinen
Uutiset | 8.8.2026 16:19
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hallituksen karsea sote-politiikka
Mielipide | 7.8.2026 11:43
Lukijalta: Valtion suuret järjestöavustukset jäävät pääkaupunkiseudulle
Mielipide | 7.8.2026 10:01
Lukijalta: Tasa-arvo palautettava liikenteeseen – Motoristit pääsevät kuin koira veräjästä
Mielipide | 7.8.2026 10:00
Lukijalta: Lapsen kesän arvo ei riipu matkakohteesta
Mielipide | 5.8.2026 15:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste