Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sähköpotkulaudat

Sähköpotkulautailuun tulee 15 vuoden ikäraja ja promilleraja

27.5.2025 17:54
Lue lisää 
Muistokirjoitus
Keskustan pitkäaikainen kansanedustaja Kauko Juhantalo menehtyi huhtikuussa nopeasti edenneeseen syöpään. (Kuva: Heikki Saukkomaa/ Lehtikuva)

Taitava neuvottelija ja konkreettisten tekojen mies on poissa – Kauko Juhantalo 1942–2020

Yhteiskunnallinen vaikuttaminen oli Juhantalolle henki ja elämä, Timo Kalli ja Antti Kurvinen kirjoittavat muistokirjoituksessaan
Timo Kalli, Antti Kurvinen 9.5.2020 9:00, muokattu 8.5.2020 12:13
a– a+
Muistokirjoitus

Keskustan pitkäaikainen kansanedustaja Kauko Juhantalo menehtyi nopeasti edenneeseen syöpään sunnuntaina 26. huhtikuuta.

Kauko Johannes Juhantalo syntyi Satakunnan Kankaanpäässä kolmilapsisen perheen esikoiseksi vuonna 1942. Maalaistalossa varttunut Juhantalo oli ammatiltaan paitsi kansanedustaja, myös juristi ja maanviljelijä.

Juhantalo solmi avioliiton kuvaamataidonopettaja Liisa Rekolan kanssa vuonna 1967, ja perheeseen syntyi neljä lasta.

Juhantalo innostui politiikasta jo lukioiässä ja toimi nuorisopolitiikassa opiskellessaan Turussa. Ensimmäisen kerran Juhantalo valittiin eduskuntaan vuonna 1979, jonka jälkeen hän uusi valtakirjansa kuusi kertaa.

Poliitikkona Juhantalo muistetaan tinkimättömänä Satakunnan ja suomalaisen teollisuuden ja työpaikkojen puolustajana, taitavana neuvottelijana ja konkreettisten tekojen miehenä.

Juhantalo sai paljon hyvää aikaan omalla kotiseudullaan. Hän kertoi parin vuoden takaisessa haastattelussaan olevansa ylpeästi ”siltarummuttaja” ja arvioi suosionsa johtuvan siitä, että hänellä oli näyttöjä oman maakunnan eteen tehdystä työstä.

Vaikka yksi Juhantalon lempilausahduksista kuului, että politiikassa pitää olla vähän Hollywoodia, hän oli parrasvalojen lisäksi hyvä myös kulisseissa. Hän osasi kyllä ottaa yleisönsä, mutta oli samalla taitava sovittelemaan erilaisia intressejä ja junailemaan tärkeäksi kokemiaan asioita eteenpäin.

Yksi Juhantalon lempilausahduksista kuului, että politiikassa pitää olla vähän Hollywoodia.

Juhantalo toimi keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtajana vuodet 1983–1991. Hän tuli ryhmänjohtajana arvostetuksi siitä, että oli herkästi eri porukoiden pulssilla ja tiesi isonkin eduskuntaryhmän tunnot tarkkaan.

Aikalaiset muistelevat Juhantalon olleen oikeudenmukainen puheenjohtaja, joka kuunteli edustajien tuntoja ja johti välillä erimielistäkin eduskuntaryhmää ”ukkotuomarin” vakain ottein.

Juhantalo johti ryhmää hyvällä psykologialla vaikeina aikoina, sittemmin samaa tehtävää hoitanut Seppo Kääriäinen muisteli ystäväänsä ja kollegaansa. 

Juhantalo tunnettiin hyvin myös muissa puolueissa. Hän jaksoi ja osasi sovitella asioita eduskuntaryhmien välillä.

1980-luvulla syntyi muun muassa syvä ja hedelmällinen yhteistyösuhde SDP:n silloisen eduskuntaryhmän puheenjohtajan Pertti Paasion kanssa. Paasiota ja Juhantaloa yhdisti terävällä huumorilla höystetty neuvottelutaito, jonka varassa keskustan ja SDP:n liittoa, punamultaa noina vuosina rakennettiin.

Juhantalo johti keskustan eduskuntaryhmää myös oppositiokaudella 1987–1991 ennen puolueen veret seisauttavaa vaalivoittoa.

Tuolloin Juhantalon vaikutusvalta keskustan linjaan oli suurimmillaan ja hän nousikin kauppa- ja teollisuusministeriksi Esko Ahon kriisiajan hallitukseen vuonna 1991. Ministeriura katkesi tunnettuihin vastoinkäymisiin, mutta omien tuki ei horjunut.

Satakuntalaiset äänestivät ”Kakensa” kovalla äänimäärällä takaisin eduskuntaan vuoden 1995 vaaleissa.

Yhteiskunnallinen vaikuttaminen oli Juhantalolle henki ja elämä. Hän kävi viimeisissä kokouksissa vielä pari viikkoa ennen poismenoaan ja pohti oman kansanliikkeensä tulevaisuutta viimeiseen asti.

Juhantalo oli rouhea sanankäyttäjä, nopeaälyinen ja lämmin humoristi sekä seuramies, joka hakee nykypolitiikassa vertaistaan.

Jokainen Juhantalon joskus kohdannut muistaa hänen humaanin, silmientasalta katsovan asenteensa, johon eivät valta-asemat vaikuttaneet.

Antti Kurvinen

Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja 2019-

Timo Kalli

Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja 2003–2011

Lue myös

Uhkaus: Käännymme kiinalaisten puoleen

Grönlannin mineraaliesiintymistä vastaava ministeri varoittaa, että Tanskalle kuuluva itsehallintoalue ja maailman suurin saari kääntyy Kiinan puoleen...
27.5.2025 21:23

“Pyhimys-Volvo" kääntää yhä päät – tähtinäyttelijä teki poikkeuksellisesta ruotsalaisautosta halutun klassikon 

Suomen maanteillä ja kaupunkien kaduilla ei 1960- ja 1970-luvuilla liiaksi urheiluautoja tai sellaisen...
27.5.2025 21:01

Iskikö koirakuume? Kennelliitto kertoo, miten tehdä valinta satojen rotujen joukosta

Mistä ostaa koira? Millainen koira minulle sopii? Kennelliitto kertoo, miten koirakuumeen iskiessä kannattaa...
27.5.2025 21:00

Aihetunnisteet

juhantalo kauko juhantalo muistokirjoitus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ex-komentajalta tyly viesti ukrainalaisille: Unohtakaa
Uutiset | 24.5.2025 21:12
Venäjä: Tässä syy laajoihin ilmahyökkäyksiin
Uutiset | 27.5.2025 12:27
Seksiturismi on kasvava ilmiö tokiolaispuistossa – ”Ulkomaalaisilla ei ole tapana neuvotella hinnasta”
Uutiset | 26.5.2025 14:00
Jälleen uusi kiinniotto hävittäjän vesillelaskutunaroinnissa Pohjois-Koreassa
Uutiset | 26.5.2025 11:13
Trump sähisee Putinille – Macron: Syynä valhe
Uutiset | 26.5.2025 16:32
Natossa historiallinen joukkojen siirto: ”Otamme omiin käsiimme”
Uutiset | 25.5.2025 21:03
Pidetyn amerikkalaishävittäjän kopiointi meni pieleen – Humusta oli vain museoesineeksi  
Uutiset | 24.5.2025 21:00
Trump: Haluamme tehdä tankkeja, emme T-paitoja
Uutiset | 26.5.2025 21:46
Historia | Georg Ots oli Tallinnan-laivoista legendaarisin – tähtihetki koitti Reykjavikissa 1986 
Uutiset | 26.5.2025 21:00
Merz: Ukrainan tukijat eivät enää rajoita sitä, kuinka pitkälle Ukraina saa iskeä
Uutiset | 26.5.2025 18:03
Ex-komentajalta tyly viesti ukrainalaisille: Unohtakaa
Uutiset | 24.5.2025 21:12
Paljastus sisäpiiristä: Tästä Putin marisi Trumpille
Uutiset | 21.5.2025 21:03
Trumpin ja Putinin puhelusta huolestuttavia tietoja
Uutiset | 20.5.2025 8:50
Natossa historiallinen joukkojen siirto: ”Otamme omiin käsiimme”
Uutiset | 25.5.2025 21:03
Venäjän asevoimat: Ukraina on tehnyt laajan lennokkihyökkäyksen Venäjälle
Uutiset | 21.5.2025 9:06
Venäjä: Tässä syy laajoihin ilmahyökkäyksiin
Uutiset | 27.5.2025 12:27
Nyt tuli Kremlin kommentti – ”Piru asuu yksityiskohdissa”
Uutiset | 20.5.2025 10:42
Seksiturismi on kasvava ilmiö tokiolaispuistossa – ”Ulkomaalaisilla ei ole tapana neuvotella hinnasta”
Uutiset | 26.5.2025 14:00
Historia | Toinen maailmansota Euroopassa ei päättynyt Berliinissä vaan kaukana sieltä – unohdetun taistelun lopputulos oli murskaava
Uutiset | 25.5.2025 20:00
Jälleen uusi kiinniotto hävittäjän vesillelaskutunaroinnissa Pohjois-Koreassa
Uutiset | 26.5.2025 11:13
Sitkeä väite kumottu? Tutkimus selvitti, miksi vyötärölle alkaa kertyä ylimääräistä keski-iässä
Uutiset | 28.4.2025 22:10
Ex-komentajalta tyly viesti ukrainalaisille: Unohtakaa
Uutiset | 24.5.2025 21:12
Risiiniöljy hyytyi, mutta punahävittäjiä putoili kuin pyitä – mekaanikon painajainen oli ilmataisteluissa Messerschmittiäkin tehokkaampi
Uutiset | 13.5.2025 21:00
Venäläiskuljettajat valtasivat Suomen tavaraliikenteen – Nyt kaksi suurinta toimijaa on ajautunut ongelmiin
Uutiset | 17.5.2025 10:30
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Maanantaista alkaen noin 2,8 miljoonaa suomalaista saa kehotuksen ottaa käyttöönsä Suomi.fi-viestit
Uutiset | 10.5.2025 11:00
Historia | Pajatson kilinä ei enää palaa – rakastetun pelin tyhjentämiseen kehitettiin monenlaisia vippaskonsteja 
Uutiset | 12.5.2025 21:00
Kuusi pistettä taposta, 40 panssarivaunun tuhoamisesta – tällainen on Ukrainan armeijan kannustinjärjestelmä
Uutiset | 30.4.2025 21:51
Apua, muurahaisia terassilla! – Tutkija: Ne voivat pitää loitolla paljon pahempia ongelmia
Uutiset | 11.5.2025 21:00
ISW: Ukraina iski lennokeilla Venäjän tehtaisiin ja lentotukikohtiin ennen Putinin julistamaa ”tulitaukoa”
Uutiset | 8.5.2025 9:01

Uusimmat

Uhkaus: Käännymme kiinalaisten puoleen
Uutiset | 27.5.2025 21:23
“Pyhimys-Volvo” kääntää yhä päät – tähtinäyttelijä teki poikkeuksellisesta ruotsalaisautosta halutun klassikon 
Uutiset | 27.5.2025 21:01
Iskikö koirakuume? Kennelliitto kertoo, miten tehdä valinta satojen rotujen joukosta
Uutiset | 27.5.2025 21:00
Piinaako rapina mökillä? – Tästä tunnistat hiirtä suuremmat tuholaiset
Uutiset | 27.5.2025 20:32
IL: Venäjä käynnistänyt sotaharjoitukset Itämerellä
Uutiset | 27.5.2025 18:54
Espanjan aloite saada kolme uutta virallista kieltä EU:hun ei edennyt
Uutiset | 27.5.2025 18:41
Metsähallitus esittää yli miljoonaa hehtaaria valtion maita luonnon monimuotoisuutta tukeviksi alueiksi
Uutiset | 27.5.2025 17:57
Sähköpotkulautailuun tulee 15 vuoden ikäraja ja promilleraja
Uutiset | 27.5.2025 17:54
Kiinalaisessa kemikaalitehtaassa valtava räjähdys, useita kuoli
Uutiset | 27.5.2025 17:51
Juuso ja hallitus haukuttiin lyttyyn paperittomien ideologisesta kurittamisesta – “Kannustan kaikkia alueita kapinaan”  
Uutiset | 27.5.2025 17:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

“Uudelleen pamputettuna syyllinen muutti lausuntoaan”– keskustakonkari Mika Lintilä huolestui VM:n linjanmuutoksesta 
Uutiset | 25.5.2025 8:00
Mikä on kate Purran puheille ”pienemmästä valtiosta”? – Professori: Sitähän tämä hallitus on tekemässä
Uutiset | 24.5.2025 8:00
Toimittajalta | Perussuomalaisilla on pienen puolueen sielu ja tiukasti oikealle valetut savijalat
Uutiset | 25.5.2025 12:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Uhkaus: Käännymme kiinalaisten puoleen
Uutiset | 27.5.2025 21:23
“Pyhimys-Volvo” kääntää yhä päät – tähtinäyttelijä teki poikkeuksellisesta ruotsalaisautosta halutun klassikon 
Uutiset | 27.5.2025 21:01
Iskikö koirakuume? Kennelliitto kertoo, miten tehdä valinta satojen rotujen joukosta
Uutiset | 27.5.2025 21:00
Ex-komentajalta tyly viesti ukrainalaisille: Unohtakaa
Uutiset | 24.5.2025 21:12
Paljastus sisäpiiristä: Tästä Putin marisi Trumpille
Uutiset | 21.5.2025 21:03
Trumpin ja Putinin puhelusta huolestuttavia tietoja
Uutiset | 20.5.2025 8:50

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Yhdysvaltalainen Leo XIV Ukrainan rauhanvälittäjänä
Mielipide | 27.5.2025 10:30
Lukijalta: Keskusta turvaa koko Pirkanmaan elinvoiman
Mielipide | 26.5.2025 16:53
Lukijalta: Ideani SOK:lle
Mielipide | 26.5.2025 15:06
Lukijalta: Miten sivistysvaltiossa sallitaan kesähakkuut?
Mielipide | 26.5.2025 14:51
Lukijalta: Ministeri Essayahin puheet ja teot sekä niiden välinen kuilu
Mielipide | 23.5.2025 14:23
Lukijalta: Vantaan ratikan kannattavuus ja riskit syytä arvioida uudelleen muuttuneessa tilanteessa
Mielipide | 19.5.2025 16:05
Lukijalta: Kuuleeko Suomi palestiinalaisten hätää – myös vaikeneminen on valinta
Mielipide | 21.5.2025 10:08
Lukijalta: Uudistusvelka kasvaa korkoa korolle – aika lyhentää sitä
Mielipide | 24.5.2025 8:00

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pirkanmaan Keskusta vaatii välikysymystä suomalaisen maatalouden nykytilasta
Uutiset | 26.5.2025 16:46
Keskustan Mehtälä hakee jatkokautta eduskunnassa
Uutiset | 26.5.2025 16:00
Lapin keskustalaisilta jyrähdys perussuomalaisten Juusolle
Uutiset | 26.5.2025 13:58
“Aänestäjät Pohjois-Pohjanmaalla pitivät erityisesti perussuomalaisten petosta törkeänä”– keskustaedustajilta suorat sanat Oulaskankaan tapauksesta 
Uutiset | 23.5.2025 10:49
Lapin keskustalaisilta jyrähdys perussuomalaisten Juusolle
Uutiset | 26.5.2025 13:58
Keskustan Mehtälä hakee jatkokautta eduskunnassa
Uutiset | 26.5.2025 16:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste