Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

IL: Eduskunnassa kokous akuutista turvallisuushuolesta

25.9.2026 13:25
Lue lisää 
Keskusta
Keskustan pitää olla myös kaupunkilaisten puolue, sanoo keskustan tuore kansanedustaja Mauri Kontu. (Kuva: Jari Laukkanen)

Mauri Kontu joutui palkkaamaan yritykseensä hitsaajat Filippiineiltä – "Työperäinen maahanmuutto on elinehto"

Vahteruksen toimitusjohtaja Mauri Kontu lykkäsi eläkesuunnitelmiaan, kun hän nousi varasijalta keskustan kansanedustajaksi.
Pauliina Pohjala 20.9.2025 8:00, muokattu 19.9.2025 15:37
a– a+
Keskusta

Mauri Kontu, 73, oli tehnyt selvät suunnitelmat Sinikka-vaimonsa ja lastensa kanssa. Hän jättäisi perheyritys Vahteruksen toimitusjohtajuuden, yritys jäisi lapsille ja näin vanhemmat olisivat ensi vuonna jo eläkeläisiä.

Annika Saarikon lähtö eduskunnasta muutti suunnitelmat eläkepäivistä. Varsinaissuomalaisesta varakansanedustajasta tuli syyskuussa keskustan eduskuntaryhmän tuorein ja samalla vanhin kansanedustaja.

– En mää oo mikkään nuori poika enää, Uudenkaupungin Kalannista tuleva Kontu naurahtaa erottuvalla murteellaan.

Eläkkeen lykkääntyminen ei silti tunnu haittaavan. Kansanedustajuus on kiinnostavaa ja keskustan eduskuntaryhmän toiminta sopii insinöörin luonteelle, Kontu kehuu.

– Siellä on hyvä ja innostunut porukka viemässä Suomea eteenpäin.

Kontu kertoo perheestään sanoen, että hänellä on vaimonsa kanssa kaksi elossa olevaa lasta. Kuopus menehtyi tapaturmaisesti 8-vuotiaana.

– Siitä on yli 20 vuotta aikaa, mutta hän on joka päivä mielessä, Kontu kertoo liikuttuen.

Vaalikautta on jäljellä noin puolitoista vuotta, ja Kontu vaikuttaa keskustalaisen Jouni Ovaskan johtamassa liikenne- ja viestintävaliokunnassa.

Asetelmasta tulee mielenkiintoinen, sillä Ovaska vastustaa Petteri Orpon (kok.) hallituksen ohjelmaan kuuluvaa Turun tunnin junaa, mutta Kontu on vahvasti sen kannalla.

– Runkoväylien pitää Suomessa olla kunnossa, ja Turku–Helsinki-rata on yli sata vuotta vanha. Se nyt vaan kerta kaikkiaan pitää pistää kuntoon, hän sanoo.

– Minusta on erikoista, että keskusta sitä jarruttaa.

Kontu muistuttaa, että juna hyödyttää myös pääkaupunkiseudun liepeillä olevia kuntia, joissa on paljon asutusta.

Mauri Kontu on puolueensa kanssa eri linjoilla Turun tunnin junasta. Kuva: Jari Laukkanen

Kontu sanoo ymmärtävänsä, että Länsirata maksaa. Hän vertaa kustannuksia kuitenkin siihen, että viime kaudella Sanna Marinin (sd.) hallitus myönsi kunnille koronatukia noin kolmella miljardilla eurolla.

– Sellaisia rahoja ei ollut merkittynä missään, mutta yhtäkkiä kunnat pelastettiin ja velka tuli valtiolle. Kuntienkin pitäisi ottaa vastuuta silloin, kun on vaikeaa, pitkäaikainen paikallispoliitikko sanoo.

Keskustalaisessa viljelijäperheessä kasvanut Kontu on vaikuttanut valtuustoissa vuodesta 1988 lähtien, ja kuuluu nyt myös Varhan aluevaltuustoon ja -hallitukseen.

Konnun mukaan niin sanottujen runkojohtojen pitää olla kunnossa, oli sitten kyse junasta, maantiestä tai vaikkapa sähkö- tai vesijohdosta.

– Niihin runkojohtoihin sitten liitytään eri tavoin.

Kontu ajaa Varsinais-Suomessa myös lähijunaliikenteen asiaa.

– Uudestakaupungista menisi lähijuna Turkuun kerran tunnissa. Siihen meillä on aika vahvat suunnitelmat.

Suomen surkea talous- ja työllisyystilanne tarvitsee kipeästi lisää sellaisia keskisuuria yrityksiä kuin Vahterus.

Mutta kaikki eivät voi olla yrittäjiä eikä pidäkään, Kontu toteaa.

– Tämmösii taivaanrannan maalarei ei voi kaik olla, hän letkauttaa.

Lämmönsiirtimiä valmistava yritys työllistää Suomessa noin 500 ja ulkomailla 100 henkilöä, tuotteet myydään pääosin ulkomaille.

Lämmönsiirtimiä tarvitaan teollisuuden, energia-alan ja kylmätekniikan käyttöön. Lämmönsiirrin siirtää lämpöä esimerkiksi jääkaapin sisältä ulkoilmaan.

Yrityksen alku oli vaatimaton. Kolme ihmistä pystytti toimipisteen entiseen sikalaan sen jälkeen, kun Mauri Konnun työt energia-alan diplomi-insinöörinä olivat loppuneet Rauma-Repolan telakalla laman seurauksena.

Sinikka-vaimo oli Vahteruksen ensimmäinen toimitusjohtaja. Vaimon merkitystä ei voi korostaa liikaa, Mauri Kontu sanoo.

– Hän vastasi taloudesta, laski rahat ja piti huolen, että en kuluta kaikkea.

Läpimurtotuotteeksi muodostui hitsattu lämmönsiirrin, jossa ei käytetä herkästi kuluvaa tiivistettä.

Vanhan sikalan kohtaloksi koitui jo parin vuoden jälkeen tulipalo, ja Vahterus muutti entisen meijerin tiloihin. Siellä se toimii edelleen, mutta tiloja on joka toinen vuosi laajennettu.

– Meillä on ollut 17 rakennushanketta ollut 35 vuoden aikana. Halleja on nyt 3,5 hehtaarin verran.

Kontu kannustaa pk-yrityksiä kasvuun.

– Täytyy tietysti uskoa omaan tekemiseen, mutta kyllä siinä onneakin tarvitaan. Tietty määrätietoisuus ohjaa.

Kontu sanoo, että maailmalla on 25 miljardin dollarin vuotuiset markkinat lämmönsiirtimille, joita tarvitaan energiansäästössä.

– Tähän alaan liittyvien komponenttien tarve kasvaa voimakkaasti. Tuotteet vaativat kehittämistä joka päivä.

Vastaaville suomalaisille yrityksille riittää yleensä ostajia siinä vaiheessa, kun ne lähtevät kasvuun.

– Ulkomaiset yritykset ovat ostaneet monta hyvää firmaa. Lopputulos on melkein poikkeuksetta se, että valmistus siirtyy Suomesta muualle.

Konnun mukaan Vahterus haluaa kuitenkin jatkaa suomalaisena perheyrityksenä oman porukan kanssa.

Työperäinen maahanmuutto on elinehto myös Mauri Konnun perustamalle Vahterukselle. Kuva: Jari Laukkanen

Lämmönsiirtimien valmistus vaatii tarkkaa hitsaustaitoa. Sitä ei löydy Suomesta riittävästi, Kontu harmittelee.

– Hitsaaminen on hyvää työtä ja siinä on hyvä palkka, mutta nuoret katsovat kokkilinjoja, hän muotoilee.

Vahterus palkkasi Filippiineiltä 60 hitsaajaa kaksi vuotta sitten.

– Filippiiniläiset osaavat hitsata ja puhua englantia. Heidän perheensä tulivat myös Suomeen, Kontu kertoo.

– Meille työperäinen maahanmuutto on elinehto. Suomalaisessa konepajateollisuudessa ei varmasti ole firmoja, joissa näin ei ole, hän jatkaa.

Hitsauskoulutusta tarjotaan myös Vahteruksella. Kauanko koulutus kestää?

– Sanotaan, että toiset hitsarit eivät opi vuodessa ja toisilla menee kaksi kuukautta. Se riippuu kädentaidoista.

Kontu haluaa keskustasta taas yrittäjien puolueen. Hän kokee, että tämä maine on saanut kolauksen.

– Meidän täytyy nyt palauttaa yrittäjien usko keskustan voimaan.

Kontu oli keväällä 2019 itsekin sitä mieltä, että keskustan kannatti mennä vasemmisto-keskustalaiseen hallitukseen Juha Sipilän (kesk.) porvarihallituksen jälkeen. Konnulle riitti yksi syy, maakunta- ja sote-uudistus.

– Ajattelin, jos uskomme siihen uudistukseen, niin hallitukseen pitää mennä riskeistä huolimatta. Suomi tarvitsee keskustan, joka ajaa suomalaisten asiaa, ja kavereita pitää silloin olla vasemmalla ja oikealla, hän näkee.

Keskustan heikko kaupunkikannatus on asia, josta Kontu on huolissaan. Hän pitää kaupunkilaistenkin asioiden ajamista puolueen kohtalonkysymyksenä.

On selvää, että keskustan pitää olla yleispuolue, Kontu linjaa.

– Kaupungistuminen on voimakasta. Varsinais-Suomessakin Turku on ainoa, joka kasvaa.

Kontu mainitsee Suomen taloustilanteen pahimpana ongelmana sen, että valtio elää yli varojensa julkisten palveluiden vuoksi.

– Me emme pysty tuloilla kattamaan kaikkia niitä menoja. Siihen on pakko puuttua, ja se tekee kipeää.

Kontu peräänkuuluttaa ihmisten vastuuta omasta elämästään.

– Ihmisten täytyy olla myös itse aktiivisia, valtio ei ole hoitolaitos, hän sanoo.

Kontu esittelee oman yrityksensä työntekijöille usein triangelia, jossa on kolme kulmaa. Yhteen niistä kuuluvat perhe ja muut läheiset. Toisessa kulmassa on hyvinvointi eli se, miten ihminen syö, juo, liikkuu ja harrastaa.

Kolmas kulma on työ.

– Kaksi ensimmäistä kulmaa kuuluvat henkilökohtaisesti jokaiselle työntekijälle. Jos ne ovat kunnossa, työkin onnistuu. Työ on vain kolmasosa elämästämme, ja siitä työnantaja vastaa.

– Kaikki 600 työntekijäämme tietävät, mikä on Maurin triangeli, Kontu kertoo hymyillen.

Vuoden 2023 eduskuntavaalit olivat Konnun ensimmäiset. Vastausta ei vielä heru siihen, hakeeko hän jatkoa kansanedustajana.

– Opettelen vielä tätä työtä, katsotaan ensin, mitä tästä tulee.

Lue myös

Volkswagen kutsuu lähes 2,9 miljoonaa autoa korjattavaksi – Suomessa kutsu koskee lähes 20 000:ta ajoneuvoa

Saksalainen autovalmistaja Volkswagen kutsuu maailmanlaajuisesti lähes 2,9 miljoonaa autoa korjattavaksi. Traficomin mukaan ohjausvaihteen...
25.9.2026 15:45

Helsingin satamassa paljastui taas epäilty laittoman maahantulon järjestäminen

Rajavartiolaitos: Osa laajempaa ilmiötä.
25.9.2026 15:36

Paavi Leo: Ihmisyys on vaarassa kadota

Roomalaiskatolilaisten johtajan paavi Leon mukaan ihmiskunta tarvitsee kiireellisesti koulutusta eettisestä harkinnasta ja kyvystä...
25.9.2026 15:30

Aihetunnisteet

Keskusta Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11
Oikeustieteen professori: Suomen käännytyslaki on ”kurssikirjaesimerkki” perussopimusrikkomuksesta
Uutiset | 23.9.2026 18:21
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Ensin kuoli kuningas, sitten prinsessa ja nyt myös kuninkaallinen koira
Uutiset | 24.9.2026 21:31
Historia | Kun liittolainen aiheutti verilöylyn – Mers-el-Kébirin tragedia traumatisoi Ranskan ja Britannian suhteet vuosikymmeniksi
Uutiset | 23.9.2026 21:22
Yhdysvalloissa oikeus määräsi Trumpin hallinnon päästämään porttikiellon saaneet mediat takaisin Valkoiseen taloon
Uutiset | 24.9.2026 9:26
Keskusta ei äänestä Häkkäselle epäluottamusta, sanoo ryhmänjohtaja Kurvinen – ”Tämä on meidän mielestämme erittäin huonoa poliittista kulttuuria”
Uutiset | 24.9.2026 16:39
Lähes 130 000 suomalaista vastasi kyselyyn eurosetelien uudesta ulkoasusta – Ruotsissa ei innostuttu
Uutiset | 23.9.2026 15:06
Korkein oikeus tuomitsi ex-ministeri Kulmunin erityisavustajana toimineen miehen rikoksista
Uutiset | 24.9.2026 9:17
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11
Googlen ex-pomolta hyytävä varoitus Venäjästä – tekoäly ohjaa pian ”tuhannen droonin parvia”
Uutiset | 20.9.2026 21:02
Trump lataa tylyn arvion Kremlistä: ”Menettänyt hallinnan”
Uutiset | 21.9.2026 21:02
Oikeustieteen professori: Suomen käännytyslaki on ”kurssikirjaesimerkki” perussopimusrikkomuksesta
Uutiset | 23.9.2026 18:21
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21

Uusimmat

Volkswagen kutsuu lähes 2,9 miljoonaa autoa korjattavaksi – Suomessa kutsu koskee lähes 20 000:ta ajoneuvoa
Uutiset | 25.9.2026 15:45
Helsingin satamassa paljastui taas epäilty laittoman maahantulon järjestäminen
Uutiset | 25.9.2026 15:36
Paavi Leo: Ihmisyys on vaarassa kadota
Uutiset | 25.9.2026 15:30
Kreml kimpaantui, kun venäläinen mediakommentaattori joutui EU:n pakotelistalle
Uutiset | 25.9.2026 15:25
Sisällissota on leimahtamassa taas liekkiin Etiopiassa – Taistelut yltyvät
Uutiset | 25.9.2026 15:22
Yli 2 600 nuorta aktivoi opintosetelinsä ensimmäisen kuukauden aikana
Uutiset | 25.9.2026 15:01
Venäjän valtiollinen uutistoimisto väläytti sotilaallista hyökkäystä Liettuaan – Poisti sitten jutun
Uutiset | 25.9.2026 14:31
Etelä-Hämeen keskustapiiri nimesi Roosa Grönbergin ja Asko Niemelän kansanedustajaehdokkaiksi
Uutiset | 25.9.2026 14:15
IL: Eduskunnassa kokous akuutista turvallisuushuolesta
Uutiset | 25.9.2026 13:25
Espanjan kuningaspari saapuu Suomeen – Edellinen vierailu melkein 40 vuotta sitten
Uutiset | 25.9.2026 13:24
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Mutta kun Hormuz – hallitukselta ei löydy vieläkään keinoja bensan hinnan alentamiseen
Uutiset | 24.9.2026 18:32
Hallitus hehkutti työllisyyden käännettä ja kuittaili oppositiolle – keskusta ja SDP jyrähtivät velkataakasta ja yhteisöverosta
Uutiset | 22.9.2026 16:06
Velkajarru | Vesa Vihriälä pitää jättisäästöjä mahdollisena, mutta varoittaa sahaamasta itseään jalkaan
Uutiset | 20.9.2026 8:16

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Volkswagen kutsuu lähes 2,9 miljoonaa autoa korjattavaksi – Suomessa kutsu koskee lähes 20 000:ta ajoneuvoa
Uutiset | 25.9.2026 15:45
Helsingin satamassa paljastui taas epäilty laittoman maahantulon järjestäminen
Uutiset | 25.9.2026 15:36
Paavi Leo: Ihmisyys on vaarassa kadota
Uutiset | 25.9.2026 15:30
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Tekoälydystopia valtaa yhteiskuntia
Mielipide | 25.9.2026 14:17
Lukijalta: Lappeenrannan kauppatori 70 vuotta
Mielipide | 25.9.2026 14:11
Lukijalta: Miksi emme ole torilla? Nörtit ovat tehneet jotain, mitä koko maailma haluaa ostaa
Mielipide | 25.9.2026 13:59
Lukijalta: EU-ja EMU-jäsenyyksien varjopuolia
Mielipide | 24.9.2026 14:26

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Etelä-Hämeen keskustapiiri nimesi Roosa Grönbergin ja Asko Niemelän kansanedustajaehdokkaiksi
Uutiset | 25.9.2026 14:15
Keskustan Uudenmaan piiri esittää Antti Heikkilää puoluevaltuuston johtoon
Uutiset | 25.9.2026 9:30
Mattila: ”Miksi hallitus haluaa vaikeuttaa tavallisten suomalaisperheiden arkea?”
Keskusta | 24.9.2026 15:43
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste