Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Venäjä

Synkkä varoitus: ”Näyttää Putinin unelmasuunnitelmalta”

2.4.2026 21:50
Lue lisää 
Terveys
Syyhy ei ole valvottava eikä ilmoitettava tartuntatauti. (Kuva: LEHTIKUVA / VESA MOILANEN)

Suomi ja muukin Eurooppa syyhyävät yhä enemmän – tartuntojen kasvun syy on mysteeri

STT 4.3.2024 14:05, muokattu 5.3.2024 8:54
a– a+
Terveys

Syyhystä johtuvien diagnoosien määrä on noussut useita vuosia sekä Suomessa että muuallakin Euroopassa. Tarkalleen ei tiedetä, mistä nousu johtuu, sanoi Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen ylilääkäri Leif Lakoma tiedotustilaisuudessa maanantaina.

Aivan tarkkoja tietoja syyhytartuntojen todellisesta määrästä Suomessa ei hänen mukaansa ole, koska syyhy ei ole valvottava eikä ilmoitettava tartuntatauti.

Käytössä olevat syyhylääkkeet voivat aiheuttaa suuren kuluerän, koska ne eivät ole Kela-korvattavia.

– Lääkkeet eivät ole korvattavia, koska myyntiluvan haltijat eivät ole lähteneet hakemaan niille korvattavuutta ja tukkuhintaa, kertoi johtaja Reima Palonen Lääkkeiden hintalautakunnasta.

Tämän takia hintalautakunta tai muukaan viranomainen ei voi hänen mukaansa ottaa Kela-korvausta koskevaa asiaa viran puolesta käsittelyyn.

– Jos ja kun tätä korvattavuutta tai kohtuullisen tukkuhinnan vahvistusta ei ole haettu, hinnoittelu on silloin vapaata ja lääkekustannukset jäävät silloin potilaan tai muun tahon maksettavaksi, Palonen lisäsi.

Lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskuksen Fimean johtajalla Piia Vuorelalla oli muutamia neuvoja syyhyn ja syyhypunkin kanssa kamppaileville.

– Ensimmäinen viestini olisi, että hyvät ihmiset käyttäkää ihmisille tarkoitettuja lääkevalmisteita ja pakkausselosteen ohjeen mukaan. Meidän näkökulmastamme eläimille käytettyjen valmisteiden käyttö on terveysriski.

Toinen Vuorelan viesti koski sitä, että syyhyn hoito on kokonaisuus, johon lääkehoidon lisäksi kuuluvat kodin siivoustoimet.

– Lääkehoito ei voi tehota yksinänsä.

Hän muistutti myös, että kaikki Suomessa saatavilla olevien myyntiluvallisten lääkevalmisteiden teho ja turvallisuus on arvioitu niiden hyväksytyissä käyttöaiheissa.

Syyhyyn on ilman reseptiä saatavilla permetriini-lääkeainetta sisältävää voidetta kolmelta maahantuojalta.

Reseptillä on saatavilla kolmelta eri yritykseltä tabletteja, joissa on ivermektiini-nimistä lääkeainetta. Lisäksi reseptillä voi saada rikkivoidetta, joka sekoitetaan paikan päällä apteekissa.

– Kaikilla Suomen apteekeilla ei nykyään enää ole valmistukseen sopivia tiloja, mutta nämä apteekit tilaavat omilta sopimusvalmistajiltaan tämän lääkevoiteen sekoituksen, Vuorela kertoi.

Fimea arvioi ja myöntää myyntilupia, jotka tapahtuvat lääkeyritysten hakemusten perusteella. Fimea myös seuraa lääkkeiden turvallisuutta.

– Lääkeyhtiöt itse päättävät, hakevatko ne jollekin lääkkeelle myyntilupaa. Yhtiöt itse myös päättävät, että kun ne ovat saaneet myyntiluvan, tuovatko ne sen jälkeen sen lääkevalmisteen meille markkinoille.

Lääkeyhtiöt myös päättävät hinnan, eli siihen Fimea ei voi Vuorelan mukaan vaikuttaa. Ja kuten Palonenkin sanoi, lääkeyhtiöt päättävät, lähtevätkö hakemaan lääkkeelle Kela-korvausta.

– Lisäksi ne vastaavat siitä, että lääkkeitä on saatavilla ja että jos jokin saatavuushäiriö olisi näköpiirissä, ne ilmoittavat siitä meille Fimeaan, Vuorela sanoi.

Varsinkin monet perheet ovat joutuneet painimaan syyhyn aiheuttamien korkeiden lääkekustannusten parissa. Ilman reseptiä saatavissa oleva permetriinivoidehoito saattaa maksaa neljän hengen perheessä lähes 500 euroa, kertoi ihotautien ja allergologian erikoislääkäri Katariina Hannula-Jouppi.

Reseptillä määrättävän rikkivaseliinihoidon hinta nelihenkisessä perheessä voi nousta yli 130 euroon.

– Muutaman vuoden takainen tutkimus on osoittanut, että rikkivaseliinihoidolla olisi parempi teho syyhyyn kuin permetriinivoiteella, Hannula-Jouppi kertoi.

Niin ikään reseptillä määrättävät ivermektiinitabletit ovat Hannula-Joupin mukaan myös tehokas hoito syyhyyn. Neljän hengen perheen noin 30 tablettia maksavat lähes 180 euroa.

Maailmalla käytetään paljon bentsyylibentsoaattiliuosta tai -voidetta. Suomessa ei Hannula-Joupin mukaan ole saatavilla liuosta. Voidetta on saatavilla vain erityisluvalla, eikä sekään ole Kela-korvattava.

– Viime vuonna tehdyissä tutkimuksissa on todettu, että bentsyylibentsoaattiliuoksella oli selkeästi parempi vaste syyhypotilaiden hoitoon kuin mitä oli permetriinivoiteella, Hannula-Jouppi sanoi.

Lue myös

"Elämme ihan pimeitä aikoja," sanoo piispa Kaisamari Hintikka

Hintikan mielestä on vastuutonta, että osa poliitikoista vääntää Päivi Räsäsen tuomiosta tulkintoja, jotka eivät pidä paikkaansa.
3.4.2026 8:57

Aira Samulin ja Fredi löivät viisaat päät yhteen – seurauksena pahennusta vuoden 1976 euroviisuissa

Vuoden 1976 euroviisut järjestettiin 3. huhtikuuta Alankomaiden Haagissa. Kisoista tulee perjantaina kuluneeksi tasan...
2.4.2026 22:30

Synkkä varoitus: "Näyttää Putinin unelmasuunnitelmalta"

Puolan pääministeri Donald Tusk varoittaa viidestä maailmanpolitiikan kehityskulusta, jotka pelaavat juuri nyt Venäjän...
2.4.2026 21:50

Aihetunnisteet

Kotimaa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
Gazprom: Venäjä torjui drooni-iskun putkeensa, joka vie kaasua Turkkiin
Uutiset | 2.4.2026 13:04
Mediat: Ukraina iski Venäjän öljynjalostamoon noin 1 300 kilometrin päässä Ukrainasta
Uutiset | 2.4.2026 8:50
Häämöttävän kriisin syvyys valkeni Euroopassa: ”Pahempaa kuin osaamme kuvitella”
Uutiset | 1.4.2026 22:11
Kiina syyttää Yhdysvaltoja ja Israelia Hormuzinsalmen liikenteen keskeytymisestä
Uutiset | 2.4.2026 12:22
Lähteet Timesille: Euroopan varauduttava USA:n ja Venäjän diiliin
Uutiset | 1.4.2026 22:28
Tuntuuko, että joku kurkkii puhelimesi näyttöä? Et ole väärässä
Uutiset | 2.4.2026 21:29
Tutkimus: Kahvista voi olla apua jopa syövän nujertamisessa
Uutiset | 2.4.2026 7:00
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Mi-8 oli presidenttien luottoratsu ja sissien siivet – karski neuvostokopteri palautti Puolustusvoimat ajan tasalle
Uutiset | 28.3.2026 21:15
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
Gazprom: Venäjä torjui drooni-iskun putkeensa, joka vie kaasua Turkkiin
Uutiset | 2.4.2026 13:04
Moskovassa osa on siirtynyt paperikarttoihin ja käteiseen verkkorajoitusten takia – tutkijan mukaan hallinto pelkää vallanvaihtoyritystä
Uutiset | 31.3.2026 13:49
Mediat: Ukraina iski Venäjän öljynjalostamoon noin 1 300 kilometrin päässä Ukrainasta
Uutiset | 2.4.2026 8:50
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02

Uusimmat

”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 3.4.2026 8:57
Aira Samulin ja Fredi löivät viisaat päät yhteen – seurauksena pahennusta vuoden 1976 euroviisuissa
Uutiset | 2.4.2026 22:30
Synkkä varoitus: ”Näyttää Putinin unelmasuunnitelmalta”
Uutiset | 2.4.2026 21:50
Proteiinitrendi näkyy pääsiäispöydässä – ”Perussuikaleiden sijaan hieman parempaa leikkuuta”
Uutiset | 2.4.2026 21:35
Tuntuuko, että joku kurkkii puhelimesi näyttöä? Et ole väärässä
Uutiset | 2.4.2026 21:29
Kritiikki droonitapauksista pitää kohdistaa ministeritasolle, sanoo Matti Vanhanen
Uutiset | 2.4.2026 18:46
Purkaus Nato-maasta: Emme tiedä, mitä Trump haluaa meistä
Uutiset | 2.4.2026 18:45
Kevään ensimmäinen mökkireissu vaatii malttia – huolehdi paloturvallisuudesta ja tarkista rakenteet talven jäljiltä
Uutiset | 2.4.2026 18:44
Hormuzinsalmen avaamisella on kiire, sanoi Britannian ulkoministeri
Uutiset | 2.4.2026 16:04
IL: Al-Holin leiriltä saattaa olla tulossa Suomeen nuori mies
Uutiset | 2.4.2026 15:39
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 3.4.2026 8:57
Toimittajalta | Droonisotku tuo muistoja Kekkosen Suomesta – tiedottamisesta jää enemmän kysymyksiä kuin vastauksia
Uutiset | 1.4.2026 14:01
Bensatankilta kajahti tiukka vaatimus hallitukselle – ”Tämä alkaa mennä ihan hulluksi”
Uutiset | 29.3.2026 9:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 3.4.2026 8:57
Aira Samulin ja Fredi löivät viisaat päät yhteen – seurauksena pahennusta vuoden 1976 euroviisuissa
Uutiset | 2.4.2026 22:30
Synkkä varoitus: ”Näyttää Putinin unelmasuunnitelmalta”
Uutiset | 2.4.2026 21:50
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30
Lukijalta: Median tiedottamisen avoimuus on kaksiteräinen miekka
Mielipide | 2.4.2026 12:16
Lukijalta: Suomestako EU:n suurkaivosalue?
Mielipide | 2.4.2026 12:04
Lukijalta: Mitä kaikkea me eläkeläiset teemmekään
Mielipide | 1.4.2026 15:24
Lukijalta: Nyt loppuu se nuorten kotona makuuttaminen – Olgan malli ja tähdet käyttöön!
Mielipide | 30.3.2026 10:59
Lukijalta: Lapin yksityistiet murenevat, kun miljardit uppoavat Turun junaan
Mielipide | 26.3.2026 12:12
Lukijalta: Ilman joustavaa suurkulutusta tuulivoima syö oman kannattavuutensa
Mielipide | 27.3.2026 14:43
Lukijalta: Mitä kaikkea me eläkeläiset teemmekään
Mielipide | 1.4.2026 15:24

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä kannustaa järkivihreyteen: ”Ahdistuminen ei edistä ilmastoasiaa”
Keskusta | 30.11.2019 15:27
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste