Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Tänään on Suomen ylikulutuspäivä – Ylikulutustilaston ykkönen on Qatar

1.4.2026 2:31
Lue lisää 
Venäjä
Antti Helanterä on toiminut Suomen Venäjän suurlähettiläänä Moskovassa 1. syyskuuta 2020 alkaen. Tänä aikana myös suurlähetystön työ on muuttunut paljon. (Kuva: Lehtikuva/Markku Ulander)

Suurlähettiläs pessimistisenä: Venäjä katsoo Suomea eri tavalla kuin muita länsimaita

Venäjän sisäinen kehitys ei anna toivoa paremmasta, Antti Helanterä arvioi
Lauri Heikkilä 3.9.2024 19:05, muokattu 3.9.2024 19:05
a– a+
Venäjä

Suomi saa oman osansa Venäjän haukuista. Suomea syytetään kavalaksi kuten muitakin läntisiä maita, Suomen Venäjän suurlähettiläs Antti Helanterä sanoo. Silti Suomi on eri asemassa kuin verrokkinsa.

Helanterä puhui tiistaina Paasikivi-seuran kokouksessa Postitalossa Helsingissä. Hän käsitteli UKK-luennossaan Venäjän kehitystä. Lähetyksen luennosta voit katsoa tästä linkistä.

Vaikka Suomen suhteet Venäjään nyt ovat samalla tasolla kuin muidenkin EU- ja Nato-maiden pääosin, on merkillepantavaa, että pudotus suhteiden tasossa on kaikkein kovin juuri Pohjoismaa Suomen kohdalla.

– Venäjä on katsonut kahdenvälisiä suhteitamme niin, että on ollut tunnelmavalaistus, jossa Venäjä on ottanut kunnian itselleen suhteellisen toimivasta naapuruussuhteesta. Ja heillä on mielessään ajatusrakennelma, että kun Suomea kohdellaan hyvin, tästä syntyy lojaalisuusolettama, Helanterä sanoittaa.

Suomi ei kuitenkaan ole sitoutunut missään vaiheessa lojaaliuteen Venäjää kohtaan, suurlähettiläs muistuttaa. Silti Venäjä katsoo, että nyt on toimittu kavalasti liittymällä Natoon. Tässä on vahvasti tunteellinen elementti.

– On siksi haluttu kurmoottaa Suomea kovemmin kuin muita.

Suurlähettiläs kertoo esimerkin päättyneeltä kesältä.

– Tuli Karjalan korkeimman oikeuden tuomio, että Suomi on syyllistynyt kansanmurhaan (jatkosodan aikana Itä-Karjalassa). Vasta nyt ensimmäistä kertaa tuli lähetystön eteen nuorisojoukko osoittamaan mieltään Suomea vastaan. Pieni tökkiminen ja kiusanteko on lisääntynyt viime kuukausina.

– Teen siitä sen johtopäätöksen, että pohjaa ei vielä ole nähty kahdenvälisissä suhteissa, Helanterä toteaa.

Kun Suomi liittyi Natoon, Venäjä ei heti reagoinut. Viesti oli, että Suomi ja Ruotsi saavat tehdä näin suvereeneina valtioina. Ukrainalla tätä oikeutta ei toki ollut, Helanterä muistuttaa.

– Venäjä sanoi, että tarkkailevat meitä, että mitä konkreettisesti jatkossa on Suomen alueella. Se tulee määrittelemään sen, miten Venäjä reagoi. Enemmän vastatoimet alkoivat näkyä loppukesästä 2023. Venäjä teki kovan liikkeen sulkemalla Suomen Pietarin pääkonsulaatin.

Venäjä on sanonut mitoittavansa ja suunnittelevansa toimensa sen mukaan, mitä se odottaa itseensä kohdistuvan Suomen alueelta, suurlähettiläs muistuttaa.

Tämän kanssa yhtä aikaa on hänen mukaansa ongelma, että Suomi ei pääse vaikuttamaan siihen, miten Venäjä näkee Suomen oman ajattelunsa pohjalta.

Koko 2000-luku on ollut Vladimir Putinin valtakautta Venäjällä. Suomen Venäjän suurlähettiläs toteaa maan muuttuneen tänä aikana todella paljon. Suuri muutos on havaittavissa myös ihan vain viimeisten kahden ja puolen vuoden ajalta, jolloin Venäjä on sotinut Ukrainassa. (Kuva: LEHTIKUVA / AFP / ALEKSEI NIKOLSKI)

Suurlähettiläs kertoo olevansa pessimistinen sen suhteen, miten hän uskoo Venäjän kehittyvän. Presidentti Vladimir Putinin aikana eli 2000-luvun aikana muutos maassa on ollut todella suuri.

Hän vertaa 1990-lukuun.

Nyt Venäjä sotii Ukrainassa jo pitkälle toista vuotta. 1990-luvulla Venäjä ei toisaalta olisi aloittanut sotaa, eikä toisaalta olisi kestänyt kahden vuoden kulutussotaa.

1990-luvulla jotkut kuvernöörit olisivat myös panneet vastaan sanomalla, että minun alueeltani ei poikia sotaan anneta.

Nyt Venäjä on kaikin tavoin valtio, jossa on vain yksi poliitikko, presidentti. Muu järjestelmä on poliitikon toimeenpaneva elin, Antti Helanterä viestittää.

Kansankaan ei voi olettaa olevan eri mieltä hallinnon kanssa. Mielipidekyselyssäkin kansa on maininnut viime aikojen päällimmäisiksi tuntemuksikseen ylpeyden omasta maasta, toivon ja luottamuksen huomiseen.

Helanterä kertoo kolme syytä olla pessimistinen Venäjän tulevan kehityksen suhteen. Turvallisuuspoliittinen jännite ei ole purkautumassa mihinkään, ja suurlähettiläs uskoo Ukrainan sodan jatkuvan vielä pitkään, ehkä asemasotana, ehkä välillä kiihtyen.

Ensimmäiseksi hän toteaa, että vaikka sotaa on jatkunut kaksi ja puoli vuotta, Venäjä ei vaikuta olevan millään tavalla pois tolaltaan tai edes epämukavuusalueella. Hän katsoo Venäjän vakauden ”komponenttien” olevan sen verran kunnossa ja perusankkurina, että muutoksia maan kurssissa tuskin on luvassa.

Sodan voi myös sulkea silmistään.

– Sotaa ei ole mikään pakko katsoa. Sitä voi olla yhdellä tv-kanavalla, mutta sitten voi vaihtaa toisille, joilla sitä ei ole ollenkaan.

Toiseksi kun katsotaan Venäjän ja lännen suhteita, ei ole syytä olettaa niiden kehittyvän.

– Elementit, joiden kanssa toimimme Venäjällä, ja he, jotka siellä ajattelivat samaan suuntaan kuin me, ovat nyt pois Venäjältä tai täysin marginaaliin ahdistettuina.

– Kun myös Venäjä on alkanut ajaa länsisuhteita alas, näkyy, kuinka Venäjä jopa saatiin lännetettyä 30 vuoden aikana. Poliittisesti Venäjä vain ei kulkenut lännen suuntaan, toisin kuin taloudellisesti, Helanterä toteaa.

Länsisuuntautuneet puolueet eivät Duuman vaaleissa saaneet missään vaiheessa puoltakaan siitä äänimäärästä, mitä toinen äärilaita, johon kuuluvat äärikansallismieliset ja vanhakantaiset kommunistit.

Jos tai kun suhteiden uuden rakentamisen aika tulee, se lähtee Helanterän mukaan todella alhaiselta tasolta.

Kolmas syy on Helanterän mielestä tärkein.

– Sodan asetelman näen niin, että emme ole menossa kohti kestävää ratkaisua vaan kauemmas siitä.

Kestävän ratkaisun hakemisessa riman voi asettaa eri tasoille, suurlähettiläs sanoo. Kunnianhimoisin taso ja korkein rima on tavoitella sitä, että Ukrainan ja Venäjän valtionpäämiehet pitävät toisiaan kädestä sotilashautausmaalla ja vakuuttavat, ettei tämä saa ikinä toistua.

– Olemme todella kaukana sellaisesta.

Alaspäin siirrettynä rima pysyy yhä korkealla.

– Jos turvallisuuspoliittinen jännite purettaisiin Euroopasta, ei se minusta tee mahdolliseksi keskeistä muutosta, joka olisi, että Venäjän on vilpittömästi ja pysyvästi kunnioitettava Ukrainan suvereniteettia.

– Niin, että se myöntää, että Ukrainalla on kaikki normaalin eurooppalaisen valtion oikeudet liittoutua tai olla liittoutumatta, Helanterä sanoo.

Venäjä on sisäisesti muuttunut hänen mielestään juuri väärään suuntaan, että se pystyisi muuttamaan näkemyksensä Ukrainasta.

– Tämä vaatisi Venäjältä kynnyskysymysten muuttamista, ja että Venäjä käsittelisi itseymmärrystään, historiaansa ja vallitsevaa historiakäsitystään. Samoin kuin sitä, miten Venäjä muodostaa itseään koskevia uhkakuvia, suurlähettiläs analysoi.

Lue myös

Tutkimus: Kahvista voi olla apua jopa syövän nujertamisessa

Suomalaisten jokapäiväinen kahvihetki saattaa kätkeä sisäänsä terveyshyödyn, jota moni ei osaa aavistaa. Säännöllinen kahvin...
1.4.2026 20:00

Trumpin uhkailut Natosta lähtemisestä pitää ottaa tosissaan, sanoo tutkija HS:lle

Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin uhkailut Natosta lähtemisestä pitää aina ottaa vakavasti, sanoo Ulkopoliittisen...
1.4.2026 18:17

Orpo: Suomen alueellisen koskemattomuuden loukkauksiin suhtaudutaan hyvin vakavasti

Orpon mukaan Ukrainalla on oikeus ja velvollisuus puolustautua.
1.4.2026 17:27

Aihetunnisteet

diplomatia Nato Paasikivi-seura suurlähettiläs turvallisuuspolitiikka Ukrainan sota ulkopolitiikka Venäjä venäläiset Vladimir Putin

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Moskovassa osa on siirtynyt paperikarttoihin ja käteiseen verkkorajoitusten takia – tutkijan mukaan hallinto pelkää vallanvaihtoyritystä
Uutiset | 31.3.2026 13:49
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Historia | Tulta sylkevät karbiinit pysäyttivät hurjan soturin – Beecherin saaren armoton selviytymistaistelu oli tasankosotien käännekohta
Uutiset | 31.3.2026 21:20
Hätähuuto eläinsuojelusta: Lemmikeistä halutaan eroon ennätystahtia
Uutiset | 31.3.2026 11:35
Kenraalimajuri: Putinille ”ei senttiäkään” arktisesta alueesta
Uutiset | 31.3.2026 22:10
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Yle: Parikkalan drooni on ukrainalainen ja siinä on taistelukärki
Uutiset | 1.4.2026 11:29
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Laskelma paljastaa amerikkalaisosakkeiden ylivoiman: 233 euron kuukausisäästöllä yli 400 000 euron potti
Uutiset | 1.4.2026 10:24
Mi-8 oli presidenttien luottoratsu ja sissien siivet – karski neuvostokopteri palautti Puolustusvoimat ajan tasalle
Uutiset | 28.3.2026 21:15
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Mi-8 oli presidenttien luottoratsu ja sissien siivet – karski neuvostokopteri palautti Puolustusvoimat ajan tasalle
Uutiset | 28.3.2026 21:15
Historia | Kuolevan Ranskan presidentin viimeisessä ateriassa oli jotain hyvin häiritsevää – ranskalainen keittiö näytti pimeimpiä puoliaan
Uutiset | 25.3.2026 21:35
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Moskovassa osa on siirtynyt paperikarttoihin ja käteiseen verkkorajoitusten takia – tutkijan mukaan hallinto pelkää vallanvaihtoyritystä
Uutiset | 31.3.2026 13:49
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40

Uusimmat

Tutkimus: Kahvista voi olla apua jopa syövän nujertamisessa
Uutiset | 1.4.2026 20:00
Trumpin uhkailut Natosta lähtemisestä pitää ottaa tosissaan, sanoo tutkija HS:lle
Uutiset | 1.4.2026 18:17
Orpo: Suomen alueellisen koskemattomuuden loukkauksiin suhtaudutaan hyvin vakavasti
Uutiset | 1.4.2026 17:27
Trump: Iran haluaa aselevon – USA harkitsee sitä vasta, kun Hormuzinsalmi avataan
Uutiset | 1.4.2026 16:54
Rajavartiosto kertoo havainneensa Parikkalan droonin ensimmäisenä
Uutiset | 1.4.2026 16:21
KRP: Kaikki kolme Suomeen pudonnutta droonia ovat ukrainalaisia
Uutiset | 1.4.2026 15:47
Venäjä vaatii Ukrainaa vetäytymään Donbasista kahdessa kuukaudessa, kertoo Zelenskyi
Uutiset | 1.4.2026 15:23
OAJ antoi taas lakkovaroituksen, nyt kohteena Savonia-ammattikorkeakoulu
Uutiset | 1.4.2026 14:28
Oikeuskansleri ydinase-ehdotuksesta: Jää liian avoimeksi ja tulkinnanvaraiseksi
Uutiset | 1.4.2026 14:19
Toimittajalta | Droonisotku tuo muistoja Kekkosen Suomesta – tiedottamisesta jää enemmän kysymyksiä kuin vastauksia
Uutiset | 1.4.2026 14:01
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Droonisotku tuo muistoja Kekkosen Suomesta – tiedottamisesta jää enemmän kysymyksiä kuin vastauksia
Uutiset | 1.4.2026 14:01
Bensatankilta kajahti tiukka vaatimus hallitukselle – ”Tämä alkaa mennä ihan hulluksi”
Uutiset | 29.3.2026 9:01
Vuotaako Unkari EU:n tietoja suoraan Kremliin? – Tutkija: Siltä näyttää, eikä se enää edes häpeile sitä
Uutiset | 24.3.2026 17:39

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkimus: Kahvista voi olla apua jopa syövän nujertamisessa
Uutiset | 1.4.2026 20:00
Trumpin uhkailut Natosta lähtemisestä pitää ottaa tosissaan, sanoo tutkija HS:lle
Uutiset | 1.4.2026 18:17
Orpo: Suomen alueellisen koskemattomuuden loukkauksiin suhtaudutaan hyvin vakavasti
Uutiset | 1.4.2026 17:27
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mitä kaikkea me eläkeläiset teemmekään
Mielipide | 1.4.2026 15:24
Lukijalta: Tanskan mallista ideoita Suomen mallille – osaajia omasta takaa
Mielipide | 1.4.2026 10:36
Lukijalta: Lapsiperheköyhyyden kasvu horjuttaa hyvinvointiyhteiskunnan perustaa
Mielipide | 31.3.2026 10:36
Lukijalta: Omaishoitajan ääni kuuluu – kuuleeko yhteiskunta?
Mielipide | 31.3.2026 10:25
Lukijalta: Nyt loppuu se nuorten kotona makuuttaminen – Olgan malli ja tähdet käyttöön!
Mielipide | 30.3.2026 10:59
Lukijalta: Lapin yksityistiet murenevat, kun miljardit uppoavat Turun junaan
Mielipide | 26.3.2026 12:12
Lukijalta: Lapsiperheiden arki on turvattava
Mielipide | 23.3.2026 14:34
Lukijalta: Ilman joustavaa suurkulutusta tuulivoima syö oman kannattavuutensa
Mielipide | 27.3.2026 14:43

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä kannustaa järkivihreyteen: ”Ahdistuminen ei edistä ilmastoasiaa”
Keskusta | 30.11.2019 15:27
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste