"Suuri turvallisuusuhka" – Jouni Ovaska tyrmää vaalidatan siirron amerikkalaiseen pilveen
Liikenne- ja viestintävaliokunnan puheenjohtaja Jouni Ovaska (kesk.) kritisoi jyrkästi hallituksen suunnitelmia siirtää vaalidataa ulkomaisen, yhdysvaltalaisen yhtiön hallintaan.
Ovaskan mukaan kyse on vakavasta riskistä Suomen demokratialle ja kansalliselle turvallisuudelle.
– Äänestysdatan luovuttaminen ulkomaille on todella suuri turvallisuusuhka. Ihmettelen suuresti, miten hallitus on voinut hyväksyä ratkaisun, jossa näin kriittinen tieto siirretään yhdysvaltalaisen yhtiön vastuulle, Ovaska sanoo tiedotteessa.
Viime vuonna oikeusministeriö päätti, että ensi vuoden eduskuntavaalien ehdokas- ja äänestäjätiedot sekä tuloslaskenta siirtyvät Amazon Web Services -yhtiön pilveen.
Uutissuomalainen kuitenkin kertoi tammikuun lopulla, että oikeusministeriö harkitsee asiaa uudelleen maailmanpoliittisen tilanteen muuttumisen vuoksi.
Ovaskan mukaan vaalidataa ei voida rinnastaa tavalliseen hallinnolliseen tietoon. Kyse on ihmisten äänistä, joiden hallinta ja valvonta on pysyttävä yksiselitteisesti Suomen viranomaisilla, hän korostaa.
– Haluammeko oikeasti luovuttaa äänestysdatan ulkomaisen yhtiön hallintaan, etenkin kun kyseessä on tiukasti Trumpin hallintoon kytköksissä oleva yhdysvaltalainen yhtiö? Tämä on vakava kysymys, johon toivon hallitukselta vastausta.
Ovaska muistuttaa, että Yhdysvaltojen lainsäädäntö antaa viranomaisille laajoja tiedonsaantioikeuksia, joita Suomi ei voi valvoa eikä rajoittaa. Tämä tekee ratkaisusta erityisen ongelmallisen vaalien luotettavuuden ja tietoturvan näkökulmasta.
– Vaalidatan käsittelyn on tapahduttava Suomen maaperällä ja kotimaisten toimijoiden ohjauksessa. Ulkoistaminen ulkomaille lisää vaikutusyritysten, väärinkäytösten ja tietoturvariskien mahdollisuutta sekä rapauttaa kansalaisten luottamusta vaalijärjestelmään, Ovaska painottaa.
Hän vaatii hallitusta perääntymään päätöksestä.
– Hallituksen tulisi ehdottomasti vetäytyä tästä ratkaisusta. Tässä on lopulta kyse kansanvallan turvaamisesta, Ovaska sanoo.
Ex-pääministeri, valtioneuvos Matti Vanhanen otti myös äskettäin kantaa oikeusministeriön hankkeeseen.
– On muuten aivan hullu juttu, että oikeusministeriössä on hanke, jossa meidän vaalidata siirrettäisiin Suomessa sijaitsevasta konesalista kansainväliseen pilveen. Siinä on kyse strategisesta autonomiasta. Täytyy tietää, mitkä asiat pidetään omissa käsissä, Vanhanen sanoi.