Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Terveys

Riittävän yöunen kriittinen tuntiraja selvisi tutkimuksessa

9.12.2025 21:23
Lue lisää 
Kirjat
Tutkimusryhmä ei jakanut kansalaisia voittajiin ja häviäjiin, vaan se tunnisti suomalaisista kahdeksan rakennemuutosten keskiössä elävää ryhmää. (Kuva: Jari Laukkanen)

Suuri ruuvi puristaa suomalaisia — Tuoreen tutkimuksen mukaan kaikkien kansanosien elämä on kiristynyt

Annukka Kaarela 18.4.2022 9:00, muokattu 14.4.2022 13:47
a– a+
Kirjat

Mikä yhdistää yritysjohtajaa Espoossa, kunnan virkamiestä Kainuussa, hierojaa Pirkanmaalla, paperityöläistä Varkaudessa, sairaanhoitajaa Oulussa, työtöntä Itä-Helsingissä?

He kaikki olivat niiden satojen suomalaisten joukossa, joita professori Anu Kantola työryhmineen haastatteli tutkiessaan talouden rakennemuutosten vaikutuksia ihmisiin. Ja kaikki he kertoivat tutkijoille saman viestin: elämä on kiristynyt ja maailmasta on tullut kovempi paikka elää.

Hyvätuloisilla on suorituspaineita, keskituloisia piinaa putoamisen pelko, pienituloiset sinnittelevät toimeentulon rajamailla. Tiukentuvat vaatimukset hiipivät kalentereihin, vuorolistoihin ja työsopimuksiin.

– Suuren ruuvin kasvava puristus tuntuu kaikkien elämässä ja vaatii entistä kovempia suorituksia, Kantola kuvailee tutkimushankkeen pohjalta julkaistussa kirjassa Kahdeksan kuplan Suomi.

2000-luku on ollut suomalaisille suurten myllerrysten aikaa. Globalisaatio on avannut maailman, kilpailu on kiristynyt, teknologinen murros nielee ammatteja ja ilmastonmuutos vaatii vihreää siirtymää. Ihmiset pakkautuvat maalta kaupunkeihin, väestö ikääntyy ja työvoima vähenee.

Helsingin yliopiston viestinnän professori Anu Kantola haastatteli työryhmänsä kanssa 350 suomalaista yhteensä 30 paikkakunnalla selvittääkseen, miten kansa on kokenut nämä muutokset.

Tutkijoita kiinnostivat erityisesti ihmisten tunteet ja kokemukset. Haastatelluilta kysyttiin ajatuksia muun muassa työstä, yhteiskunnasta, veroista ja politiikasta.

Aiemmissa tutkimuksissa talouden rakennemuutosten on katsottu jakavan ihmisiä voittajiin ja häviäjiin näiden ammattien ja asuinalueiden perusteella. Kantola työryhmineen ei pidä jakoa näin yksioikoisena, vaan he tunnistivat suomalaisista peräti kahdeksan rakennemuutosten keskiössä elävää ryhmää.

Haastattelujen pohjalta kirjoitettu kirja Kahdeksan kuplan Suomi lähtee liikkeelle pääkaupunkiseudun hyvätuloisista yritysjohtajista ja päättyy sosiaalietuuksien varassa eläviin itähelsinkiläisiin työttömiin.

Väliin jääviä ryhmiä ovat kaupunkilainen keskiluokka, teollisuuden duunarit, pienyrittäjät, maahan muuttaneet yrittäjät, keskituloinen maaseudun väestö ja palvelualojen pätkäduunarit.  Tutkijat eivät väitä, että ryhmät kuvaisivat kaikkia suomalaisia, vaan pikemminkin haastatteluissa tehtiin koeporauksia ihmisten kokemuksiin.

Haastateltavien joukossa olivat esimerkiksi 18-tuntisia työpäiviä tekevä yrityskonsultti Kaisu, kolmannen polven paperityöntekijä Jarkko, nollatuntisopimuksella sinnittelevä baarimikko Allu ja kahden lapsen työtön yksinhuoltajaäiti Petra.

Tutkijat painottavat, että kaikissa ryhmissä koettiin sekä myönteisiä että kielteisiä tunteita. Elämä ei ole yhtä juhlaa paljon tienaavillakaan, vaan hyvän palkan kääntöpuolena tulevat kiire ja suorituspaineet.

Haastattelujen perustella Kantola ja tutkimusryhmä tulivat siihen tulokseen, ettei suomalainen yhteiskunta ole jakautumassa jyrkästi kahtia. Kaikkein hyvätuloisimmiltakin löytyi empatiaa pientuloisia kohtaan.

Suurin osa haastatelluista ilmaisi luottavansa yhteiskuntaan, kannattavansa hyvinvointivaltiota ja maksavansa veroja mielellään. Ankarimpia näkemyksiä esittivät miesvoittoisten alojen pienyrittäjät, jotka katsoivat kustantavansa ”vapaamatkustajien” lorvailun.

Kriittistä sanottavaa oli myös palvelualojen pätkäduunareilla ja maaseudulla asuvilla. Pätkätyöläiset kokivat vakituisiin työsuhteisiin perustuvan hyvinvointivaltion vieraaksi, kun taas maaseudulla asuvat näkivät aluepolitiikan suosivan kaupunkeja.

Pienituloisten näkemystä yhteiskunnasta synkistivät vaikeat kohtaamiset viranomaisten kanssa. He tunsivat kamppailevansa ”systeemiä” vastaan ja olevansa sille arvottomia ja näkymättömiä.  

Haastatelluilta kysyttiin myös heidän näkemyksiään politiikasta ja äänestämisestä. Useimmat kertoivat äänestävänsä säännöllisesti, mutta valitettavan monet kokivat politiikan muuten hyvin vieraaksi.

Myönteisimmin siihen suhtautuivat maaseudulla asuvat, jotka olivat usein itsekin mukana ruohonjuuritoiminnassa.

Kaikkein vieraantuneimpia politiikasta olivat sosiaalietuuksien varassa elävät. Heille vaalit olivat osa vihamieliseksi koettua yhteiskuntaa ja äänestämättä jättäminen osalle jopa ylpeyden aihe.

Anu Kantola ja työryhmä: Kahdeksan kuplan Suomi. Yhteiskunnan muutosten syvät tarinat. Gaudeamus, 335 s.

Juttu on julkaistu alun perin Suomenmaan aikakauslehdessä maaliskuussa 2022. Lehden voit tilata täältä. Digilehden irtonumeroita voit ostaa täältä.

Lue myös

Näin varusmiesten Cooper-tulokset paranivat– Matkaa 1970- ja 1980-lukujen tuloksiin on silti reilusti

Kaikkein huonokuntoisimpien oppilaiden osuus on laskussa Move!-mittauksissa
11.12.2025 0:05

Käännettä luvassa asuntokaupoille, ennustaa Hypo

Asuntokauppa virkistyy ensi vuonna ja asuntojen hinnat nousevat, arvioi asuntorahoittaja Hypo asuntomarkkinakatsauksessaan. Asuntokauppaa virkistävät...
11.12.2025 0:01

Tyrmistys leviää: EU-pomolta raju syytös USA:lle

EU:n puolustuskomissaari Adrius Kubilius näkee, että Yhdysvaltain uusi kansallinen turvallisuusstregia ”yllättää EU-vastaisuudellaan”. Kubiluksen mukaan presidentti...
10.12.2025 22:23

Aihetunnisteet

eriarvoisuus Kahdeksan kuplan Suomi köyhyys syrjäytyminen tasa-arvo

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Riittävän yöunen kriittinen tuntiraja selvisi tutkimuksessa
Uutiset | 9.12.2025 21:23
Jyrähdys Brysselistä: Nyt USA meni liian pitkälle
Uutiset | 8.12.2025 23:02
Ovaska jyrähtää Länsirata-sotkusta: ”Hallitus on sekaisin kuin seinäkello”
Uutiset | 9.12.2025 17:12
IS: Tämä iljetys kulkeutuu yhä useampaan kotiin
Uutiset | 9.12.2025 21:35
Tutkimus: Pysäyttävä tieto ”kaljamahasta”
Uutiset | 2.12.2025 23:20
Brittikenraali soittaa hälytyskelloja: ”Minua huolestuttaa eniten se, mitä aaltojen alla tapahtuu”
Uutiset | 9.12.2025 22:15
Tutkija: Yhdysvallat etenee Euroopan suhteen kohti venäläistyyppistä etupiiriajattelua
Uutiset | 9.12.2025 12:00
Varoitus: Nämä lääkkeet voivat aiheuttaa lihasmassan menetyksen – ”10 vuoden ikääntyminen”
Uutiset | 8.12.2025 22:10
Orpo Ylelle: Ministeri Adlercreutz on toiminut hallitusohjelman vastaisesti
Uutiset | 9.12.2025 18:59
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Huoli heräsi: Aivokuumetta aiheuttava tauti leviää vauhdilla
Uutiset | 3.12.2025 9:10
Historia | Taistelulaivoista viimeinen myöhästyi sodasta – kohtalo vei laivastoparaateihin ja naulatehtaalle
Uutiset | 3.12.2025 21:03
Tässä ovat tämän joulun hittilahjat
Uutiset | 5.12.2025 23:00
Varoitus: Tshernobylin suojakuori ei enää estä säteilyä
Uutiset | 6.12.2025 21:00
Uutta tietoa juurihoidosta: ”Läpimurto”
Uutiset | 5.12.2025 23:12
Tutkimus: Pysäyttävä tieto ”kaljamahasta”
Uutiset | 2.12.2025 23:20
Yllätystieto: Fysioterapia ei välttämättä autakaan tähän – ”Sama vaikutus nähtiin lumehoidolla”
Uutiset | 2.12.2025 21:35
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Pelätty syöpä tappaa Suomessa nopeammin kuin Ruotsissa – Tässä syy
Uutiset | 9.11.2025 22:01
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50

Uusimmat

Näin varusmiesten Cooper-tulokset paranivat– Matkaa 1970- ja 1980-lukujen tuloksiin on silti reilusti
Uutiset | 11.12.2025 0:05
Käännettä luvassa asuntokaupoille, ennustaa Hypo
Uutiset | 11.12.2025 0:01
Tyrmistys leviää: EU-pomolta raju syytös USA:lle
Uutiset | 10.12.2025 22:23
Väitös: Yliluonnolliset kokemukset olivat keino selviytyä sodasta
Uutiset | 10.12.2025 22:01
Näistä työpaikoista suomalaiset haluavat lähteä litomaan – Ja näille aloille he haluavat mennä
Uutiset | 10.12.2025 21:45
Britanniassa maskisuositus ärhäkän ”tautitsunamin” vuoksi
Uutiset | 10.12.2025 21:33
Muista tämä, kun asennat jouluvaloja
Uutiset | 10.12.2025 21:15
Uusi maa kertoo jäävänsä pois Euroviisuista
Uutiset | 10.12.2025 19:32
Tanskalainen tiedustelupalvelu luokittelee Yhdysvallat turvallisuusuhaksi
Uutiset | 10.12.2025 18:21
Kohtalokkaat 30 sekuntia – Louvren koruvarkaat ehtivät livistää juuri ennen poliiseja, kertoo raportti
Uutiset | 10.12.2025 18:15
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
”Keskittämisprojekti” hirvittää – Nyt puhuvat valtion ohjaukseen joutuneiden sote-alueiden keskustalaiset
Uutiset | 25.11.2025 17:31
Kirjat | Suomi on siirtymässä veteraaniajasta perinneaikaan
Uutiset | 7.12.2025 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Näin varusmiesten Cooper-tulokset paranivat– Matkaa 1970- ja 1980-lukujen tuloksiin on silti reilusti
Uutiset | 11.12.2025 0:05
Käännettä luvassa asuntokaupoille, ennustaa Hypo
Uutiset | 11.12.2025 0:01
Tyrmistys leviää: EU-pomolta raju syytös USA:lle
Uutiset | 10.12.2025 22:23
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Ilmainen pneumokokkirokote kaikille 65-vuotiaille
Mielipide | 10.12.2025 13:31
Lukijalta: Kaksi eri todellisuutta
Mielipide | 10.12.2025 12:35
Lukijalta: Kaksoisraide Saimaan kanavaa korvaamaan
Mielipide | 10.12.2025 12:30
Lukijalta: Suomi säästötoimien jälkeen
Mielipide | 9.12.2025 13:04
Lukijalta: Suosi suomalaista – Silakat tai muikut eivät ole pieniä joulukaloiksi
Mielipide | 8.12.2025 10:47
Lukijalta: Veikkaus peri maksamansa voiton takaisin
Mielipide | 4.12.2025 9:12
Lukijalta: Voisiko yrittäjä–perhelääkäri olla keskustan tapa turvata lähipalvelut koko maassa?
Mielipide | 5.12.2025 10:41
Lukijalta: Piispa Mari Leppänen ja tuntolevyn merkitys
Mielipide | 8.12.2025 13:52

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kurvinen lahjoittaa joulukorttirahat mielenterveystyöhön
Uutiset | 10.12.2025 14:13
Keskustanuoret: Alhainen syntyvyys pakottaa uudistamaan asepalvelusjärjestelmää – ”Toimia vaaditaan jo pian”
Uutiset | 8.12.2025 16:12
Kurviselta avaus: Puolustusvoimien aluetoimisto Kauhavalle
Uutiset | 2.12.2025 11:25
Kurviselta avaus: Puolustusvoimien aluetoimisto Kauhavalle
Uutiset | 2.12.2025 11:25
Keskustanuoret: Alhainen syntyvyys pakottaa uudistamaan asepalvelusjärjestelmää – ”Toimia vaaditaan jo pian”
Uutiset | 8.12.2025 16:12
Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste