Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kirjat

Kirjat | Karhuemo haluaa poikaset kotiin 

5.7.2025 7:00
Lue lisää 
Kotimaa
Lähisuhdesurmalla tarkoitetaan henkirikosta, jossa uhri on ollut tekijän perheenjäsen tai muuten läheinen, esimerkiksi parisuhteessa tekijän kanssa. (Kuva: Emmi Korhonen / Lehtikuva)

Suomessa otetaan käyttöön lähisuhdesurmien selvitystyökalu, jolla pyritään löytämään auttamisjärjestelmän aukot ja ehkäisemään vastaavia henkirikoksia – Ministeri Ohisalon mukaan riskejä ei aina tunnisteta, vaikka uhri hakisikin apua

Vastaava järjestelmä on jo käytössä Ruotsissa ja Britanniassa. Naisten Linjan hankepäällikön mukaan tulokset ovat olleet hyviä.
STT-Henrietta Nyberg 19.5.2021 7:15, muokattu 19.5.2021 8:47
a– a+
Kotimaa

Suomessa ollaan tänä vuonna ottamassa käyttöön uudenlainen työkalu lähisuhdeväkivallan ja -surmien ehkäisemiseksi. Lähisuhdesurmien selvityksessä tutkittaisiin, mikä on johtanut henkirikokseen ja miten vastaava voitaisiin jatkossa estää.

Lähisuhdesurmalla tarkoitetaan henkirikosta, jossa uhri on ollut tekijän perheenjäsen tai muuten läheinen, esimerkiksi parisuhteessa tekijän kanssa.

Sisäministeri Maria Ohisalon (vihr.) mukaan selvitystoiminnon tarkoituksena on tunnistaa tavallista rikostutkintaa syvemmin lähisuhdeväkivallan taustalla olevia tekijöitä ja rakenteita. Siten voidaan saada tarkempaa tietoa siitä, mitkä asiat ovat vaikuttaneet siihen, ettei henkirikosta ole pystytty estämään.

Tarkastelutoiminnolla pyritään esimerkiksi tunnistamaan tilanteet, joissa lähisuhdeväkivallan uhri on jäänyt ilman viranomaisten apua. Tarkoituksena on saada tietoa esimerkiksi uhrin tai tekijän mahdollisista viranomaiskontakteista ennen henkirikoksen tapahtumista sekä siitä, missä viranomaisten välinen tiedonkulku on takkuillut. Uhri on esimerkiksi jo aiemmin saattanut tehdä poliisille rikosilmoituksen kokemastaan väkivallasta.

–  Kysymys, että milloin niiden hälytyskellojen olisi pitänyt alkaa soida. Että ei ole pystytty tunnistamaan tällaisia riskitilanteita, vaikka ihmiset ovat paikoitellen hakeutuneet avun piiriin, Ohisalo sanoo.

Hänen mukaansa selvityksen tekisivät ainakin aluksi poliisin ja poliisiammattikorkeakoulun tutkijat, sillä poliisilla on usein eniten tietoa uhrista.

Vastaavasta selvitystoiminnosta on saatu hyviä tuloksia Britanniassa ja Ruotsissa, sanoo naisiin kohdistuvaa väkivaltaa vastaan työskentelevän Naisten Linjan hankepäällikkö Louna Hakkarainen. Hänen mukaansa selvityksellä saataisiin tärkeää tietoa muun muassa auttamisjärjestelmän aukkokohdista ja viranomaistoiminnan kehittämistarpeista.

–  Brittimallisessa selvityksessä käydään läpi surmatyöhön johtaneita tapahtumia ja viranomaisten toimintaa uhrin näkökulmasta. Tarkoitus on tehdä näkyväksi tilanteita, joissa uhri on mahdollisesti yrittänyt saada apua, ja tunnistaa, missä olisi ollut puuttumisen paikkoja. Toisaalta tehdään näkyväksi myös tekijöitä, jotka estävät uhria hakemasta apua, Hakkarainen sanoo.

Ongelmakohtia löytyy Hakkaraisen mukaan useita. Esimerkiksi poliisi ei välttämättä tunnista uhrien haavoittuvaa asemaa tai lähisuhdeväkivallan dynamiikkaa, hän sanoo.

Hakkaraisen kokemuksen mukaan uhria vastuuttavat asenteet ovat poliisissa yleisiä, eikä uhreja ohjata systemaattisesti tukipalveluihin. Myös sosiaali- ja terveydenhuollossa lähisuhdeväkivallan tunnistaminen, puheeksi ottaminen ja jatkoapuun ohjaaminen on osin puutteellista, hän sanoo.

Puutteita ja eroavaisuuksia on myös siinä, miten kunnat eri puolilla Suomea ovat ottaneet käyttöön suosituksia lähisuhdeväkivallan kitkemiseksi. Hakkarainen sanoo, että Suomessa on yhä liian vähän turvakoteja Istanbulin sopimuksen vaatimuksiin ja maantieteellisiin etäisyyksiin nähden.

–  Niitä tilanteita ja keinoja auttaa olisi todella paljon, mutta epäselväksi jää, miten ne ovat sitten käytännössä yksittäisten ihmisten kohdalla toimineet, Hakkarainen sanoo.

Suomessa lähisuhdesurman selvityksen voisivat Hakkaraisen mukaan tehdä moniammatilliset ryhmät, joissa olisi mukana uhrin tilannetta ymmärtäviä asiantuntijoita.

–  Olisi kriittistä, että työryhmässä olisi mukana vankkaa asiantuntemusta väkivallan vaikutuksista uhriin ja viranomaisen toimintaa arvioimassa olisi mukana myös ulkopuolisia tahoja, sanoo Hakkarainen.

Esimerkiksi Britanniassa selvityksen tekee paikallinen ryhmä, johon kuuluu muun muassa poliisi sekä rikosseuraamuksen ja terveydenhuollon ammattilaisia. Ruotsissa selvityksen tekee hallituksen määräämä tutkintaviranomainen.

Ruotsin tapaa lähimpänä olisi Onnettomuustutkintakeskuksen (Otkes) tekemä selvitys. Otkes teki aikanaan selvityksen henkirikoksesta, jossa isä ja äitipuoli murhasivat kahdeksanvuotiaan tytön Helsingissä vuonna 2012. Silloisessa raportissa kirjoitetaan, että Suomessa tehdystä lähisuhdeväkivallasta opitaan vähän, koska tapauksia ei rikostutkinnan lisäksi selvitetä järjestelmällisesti ja moniammatillisesti.

Lähisuhdeväkivallan uhrina kuolee Suomessa vuosittain noin 30 ihmistä, käy ilmi Helsingin yliopiston henkirikoskatsauksesta. Naisten Linjan mukaan suomalaisnaisen riski kuolla lähisuhdeväkivallan seurauksena on väkilukuun suhteutettuna kaksinkertainen esimerkiksi Ruotsiin verrattuna.

–  Valitettavasti ruman näköiset tilastot. Osa tapauksista ei koskaan edes tule julkisuuteen. Kyllä me tarvitsemme kaikille viranomaisille, jotka kohtaavat uhreja, lisätietoa siitä, minkälaisesta ilmiöstä on kyse ja miksi se myös usein jää piiloon, Ohisalo sanoo.

Pääministeri Sanna Marinin (sd.) hallitusohjelmaan sisältyy kirjaus naisiin kohdistuvan väkivallan torjuntaohjelman laatimisesta. Lähisuhdesurmien selvitysten käyttöönotto kuluvan vuoden aikana on yksi osa kokonaisuudesta.

Lue myös

Black Sabbath on poikkeuksellinen yhtye myös tavalla, joka ei heti tule mieleen

Heavy metalin tai hevimetallin pioneeri ja kolossi Black Sabbath jätti jäähyväiset lauantaina. Alkuperäiskokoonpano...
7.7.2025 23:00

Keskiaikainen tapa palasi Suomeen

Pyhiinvaeltamisen perinnettä elvytetään Suomessa
7.7.2025 22:00

Tältä näyttää kirjanpainajakesä

Kirjanpainajakanta on vahvistunut ja tuhoalueet ovat levinneet yhä pohjoisemmaksi, ja trendi näyttää jatkuvan...
7.7.2025 21:32

Aihetunnisteet

Kotimaa lähisuhdeväkivalta

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Hoitamaton vajaus altistaa iäkkäät kaatuilulle
Uutiset | 6.7.2025 19:00
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Tällainen ruokavalio auttaa välttämään kroonisia sairauksia 70-vuotiaaksi asti
Uutiset | 5.7.2025 20:00
Kysely: Kotitalousvähennyksen kutistamisella suurempi vaikutus remontteihin kuin uskottiin
Uutiset | 5.7.2025 14:30
Kuinka omavaraisia Suomen maakunnat ovat? – Perusruoka loppuisi Lapissa, Etelä-Pohjanmaa pursuaisi etenkin yhtä ainesta
Uutiset | 6.7.2025 10:00
Varoitus: Putinin ”itsemurhamotoristit” ilmestyivät taisteluiden polttopisteeseen
Uutiset | 5.7.2025 21:48
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Tunnetko grillinhuollon sipulikikan? – ”Auttaa irrottamaan rasvaa”
Uutiset | 6.7.2025 20:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Synkkä Ukraina-arvio: Liian monta virhettä
Uutiset | 1.7.2025 21:48
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Kekkosenkin konsti on pelastanut suomalaisten henkiä jo 50 vuotta
Uutiset | 1.7.2025 20:45
Polkupyöräilijöillä yleinen väärinkäsitys
Uutiset | 2.7.2025 23:00
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30

Uusimmat

Black Sabbath on poikkeuksellinen yhtye myös tavalla, joka ei heti tule mieleen
Uutiset | 7.7.2025 23:00
Keskiaikainen tapa palasi Suomeen
Uutiset | 7.7.2025 22:00
Tältä näyttää kirjanpainajakesä
Uutiset | 7.7.2025 21:32
Ennuste: Tältä näyttää heinäkuun loppupuoliskon sää
Uutiset | 7.7.2025 21:00
Historia | Kirves katkaisi rikollisen kaulan viimeisen kerran Suomessa 200 vuotta sitten
Uutiset | 7.7.2025 20:50
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Kysely: Maatalouden satonäkymissä selvä trendi
Uutiset | 7.7.2025 19:30
Puola aloitti toimet – miten käy vapaan liikkuvuuden?
Uutiset | 7.7.2025 19:00
Lentoliikenteen palveluita koskevaan työriitaan ei vieläkään sopua
Uutiset | 7.7.2025 17:10
Venäjän erotettu liikenneministeri löydetty kuolleena, itsemurhaa epäillään
Uutiset | 7.7.2025 17:02
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Homovastaiset puheet ajoivat pois, mutta Aleksi Koivisto palasi kirkkoon – nyt hän kertoo, miksi
Uutiset | 21.6.2025 15:00
Parlamentaarinen pöytä saa miljardipotin – puolustuksen Nato-rahoista hyötyy muukin yhteiskunta, uskoo SDP:n ryhmäpuheenjohtaja Tytti Tuppurainen
Uutiset | 29.6.2025 8:00
Kirjat | Karhuemo haluaa poikaset kotiin 
Uutiset | 5.7.2025 7:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Black Sabbath on poikkeuksellinen yhtye myös tavalla, joka ei heti tule mieleen
Uutiset | 7.7.2025 23:00
Keskiaikainen tapa palasi Suomeen
Uutiset | 7.7.2025 22:00
Tältä näyttää kirjanpainajakesä
Uutiset | 7.7.2025 21:32
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Julkinen talous on kansalaisten palvelija, ei isäntä
Mielipide | 1.7.2025 12:46
Lukijalta: Kaiken viisauden alku on tosiasioiden tunnustaminen
Mielipide | 1.7.2025 12:52

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste