Suomalaismepit varauksellisia Unkarin vaalivoittajan suhteen
Suomalaiset europarlamentaarikot suhtautuvat varauksellisesti Unkarin uuteen johtajaan Peter Magyariin ja ovat samaan aikaan huolissaan Bulgarian viime viikonlopun vaalituloksesta.
Mepit kommentoivat asiaa perjantaina järjestetyssä virtuaalisessa aamukahvitilaisuudessa.
Peter Magyarin Tisza-puolue sai suurvoiton Unkarin parlamenttivaaleissa pari viikkoa sitten, minkä myötä pääministeri Viktor Orbanin 16 vuotta jatkunut valtakausi on päättymässä.
Orban on ollut monissa kysymyksissä vastarannan kiiskenä EU:ssa, minkä vuoksi astetta Eurooppa-myönteisemmän Magyarin vaalivoittoa on tervehditty EU-maissa ilolla.
Europarlamentaarikot varoittavat kuitenkin liian sinisilmäisestä suhtautumisesta Magyariin.
– Vain aika näyttää, minkälainen muutos Unkarissa todellisuudessa tulee olemaan. Ei esimerkiksi ole viisasta avata heille heti uudestaan jäädytettyjä varoja tai suljettuja rahahanoja. Luottamuksen Magyariin pitää tulla tekojen kautta, Elsi Katainen (kesk.) sanoi viitaten Unkarin kehnon oikeusvaltiokehityksen takia jäädytettyihin EU-varoihin.
Maria Guzenina (sd.) ja Li Andersson (vas.) suhtautuivat epäillen nopeaan muutokseen Unkarissa, sillä Orban pystyi 16-vuotisen valtakautensa aikana muuttamaan unkarilaista yhteiskuntaa perusteellisesti.
– Orbanin ihmiset istuvat valtapaikoilla eri instituutioissa maan sisällä. Tällaisen ison kokonaisuuden Eurooppa-myönteiseksi muuttaminen ei varmasti tapahdu hetkessä, Guzenina arvioi.
Aura Salla (kok.) oli huolissaan siitä, että Magyar pyrkii yhdessä Itävallan ja Slovakian kaltaisten maiden kanssa luomaan yhteisen, EU:n yhtenäisyyttä uhkaavan blokin unionin sisälle.
Salla kehottaa varovaisuuteen Unkarin uuden johtajan kanssa. Hän on toiminut tämän kanssa samassa keskustaoikeistolaisessa EPP-ryhmässä EU-parlamentissa.
– Hän istui minun edessäni parlamentissa puolitoista vuotta jokaisessa täysistunnossa ja äänesti joka kerta eri tavalla kuin keskiryhmät, Salla kertoi.
Bulgarian Venäjä-myönteistä kehityssuuntaa Salla pitää vaarallisena. Sebastian Tynkkynen (ps.) sen sijaan muistutti, että Bulgariassa vaalit viime viikonloppuna voittaneen Rumen Radevin valtakausi ei välttämättä muodostu kovin pitkäksi.
– Siellä on valta vaihtunut kymmenen vuoden sisään kahdeksan kertaa. Siellä on järjestetty vaalit kahdeksaan kertaan. Saa nähdä, kuinka pitkään Radev maata johtaa, Tynkkynen pohti.
Tynkkysen mukaan korruptio on Bulgariassa edelleen niin massiivinen ongelma, että se ei nykyisellään pääsisi EU:n jäseneksi. Korruption vuoksi Tynkkynen kertoo vastustaneensa Bulgarian vuodenvaihteessa toteutunutta jäsenyyttä yhteisvaluutta eurossa.
Katainen piti Bulgarian kehitystä huolestuttavana, mutta kiinnitti samalla huomiota myös Slovakian ja Slovenian kaltaisiin maihin.
– Uskon, että Venäjä tekee kaikkensa, että se löytäisi Orbanille seuraajan, yhtä väkivahvan kuin Orban oli, Katainen sanoi ja nosti Radevin ohella esille myös Slovakian pääministerin Robert Ficon.
– Venäjä tarvitsee jonkun liittolaisen, ettei Ukrainan tukeminen olisi niin vahvaa, hän jatkoi.