Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Miten mökkeily vaikuttaa kansantalouteen? – Tässä luvut

27.6.2025 21:30
Lue lisää 
Jatkosota 80 vuotta
II/JR30 komentaja, kapteeni Hänninen ja muita upseereita seuraamassa hyökkäystä Sortavalaan Sortavalan liepeillä 13. elokuuta 1941. (Kuva: SA-kuva)

Suomalaisjoukot rynnivät syvälle itään 80 vuotta sitten – sadantuhannen miehen Karjalan armeija oli valtaussodan massiivinen nyrkki

Pekka Pohjolainen 27.6.2021 9:00, muokattu 28.6.2021 8:29
a– a+
Jatkosota 80 vuotta

”Varjele noita Suomen herroja, etteivät ne toista kertaa löisi päätänsä Karjalan mäntyyn”.

Sotamies Honkajoen rukouksen päätössanat Väinö Linnan Tuntemattomasta sotilaasta ovat painuneet monen mieleen. Toista kertaa ei ole tullut, mutta kesällä 1941 suomalaisjoukot painelivat kohti itää kaarna petäjien kyljistä ropisten.

Laatokan Karjalan ja Itä-Karjalan valtauksen sai vastuulleen kahdesta armeijakunnasta ja useista prikaateista koottu Karjalan armeija, noin 100 000 miehen massiivinen taisteluosasto.

Käskyn Karjalan armeijan perustamisesta antoi ylipäällikkö, marsalkka Gustaf Mannerheim sodan jo sytyttyä 29. kesäkuuta 1941.

Hyökkäyssuunnan valinnalle oli syynsä: Mannerheim ei halunnut antaa Neuvostoliiton ymmärtää Suomen tavoittelevan Leningradin valtaamista. Näin olisi saattanut käydä, jos hyökkäysota olisi aloitettu Karjalankannaksella. Viipurin ja Kannaksen valtauksen vuoro tuli vasta myöhemmin.

Komentajaksi Mannerheim määräsi yleisesikunnan päällikön, kenraaliluutnantti Erik Heinrichsin ja esikuntapäälliköksi eversti Kustaa Tapolan. Armeijakuntia komensivat kenraalimajurit Paavo Talvela ja Woldemar Hägglund.

Karjalan armeijan komentaja, kenraaliluutnantti Erik Heinrichs Kaurilassa 18.7.1941. (SA-kuva)

Mannerheim asetti Heinrichsin tavoitteiksi Äänisjärveltä Laatokalle laskevan Syvärin ja Äänisjärven. Hyökkäyksellä tavoiteltiin vesistölinjoja noudattelevaa ja helposti puolustettavaa rajaa Vienanlahdelta Suomenlahteen. Samalla palautettaisiin myös talvisodassa menetetyt alueet.

Suomalaiset saivat läpimurron neuvostojoukoista Korpiselässä 10. heinäkuuta. Suomalaisilla oli jopa kolminkertainen miesylivoima. Jo ennen päähyökkäystä Tuntemattomasta sotilaasta tuttu Jalkaväkirykmentti 8 ja muutamat muut yksiköt olivat ylittäneet rajan Tohmajärven suunnalla ja käyneet taisteluja.

Läpimurron jälkeen tarkoituksena oli tunkeutua yhdellä armeijakunnalla Jänisjärven itäpuolelta kohti Laatokkaa. Toinen hyökkäyskiila suunnattiin Jänisjärven länsipuolelta Sortavalan suuntaan auttamaan sen takaisinvaltauksessa.

Jo 15. heinäkuuta 5. divisioonan kärkijoukot saavuttivat Laatokan rannan Koirinojalla. Paavo Talvelan komentama VI armeijakunta juuttui toviksi rajuihin taisteluihin Pitkärannasta, Salmesta ja Kolatselästä.

Talvelan joukot saavuttivat pian vanhan valtakunnanrajan ja ylittivät sen. Mannerheim käski pysäyttämään hyökkäyksen, koska muut suomalaisjoukot Sortavalan suunnalla ja pohjoisessa eivät pysyneet mukana.

Heinä-elokuun vaihteessa puna-armeijan vahvistukseksi saapuneet kaksi divisioonaa aloittivat vastahyökkäyksen Tuuloksessa ja Vieljärvellä. Suomalaiset torjuivat hyökkäykset kuitenkin elokuun alkuun mennessä.

Elokuun puolivälissä suomalaisjoukot olivat ryhmittyneet Aunuksen läpi Tuulos–Säämäjärvi tasalle valmistautumaan Karjalan armeijan toiseen hyökkäysvaiheeseen.

Talvelan armeijakunnan tehtävänä oli saavuttaa Syväri ja Hägglundin armeijakunnan tehtävänä vallata aluksi Prääsän alue, millä pohjustettiin Petroskoin valtaamista.

Syväri saavutettiin 7. syyskuuta ja Muurmannin rata saatiin poikki Lotinanpellossa päivää myöhemmin. Hyökkäys jatkui Syvärin vartta pitkin kohti Äänisjärveä. Kun Ääninen oli saavutettu, joukot jatkoivat etenemistä Äänisen rannan suuntaisesti etelästä kohti Petroskoita.

Hägglundin komentama VII armeijakunta sai 11.9. käskyn vallata Petroskoi. Aamuyöllä 1. lokakuuta ensimmäinen suomalaiskomppania tunkeutui kaupunkiin.

Karjalan armeijan hyökkäys jatkui vielä Petroskoin valtauksen jälkeenkin. Osa joukoista taisteli vielä toista kuukautta Äänisjärven pohjoispäässä ja eteni Karhumäkeen ja Poventsaan asti.

Näkymä Äänislinnan (Petroskoi) keskustan yli itään Äänisjärvelle 17.10. 1941. (SA-kuva)

Kun rintamatilanne joulukuun alkupuolella oli vakautettu tasalle Laatokka–Ääninen–Seesjärvi, alkoi kesäkuuhun 1944 kestänyt asemasota. Karjalan armeija purettiin alkuvuonna 1942 ja sen nimi muuttui Aunuksen ryhmäksi.

Karjalan armeijan sotapäälliköille myönnettiin ensimmäiset Mannerheim-ristit. Ristin numero yksi sai 22. heinäkuuta 1941 ensimmäisen operaatiovaiheen jälkeen eversti Ruben Lagus. Ristin numero kaksi kuittasi Talvela 3. elokuuta.

Talvela pahoitti mielensä nimitysjärjestyksestä, koska hänen alaisensa Lagus palkittiin ensin. Järjestys oli näpäytys Mannerheimia omapäisellä toiminnallaan ärsyttäneelle Talvelalle. Petroskoin valtauksen jälkeen Heinrichs ylennettiin jalkaväenkenraaliksi.

Vaikka kesän ja syksyn 1941 valloitussota oli sotilaallinen menestys, hinta oli karmiva. Noin 100 000 miehen Karjalan armeija kärsi yli 40 000 sotilaan tappiot kaatuneina, haavoittuneina, sairastuneina, kadonneina, sotavankeina ja karkureina.

Hyökkäystä Itä-Karjalaan ryyditti valkoisen Suomen vanha heimoaate ja -romantiikka, mutta hyökkäysvaiheen huumaa seurasi pettymys. 

Muun muassa historioitsija Martti Turtola on huomauttanut, että Stalinin väestönsiirtojen ja surmien vuoksi alueella oli vähemmän suomensukuista väestöä kuin luultiin.

Puna-armeija oli myös ehtinyt hävittää tai evakuoida teollisuuden ja Karjalan korpien linnoittaminen söi suomalaisten voimavaroja. Niitä olisi tarvittu kipeämmin kriittisellä Kannaksella.

Neuvostoliiton aloitettua suurhyökkäyksen Kannaksella 1944 myös vallatusta Itä-Karjalasta oli vetäydyttävä nopeasti. Poliittinen hinta valloitussodasta oli kova ja rauhanteossa menivät myös takaisin vallatut talvisodassa menetetyt alueet.

Lue myös

Ötökkä pistää, kyykäärme puree – katso tästä, miten toimia

Hyönteisistä ei yleensä ole vaaraa, kyykäärmeen purema vaatii aina lääkärin arvion
29.6.2025 16:00

"Vaikuttaja, yhteistyön rakentaja, unilukkari, sparraaja päättäjiin päin ja lasten äänen megafoni" – tärkeä virka täyttää 20 vuotta

Lapsiasiavaltuutetun virka perustettiin vuonna 2005. Tänään sunnuntaina tulee kuluneeksi tasan 20 vuotta siitä...
29.6.2025 9:00

Parlamentaarinen pöytä saa miljardipotin – puolustuksen Nato-rahoista hyötyy muukin yhteiskunta, uskoo SDP:n ryhmäpuheenjohtaja Tytti Tuppurainen

Natossa sovittu puolustusrahojen korotusmalli luo mahdollisuuksia panostuksiin muuallekin yhteiskuntaan, arvioi SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja...
29.6.2025 8:00

Aihetunnisteet

Historia jatkosota Mannerheim mannerheimristin ritari puolustusvoimat sotahistoria

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Varoitus: Kreml juonii jättioperaatiota – apuna liittolainen
Uutiset | 28.6.2025 22:03
SRK julkaisi kannanoton
Uutiset | 26.6.2025 18:07
Tällainen maistissa ajaminen saa suomalaisilta hyväksyntää
Uutiset | 26.6.2025 21:00
Yritykset hillinneet sateenkaarilogojen käyttöä – tässä syy
Uutiset | 27.6.2025 22:00
Nyt Israel kommentoi Iranin ydinlaitosten tuhoja
Uutiset | 25.6.2025 11:08
Varoitus: Diktaattori pelästyi Iranin kohtaloa – kiihdyttää ydinaseohjelmaansa
Uutiset | 25.6.2025 22:12
Tasa-arvokeskusteluun laitetaan vauhtia vanhoillislestadiolaisen liikkeen sisällä – ”Toiminnassamme ei ole kyse provokaatiosta, vaan inhimillisestä hädästä”
Uutiset | 26.6.2025 17:29
Mehiläistarhausta kohdannut yllättävä uhka – voi hävittää kerralla useita yhdyskuntia
Uutiset | 28.6.2025 21:00
Järjestö: Iran on ottanut kiinni rabbeja sekä muita juutalaisyhteisön jäseniä
Uutiset | 27.6.2025 12:36
Kaikkien viinien vapauttaminen saattaisi kaataa Alkon
Uutiset | 28.6.2025 11:01
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
Varoitus: Diktaattori pelästyi Iranin kohtaloa – kiihdyttää ydinaseohjelmaansa
Uutiset | 25.6.2025 22:12
SRK julkaisi kannanoton
Uutiset | 26.6.2025 18:07
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Paljastus: Kremlin liittolaiselta merkittävä kädenojennus
Uutiset | 24.6.2025 22:02
Nyt Israel kommentoi Iranin ydinlaitosten tuhoja
Uutiset | 25.6.2025 11:08
Britannia: Kova ydinasepäätös
Uutiset | 25.6.2025 9:10
Itsenäinen ydinase? – Saksassa historialliset gallupluvut
Uutiset | 23.6.2025 21:48
Tasa-arvokeskusteluun laitetaan vauhtia vanhoillislestadiolaisen liikkeen sisällä – ”Toiminnassamme ei ole kyse provokaatiosta, vaan inhimillisestä hädästä”
Uutiset | 26.6.2025 17:29
Kremlin salamurhajuoni paljastui – aktivoi Neuvostoliittoa ihailevan eläkeläismiehen
Uutiset | 25.6.2025 21:48
Moni uskoo tämän olevan taloyhtiöissä kiellettyä – Kiinteistöliitto: ”Kuuluu normaaliin elämään”
Uutiset | 30.5.2025 21:45
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
“Se oli kyllä hirvittävä vehje”– Finnair vältti neuvostokoneiden hankinnat, vaikka paine YYA-Suomessa oli kova 
Uutiset | 29.5.2025 21:00
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Ruokavirastosta tärkeä ohje kotipuutarhureille – Tiesitkö tämän omena- ja päärynäpuista?
Uutiset | 3.6.2025 21:13
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
Moni puhdistaa grillin väärin – asiantuntija: Ennemmin poltetaan pois
Uutiset | 15.6.2025 20:30
Puutarhakauppa käy nyt kuumana – nämä kasvit viedään käsistä
Uutiset | 17.6.2025 21:19

Uusimmat

Ötökkä pistää, kyykäärme puree – katso tästä, miten toimia
Uutiset | 29.6.2025 16:00
”Vaikuttaja, yhteistyön rakentaja, unilukkari, sparraaja päättäjiin päin ja lasten äänen megafoni” – tärkeä virka täyttää 20 vuotta
Uutiset | 29.6.2025 9:00
Parlamentaarinen pöytä saa miljardipotin – puolustuksen Nato-rahoista hyötyy muukin yhteiskunta, uskoo SDP:n ryhmäpuheenjohtaja Tytti Tuppurainen
Uutiset | 29.6.2025 8:00
Vastinetta pullamössöpuheille? – Nyt on selvitetty, ovatko suomalaiset vai ruotsalaiset enemmän leipäkansaa
Uutiset | 28.6.2025 22:30
Varoitus: Kreml juonii jättioperaatiota – apuna liittolainen
Uutiset | 28.6.2025 22:03
Mehiläistarhausta kohdannut yllättävä uhka – voi hävittää kerralla useita yhdyskuntia
Uutiset | 28.6.2025 21:00
Terveellisiä elintarvikkeita oluesta? – Helsingin yliopistossa tehtiin uusi keksintö
Uutiset | 28.6.2025 20:45
”Järkytyksenä voi tulla vastaus” – opiskelijoilla edessä talousvaikeuksia
Uutiset | 28.6.2025 19:30
Helsinki Pride -kulkueen merkitys korostui osallistujille erityisesti tänä vuonna
Uutiset | 28.6.2025 17:19
Helsinki Pride -kulkue täytti Janne Puhakan toiveen urheilijoiden rekasta
Uutiset | 28.6.2025 16:50
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Homovastaiset puheet ajoivat pois, mutta Aleksi Koivisto palasi kirkkoon – nyt hän kertoo, miksi
Uutiset | 21.6.2025 15:00
Toimittajalta | Rahaa on – olisiko aika palauttaa Kauhavan lentosotakoulu ja Pohjois-Karjalan prikaati?
Uutiset | 21.6.2025 8:00
”Yhden karhun saatan kaataa” – Näin kansanedustajat viettävät juhannusta
Uutiset | 19.6.2025 18:23

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ötökkä pistää, kyykäärme puree – katso tästä, miten toimia
Uutiset | 29.6.2025 16:00
”Vaikuttaja, yhteistyön rakentaja, unilukkari, sparraaja päättäjiin päin ja lasten äänen megafoni” – tärkeä virka täyttää 20 vuotta
Uutiset | 29.6.2025 9:00
Parlamentaarinen pöytä saa miljardipotin – puolustuksen Nato-rahoista hyötyy muukin yhteiskunta, uskoo SDP:n ryhmäpuheenjohtaja Tytti Tuppurainen
Uutiset | 29.6.2025 8:00
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
Varoitus: Diktaattori pelästyi Iranin kohtaloa – kiihdyttää ydinaseohjelmaansa
Uutiset | 25.6.2025 22:12
SRK julkaisi kannanoton
Uutiset | 26.6.2025 18:07

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Tavallinen, turvallinen ja sujuva arki
Mielipide | 27.6.2025 14:07
Lukijalta: Datatalouden tiekartta ei ole maasto
Mielipide | 26.6.2025 13:28
Lukijalta: Venäjä vastaan länsi – taloudellinen painoarvo ratkaisee
Mielipide | 26.6.2025 13:17
Purra pääsi saksineen jatkoon
Mielipide | 25.6.2025 10:10
Lukijalta: Yhteisvelkaa ja velkajarrua – tulossa talousvaalit 
Mielipide | 23.6.2025 14:51
Purra pääsi saksineen jatkoon
Mielipide | 25.6.2025 10:10
Lukijalta: Suomi pyyhkii kansainvälisellä oikeudella pöytää
Mielipide | 24.6.2025 9:42
Lukijalta: Haapamäen risteysaseman kautta kulkeva Poikittaisrata on investointi puolustukseen
Mielipide | 25.6.2025 10:04

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste