Soten kriisi veti keskustalaiset vakaviksi – "Lapin taistelu on keskustan taistelu"
Kriisiytyneet sosiaali- ja terveyspalvelut olivat monien huolenaiheena keskustan puoluevaltuuston kokouksessa Lappeenrannassa.
Mari-Anne Penttinen Lapista sanoi, ettei soten nykyinen rahoitusmalli tunnista harvan asutuksen ja pitkien etäisyyksien todellisia kustannuksia.
– Lapin taistelu on keskustan taistelu. Me emme hylkää harvaan asuttuja alueita. Meidän on oltava oikeudenmukaisuuden ja yhteisöllisyyden ääni, hän vaati yleiskeskustelussa.
Penttinen totesi, että lähipalveluiden puolustaminen menee nyt suoraan keskustan ytimeen.
– Me emme saa hävetä sitä, mitä olemme. Meidän on sanottava ääneen kyllä aluepolitiikalle ja ei siitä vaikenemiselle.
Hanna Peräaho Etelä-Pohjanmaalta kertoi, että alueella päätöksentekoon ovat pian tulossa radikaalit supistukset perusterveydenhuollon toimipisteisiin sekä palveluiden keskittäminen.
– Konsulttitoimisto on tehnyt puolestamme strategian, jonka visio yltää vuodelle 2035.
– Visio ei suinkaan ole se, että terve ja hyvinvoiva väestö asuu Etelä-Pohjanmaalla, vaan että hyvinvointialueen talous on tasapainossa.
Peräahon mukaan sosiaali- ja terveyspalveluiden sielu ja toiminnan ydin on haudattu talouden alle joko tarkoituksellisesti tai osaamisen puutteen takia.
– Aluevaltuutettuna koen itseni turhautuneeksi ja höynäytetyksi usein.
Pekka Pelttari Peräpohjolasta niin ikään kuvasi näkymää lohduttomaksi.
– Soten alkuperäinen tavoite eli lähipalveluiden vahvistaminen menee nyt pesuveden mukana.
– Sote on koko puolueelle kannatuskysymys. Keskustan pitää olla nyt kansan pulssilla, Pelttari vaati.
Aluevaltuutettuna koen itseni turhautuneeksi ja höynäytetyksi usein.
Hanna Peräaho
Jussi Vaara Peräpohjolan piiristä sanoi valtion arviointiryhmän ”huutavan” Lapin hyvinvointialueella, että sopeuttakaa, lakkauttakaa ja keskittäkää.
– Siinä ovat Kilpisjärven, Utsjoen, Nuorgamin, Enontekiön, ynnä muut lappilaiset ihmiset ihmeissään, että kuinka kauas meidän palvelut sotessa menevät?
Vaaran mielestä sote-uudistuksesta tuli liian suuri, ja sosiaalipuoli olisi voitu jättää kunnille.
– Eivät tainneet sote-rakentelun tavoitteet olla tällaiset, millaisiksi ne näyttävät muodostuvan, Vaara sanoi.

Keskustaopiskelijoita edustava Aleksi Sandroos huomasi monien epäilevän, oliko sote-uudistus sittenkään niin hyvä.
– Se on ymmärrettävä tunne, mutta se ei ehkä perustu siihen, mistä tässä uudistuksessa on ollut kyse.
Sandroos muistutti, että uudistus on vielä tuore, ja säästöt syntyvät vasta myöhemmässä vaiheessa.
– Kun lähdemme hakemaan pääministeripuolueen asemaa, meidän on uskallettava puolustaa tätä uudistusta.
Meidän on uskallettava puolustaa tätä uudistusta.
Aleksi Sandroos
Perheiden ahdinko ja hallituksen leikkaukset nousivat myös esiin puoluevaltuustossa.
Sanna Saikkonen Kymenlaaksosta kertoi olevansa itsekin ”peeaa”.
– Tili tuli tili meni – joka kuukausi. Ja meidän perhe on kuitenkin ihan normaali keskituloinen lapsiperhe, hän sanoi.
Saikkonen kertoi, että perheeseen kuuluu kaksi työssäkäyvää vanhempaa ja neljä lasta.
– On sitä kyllä yön pimeinä tunteina tullut mietittyä, että mitähän tässä pitäisi tehdä, että saa rahat riittämään ja millä tavalla joku Onlyfans-tilikin perustetaan, hän letkautti.
– Mutta en vielä ole mennyt siihen, hän jatkoi.

Saikkonen näki, että keskituloiset perheet ovat kohtuuttoman paineen alle nykyhallituksen toimien vuoksi.
– Kun arjen kulut vievät yhä suuremman osan perheen tuloista, ei kyse ole enää pelkästä kiristyvästä taloustilanteesta, vaan huolestuttavasta kehityksestä.
– Lapsiperheiden ei pitäisi joutua valitsemaan, mistä leikataan: lapsen talvikengistä, ruokalaskusta vai omasta jaksamisesta, Saikkonen sanoi.