Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Terveys

Talvella häikäisy voi olla voimakkaampaa kuin kesällä – Teetkö sinäkin tämän virheen?

26.2.2026 22:45
Lue lisää 
Eduskunta
Aina kaikki on kokoomuksen mielestä pielessä, SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Lindtman tilittää. (Kuva: Vesa Moilanen)

SDP:n Lindtman tyrmistyi: Vanha talouspuolue ampuu kaikkea mikä liikkuu

Keskustan Kiviranta: ”Kokoomus moittii hallitusta siitä, että se käyttää rahaa liian väljästi ja aivan liian vähän.”
Santeri Lampi 4.5.2021 14:00, muokattu 4.5.2021 17:34
a– a+
Eduskunta

Synkkä on kokoomuslaisten ajatuksenkulku, SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Lindtman hämmästeli eduskunnassa tiistaina, kun oppositio hutki hallituksen kehysriihen tuloksia.

Demaripomo huomautti, että Suomen tautitilanne lukeutuu Euroopan parhaimpiin. Lisäksi talous näyttää selviävän pelättyä pienemmillä tuhoilla.

– Mutta kaikki on aina väärin sammutettu. Aina kaikki on kokoomuksen mielestä pielessä. Onko niin vaikea joskus tunnustaa, että Suomi on kohtuullisen hyvin selvinnyt tästä koronasta monilla mittareilla?

Syy Lindtmanin tuohtumukseen oli siinä, että kokoomus kiirehti kynsimään armottomasti hallituksen viime viikolla saavuttamaa sopua, vaikka päiväjärjestyksen mukaan edustajien oli määrä väitellä vuoden toisesta lisätalousarviosta.

Kehysriihen talouspäätöksistä kiivaillaan vielä moneen kertaan niin eduskunnan suuressa salissa kuin mediassakin. Kokoomus on kertonut jättävänsä aiheesta välikysymyksen.

Timo Heinosesta (kok.) pitkäksi venähtäneet neuvottelut olivat ”kesäteatterinäytelmä”, joka huipentui menokehyksen ylittämiseen ilman uskottavia työllisyystoimia.

Silti Heinonen moitti samaan hengenvetoon hallitusta eri hallinonalojen määrärahojen karsimisesta.

Sari Sarkomaan (kok.) mukaan hallituksen vääntö turvetuottajien tukemisesta jätti jalkoihinsa kulttuuriväen ja tapahtuma-alan ahdingon.

Lisäksi Sarkomaa syytti hallitusta vitkastelusta tapahtumatakuun kanssa. Lainsäädännön arviointineuvosto totesi maanantaina lakiluonnoksen vaikutusarvion olevan suppea ja puutteellinen.

Lisäbudjetissaan hallitus esittää koronaepidemian koettelemalle kulttuuri-, liikunta- ja tapahtuma-alalle yhteensä noin 225 miljoonan euron tukipakettia.

Kokoomuksen leirissä apua pidetään riittämättömänä. Heinonen syytti hallitusta noin 135 000 kulttuuriammateissa työskentelevän ihmisten unohtamisesta.

Samalla Heinonen kuitenkin moitti sitä, että hallitus päätti ylittää menokehykset tulevina vuosina.

Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kai Mykkänen puolestaan syytti hallitusta siitä, ettei se tehnyt riittävästi kestävyysvajeen kohentamiseksi.

Hallituspuolueissa hämmästeltiin kokoomuksen kritiikin epäjohdonmukaisuutta.

– Alan ymmärtää, mistä on kysymys. Teidän oma linjanne on niin sekaisin, että ammutte kaikkea mikä liikkuu ja räksytätte aivan kaikesta, Lindtman tylytti.

Hän huomautti, että kokoomus vaati viime vuonna sekä miljardien veronkevennyksiä että satojen miljoonien kehysvaikutteisia menoja.

– Nyt Heinonen ensiksi kritisoi kehysten ylittämistä ja sitten leikkauksia. Vanha talouspuolue, teidän linjanne on aivan sekaisin.

Vasemmistoliiton ryhmänjohtaja Paavo Arhinmäki totesi, että kokoomuksen vaatimus paluusta menokehyksiin tarkoittaisi muun muassa 300 miljoonan euron leikkauksia kulttuuriin, liikuntaan, nuorisotyöhön ja sote-järjestöille.

Keskustan Esko Kivirannan mielestä hallitukselta on täysin oikea päätös tukea eniten koronasta kärsineitä aloja.

Hänestä liikunta- ja kulttuurialoille suunnattava tukipaketti on verrattain mittava.

– Tilanne tässä salissa tuntuu varsin turvalliselta, sillä oppositio tekee sitä, mitä sen pitääkin. Kokoomus tapansa mukaan moittii hallitusta siitä, että se käyttää rahaa liian väljästi ja aivan liian vähän, konkariedustaja sivalsi.

Valtiovarainministeri Matti Vanhanen (kesk.) huomautti, ettei kukaan voi vielä varmasti tietää, miten epidemia käyttäytyy tulevan kesän aikana.

Hän muistutti, että päätösvalta koronarajoitusten höllentämisestä tai tiukentamisesta on alueellisilla viranomaisilla.

Vanhasen mielestä menokehysten ylittäminen on perusteltua, sillä koronakriisi vaatii rutkasti jälkihoitoa. Hänestä on silti tärkeää, että hallituksella on uskottava suunnitelma paluuksi kehysten sisälle.

– Voitte olla varmoja, että olen miettinyt tätä asiaa tavattoman paljon, ministeri vakuutti oppositiolle.

Lue myös

USA:n suurlähetystö sallii työntekijöidensä poistua Israelista turvallisuusriskien vuoksi

Yhdysvaltain Israelin-suurlähettilään Mike Huckabeen mukaan halukkaiden pitäisi lähteä jo tänään, kertoi New York Times.
27.2.2026 13:27

Akavan jäsenmäärä laski noin prosentilla ay-maksun verovähennysoikeuden poiston jälkeen

STTK:hon kuuluvasta Ammattiliitto Prosta on erottu vuodenvaihteessa hieman enemmän kuin aikaisempina vuosina.
27.2.2026 13:04

Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 

Keskustaedustaja korostaa, että Posti on enemmistöomisteinen valtionyhtiö, jolla on postilain mukainen yleispalveluvelvoite
27.2.2026 12:51

Aihetunnisteet

Eduskunta Hallitus kehysriihi Koronakriisi oppositio Talous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Tutkimus: Monilla työpaikoilla uusia rajoituksia etätyön tekemiseen
Uutiset | 26.2.2026 8:04
Tutkimus: Uusi lääke auttoi potilaita laihtumaan jopa kahdeksan prosenttia kehonpainostaan
Uutiset | 26.2.2026 21:21
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Teetkö tämän mokan tietämättäsi keittiössä? – Pöpöt viihtyvät
Uutiset | 25.2.2026 22:11
Paljastus: EU-maa tuo ohjukset kriittisen solmukohdan suojaksi
Uutiset | 26.2.2026 21:03
Japanin syntyvyys jatkoi laskuaan kymmenettä vuotta putkeen
Uutiset | 26.2.2026 9:19
Mikko Polvinen moukaroi hallitusta maahanmuuton tasosta: Kokoomus haluaa halpaa työvoimaa, perussuomalaiset syyn olla olemassa
Uutiset | 26.2.2026 11:09
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Ukraina vallannut alueita takaisin tällä viikolla – Venäjän ei ole helppoa korvata menettämiään Starlink-yhteyksiä
Uutiset | 19.2.2026 13:59
”Pahinta, kuvottavinta, hirveintä ikinä” – islantilainen mädätetty ”herkku” on järkyttänyt karaistuneita julkkiskokkejakin
Uutiset | 20.2.2026 22:38
Ikoninen laji palasi Galápagossaarille: ”Kykenevät puolustautumaan”
Uutiset | 21.2.2026 22:04
Huippuhiihtäjät avautuvat väleistään – ”Nuo kaksi näyttävät vihaavan toisiaan”
Uutiset | 19.2.2026 21:31
Tutkimus: Monilla työpaikoilla uusia rajoituksia etätyön tekemiseen
Uutiset | 26.2.2026 8:04
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09

Uusimmat

USA:n suurlähetystö sallii työntekijöidensä poistua Israelista turvallisuusriskien vuoksi
Uutiset | 27.2.2026 13:27
Akavan jäsenmäärä laski noin prosentilla ay-maksun verovähennysoikeuden poiston jälkeen
Uutiset | 27.2.2026 13:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Ortodoksisen kirkon entiselle arkkipiispalle ehdollista vankeutta törkeistä talousrikoksista
Uutiset | 27.2.2026 12:00
Itä-Suomen hovi hylkäsi iäkkään miehen syytteen törkeästä raiskauksesta
Uutiset | 27.2.2026 11:55
Lapsi joutui veden varaan alikulkutunnelissa Kaarinassa
Uutiset | 27.2.2026 11:48
Keskustasta kovaa ryöpytystä Orpolle ja Purralle: ”Puppugeneraattori suoltaa paksua tavaraa”
Uutiset | 27.2.2026 10:43
Kolme kuoli torstaina henkilöauton ja ajoneuvoyhdistelmän kolarissa Orivedellä
Uutiset | 27.2.2026 10:38
HS: Viime vuonna ennätysmäärä rikoksesta tuomittujen karkotuspäätöksiä
Uutiset | 27.2.2026 9:55
Keskustan Kemppi vaatii alkoholilakia uuteen valmisteluun – ”Samat säännöt suomalaisille ja ulkomaalaisille yrityksille”
Uutiset | 27.2.2026 9:45
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Hirvittää” – PTT:n Markus Lahtinen kertoo, mitä velkajarrutyöryhmän laskelma sopeutuksesta oikeasti tarkoittaisi
Uutiset | 25.2.2026 19:11
”Voiko tämä olla tottakaan?” – Keskusta antoi Orpolle kaksi vaihtoehtoa työttömyyskatastrofissa
Uutiset | 24.2.2026 19:51
Tutkijalta synkkä varoitus: Näin EU:sta tulee USA:n vasalli – ”Kuin Belarus” 
Uutiset | 22.2.2026 9:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
USA:n suurlähetystö sallii työntekijöidensä poistua Israelista turvallisuusriskien vuoksi
Uutiset | 27.2.2026 13:27
Akavan jäsenmäärä laski noin prosentilla ay-maksun verovähennysoikeuden poiston jälkeen
Uutiset | 27.2.2026 13:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hoivapalvelujen haasteet ratkaistaan yhteistyöllä – ei monopolilla
Mielipide | 27.2.2026 13:28
Lukijalta: Kutsumusammatti hukutetaan byrokratiaan?
Mielipide | 27.2.2026 10:13
Lukijalta: Maakuntaliittoja ei saa lakkauttaa
Mielipide | 27.2.2026 10:06
Lukijalta: Vinkkini valtaapitäville
Mielipide | 27.2.2026 9:59
Lukijalta: Eläkemaksuista saatu tuotto on hyvin pieni
Mielipide | 20.2.2026 13:35
Lukijalta: Työeläke on työllä ansaittu omaisuuserä
Mielipide | 17.2.2026 12:59
Lukijalta: Eläkeraha sinivalkoisiin kasvutalkoisiin
Mielipide | 20.2.2026 9:37
Lukijalta: ”Lännettyminen” on tuhonnut Suomen taloutta ja ”murentanut” turvallisuuttamme
Mielipide | 23.2.2026 14:49

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
Keskustanuoret: Hedelmöityshoitojen saatavuutta parannettava
Uutiset | 25.2.2026 10:40
Keskustan Pohjois-Pohjanmaan piiri asetti eduskuntavaaliehdokkaita – katso lista
Uutiset | 21.2.2026 17:13
Varsinais-Suomen keskustalta täysi lista aluevaaleihin
Keskusta | 24.2.2025 18:43
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste