Saksassa poliisille aiotaan antaa valtuudet ampua alas epäilyttävät droonit
Saksassa poliisille aiotaan antaa tulevaisuudessa valtuudet ampua alas epäilyttävänä pitämänsä droonit.
Poliisilakiin tehtävistä muutoksista kertoi tiedotustilaisuudessa sisäministeri Alexander Dobrindt, joka on vaatinut tehokkaampia toimia droonien torjumisessa. Tänä vuonna Saksassa on raportoitu useista droonihavainnoista maan sotilastukikohtien, teollisuusalueiden ja muun tärkeän infrastruktuurin liepeillä.
Ministerin mukaan poliisi voisi torjua drooneja kaikin mahdollisin keinoin, niin fyysisin tavoin kuten ampumalla ne alas, tai estämällä niitä elektronisesti. Oppia droonien torjumiseen Saksa hakee ministerin mukaan liittolaisiltaan Israelilta sekä Ukrainalta, jossa droonisodankäynnistä on kerääntynyt runsaasti kokemusta.
Sisäministeri sanoi, että Saksan liittovaltion poliisille ja osavaltioiden poliisivoimille perustetaan yhteinen keskus hybridihyökkäysten torjumisen tehostamiseksi.
Keskustelu droonien ja hybridihyökkäysten torjumisesta kiihtyi Saksassa viime viikolla, kun droonihavainnot Münchenin lentokentän liepeillä johtivat kentän väliaikaiseen sulkemiseen. Sulkeminen vaikutti tuhansiin matkustajiin, joiden lennot jouduttiin joko reitittämään uudelleen tai perumaan kokonaan.
–Epäilemme, että Venäjä aiheutti valtaosan droonihavainnoista, liittokansleri Friedrich Merz sanoi ARD-kanavan haastattelussa.
Nato-maa Saksa on ollut Ukrainan tärkein tukija Yhdysvaltojen jälkeen Venäjän yli kolme vuotta kestäneessä hyökkäyssodassa.