Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Eduskuntavaalit

Toimittajalta | Orpon hallituksen tökerö vaalireformi on demokratian unisex-vessa – edes johtavia asiantuntijoita ei haluta uskoa

13.1.2026 18:06
Lue lisää 
Työmarkkinat
SAK:n puheenjohtaja Jarkko Eloranta (vas.), Teollisuusliiton puheenjohtaja Riku Aalto ja Sähköliiton puheenjohtaja Sauli Väntti SAK:n järjestämässä mediatilaisuudessa Helsingissä keskiviikkona. (Kuva: Lehtikuva)

SAK:n jäsenliitot tavoittelevat kymmenen prosentin palkankorotusta – "Työntekijöiden ostovoima on supistunut voimakkaasti"

STT – Eetu Halonen 13.11.2024 12:40, muokattu 13.11.2024 12:52
a– a+
Työmarkkinat

Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK:n jäsenliitot kertovat tavoittelevansa kymmenen prosentin palkankorotusta tällä työmarkkinakierroksella. Liitot julkaisivat asiasta keskiviikkona yhteisen tiedotteen ja järjestivät lehdistötilaisuuden.

Liittojen tavoitteena on, että korotus jakautuisi kahdelle vuodelle. Ensimmäisen vuoden korotus olisi kuusi prosenttia eli vähintään 150 euroa kuukausipalkkaan. Toiselle vuodelle tavoitteena on neljän prosentin korotus eli vähintään sata euroa kuukausipalkkaan.

Liitot neuvottelevat uusista työehtosopimuksista ja palkankorotuksista työnantajapuolen kanssa tänä talvena ja ensi keväänä.

Teollisuusliitossa neuvottelut on jo aloitettu teknologiateollisuuden ja kemianteollisuuden työnantajien kanssa. Teknologiateollisuudessa nykyinen työehtosopimus päättyy marraskuun lopussa. Kemianteollisuuden puolella osa sopimuksista päättyy vuodenvaihteessa.

Liiton puheenjohtaja Riku Aalto sanoo, että kiihtynyt inflaatio edellyttää aiempaa suurempia palkankorotuksia.

– Työntekijöiden ostovoima on supistunut voimakkaasti. Syynä on nopea ja tuntuva hintojen nousu. Nyt palkalla saa vähemmän kuin ennen, Aalto toteaa SAK:n tiedotteessa.

Vaikka inflaatio on hidastunut, työntekijöiden ”ostovoimakuoppa” on Aallon mukaan edelleen olemassa. Aalto sanoo, että palkankorotustavoite ottaa huomioon sekä aiemmin syntyneen ostovoimakuopan että sopimuskauden inflaation.

Palvelualojen ammattiliitto PAMin puheenjohtaja Annika Rönni-Sällinen toteaa, että hintojen nousu ei kohtele kaikkia samalla tavalla ja pienituloisten tilanne on heikentynyt.

– Arvioimme, että pienituloisille korotuksen täytyy kokoaikatyössä olla vähintään 150 euroa kuukaudessa ensimmäisenä ja sata euroa kuukaudessa toisena vuonna. Tämä niin sanottu sekalinja tuo kaikille tarvittavan korotuksen, Rönni-Sällinen kertoo tiedotteessa.

Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL:n puheenjohtaja Håkan Ekström perustelee ”sekalinjaa” pääministeri Petteri Orpon (kok.) hallituksen sosiaaliturvaleikkauksilla sekä niiden vaikutuksilla erityisesti naisiin.

– Leikkausten kompensoimiseksi on perusteltua, että palkankorotukset kohdistuvat hieman muita vahvemmin matalampiin palkkoihin. Sen takia sekalinjainen palkankorotustavoite on tarpeen, Ekström sanoo tiedotteessa.

Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT:n puheenjohtaja Ismo Kokko sanoo, että yhteensä kymmenen prosentin palkankorotus ei uhkaa Suomen hintakilpailukykyä. Hänen mukaansa myös duunarien on saatava osansa tulevasta talouskasvusta.

– Hintakilpailukykymme on kunnossa, ja olemme hyvissä asemissa, kun tämä talouden alakulo pian väistyy. Valtionvarainministeriö totesi tämän viimeksi syyskuussa, Kokko sanoo tiedotteessa.

Hän lisäsi tiedotustilaisuudessa, että ay-liike on viime vuosina tehnyt Suomessa alhaisempia palkkaratkaisuja kuin kilpailijamaissa. Kokon mukaan Suomessa on ”kerrankin oikeaan aikaan” tilanne, jossa kustannuskilpailukyky ei vaarannu tämäntasoisista palkankorotuksista.

Sähköliiton puheenjohtaja Sauli Väntti on samoilla linjoilla ja huomauttaa, että palkankorotukset ovat olleet Suomessa maltillisia viime vuosina.

– Vuodesta 2021 vuoteen 2024 työvoimakustannukset nousivat euroalueella 15 prosenttia ja Suomessa alle kahdeksan prosenttia. Värkeissä on varaa, Jäntti sanoo tiedotteessa.

Lue myös

Yrittäjien Pentikäinen palkankorotustavoitteesta: Vaatimukset ei tästä maailmasta

Nämä vaatimukset eivät ole tästä maailmasta, kommentoi Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen viestipalvelu...
13.11.2024 12:33

Teknologiateollisuuden Ruohoniemi palkankorotustavoitteesta: Missä todellisuudessa he elävät?

Teknologiateollisuuden työnantajien toimitusjohtaja Jarkko Ruohoniemi ihmettelee, missä todellisuudessa SAK:laiset palkansaajaliitot elävät, kun tuovat...
13.11.2024 12:13

Aihetunnisteet

Politiikka SAK Työmarkkinat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Nyt tuli kova arvio Iranista: ”Loppu on käsillä”
Uutiset | 13.1.2026 9:00
Romahdus Moskovassa: ”Putinin verikoira” sinnittelee hengissä
Uutiset | 13.1.2026 22:02
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Tiskikone käyntiin ja nukkumaan? Vakuutusyhtiöltä vakava varoitus
Uutiset | 13.1.2026 22:29
Yle: SDP:n eduskuntaryhmässä on ilmennyt epäasiallista käytöstä
Uutiset | 13.1.2026 19:19
40 vuotta sitten | Neuvostoliittoa ärsyttänyt toimintaelokuva koetteli YYA-Suomea – sensuurin kynsiin joutuminen oli ilmaista mainosta
Uutiset | 13.1.2026 21:10
Virusmutaatio herättää huolta tutkijoissa – Voi kehittyä ”joksikin hyvin vakavaksi”
Uutiset | 13.1.2026 21:45
Sähkön hinnoittelumääräykseen tulossa muutoksia – Tehomaksu herättänyt paljon arvostelua
Uutiset | 13.1.2026 18:05
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Venezuela on meille sijoittamiskelvoton, sanoo USA:n suurin öljy-yhtiö
Uutiset | 10.1.2026 12:37
Haluatko elää satavuotiaaksi? Näitä ruokia ”superikääntyjiä” tutkinut kardiologi suosittelee
Uutiset | 7.1.2026 22:42
Keskustakolmikko huolestui aikeista ulkoistaa Puolustusvoimien räjähdetoimintaa
Uutiset | 10.1.2026 11:40
Historia | Neljä miestä, yksi jeeppi – Itävallan jako teki Wienistä Euroopan johtavan vakoilukaupungin
Uutiset | 7.1.2026 22:40
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
”Ridgwayn lihamylly” käänsi Korean sodan suunnan – punainen vyöry tyssäsi Soulin valtaukseen 75 vuotta sitten
Uutiset | 7.1.2026 21:05
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Varoitus: Nyt on pelissä Puolan itsenäisyys
Uutiset | 18.12.2025 20:15
Rotat pyrkivät nyt sisälle – ”Vahingot alkavat tyypillisesti nakertamisesta”
Uutiset | 19.12.2025 22:35
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30

Uusimmat

Paljastus: Näin Kreml houkuttelee verkkokäyttäjiä ”kertakäyttöagenteiksi”
Uutiset | 14.1.2026 22:32
Tässä ovat suomalaisten suosituimmat lisätäytteet hampurilaisten väliin
Uutiset | 14.1.2026 22:01
Väitös: Tällaista on venäläisten ”hiljainen sabotaasi”
Uutiset | 14.1.2026 21:43
Tutkimus: Tämän kansalaisoikeuden käyttäjät elävät pidempään
Uutiset | 14.1.2026 21:31
Vahinkopiikki näkyy nyt vastaanotoilla – tuhannet saavat vammoja
Uutiset | 14.1.2026 21:02
Järjestö: Iranissa kuollut yli 3 400 mielenosoittajaa
Uutiset | 14.1.2026 19:02
Ruotsi lähetti sotilaita Grönlantiin, kertoo pääministeri
Uutiset | 14.1.2026 18:53
USA vetää henkilöstöään Lähi-idän sotilastukikohdista mahdollisen Iran-iskun vuoksi, kertovat uutistoimistot
Uutiset | 14.1.2026 17:42
Hallituksen kiistelty esitys määräaikaisuuksien helpottamisesta etenee
Uutiset | 14.1.2026 17:38
Gazan siviili- ja hallintotoimia tulevaisuudessa hoitavan asiantuntijakomitean kokoonpanosta päästy sopuun
Uutiset | 14.1.2026 17:11
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Orpon hallituksen tökerö vaalireformi on demokratian unisex-vessa – edes johtavia asiantuntijoita ei haluta uskoa
Uutiset | 13.1.2026 18:06
Pohjoismainen kumppanuus menee USA-suhteen edelle, painottaa valtioneuvos Matti Vanhanen – ”Kyllä järjestys on tämä”
Uutiset | 11.1.2026 8:00
”Hyvä kakkosvaihtoehto?” – Näin keskustan piiripomot nostaisivat kannatusta
Uutiset | 10.1.2026 8:00

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
02:28, 15/01/2026
weather icon 8°C
Daily Forecast Ennuste
Today 03:0015/01/2026
weather icon
6° / 8°°C 0.34 mm 34% 15 Km/h 88 % 1005 hPa 0 mm/h
Today 06:0015/01/2026
weather icon
6° / 8°°C 1 mm 100% 18 Km/h 90 % 1005 hPa 0 mm/h
Today 09:0015/01/2026
weather icon
6° / 7°°C 1 mm 100% 16 Km/h 92 % 1004 hPa 0 mm/h
Today 12:0015/01/2026
weather icon
7° / 7°°C 1 mm 100% 26 Km/h 90 % 1001 hPa 0 mm/h
Today 15:0015/01/2026
weather icon
9° / 9°°C 1 mm 100% 23 Km/h 92 % 996 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Paljastus: Näin Kreml houkuttelee verkkokäyttäjiä ”kertakäyttöagenteiksi”
Uutiset | 14.1.2026 22:32
Tässä ovat suomalaisten suosituimmat lisätäytteet hampurilaisten väliin
Uutiset | 14.1.2026 22:01
Väitös: Tällaista on venäläisten ”hiljainen sabotaasi”
Uutiset | 14.1.2026 21:43
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Murrosaikoja
Mielipide | 14.1.2026 10:58
Lukijalta: Politiikka vie nettoveronmaksajia ja tuo työttömyyttä
Mielipide | 13.1.2026 12:10
Lukijalta: Miksi ei obligaatioita?
Mielipide | 13.1.2026 12:06
Lukijalta: Mercosur-sopimus märkä rätti karjankasvattajien, kansanterveyden ja ilmastonmuutoksesta huolta kantavien kasvoille
Mielipide | 13.1.2026 12:00
Lukijalta: Politiikka vie nettoveronmaksajia ja tuo työttömyyttä
Mielipide | 13.1.2026 12:10
Lukijalta: Median valta ei oikeuta vastakkainasetteluun
Mielipide | 12.1.2026 14:43
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57
Lukijalta: Keskusta ennen, nyt ja tulevaisuudessa – Suomea suomalaisille, työtä ja turvaa arkeen
Mielipide | 7.1.2026 10:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Iran riistää nuorilta sukupolvilta tulevaisuuden
Uutiset | 14.1.2026 10:44
Savola haluaa vähentää hirvien metsätuhoja ja lisätä avoimuutta – ”Keskustelu on kärjistynyt”
Uutiset | 13.1.2026 12:49
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
”Hyvä kakkosvaihtoehto?” – Näin keskustan piiripomot nostaisivat kannatusta
Uutiset | 10.1.2026 8:00
Kansanedustaja Hanna Räsänen pyrkii jatkokaudelle – vahva näkemys seuraavista hallitusneuvotteluista
Uutiset | 9.1.2026 9:04
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste