Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Eduskunta

Daavidin linko puhutti – Eduskunta pui kansalaisaloitetta puolustushankintojen kiristämisestä

21.4.2026 19:25
Lue lisää 
Sähkö
Syyskuussa päivittäinen sähkön keskihinta on ollut noin 5,6 senttiä kilowattitunnilta. (Kuva: LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO )

Sähkön hinnat heittelehtivät ensi talvena

Energiateollisuus ry:n johtajan mukaan sähköntuotannon tilanne on tällä hetkellä poikkeuksellinen.
STT 30.9.2024 16:00, muokattu 30.9.2024 16:41
a– a+
Sähkö

Sähkön hinta vaihtelee ensi talvena paljon. Näin arvioi Energiateollisuus ry:n johtaja Pekka Salomaa.

– Se on ihan selvää, että suuriakin hintavaihteluja tulee, Salomaa sanoo STT:lle.

Salomaan mukaan syyskuussa päivittäinen sähkön kilowattihinta on vaihdellut suunnilleen nollan ja 20 sentin välillä ennen 25,5 prosentin arvonlisäveroa. Keskihinta on ollut noin 5,6 senttiä kilowattitunnilta. Joinakin yksittäisinä tunteita hinta on kivunnut jopa lähes 48 senttiin kilowattitunnilta ennen alvia. Hinnat ovat siis heilahdelleet reippaasti.

– Vaihtelut varmasti jatkuvat yksinkertaisesti meidän tuulivoimariippuvuutemme takia.

Viime vuonna tuulivoiman osuus tuotetusta sähköstä oli hieman alle 20 prosenttia, ja Salomaa arvioi sen nousevan tänä vuonna hieman korkeammalle. Ydinvoiman osuus oli noin 40 prosenttia, ja senkin osuus kasvanee, koska Olkiluoto 3:n on tarkoitus olla toiminnassa koko kuluvan vuoden.

Sähköntuotannon tilanne on tällä hetkellä Salomaan mukaan siinä mielessä poikkeuksellinen, että monia ydinvoimaloiden ja siirtoyhteyksien korjaus- ja huoltotöitä on kesken yhtä aikaa.

Olkiluoto 2:n sähköntuotannon on tarkoitus käynnistyä rajoitetulla teholla 6. lokakuuta generaattorin roottorin korjaustöiden jälkeen. Teollisuuden Voima (TVO) on ilmoittanut, että tehorajoitusten odotetaan kestävän kuukausia. Loviisan voimalaitos on puolestaan ollut vuosihuollossa, jonka on tarkoitus päättyä perjantaina.

Lisäksi Suomen ja Ruotsin välisissä siirtoyhteyksissä tehdään rakennus- ja huoltotöitä näillä näkymin lokakuun puoliväliin.

Salomaa kertoo, että tällä hetkellä oma vaikutuksensa on myös säiden viilenemisellä, sillä se tarkoittaa lämmitystarpeen kasvamista.

– Toisaalta lämmitystarpeen lisääminen tarkoittaa myös sähkön ja lämmön yhteistuotannon lisäämistä. Tyypillisesti puulla toimivat tuotantolaitokset, joilla tuotetaan sekä sähköä että kaukolämpöä, ovat käynnistyneet tai käynnistymässä. Niiden avulla tulee sekä lämpöä kaukolämpöverkkoon että sähköä sähköverkkoon, Salomaa kertoo.

Miten tämä kaikki vaikuttaa sähkön riittävyyteen?

– Riittävyyden osalta en tuntisi mainittavaa huolta. Meillä on aika runsaasti tuotanto- ja tuontikapasiteettia, joka on käytettävissä jatkuvasti.

– Ainahan on tietysti mahdollista, että kaikenlaista voi sattua, Salomaa lisää.

Tilanne, jossa sähköä ei riittäisi tai sen saantia jouduttaisiin rajoittamaan, näyttää Salomaan mukaan melko epätodennäköiseltä.

– Epätodennäköisemmältä kuin kahtena edellisenä talvena.

Yhteiset pohjoismaiset ja eurooppalaiset sähkömarkkinat ovat Salomaan mukaan keskeiset sähkön riittävyyden kannalta. Tämän huomaa hänen mukaansa esimerkiksi siitä, että huoltotöiden vuoksi Suomen ja Ruotsin välistä siirtokapasiteettia on rajoitettu. Tämä saa aikaan tavallista suurempia sähkönhinnan vaihteluita.

TVO:n mukaan Olkiluoto 2:n vikaantunut roottori korvataan uudella, joka on varaston viimeinen. Tämän vuoksi sähköntuotannon teho on noin 160 megawattia normaalia alhaisempi. Täydellä teholla toimiessaan sähköntuotanto on 890 megawattia. Salomaan mukaan TVO:lta on kerrottu, että uusi roottori on ollut tilauksessa jo pidemmän aikaa.

– Kaikenlaisiin tilanteisiin on varauduttu, ja alan yrityksillä on erilaisia varaosia varastoissa.

Moni voi ajatella, että vaihtelevista sähkön hinnoista ja ydinvoimaloiden korjaustarpeista on tullut jatkuva ongelma.

– En näkisi, että tilanne on hirveän paljon epävarmempi kuin aiemminkaan. Kaikenlaisia vikaantumisia on voinut aina tapahtua. Totta kai jotkin laitokset ovat nyt vuoden vanhempia kuin vuosi sitten.

Pörssisähkön hinnassa on tiistaina hintapiikki. Illalla saunominen voi tulla kalliiksi, sillä sähkön hinta on iltakahdeksan aikaan 36,67 senttiä kilowattitunnilta.

Sähkön hinta on korkealla seitsemän ja yhdeksän välillä illalla.

Pörssisähkön keskihinta on tiistaina 7,02 senttiä kilowattitunnilta. Hinnat sisältävät 25,5 prosentin arvonlisäveron. Yleensä kuluttaja maksaa sähköstään lisäksi muun muassa sähkönsiirron hinnan.

Tuulivoiman tuotanto harppaa tiistaina ylöspäin, mutta laskee jälleen keskiviikkoa kohti. Forecan tuuliennusteen mukaan tuulisuus vaihtelee tulevina päivinä paljon. Keskiviikolle ennustetaan heikkoa tuulta, mikä voi tarkoittaa tavallista korkeampia hintoja.

Lue myös

Virkamieslähde: Ukraina käynnistää öljytoimitukset Druzhba-putkessa lähitunteina

Ukraina käynnistää öljytoimitukset Druzhba-putkessa lähitunteina, kertoo ukrainalainen virkamieslähde uutistoimisto AFP:lle. EU-maiden suurlähettiläät neuvottelevat tänään...
22.4.2026 10:59

Iranin alus avasi tulen kohti konttilaivaa Hormuzinsalmessa – miehistö turvassa

Presidentti Donald Trump ilmoitti myöhään tiistaina Suomen aikaa, että Yhdysvallat jatkaa aselepoa Iranin kanssa.
22.4.2026 10:34

Purra: Riihessä edessä arjen kustannuksiin liittyviä neuvotteluita

Hallituksen kehysriihen ratkaisuista kuullaan mahdollisesti vasta illalla.
22.4.2026 10:08

Aihetunnisteet

sähkö Talous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Unohda trimmattu piha – Tässä ovat kesän puutarhatrendit
Uutiset | 20.4.2026 21:37
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00
Muutos: Pepsin valmistus ja jakelu siirtyy Suomessa uudelle yhtiölle
Uutiset | 21.4.2026 11:18
Tutkimus: Pyöriäinen oli yleinen Suomen rannikolla 1930-luvulle – havainnot romahtivat 1940-luvulla
Uutiset | 21.4.2026 15:29
Heräätkö usein aamuyöllä? Kyseessä ei ehkä olekaan unihäiriö
Uutiset | 20.4.2026 22:00
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Tämä tunne alushousuissa saa monen tuntemaan häpeää – Ei kuitenkaan kannattaisi
Uutiset | 21.4.2026 22:01
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00
Kyyn puremat lisääntyivät rajusti – koiranomistajien syytä olla valppaana
Uutiset | 18.4.2026 21:02
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Historia | Laukaus kuin maailman laidalta – legendaarinen biisonikivääri pelasti intiaanien piirittämät metsästäjät Texasin takamailla
Uutiset | 14.4.2026 21:20
Lidl avaa uusia myymälöitä
Uutiset | 16.4.2026 8:51
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Moskova julkaisi osoitteita – ”Potentiaalisia maaleja”
Uutiset | 17.4.2026 21:45
Takatalvi uhkaa jopa etelässä
Uutiset | 18.4.2026 13:30
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17

Uusimmat

Virkamieslähde: Ukraina käynnistää öljytoimitukset Druzhba-putkessa lähitunteina
Uutiset | 22.4.2026 10:59
Iranin alus avasi tulen kohti konttilaivaa Hormuzinsalmessa – miehistö turvassa
Uutiset | 22.4.2026 10:34
Purra: Riihessä edessä arjen kustannuksiin liittyviä neuvotteluita
Uutiset | 22.4.2026 10:08
Työllisten osuus jatkoi laskuaan maaliskuussa – Ekonomisti: Työttömyysaste ”tyrmäävän korkea”
Uutiset | 22.4.2026 9:03
Paavo Nurmelle huomattava kunnianosoitus Yhdysvalloissa
Uutiset | 22.4.2026 8:57
HS-gallup: Kokoomuksen suosio alimmillaan viiteen vuoteen
Uutiset | 22.4.2026 7:20
Yhdysvaltain Virginiassa hyväksyttiin demokraatteja suosiva uusi vaalipiirijako
Uutiset | 22.4.2026 6:21
Lontoossa järjestetään Hormuzinsalmen laivaliikenteen turvaamista suunnitteleva tapaaminen
Uutiset | 22.4.2026 5:54
Trump: Yhdysvallat jatkaa Iranin aselepoa Pakistanin pyynnöstä – Vancen matka peruuntuu
Uutiset | 22.4.2026 5:07
EU-maiden lähettiläät neuvottelevat Ukrainan lainapaketista
Uutiset | 22.4.2026 1:31
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta: Kello käy, talous kyntää – hallitus vaeltaa viimeiseen isoon savottaansa tyhjin taskuin
Uutiset | 21.4.2026 6:00
60-vuotias | Korona-aika teki Mika Lintilästä jääkiekon kultamitalistin
Uutiset | 19.4.2026 8:00
”Kehitys on ollut hirveä” – Palveluiden katoaminen on perussuomalaisten vastuulla, keskustalaiset sanovat
Uutiset | 13.4.2026 16:33

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Virkamieslähde: Ukraina käynnistää öljytoimitukset Druzhba-putkessa lähitunteina
Uutiset | 22.4.2026 10:59
Iranin alus avasi tulen kohti konttilaivaa Hormuzinsalmessa – miehistö turvassa
Uutiset | 22.4.2026 10:34
Purra: Riihessä edessä arjen kustannuksiin liittyviä neuvotteluita
Uutiset | 22.4.2026 10:08
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kotimaista ja kotiruokaa
Mielipide | 21.4.2026 13:46
Lukijalta: Missä viipyvät vesisateet?
Mielipide | 21.4.2026 13:41
Lukijalta: Lähihoitajan osaamista tulee hyödyntää psykiatrisen potilaan hoidossa
Mielipide | 21.4.2026 13:38
Lukijalta: Ensimmäinen työpaikka ratkaisee
Mielipide | 21.4.2026 13:01
Lukijalta: Naisen matka politiikan huipulle kohtaa edelleen esteitä
Mielipide | 21.4.2026 10:19
Lukijalta: Turun tunnin juna vai Lapin tiet – kumpi pitää Suomen liikkeessä?
Mielipide | 21.4.2026 10:30
Lukijalta: Heikommista huolehtiminen on sivistystä
Mielipide | 16.4.2026 14:43
Lukijalta: Eläkepata porisee yli
Mielipide | 14.4.2026 10:46

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kemppi: ”Tämä on historiallinen jaettu tahtotila krääsäralliin puuttumiseksi”
Uutiset | 20.4.2026 14:58
Kurvinen hakee jatkokautta kansanedustajana
Uutiset | 20.4.2026 13:30
Uudenmaan Keskusta esittää Kaikkosta jatkokaudelle puoluejohtajana – Roininen mukaan varapuheenjohtajakisaan
Uutiset | 20.4.2026 9:56
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Satakunnan keskustan tavoitteena kaksi kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 17:40
Kettunen, Polvinen ja Österberg Kainuun keskustan eduskuntavaaliehdokkaiksi
Uutiset | 18.4.2026 16:09
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste