Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Terveys

Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä

16.1.2026 23:05
Lue lisää 
Lentoliikenne
Convairien myötä Aero pystyi avaamaan uusia reittejä ulkomaille, ja tarjontaan tulivat reitit sekä Pariisiin että Lontooseen. (Kuva: Matti WIkman/Suomen ilmailumuseo/Museovirasto)

Rakastettu matkustajakone palveli Finnairia 27 vuotta – Convair Metropolitan vei lentoliikenteen uuteen aikaan

Pekka Pohjolainen 5.1.2025 8:00, muokattu 7.1.2025 9:24
a– a+
Lentoliikenne

Suomessa elettiin 1950-luvun alkupuolella sotienjälkeisen jälleenrakennuksen suurta huumaa, kun Helsingissä järjestettiin kesällä 1952 maailmansodan vuoksi 12 vuodella siirtyneet olympialaiset.

Samana vuonna avattiin myös Helsinki-Vantaana nykyisin tunnettu uusi Seutulan lentoasema. Kansallinen lentoyhtiö Aero lensi vielä vanhoin DC-3 -konein, mutta uusi aikakausi oli jo ovella.

Aero oli alkanut jo vuonna 1948 etsiä seuraajaa DC-3 -laivastolleen. Valinta osui lopulta Convair CV-340 -tyyppiin, vaikka suihkukoneet tekivät jo tuloaan. Niiden saatavuus tiedettiin kuitenkin vielä jonkjn aikaa huonoksi.

Metropolitan ja DC-3 -koneita Seutulassa 1953. (Börje Hielm/Suomen ilmailumuseo/Museovirasto)

Helmikuun 13. päivänä 1953 kapteenit Olli Puhakka ja Olavi Siirilä lensivät 13. helmikuuta 1953 ensimmäisen yksilön, OH-LRA:n, San Diegosta Kansas Cityn, Detroitin, Ganderin ja Keflavikin kautta Helsinkiin.

Lento oli ensimmäinen Suomeen rekisteröidyn liikennekoneen suorittama Atlantin ylitys. Keflavikin huonon sään vuoksi viimeinen osuus viivästyi parilla päivällä.

Historiallisella lennolla olivat mukana myös toinen perämies Kyösti Karhila, tuolloinen valtion ilmailutarkastaja K.J. Temmes sekä lentokone- ja moottorivalmistajan mekaanikot. Atlantin ylityksen vuoksi lennolla käytettiin poikkeuksellisesti myös sähköttäjää.

Reittiliikenne konetyypillä alkoi 19. huhtikuuta 1953 kolmioreitillä Helsinki–Kööpenhamina–Düsseldorf–Helsinki. Vielä saman vuoden aikana toimitettiin myös kaksi muuta yksilöä, OH-LRB ja -LRC.

Koneet alkoivat operoida uudelta Seutulan kentältä käsin. Vuonna 1956 koko tuolloinen laivasto muutettiin CV-440- ”Metropolitan” tyyppiseksi, jollaisia olivat myös yhtiön myöhemmät Convair-koneet.

Teknisesti kone oli DC-3:een nähden erittäin kehittynyt radiomagneettikompasseineen, moottorireversseineen ja sähköhydraulisine jäänpoistojärjestelmineen. Autopilottia ei ollut, joten koneen ohjaaminen oli täyttä käsityötä.

Convairit nostivat matkustamiskokemuksen aivan uudelle tasolle. Paineistettu runko nosti koneet säärintaman yläpuolelle, kolmen kilometrin korkeuteen. Convairin tyypillinen matkalentonopeus oli DC-3:een nähden lähes kaksinkertainen 450 km/h,

Matkustamon paineensäätö hoidettiin melko yksinkertaisesti. Perämies piti nousussa ja laskussa ohjaamon sivuikkunaa auki säätäen sitä rukkaskädellään ikkunan alla olevan mittarin näytön mukaan. Pakkasella paineensäätö viilensi melkoisesti ohjaamoa ja sateella perämies sai sylinsä täyteen lunta tai vettä.

Nojatuolimaiset penkit, tarjotinpöydät ja runsas jalkatila loivat 1950-luvun mittapuulla suorastaan ylellistä tunnelmaa. Uunit mahdollistivat lämpimän ruuan tarjoilun, ja lentoemännän työnkuvaan tulivat myös kuulutukset.

Koneiden punaviolettien istuinten, vaaleiden seinien ja vaaleiden verhojen sopusuhtaisuutta häiritsi vain melu. Ennen äänenvaimentimien asennusta sisällä olo muistutti kertoman mukaan sepelimyllyssä istumista.

Convairien myötä Aero pystyi avaamaan uusia reittejä ulkomaille, ja tarjontaan tulivat reitit sekä Pariisiin että Lontooseen. Aikataulun mukainen matka-aika kahdella välipysähdyksellä Helsingistä Pariisiin oli 7 tuntia ja 40 minuuttia. Vuonna 1956 Finnair avasi ensimmäisenä länsimaisena yhtiönä reitin myös Moskovaan.

Kotimaassakin skaala oli entistä laajempi, kun valtio oli kasvattanut lentokenttäverkkoa. Jo vuonna 1957 Suomessa yhteys oli kolmelletoista kentälle. Verkosto oli silloin yksi tiheimpiä Euroopassa, ja sen kautta yhteys mahdollistui moniin kaupunkeihin, joihin ei ollut edes junaliikennettä. Myös aikaa säästyi.

Myös tilauslentoyhtiö Kar-Air tilasi kaksi Convair Metropolitania Yhdysvalloista vuonna 1957. Koneiden hienon ulkoasun suunnitteli graafikko Erik Bruun. Kar-Airin myöhemmin Finnairille siirtyneissä koneissa oli tuohon aikaan harvinainen säätutka, joten sen miehistöiltä pyydettiin usein lennonaikaisia säätietoja muiden koneiden käyttöön.

Convair Kar-Airin väreissä luultavasti Kalifornian yläpuolella. (Suomen ilmailumuseo/Museovirasto).

SAS:n luovuttua Metropolitan-koneistaan vuosien 1975–1976 vaihteessa Finnairin koneiden varaosien saanti vaikeutui entisestään.

Finnairin kaikkiaan kahdeksalle Convairille ei sattunut yhtään onnettomuutta niiden 27 vuoden palvelusjakson aikana. Kar-Airin koneille sattui kuitenkin laskuonnettomuuksia.

Alkuperäisen Convair-laivueen ensimmäinen kone, OH-LRA, puolestaan tuhoutui rakettitulessa Phnom Penhissä, Kambodžassa 11. kesäkuuta 1973 jouduttuaan keskelle Kambodžan sisällissodan taisteluita. Kone oli myyty Air Cambodge-yhtiölle helmikuussa 1972.

Convairit korvautuivat Caravelle- ja Super Caravelle -koneilla helmikuusta 1960 alkaen ja osin DC-9-kalustolla vuodesta 1971 alkaen. Kokonaan konetyyppi poistui kuitenkin käytöstä vasta vuonna 1980.

Yhtiön viimeisen Convair-lennon AY571 lensi OH-LRB Kuopiosta Mikkelin kautta Helsinkiin keskiviikkona 30. huhtikuuta 1980. Viimeisellä Mikkeli-Helsinki-välillä koneelle sattui moottoririkko 1,5 kilometrin tavallista matalammassa matkalentokorkeudessa.

Moottorissa oli ollut ongelmia jo Kuopiosta lähdettäessä, jolloin siinä todettiin öljyvuoto, mutta matkaa päätettiin jatkaa. Kapteeni Antti Finnilä toi koneen kuitenkin onnistuneesti laskuun yhdellä moottorilla.

Peräti 27 vuotta palvelleet Convairit jäivät Suomessa historiaan viimeisenä mäntämoottoriteknologiaan pohjaavana liikennelentokoneena. Finnairin historian pisimpään palvellut koneyksilö lahjoitettiin viimeisen lennon jälkeen Suomen Ilmailumuseoon.

Lue myös

Väestönvaihtoteoria on suosittu – Tutkimus paljastaa oikeiston oman woken

Oikeistolaista woke-ajattelua hallitsee usko väestönvaihtoteoriaan. Turun yliopiston tutkimuksessa enemmistö perussuomalaisia kannattavista vastaajista uskoi, että...
17.1.2026 22:23

OP Media: Asiantuntija paljastaa neljä remonttia, joilla talo pysyy myyntikunnossa

Omakotitalon hinta voi nousta ja myynti helpottua, kun asukas muistaa hoitaa tietyt remontit...
17.1.2026 22:00

Kaunis ja nopea tekniikan ihme oli kaupallinen katastrofi – Concorde aloitti yliäänimatkailun 50 vuotta sitten

Kello oli hieman yli yhdentoista aamupäivällä 21. tammikuuta 1976. Lontoon Heathrow’lla ja Pariisin...
17.1.2026 21:15

Aihetunnisteet

Historia Kotimaa lentoliikenne

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ranskasta kova uhkaus USA:lle: ”Ei pidä mennä sörkkimään”
Uutiset | 16.1.2026 10:28
Tätä kuitupommia löytyy vielä hetken kaupoista – Yksi tieto yllättää
Uutiset | 16.1.2026 21:31
Tutkimus: Tämä yleinen tapa vahvistaa luustoa
Uutiset | 15.1.2026 23:03
Lidl täräyttää muovikassien hinnan huimasti korkeammaksi
Uutiset | 16.1.2026 16:32
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Macron: Ranska on korvannut USA:n
Uutiset | 16.1.2026 13:25
Hälytyskellot soivat suurkaupungissa: ”Työpaikkojen massatuhoase” iskemässä
Uutiset | 15.1.2026 22:03
Kovaa tilitystä USA:n Vancesta: ”Hän vihaa meitä”
Uutiset | 15.1.2026 21:45
Trump iski pöytään tulliuhkauksen maille, jotka eivät tue Grönlanti-suunnitelmia
Uutiset | 16.1.2026 18:33
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Venezuela on meille sijoittamiskelvoton, sanoo USA:n suurin öljy-yhtiö
Uutiset | 10.1.2026 12:37
Keskustakolmikko huolestui aikeista ulkoistaa Puolustusvoimien räjähdetoimintaa
Uutiset | 10.1.2026 11:40
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Nyt tuli kova arvio Iranista: ”Loppu on käsillä”
Uutiset | 13.1.2026 9:00
Ranskasta kova uhkaus USA:lle: ”Ei pidä mennä sörkkimään”
Uutiset | 16.1.2026 10:28
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Voiko pakkasen pauke vaurioittaa talojen rakenteita? – Näin vastaa Ilmatieteen laitos
Uutiset | 10.1.2026 20:45
Romahdus Moskovassa: ”Putinin verikoira” sinnittelee hengissä
Uutiset | 13.1.2026 22:02
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Varoitus: Nyt on pelissä Puolan itsenäisyys
Uutiset | 18.12.2025 20:15
Rotat pyrkivät nyt sisälle – ”Vahingot alkavat tyypillisesti nakertamisesta”
Uutiset | 19.12.2025 22:35
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30

Uusimmat

Väestönvaihtoteoria on suosittu – Tutkimus paljastaa oikeiston oman woken
Uutiset | 17.1.2026 22:23
OP Media: Asiantuntija paljastaa neljä remonttia, joilla talo pysyy myyntikunnossa
Uutiset | 17.1.2026 22:00
Kaunis ja nopea tekniikan ihme oli kaupallinen katastrofi – Concorde aloitti yliäänimatkailun 50 vuotta sitten
Uutiset | 17.1.2026 21:15
Nasa siirsi laukaisupaikalle aluksen Artemis II -avaruuslentoa varten
Uutiset | 17.1.2026 17:53
Helsingin Sanomat on poistanut verkkosivuiltaan jutun Viestikoekeskuksesta
Uutiset | 17.1.2026 16:56
”Hienoin ja arvovaltaisin ryhmä” – Trumpin johtamaan Gazan rauhanneuvostoon nimetty muun muassa Rubio ja Blair
Uutiset | 17.1.2026 16:37
Iranin korkein johtaja: ”Kapinaan lietsojien selkäranka on murrettava”
Uutiset | 17.1.2026 16:34
Hiihtäjä joutui lumivyöryyn Urho Kekkosen kansallispuistossa
Uutiset | 17.1.2026 16:18
Maailman suurimman vapaakauppa-alueen synty etenee viimein – Rankassa viljelijät vastustavat Mercosur-sopimusta
Uutiset | 17.1.2026 15:28
Yhdysvaltalaistuomari vaati maahanmuuttoviranomaisia keventämään otteitaan Minnesotassa
Uutiset | 17.1.2026 15:08
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Orpon hallituksen tökerö vaalireformi on demokratian unisex-vessa – edes johtavia asiantuntijoita ei haluta uskoa
Uutiset | 13.1.2026 18:06
Pohjoismainen kumppanuus menee USA-suhteen edelle, painottaa valtioneuvos Matti Vanhanen – ”Kyllä järjestys on tämä”
Uutiset | 11.1.2026 8:00
”Hyvä kakkosvaihtoehto?” – Näin keskustan piiripomot nostaisivat kannatusta
Uutiset | 10.1.2026 8:00

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
20:25, 17/01/2026
weather icon 8°C
Daily Forecast Ennuste
Today 21:0017/01/2026
weather icon
7° / 8°°C 0 mm 0% 6 Km/h 89 % 1019 hPa 0 mm/h
Tomorrow 00:0018/01/2026
weather icon
7° / 8°°C 0 mm 0% 8 Km/h 91 % 1019 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0018/01/2026
weather icon
7° / 7°°C 0 mm 0% 6 Km/h 94 % 1019 hPa 0 mm/h
Tomorrow 06:0018/01/2026
weather icon
8° / 8°°C 0 mm 0% 7 Km/h 97 % 1018 hPa 0 mm/h
Tomorrow 09:0018/01/2026
weather icon
9° / 9°°C 0 mm 0% 8 Km/h 88 % 1018 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Väestönvaihtoteoria on suosittu – Tutkimus paljastaa oikeiston oman woken
Uutiset | 17.1.2026 22:23
OP Media: Asiantuntija paljastaa neljä remonttia, joilla talo pysyy myyntikunnossa
Uutiset | 17.1.2026 22:00
Kaunis ja nopea tekniikan ihme oli kaupallinen katastrofi – Concorde aloitti yliäänimatkailun 50 vuotta sitten
Uutiset | 17.1.2026 21:15
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Venezuela on meille sijoittamiskelvoton, sanoo USA:n suurin öljy-yhtiö
Uutiset | 10.1.2026 12:37

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Yrittäjä-perhelääkäri on keskustalainen ratkaisu
Mielipide | 16.1.2026 12:36
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: (Geo)poliittiset päätökset muovaavat tulevaisuuttamme
Mielipide | 16.1.2026 9:48
Lukijalta: Ole muutoksentekijä!
Mielipide | 16.1.2026 9:43
Lukijalta: Politiikka vie nettoveronmaksajia ja tuo työttömyyttä
Mielipide | 13.1.2026 12:10
Lukijalta: Median valta ei oikeuta vastakkainasetteluun
Mielipide | 12.1.2026 14:43
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustasta tyrmäys hakkuiden vähentämiselle – ”Suomi seisoo edelleen puujaloilla”
Uutiset | 15.1.2026 17:10
Työttömyysongelmaan tukehtuvan hallituksen on pyydettävä apua, katsoo keskustan Siika-aho – ”Selittelyt eivät enää auta”
Uutiset | 14.1.2026 15:16
Keskustanuoret: Iran riistää nuorilta sukupolvilta tulevaisuuden
Uutiset | 14.1.2026 10:44
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Keskustakolmikko huolestui aikeista ulkoistaa Puolustusvoimien räjähdetoimintaa
Uutiset | 10.1.2026 11:40
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste