Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Liikenne

Nyt tarkkana liikenteessä – Nopeusrajoitukset laskevat talvikauden lukemiin

27.10.2025 9:40
Lue lisää 
Varjobudjetit
Valtiovarainministeri Riikka Purra ruoti opposition varjobudjetteja kovin sanoin. (Kuva: Lehtikuva/Antti Aimo-Koivisto)

Purran ylimielisyys tyrmistytti oppositiota – valtiovarainministeri näki opposition talouspoliittisina alkemisteina ja ikiliikkujan rakentelijoina

Pekka Pohjolainen 29.11.2023 17:32, muokattu 29.11.2023 19:55
a– a+
Varjobudjetit

Valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.) vastasi ylimieliseksi ilkeilyksi koetulla retoriikalla opposition vaihtoehtoihin eduskunnan varjobudjettikeskustelussa.

Purra sätti SDP:tä ”himoverottamisesta” ja keskustaa ”talouspoliittisesta alkemiasta” ja ”harmaan talouden ikiliikkujasta”. Vasemmistoliittoa Purra ryöpytti yleisestä sosialismista ja 70-luvulle tuoksahtavista pankkiveroista ja vihreitä vientiteollisuudelle vaikeuksia tuottavista leikkauksista yritystukiin.

Keskustan puheenjohtaja Annika Saarikko näki, että Purran puheenvuorosta kuulsi läpi vahva ylimielisyys ja kova oikeistolaisuus. Saarikko pohdiskeli, johtuuko valittu tyylilaji perussuomalaisten vaalilupausten pettämisestä, hyväosaisten suosijoihin liittymisestä vai piittaamattomuudesta veropohjan murenemisesta.

Valtiovarainvaliokunnan puheenjohtaja Markus Lohi (kesk.) muisteli vanhaa sananlaskua ”ylpeys käy lankeemuksen edellä”.  Lohi näki, että retoriikassa on menty nyt niin koville kierroksille ja syvään vastakkainasetteluun, ettei hyvää välttämättä seuraa.

– Mieleeni tulee lähinnä Ronald Reaganin paluu Neuvostoliitosta, kun hän piti puheen Amerikan kansalle ja totesi, että ”tämä siunattu maa ja tuo pahuuden valtakunta”. Tämmöistä retoriikkaa ei kaivata tänne.

Purran puheenvuoroon puuttui myös keskustan Petri Honkonen.

– On sanottava, että tämä kova kielenkäyttö, jota sieltä ministeriaitiosta tuossa alussa kuulimme, saa kyllä minut kysymään pääministeriltä sen kysymyksen, että puhuiko tuossa alussa Suomen valtiovarainministeri vai kenties ”nimimerkki Riikka”.

Purra selvitti, että hänelle aiheutti hieman haasteita se, että sosiaalidemokraatit julkistivat oman vaihtoehtobudjettinsa edellispäivänä kello 15.

– Olisi oikeasti mukavaa, että näihin ehtisi perehtyä.

Purran mukaan Suomessa ei ole koskaan mätkitty hallitusta ja sen ohjelmaa yhtä paljon kuin nyt, ei edes Juha Sipilän (kesk.) hallituksen kaudella.

– Teidän ei ehkä kannata uhriutua siinä, mikäli vaihtoehtobudjetissa teidän omia vaihtoehtojanne käsitellään juuri siihen tapaan kuin vaihtoehtobudjettien käsittelyssä yleensä on tapana. Ei kannata uhriutua.

SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman ihmetteli sitä, että valtiovarainministeri ei nähnyt yhdessäkään opposition vaihtoehdossa yhtään mitään hyvää.

– En usko, että tällä otteella Suomi nousee. Luulenpa, että tämä on se tilanne, jolloin Suomi nimenomaan tarvitsee enemmän avoimesti sitä, että katsotaan, mitä keinoja tarvitaan, Lindtman arveli.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) vastasi opposition syytöksiin viittaamalla keskustan ryhmäpuheenjohtaja Antti Kurvisen pitämään puheenvuoroon.

– Se ei ainakaan ollut esimerkki siitä, miten rakennetaan hyvää yhteistyötä.

Orpo kiitteli kuitenkin oppositiota, jolta löytyy hänen mukaansa kyllä vaihtoehtokin, mutta ei vastuullista,  kuuden miljardin sopeutukseen sitoutuvaa.

– Te ette siihen sitoudu, ja se tarkoittaa sitä, että velkaantuminen jatkuu pitkälle tulevaisuuteen.

Keskustan Markus Lohella oli esittää hallitukselle konkreettinen yhteistyötarjous velkaongelman ratkaisemiseksi.

Lohi esitti Orpolle kahden vaalikauden talousohjelmaa, jossa jossa sovittaisiin menokatto ja veroaste kahdeksi vaalikaudeksi ja myös veroaste kahdeksi vaalikaudeksi.

– Tämän sisällähän meillä löytyisi kyllä erilaisille poliittisille näkemyksille varaa, mutta yhdessä katsottaisiin, mikä on veroaste kahden vaalikauden aikana ja mikä on menokatto, Lohi selvitti.

Hallitusrintamasta tivattiin SDP:ltä myös vaikutusarviota budjettivaihtoehtonsa työllisyysvaikutuksista. Kokoomuksen Ben Zyskowicz huomautti, että sosiaalidemokraatit ovat viime aikoina jatkuvasti valittaneet siitä, että hallitus  ei ole toimittanut eduskunnalle riittäviä vaikutusarvioita säästölaeista.

– Nyt me emme tiedä teidän vaihtoehtobudjettinne työllisyysvaikutuksia. Kyse ei ole siitä, etteikö eduskunnan tietopalvelu olisi niitä laskenut, kun se on ne laskenut. Kyse on siitä, että te salaatte ja pimitätte nämä laskelmat.

Zyskowicz arveli, että tähän on varmaan joku hyvä syy.

– Nyt te lupaatte, että teiltä tulee jossain vaiheessa joitain ihan ikiomia taikalaskelmia, kun nämä eduskunnan tietopalvelun laskelmat ilmeisesti eivät kelpaa. SDP – S on salailu, P on peittely, D on sitten ilmeisesti demagogia.

Lindtmanin mukaan SDP kyllä teettää ja julkistaa kyseiset vaikutusarviot tuonnempana. Lindtmanin mukaan ne ottavat myös laajemmin huomioon hallituksen toimet, jotka se on tekemässä.

Lue myös

Kurvinen lyttää hallituksen talouslinjan pesäpallotermein: "Kaksi paloa samalla lyöntivuorolla"

Keskustan vaihtoehdossa ei alenneta veroja velaksi eikä kieltäydytä kaikista säästöistä ja uudistuksista, keskustaryhmyri summasi varjobudjettikeskustelussa
29.11.2023 14:51

Kurvinen Ylellä: Hallituksen politiikka tuo paniikin ja sekasorron sote-alueille – "Suunnitelmat eivät ole realistisia"

Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen korosti kuntien ja hyvinvointialueiden rahoituslainsäädännön uudistamisen tärkeyttä Ylen...
29.11.2023 11:36

Aihetunnisteet

Eduskunta Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
Tämä tuttu hedelmä auttaa hyvin yleiseen vaivaan
Uutiset | 25.10.2025 21:03
Miten ihmeessä metsät voivat olla päästölähde suurimmassa osassa Suomea? – Asiantuntija selventää
Uutiset | 26.10.2025 8:00
Tutkimus: Vaikeasti havaittava syöpätyyppi yleistyy nyt vauhdilla
Uutiset | 22.10.2025 23:12
Talvirenkaan vaihtajan omaa vastuuta lisättiin, oliko se virhe?
Uutiset | 26.10.2025 9:00
IS: Asiantuntijalta varoitus puutostilasta – yhteys Alzheimerin tautiin
Uutiset | 23.10.2025 22:35
Voiko pimeä aine tuhoutua? – T&A: ”Tulokset olivat hälyttäviä ”
Uutiset | 24.10.2025 23:30
Moni säästää nyt näistä – ”Voi romuttaa talouden vuosiksi”
Uutiset | 23.10.2025 22:00
Miksi osa sairastuu sydän- ja verisuonitauteihin, vaikkei riskitekijöitä ole?
Uutiset | 22.10.2025 22:50
Juutalainen kokoomuskonkari Zyskowicz pitää Israelin sotatoimia Gazassa suurena erehdyksenä
Uutiset | 25.10.2025 12:46
Tutkimus: Vaikeasti havaittava syöpätyyppi yleistyy nyt vauhdilla
Uutiset | 22.10.2025 23:12
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
IS: Asiantuntijalta varoitus puutostilasta – yhteys Alzheimerin tautiin
Uutiset | 23.10.2025 22:35
Tämä tuttu hedelmä auttaa hyvin yleiseen vaivaan
Uutiset | 25.10.2025 21:03
Historia | Ceausescun pakkomielteen yllättävä seuraus: Savukemerkistä tuli Romaniassa kaikkivoipa pimeä valuutta
Uutiset | 20.10.2025 21:05
Aie maatalouden alasajosta saa täystyrmäyksen – kansanedustaja ihmettelee, kuinka professori unohti huoltovarmuuden
Uutiset | 22.10.2025 13:24
Miten ihmeessä metsät voivat olla päästölähde suurimmassa osassa Suomea? – Asiantuntija selventää
Uutiset | 26.10.2025 8:00
Poliiseilta kovaa puhetta: ”Jos haluat rauhaa, valmistaudu sotaan”
Uutiset | 24.10.2025 13:14
Vieraslaji hämmästyttää Virossa – metsästäjät liikkeellä
Uutiset | 23.10.2025 1:32
Moni säästää nyt näistä – ”Voi romuttaa talouden vuosiksi”
Uutiset | 23.10.2025 22:00
Nouseva terveysuhka: Jo tölkki päivässä vaarantaa maksan
Uutiset | 8.10.2025 23:45
IS: Lääkäriltä täystyrmäys yleiselle terveysväitteelle: ”Suurin turhake”
Uutiset | 30.9.2025 22:03
Verkkopankissa maksaminen muuttuu torstaista alkaen
Uutiset | 7.10.2025 8:28
Tutkimus: Vaikeasti havaittava syöpätyyppi yleistyy nyt vauhdilla
Uutiset | 22.10.2025 23:12
Tutkimus paljasti vakavan terveysriskin – Lähes jokainen altistuu
Uutiset | 5.10.2025 22:12
Tutkimus: Pelätty syöpä yleistyy jatkossakin, jos mitään ei tehdä – Keino kyllä olisi
Uutiset | 13.10.2025 23:01
WHO varoittaa vakavasta terveysuhasta − ”Meiltä loppuvat hoitovaihtoehdot”
Uutiset | 13.10.2025 21:29
Tämä tuttu supermauste alentaa kolesterolia
Uutiset | 30.9.2025 0:30
Tutkimus: Kuntosaleilla yleistyvä ilmiö aiheuttaa sydänmuutoksia
Uutiset | 28.9.2025 21:15
Tutusta marjasta tehtiin uusi löytö – voi torjua jopa syöpää
Uutiset | 24.9.2025 22:00

Uusimmat

Suomen on puututtava vihapuheeseen ja taattava intersukupuolisten oikeudet, vaatii tuore raportti
Uutiset | 28.10.2025 1:02
Kysely: Tämä on suosituin sähköautojen latauspaikka
Uutiset | 27.10.2025 23:15
Kävikö sinullekin näin? – Se on yleistä, sanoo tutkimus
Uutiset | 27.10.2025 22:21
Pää täyttyy huolista ja katastrofiajatuksista – HT: Näillä keinoilla pysäytät
Uutiset | 27.10.2025 22:01
DNA-tutkimus paljasti: Nämä bakteerit tuhosivat Napoleonin armeijan
Uutiset | 27.10.2025 21:37
Tutkimus: Tämä askelmäärä riittää laskemaan kuolemanriskiä jopa 40 prosenttia
Uutiset | 27.10.2025 21:29
”Kuulostaa ristiriitaiselta” – Tutkimus paljastaa yllättävän seikan keskenään kilpailevista yrityksistä
Uutiset | 27.10.2025 21:15
Hätkähdyttävä määrä suomalaisia kokee älylaitteilta irtautumisen vaikeana
Uutiset | 27.10.2025 20:45
HS-gallup: Lähes puolet kannattaa Palestiinan valtion tunnustamista
Uutiset | 27.10.2025 18:03
Ilmatieteen laitos: Jamaikalle iskevän hurrikaanin vaikutukset voivat olla katastrofaalisia
Uutiset | 27.10.2025 18:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Miten ihmeessä metsät voivat olla päästölähde suurimmassa osassa Suomea? – Asiantuntija selventää
Uutiset | 26.10.2025 8:00
Päätoimittajalta | Loikka imagokisassa – mikä keskustan tyylissä puhuttelee?
Uutiset | 21.10.2025 17:16
Mistä uusi suunta? – Keskustassa käynnissä massiivinen voimainponnistus
Uutiset | 19.10.2025 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suomen on puututtava vihapuheeseen ja taattava intersukupuolisten oikeudet, vaatii tuore raportti
Uutiset | 28.10.2025 1:02
Kysely: Tämä on suosituin sähköautojen latauspaikka
Uutiset | 27.10.2025 23:15
Kävikö sinullekin näin? – Se on yleistä, sanoo tutkimus
Uutiset | 27.10.2025 22:21
Tutkimus: Vaikeasti havaittava syöpätyyppi yleistyy nyt vauhdilla
Uutiset | 22.10.2025 23:12
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
IS: Asiantuntijalta varoitus puutostilasta – yhteys Alzheimerin tautiin
Uutiset | 23.10.2025 22:35

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Uudenmaan piirin puheenjohtajakisa
Mielipide | 27.10.2025 13:16
Lukijalta: Sote-ala ei kaipaa lisää epävarmuutta – raskaussyrjintä iso ongelma jo nyt
Mielipide | 27.10.2025 11:28
Lukijalta: Jäähyväiset suomalaiselle hyvinvointivaltiolle
Mielipide | 27.10.2025 11:25
Lukijalta: Kesän lumous odottaa ostajaa
Mielipide | 27.10.2025 11:22
Lukijalta: Hoitajien oikeudet on turvattava – vastuu ja velvollisuus näkyviin palkassa
Mielipide | 23.10.2025 11:47
Lukijalta: Palveluverkkoesityksen järjettömyys uhkaa koko maakunnan tasa-arvoa
Mielipide | 24.10.2025 10:29
Lukijalta: Matti Korkiakoski Uudenmaan Keskustan puheenjohtajaksi
Mielipide | 20.10.2025 17:32
Vastine vastineelle: Kelan terapia ei ole ongelmaton menestystarina
Mielipide | 20.10.2025 16:21

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Milla Veteläisestä keskustanuorten puheenjohtaja
Uutiset | 26.10.2025 13:19
”Se on hallituksen vika, muistakaa se” – keskustanuorilla huolta palveluista, terveydestä ja tekoälystä
Uutiset | 25.10.2025 18:25
Nuorisopomo toivoo tiukkaa vastavetoa – ”somejätit polvilleen”
Uutiset | 25.10.2025 12:13
Kaikkonen esittää isoa uudistusta peruskouluun
Uutiset | 23.10.2025 10:35
Ammattilaiset tyrmistyneitä: ”Krooninen aliarvostus”
Uutiset | 23.10.2025 12:36
Milla Veteläisestä keskustanuorten puheenjohtaja
Uutiset | 26.10.2025 13:19
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste