Puhemies Halla-aho: Eemeli Peltosta muistetaan hiljaisella hetkellä istuntokauden alussa
Eduskunta tulee muistamaan tiistaina kuollutta SDP:n kansanedustaja Eemeli Peltosta hiljaisella hetkellä eduskunnan istuntokauden alussa.
– Tavan mukaan tehtävässään menehtynyttä kansanedustajaa muistetaan hiljaisella hetkellä istuntokauden alussa, ja niin toimitaan tässäkin tilanteessa, sanoi eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho (ps.) toimittajille torstaina.
Halla-aho sanoi, että vaikka Peltonen oli vasta ensimmäisen kauden kansanedustaja, hän tuli kaikille tutuksi eduskuntatalossa myönteisellä tavalla. Halla-aho toteaa, että erityisen surullista tapauksessa on, että kyseessä on nuori ihminen ja että kuolema tapahtuu ”tällaisten olosuhteiden vallitessa”.
Hänen mukaansa tapauksesta ei kannata tehdä äkkinäisiä johtopäätöksiä eduskunnasta työyhteisönä, sillä tapauksen taustoja ei tunneta.
Halla-aho kommentoi asiaa hänestä kertovan elämäkertateoksen julkistustilaisuudessa.
