Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Joulu

Tässä ovat tämän joulun hittilahjat

5.12.2025 23:00
Lue lisää 
Hoitajien työkiista
Sosiologian emeritusprofessori Harri Melin pitää hoitajien maanantaina syntynyttä sopimusta hyvänä, vaikka hoitajajärjestöt Tehy ja Super eivät saaneetkaan läpi alkuperäistä palkankorotustavoitettaan. (Kuva: Martti Kainulainen / Lehtikuva)

"Sopimus on aina kompromissi" – professori pitää hoitajien tuoretta sopimusta hyvänä, vaikka alkuperäinen palkankorotustavoite ei toteutunutkaan

STT - Saila Kiuttu, Sanna Nikula 4.10.2022 15:41, muokattu 4.10.2022 16:09
a– a+
Hoitajien työkiista

Sosiologian emeritusprofessori Harri Melin pitää hoitajien maanantaina syntynyttä sopimusta hyvänä, vaikka hoitajajärjestöt Tehy ja Super eivät saaneetkaan läpi alkuperäistä palkankorotustavoitettaan.

Järjestöt tavoittelivat alun perin 3,6 prosentin korotusta palkkoihin yleisten sopimuskorotusten päälle viiden vuoden ajan.

–  Tulkintani on, että hoitajajärjestöt eivät ihan saaneet sitä, mutta ne saivat kaiken kaikkiaan hyvän pitkäaikaisen sopimuksen, joka nostaa koulutettujen naisten palkkaa.

Melin huomauttaa, että sopimus on aina kompromissi, jossa molemmat osapuolet tulevat vastaan alkuperäisistä tavoitteistaan.

Maanantaina hyväksytty sopimus on viisivuotinen, ja siinä on sovittu kuuden prosentin korotus vuosille 2023–2025.

Melinin tulkinnan mukaan laajaa kansalaisten tukea saanut naisvaltaisen alan kamppailu päättyi sopimukseen, jonka kanssa molemmat osapuolet pystyvät kunniallisella tavalla elämään.

–  Olennaista on, että sopu syntyi.

Eri tahot ovat kummastelleet sitä, että työnantajaa edustava Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT ja palkansaajia edustavat hoitajajärjestöt vaikuttavat tulkitsevan eri tavoin sopimusta.

KT:n mukaan ratkaisu löytyi palkkaharmonisaatiosta. Sen sijaan Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen kiisti, että lainsäädännön piirissä olevasta harmonisaatiosta voitaisiin edes sopia sovittelijan pöydässä. Tehy nimittää samoja korotuksia omaksi lisäpalkkaohjelmaksi.

–  Sopivatko he jostain ylimääräisestä rahasta vai palkkaharmonisaatiosta? Työnantaja- ja palkansaajapuolella näyttää olevan täysin eri käsitys siitä, mistä he ovat ylipäänsä sopineet, toteaa neuvottelujohtaja Sari Ojanen Valtion työmarkkinalaitoksesta STT:lle.

Palkkaharmonisaatiolla viitataan sosiaali- ja terveydenhuollon saman työnantajan palveluksessa samaa työtä tekevien työntekijöiden palkkojen yhdenmukaistamiseen. Se tulee joka tapauksessa ajankohtaiseksi, kun työntekijät siirretään vuodenvaihteessa hyvinvointialueiden palvelukseen.

Kenenkään palkkaa ei aiemmissa harmonisaatiotilanteissa ole alennettu. Nyt on kuitenkin vielä auki, miten paljon harmonisaatio palkkoja nostaa. Tulkinnan varaa on myös siitä, mistä ajankohdasta alkaen palkkaharmonisaatio pitää toteuttaa.

Tehyn edunvalvontajohtaja Else-Mai Kirvesniemi sanoo blogissaan, että kuuden prosentin korotus ei ole niin sanottua palkkaharmonisointirahaa. Hänen mielestään sellaisesta puhuminen on harhaanjohtavaa.

–  Sinänsä on ymmärrettävää, että KT haluaa asian näin muotoilla. KT oletettavasti pelkää ratkaisun leviävän myös muihin kunta-alan sopimuksiin. Silti pitäisi puhua asioista oikeilla nimillä, kun toimitaan virkavastuulla.

–  Se on ihan samanlaista rahaa kuin sovintolautakunnan ratkaisuehdotuksessa sovittu viiden prosentin korotus. Palkkaharmonisoinnille ei ole korvamerkitty mitään erillistä rahoitusta – ei (KT:n toimitusjohtaja) Markku Jalosen rahapussissa eikä valtion budjetissa.

Kirvesniemi huomauttaa muun muassa, että Helsinki ja Hus eivät ole palkkaharmonisoinnin piirissä lainkaan, mutta silti myös nämä työnantajat joutuvat maksamaan kuuden prosentin ylimääräiset korotukset kolmen seuraavan vuoden aikana.

Melinin mielestä tulkintojen ristiriita ei ole mitenkään poikkeuksellista.

–  Tämänkaltaisia kiistoja on käyty aikaisemminkin. Sen jälkeen kun nimet on laitettu paperiin, osapuolet ovat esittäneet vähän eri tulkintaa. Nyt pitää muistaa, että molemmat viestivät omilleen.

Melin arvioi, että sopimus pitää palkan lisäksi sisällään muitakin elementtejä, jotka olivat sellaisia, että ne saivat puheenjohtajat ja hallinnot sopimuksen hyväksymään.

–  Julkisessa keskustelussa on juututtu tähän 3,6 prosenttia yli yleisen linjan -vaatimukseen, vaikka koko ajan ainakin (Superin puheenjohtaja) Silja Paavola on korostanut sitä, että pitää kehittää työoloja ja kiinnittää huomiota hoitajien työn kehittämiseen ja työn organisointiin.

Valtion työmarkkinalaitoksen neuvottelujohtaja Ojasen mukaan olisi ihanteellista, että työntekijöitä edustava taho ja työnantajaa edustava taho ymmärtäisivät neuvottelemaansa työehtosopimusta samalla lailla. Paikalla oli kuitenkin myös puolueeton henkilö eli valtakunnansovittelija.

Ojanen ei halua arvioida syntynyttä ratkaisua kovin syvällisesti, sillä valtion neuvottelut ovat alkamassa marraskuussa ja hän itse osallistuu valtion edustajana niihin. Hänestä on kuitenkin selvää, että nyt tehty erittäin kallis ratkaisu heijastuu tavalla tai toisella kaikkiin neuvottelupöytiin, niin julkisen kuin yksityisenkin sektorin.

Julkisalan koulutettujen neuvottelujärjestö Juko ja Julkisen alan unioni JAU sekä KT pääsivät jo kesäkuun alussa sopuun työehdoista seuraavaksi kolmeksi vuodeksi. Kunta-alalle sovittiin viisivuotinen palkkaohjelma, jonka myötä palkat nousevat viisi prosenttia normaalien sopimuskorotusten lisäksi.

Työntekijöille luvattiin, että mikäli hoitajajärjestöt onnistuvat neuvottelemaan itselleen paremmat palkankorotukset, ne ulotetaan koskemaan myös kunta-alan sote-henkilöstöä, kuten sosiaalityöntekijöitä ja varhaiskasvatuksen työntekijöitä.

Professori Melin uskoo, että muut kunta-alan järjestöt palaavat vielä asiaan sen jälkeen, kun ovat laskeneet tarkkaan erot maanantaina tehdyn ratkaisun ja kesäkuussa tehdyn muuta kunta-alaa koskevan ratkaisun välillä.

Myös Ojanen uskoo, että viimeistään JAU:n ja Jukon reaktiot paljastavat, kuinka hyvä hoitajien sopimus on.

Lue myös

Savonlinnan omakotitalopalosta löytyi neljä kuollutta

Savonlinnassa palaneesta omakotitalosta on löytynyt kuolleena neljä ihmistä. Ruumiita ei ole vielä tunnistettu...
6.12.2025 14:33

Puolustusvoimien valtakunnallinen paraati alkoi katselmuksella Kouvolassa – pilvinen sää voi haitata ylilentojen näkyvyyttä

Perinteinen Puolustusvoimien itsenäisyyspäivän paraati alkoi puoliltapäivin Kouvolassa Kymenlaaksossa. Tapahtuma alkoi kenraaliluutnantti Kim Jäämeren...
6.12.2025 12:27

Lasse Lehtonen on edelleen Brysselissä, kertoo Kelan hallituksen puheenjohtaja – paluusta ei tietoa

Kelan hallituksen puheenjohtaja Vertti Kiukas kertoo STT:lle saaneensa yhteyden Kelan pääjohtajaan Lasse Lehtoseen....
6.12.2025 11:18

Aihetunnisteet

hoitajat kompromissi Politiikka sopimus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Tässä ovat tämän joulun hittilahjat
Uutiset | 5.12.2025 23:00
Mitä tapahtui Kelan pääjohtajalle Lasse Lehtoselle Brysselissä? Kela kommentoi
Uutiset | 5.12.2025 15:12
Historia | Taistelulaivoista viimeinen myöhästyi sodasta – kohtalo vei laivastoparaateihin ja naulatehtaalle
Uutiset | 3.12.2025 21:03
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Armeijan budjetti paisuu – Kysyimme, voisiko lakkautettuja varuskuntia elvyttää
Uutiset | 4.12.2025 13:03
Uutta tietoa juurihoidosta: ”Läpimurto”
Uutiset | 5.12.2025 23:12
Huoli heräsi: Aivokuumetta aiheuttava tauti leviää vauhdilla
Uutiset | 3.12.2025 9:10
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19
Historia | Taistelulaivoista viimeinen myöhästyi sodasta – kohtalo vei laivastoparaateihin ja naulatehtaalle
Uutiset | 3.12.2025 21:03
Huoli heräsi: Aivokuumetta aiheuttava tauti leviää vauhdilla
Uutiset | 3.12.2025 9:10
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Toimittajalta | Essayahin susijahtilaki on täysi susi – luokatonta valmistelua ei voi hyväksyä
Uutiset | 1.12.2025 17:13
Neljä Husin lääkäriä teki kantelun Lasse Lehtosesta Oikeuskanslerinvirastoon
Uutiset | 2.12.2025 16:25
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
Pelätty syöpä tappaa Suomessa nopeammin kuin Ruotsissa – Tässä syy
Uutiset | 9.11.2025 22:01
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04

Uusimmat

Savonlinnan omakotitalopalosta löytyi neljä kuollutta
Uutiset | 6.12.2025 14:33
Puolustusvoimien valtakunnallinen paraati alkoi katselmuksella Kouvolassa – pilvinen sää voi haitata ylilentojen näkyvyyttä
Uutiset | 6.12.2025 12:27
Lasse Lehtonen on edelleen Brysselissä, kertoo Kelan hallituksen puheenjohtaja – paluusta ei tietoa
Uutiset | 6.12.2025 11:18
Kirjailija-vammaisaktivisti Riikka Leinonen juhlii Linnassa valkoisessa silkkimekossa – ”CP-vamma ei estä koreilua”
Uutiset | 6.12.2025 11:00
Linnaan kutsuttu kieltenopettaja Anne Lindholm iloitsee kielitaitoisesta presidentistä
Uutiset | 6.12.2025 10:00
Vornanen valittaa tuomiostaan
Uutiset | 6.12.2025 9:59
lltapukujen säihkettä – Tällaisissa asuissa keskustalaiset astelevat Linnan juhliin
Uutiset | 6.12.2025 9:01
Itsenäisyyttä juhlittiin sodassakin – Katso kuvat
Tarinat | 6.12.2025 8:01
Von der Leyen: Kaikkien Euroopan maiden kannettava yhdessä Ukrainan sotakorvauslainan mahdolliset riskit
Uutiset | 6.12.2025 7:43
USU:n kysely: Asevelvollisuuden laajentaminen naisiin jakaa suomalaisia
Uutiset | 6.12.2025 4:46
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
”Keskittämisprojekti” hirvittää – Nyt puhuvat valtion ohjaukseen joutuneiden sote-alueiden keskustalaiset
Uutiset | 25.11.2025 17:31
Toimittajalta | Keskusta päästi irti sinipunapeikon – kiistelty hallituspohja on perinteinen tupailtojen kauhu
Uutiset | 24.11.2025 16:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savonlinnan omakotitalopalosta löytyi neljä kuollutta
Uutiset | 6.12.2025 14:33
Puolustusvoimien valtakunnallinen paraati alkoi katselmuksella Kouvolassa – pilvinen sää voi haitata ylilentojen näkyvyyttä
Uutiset | 6.12.2025 12:27
Lasse Lehtonen on edelleen Brysselissä, kertoo Kelan hallituksen puheenjohtaja – paluusta ei tietoa
Uutiset | 6.12.2025 11:18
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hallitus kriisiyttää kunnat
Mielipide | 5.12.2025 15:54
Lukijalta: Rasvaa rakennusalan rattaisiin
Mielipide | 5.12.2025 11:32
Lukijalta: Voisiko yrittäjä–perhelääkäri olla keskustan tapa turvata lähipalvelut koko maassa?
Mielipide | 5.12.2025 10:41
Lukijalta: Väkivalta ei ole yksityisasia
Mielipide | 5.12.2025 9:52
Lukijalta: Suomen ehdotus on pahasti myöhässä – saattaa silti toteutua
Mielipide | 27.11.2025 15:36
Lukijalta: Keskustan suuntana keskiluokan etupuolue?
Mielipide | 2.12.2025 15:16
Lukijalta: Veikkaus peri maksamansa voiton takaisin
Mielipide | 4.12.2025 9:12
Lukijalta: Keskustanaisten Uudenmaan piiri kannustaa etenkin naisia lähtemään ehdokkaiksi eduskuntavaaleihin 2027
Mielipide | 1.12.2025 15:42

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kurviselta avaus: Puolustusvoimien aluetoimisto Kauhavalle
Uutiset | 2.12.2025 11:25
Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
Eveliina Lohko Keskustan Karjalan Keskustan johtoon – Piiri vaatii apua Itä-Suomelle
Uutiset | 29.11.2025 18:34
Kurviselta avaus: Puolustusvoimien aluetoimisto Kauhavalle
Uutiset | 2.12.2025 11:25
Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
Eveliina Lohko Keskustan Karjalan Keskustan johtoon – Piiri vaatii apua Itä-Suomelle
Uutiset | 29.11.2025 18:34
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste