Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Perussuomalaiset
Perussuomalaisten nuorten 2. varapuheenjohtajan Toni Jalosen mukaan hänen fasismilausuntonsa koskee vain häntä itseään. (Kuva: Matias Rantala)

Perussuomalaisten nuorten varapuheenjohtaja Jalonen: En irtisanoudu fasismia koskevasta lausunnostani

Perussuomalaiset haluaa selvittää Jalosen lausunnon, jossa tämä julisti olevansa fasisti. Jalosen mukaan hänen poliittinen linjansa ei ole perussuomalaisissa nuorissa ”erityisen radikaali”.
STT–Sanna Raita-aho, Ilkka Hemmilä 24.2.2020 14:22, muokattu 24.2.2020 14:58
a– a+
Perussuomalaiset

Perussuomalaisten nuorten toinen varapuheenjohtaja Toni Jalonen sanoo STT:lle, ettei irtisanoudu fasismia koskevasta lausunnostaan.

Jalonen kertoi eilen Virossa pitämässään puheessa olevansa fasisti. Lisäksi hän sanoi olevansa etnonationalisti ja traditionalisti. Jalonen vahvistaa asian STT:lle ja sanoo käyttäneensä ”vahvaa retoriikkaa”. Hän sanoo, ettei aio perääntyä lausunnostaan.

Tarkoittaako tämä, että identifioidut fasistiksi?

– Siinä mielessä, että miten minä sen koen, kyllä.

Mitä fasismi sinulle siis tarkoittaa?

– Ajattelen fasismia ennen maailmansotaa, italialaistyyppistä vahvaa kansallisidentiteettiä, että kansa työskentelee yhdessä omaksi hyväkseen. Minusta se on oikein hyvä ideologia kannattaa, vaikka siihen on liitetty negatiivisia merkityksiä.

Fasismi on historiallisesti liitetty italialaiseen diktaattoriin Benito Mussoliniin ja tämän valtakauteen. Mussolini muun muassa lakkautti demokratian.

On arvioitu, että ainakin miljoona ihmistä kuoli hänen diktatuurinsa vuoksi. Kuolleiden joukossa oli sekä Italian valtaamien maiden kansalaisia että italialaisia juutalaisia.

Pidätkö siis Mussolinin hirmuhallintoa Italiassa esimerkillisenä?

– Kaikilta osin en, mutta tulihan siellä talouskasvua ja sellaista. En erityisesti ihannoi Mussolinia.

Mitä siis fasismissa ihannoit?

– Pidän siinä hyvänä yhteisöllisyyttä, vahvaa kansallisuustunnetta ja vahvaa johtajuutta. Kunhan johtaja nauttii kansan luottamusta, koen että se on tehokas verrattuna hallituksiin, jotka vaihtelee.

Jalosen mukaan hän ei kuitenkaan halua fasismia valtiomuotona Suomeen ja kunnioittaa omien sanojensa mukaan demokratiaa.

Jalosen mukaan lausunto edustaa vain häntä itseään, ei perussuomalaisia nuoria.

Jalonen antoi lausuntonsa Etnofutur IV -konferenssissa, jota tapahtuman Facebook-sivulla kuvataan ”eurooppalaisten nationalistien kokoontumiseksi, jossa suunnitellaan etnistä tulevaisuutta”. Tapahtuman Facebook-sivulla Jalonen on merkitty osallistujaksi perussuomalaisten ja Suomen Sisun edustajana.

Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho sanoi aiemmin STT:lle, että Jaloselle lähetetään selvityspyyntö tämän fasistipuheista.

– Meillä prosessi menee sääntöjen ja lakien mukaisesti sillä tavalla, että jos henkilöä epäillään puolueen sääntöjen vastaisesta toiminnasta, niin hänelle lähetetään selvityspyyntö ja hänellä on mahdollisuus vastata sitten. Tämän selvityksen pohjalta puoluehallitus käsittelee asiaa, Halla-aho sanoo.

Perussuomalaisten puoluesihteeri Simo Grönroos kertoi aiemmin Uudelle Suomelle, että Jalonen erotetaan perussuomalaisista fasismipuheensa vuoksi.

Halla-aho ei halua kommentoida Jalosen lausuntoa vielä tarkemmin.

– En ole nähnyt kuin pienen klipin, niin en osaa sanoa mihin kontekstiin tämä asettuu, mutta nuorisojärjestön edustaja lupasi katsoa koko klipin läpi ja tehdä siitä selosteen ja sitten voin ottaa kantaa, Halla-aho sanoo.

Halla-ahon mukaan perussuomalaisissa ei suvaita natsismia eikä fasismia.

STT:n kysymykseen, tuomitseeko Halla-aho Jalosen lausunnon, Halla-aho sanoo näkemyserojen olevan selviä.

– Sanotaan että aiempien lausuntojen pohjalta on selvää, että missä näkemyserot Jalosen ja puolueen välillä menee. En usko, että on tarpeellista tämän enempää keskustelua käydä.

– Kuten äsken selostin, asiasta lähetetään hänelle selvityspyyntö, minkä jälkeen puoluehallitus tekee selvityksen pohjalta päätöksen, hän lisää.

Jalonen sanoo itse lukeneensa lehdestä mahdollisesta erottamisestaan.

– Ymmärrän jos puolue erottaa, mutta en välttämättä näe sitä oikeudenmukaisena, jos katsoo mitä muita ulostuloja on tullut puolueen piiristä, Jalonen sanoo, viitaten esimerkiksi kansanedustaja Juha Mäenpään vieraslajipuheisiin.

Perussuomalaisten nuorten puheenjohtaja Asseri Kinnunen kertoo STT:lle, että Jalosen Virossa pitämä puhe ei edusta nuorisojärjestön arvoja. Hänen mukaansa lausunto on huolimaton ja typerä.

Kinnunen sanoo, että aikoo keskustella asiasta Jalosen kanssa.

Oliko kyseessä vain huolimaton ja typerä lausunto vai tuleeko tästä jotain seurauksia?

– Aion keskustella tästä hänen kanssaan ja katson, mihin toimiin ryhdymme. En osaa arvioida vielä seurauksia.

Kinnunen ei myöskään halunnut kommentoida, voidaanko Jalonen mahdollisesti erottaa. Tuomitsetteko te tämän lausunnon?

– En lähde tuomitsemaan, mutta en pidä järkevänä tätä lausuntoa.

Kinnunen sanoo keskustelleensa asiasta myös emopuolue perussuomalaisten kanssa, mutta ei avaa keskusteluiden sisältöä tarkemmin.

Muun muassa Suomen Kuvalehti on kertonut perussuomalaisten nuorten sisäisistä kiistoista, joissa etnonationalisteiksi itseään kutsuva ryhmä on aiheuttanut kitkaa ryhmän sisällä.

Kysyttäessä järjestön sisäisistä kiistoista Kinnunen vastasi, että järjestöön mahtuu monenlaisia ajatuksia.

Jalonen ei osaa arvioida, miten laajaa kannatusta hänen linjansa nauttii nuorisojärjestössä, mutta sanoo, että valinta varapuheenjohtajaksi on jonkinlainen indikaattori.

– En näe, että olisin erityisen radikaali nuorisojärjestön sisällä, Jalonen sanoo.

Aiemmin Jalonen on kohauttanut jakamalla tviitin, joka tulkittiin kehotukseksi äänestää eurovaaleissa perussuomalaisia, jotta Suomessa ei olisi ihonväriltään pääväestöstä poikkeavia ihmisiä.

Tviitti julkaistiin PS-Nuorten Twitter-tilillä.

Viestissä PS-Nuoret julkaisi kuvakaappauksen eurovaalimainoksesta, jonka kuvassa esiintyy tummaihoinen perhe ja joka kehottaa päättämään Euroopan tulevaisuudesta. PS-Nuorten tili julkaisi kuvan saatetekstillä, jossa kehotetaan äänestämään perussuomalaisia, ”jotta Suomen tulevaisuus ei näyttäisi tältä”.

Jalonen pahoitteli tuolloin viestiään, mutta tviitti johti siihen, että opetus- ja kulttuuriministeriö lopetti PS-Nuorten avustuksen maksamisen viime vuonna ja peri takaisin aiemmin maksetun osuuden. Tänä vuonna järjestölle on myönnetty 91 000 euroa.

Kun STT kysyi, onko Jalosella yhä nuorisojärjestön johdon luottamus aiemmasta Twitter-kohusta ja fasismi-lausunnosta huolimatta, Kinnunen sanoi, että ei pidä toimia hyvänä.

– Kyllä olemme keskenään toimeen tulleet ja hänet on tuohon toimeen äänestetty, mutta en pidä hyvänä, että tällainen typerä lausunto annettiin.

Opetus- ja kulttuuriministeriö kertoi STT:lle selvittävänsä, johtaako Jalosen julistautuminen fasistiksi uusiin toimenpiteisiin.

– Ministeriö harkitsee, mitä toimenpiteitä tämä mahdollisesti aiheuttaa, kertoo neuvotteleva virkamies Emma Taipale nuorisotyön ja -politiikan vastuualueelta STT:lle.

Taipaleen mukaan on poikkeuksellista, että järjestöt menettävät jo myönnetyt tukensa nuorisolain toisessa pykälässä mainittujen tavoitteiden rikkomisen vuoksi.

– On ollut avustusten takaisinperintöjä taloudellisista syistä, mutta nuorisolain tavoitteiden ja arvopohjan perusteella se ei ole kovin yleistä, Taipale sanoo.

Jalosen mukaan asian harkitseminen on ”kohtuutonta”.

– Tviitin aikana sen ymmärsi, mutta tähän lausuntoon järjestö ei liity mitenkään. Järjestön linja ei ole muuttunut.

Perussuomalaisten hallitus on jo aiemmin esittänyt Perussuomalaiset Nuoret -yhdistykselle vaatimuksen, että nuorisojärjestön jäsenyys edellyttäisi jatkossa puolueen jäsenyyttä.

Tällä hetkellä PS-Nuorten äänivaltaiseksi jäseneksi voi päästä 15-vuotiaana, eivätkä sen säännöt edellytä perussuomalaisten jäsenyyttä.

Uutissuomalainen kertoi alkuvuonna, että jos sääntömuutos ei mene nuorisojärjestön kokouksessa läpi, puolue harkitsee yhteistyön lopettamista nuorisojärjestön kanssa. Nuorisojärjestö saa puolueelta muun muassa rahallista tukea.

– Kyllä näin on asiasta ilmoitettu, Halla-aho vahvistaa.

Halla-aho on aiemmin jo nostanut esille esimerkiksi Ilta-Sanomien haastattelussa, että tietyn porukan ”öyhöttäminen” nuorisojärjestössä on mennyt jo liian pitkälle. Onko sääntömuutoksen tarkoitus karsia etnonationalistista ajattelua puolueesta?

– Olen tehnyt useasti selväksi, että natsismi ja fasismi eivät ole suvaittuja aatteita tässä puolueessa, Halla-aho sanoo.

Juttua korjattu: vieraslajeista on puhunut perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää, ei Ano Turtiainen.

Lue myös

Keskustanuoret ja keskustaopiskelijat kieltäytyvät yhteistyöstä perussuomalaisten nuorten kanssa, "kunnes fasistit on siivottu järjestöstä"

Keskustaopiskelijoiden puheenjohtaja Miriam Putula ja keskustanuorten puheenjohtaja Hanna Markkanen vaativat perussuomalaisia nuoria puhdistamaan...
24.2.2020 19:35

Demarien, vihreiden ja kokoomuksen nuorisojärjestöt yhtyvät keskustanuorten ja keskustaopiskelijoiden haasteeseen – "Fasismille ei ole tilaa suomalaisessa yhteiskunnassa"

Myöhään maanantai-iltana myös Vasemmistonuoret, KD Nuoret, RKP-nuoret, Siniset Nuoret sekä kokoomusopiskelijat ilmoittivat olevansa mukana nuorkeskustan haasteessa.
24.2.2020 19:37

Satakunnan keskustanuoret tuomitsevat PS-nuorten varapuheenjohtajan fasismi-lausunnot – Toni Jalonen johtaa myös Satakunnan perussuomalaisia nuoria

Satakunnan keskustanuoret tuomitsevat perussuomalaisten nuorten varapuheenjohtajan Toni Jalosen viikonloppuiset fasisti-kommentit. Jalonen on myös Satakunnan...
24.2.2020 17:02

Aihetunnisteet

Perussuomalaiset

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Varoitus: Nyt on pelissä Puolan itsenäisyys
Uutiset | 18.12.2025 20:15
Rotat pyrkivät nyt sisälle – ”Vahingot alkavat tyypillisesti nakertamisesta”
Uutiset | 19.12.2025 22:35
Superbakteeriin löytyi uusi lääke – “Valtava käännekohta”
Uutiset | 16.12.2025 22:15
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Taiwan: USA hyväksynyt jättimäisen asekaupan
Uutiset | 18.12.2025 10:01
Influenssa-aalto yltyy – Asiantuntija: Toimi näin
Uutiset | 18.12.2025 23:03
Honkonen: ”Kykypuolue” on uppoamassa – keskustaedustaja lyttää Orpon johtajuuden
Uutiset | 19.12.2025 14:03
Keskusta äänesti potkulaissa tyhjää – Kurvinen kertoo syyn
Uutiset | 19.12.2025 12:01
Varoitus: Euroopassa käynnissä raju Kiina-shokki
Uutiset | 18.12.2025 10:30
”Aina ei ole tarpeen keskittyä kiloihin” – Potilaat näkevät ongelmia painopuheessa
Uutiset | 17.12.2025 21:43
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Varoitus: Nyt on pelissä Puolan itsenäisyys
Uutiset | 18.12.2025 20:15
Saksan Merziltä rajua puhetta Putinista: ”Ei pysähdy”
Uutiset | 15.12.2025 22:02
Joulun hittilahja on aiheuttanut kodeissa kalliita vahinkoja – jopa lattia voi olla tarpeen uusia
Uutiset | 14.12.2025 15:40
Tutkimus: Tämä jouluherkku voi hidastaa ikääntymistä
Uutiset | 11.12.2025 21:30
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Superbakteeriin löytyi uusi lääke – “Valtava käännekohta”
Uutiset | 16.12.2025 22:15
Ranskasta vaatimus: Alueluovutuksista ei voi neuvotella ennen Ukrainan vankkoja turvatakuita
Uutiset | 16.12.2025 11:15
Miksi ihmeessä miesten yleisintä syöpää ei seulota? – Näin asiantuntija perustelee
Uutiset | 14.12.2025 14:04
Taiwan: USA hyväksynyt jättimäisen asekaupan
Uutiset | 18.12.2025 10:01
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Varoitus: Nyt on pelissä Puolan itsenäisyys
Uutiset | 18.12.2025 20:15

Uusimmat

Hätkähdyttävä luku julki – jopa kolme miljardia ihmistä kärsii samasta kivusta
Uutiset | 20.12.2025 22:56
Käytätkö sinäkin näitä usein? – Voi aiheuttaa merkittävää terveystaakkaa
Uutiset | 20.12.2025 21:59
Varo silmälasien kanssa jouluna
Uutiset | 20.12.2025 21:31
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Asiantuntijalta varoitus jouluperinteestä: ”Erityisesti mökkisaunoissa riskit kasvavat”
Uutiset | 20.12.2025 21:04
Kokaiini halpenee ja leviää uusiin ryhmiin – ”Ensimmäisiä viitteitä on jo nähty”
Uutiset | 20.12.2025 19:52
Nyt tuli lohduton sääennuste
Uutiset | 20.12.2025 17:47
Zelenskyi: USA ehdotti Venäjän ja Ukrainan neuvottelijoiden tapaamista Miamissa
Uutiset | 20.12.2025 16:15
Venäjän rauhanneuvottelija on matkalla Miamiin
Uutiset | 20.12.2025 15:20
Poliisi kommentoi Helsinki-Vantaan kolaria – Jo neljäs vastaavanlainen onnettomuus tänä vuonna
Uutiset | 20.12.2025 15:12
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Asiantuntijat komppaavat Kaikkosen avausta: ”Tässä on todella vaarallinen pommi rakentumassa”
Uutiset | 13.12.2025 10:31
Susikiista ryöpsähti kansanedustajien välille: ”Helppo huudella Helsingin lähiöstä”
Uutiset | 10.12.2025 18:00
Miksi apteekkilakiuudistusta vastustetaan niin kiivasti? Ongelmakohtien lista on pitkä ja huolestuttava
Uutiset | 10.12.2025 13:23

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
03:35, 21/12/2025
weather icon 8°C
Daily Forecast Ennuste
Today 06:0021/12/2025
weather icon
6° / 8°°C 0 mm 0% 8 Km/h 94 % 1007 hPa 0 mm/h
Today 09:0021/12/2025
weather icon
6° / 7°°C 0 mm 0% 9 Km/h 97 % 1008 hPa 0 mm/h
Today 12:0021/12/2025
weather icon
11° / 11°°C 0 mm 0% 10 Km/h 88 % 1008 hPa 0 mm/h
Today 15:0021/12/2025
weather icon
11° / 11°°C 0 mm 0% 12 Km/h 88 % 1007 hPa 0 mm/h
Today 18:0021/12/2025
weather icon
10° / 10°°C 0.2 mm 20% 17 Km/h 92 % 1006 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Hätkähdyttävä luku julki – jopa kolme miljardia ihmistä kärsii samasta kivusta
Uutiset | 20.12.2025 22:56
Käytätkö sinäkin näitä usein? – Voi aiheuttaa merkittävää terveystaakkaa
Uutiset | 20.12.2025 21:59
Varo silmälasien kanssa jouluna
Uutiset | 20.12.2025 21:31
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Varoitus: Nyt on pelissä Puolan itsenäisyys
Uutiset | 18.12.2025 20:15
Saksan Merziltä rajua puhetta Putinista: ”Ei pysähdy”
Uutiset | 15.12.2025 22:02

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Koko Suomi yhden puolueen vankina
Mielipide | 19.12.2025 13:50
Lukijalta: Digitalisaatio ei saa tehdä vanhenevasta väestöstä toisen luokan kansalaisia
Mielipide | 18.12.2025 15:12
Lukijalta: Tuetut lomat eivät ole ylellisyystuote
Mielipide | 18.12.2025 14:56
Lukijalta: Osaamisesta, yrittäjyydestä ja teknologiasta kasvua koko Suomeen
Mielipide | 17.12.2025 15:08
Lukijalta: Vanhenevaan hävittäjään lastattu liikaa toiveita
Mielipide | 15.12.2025 13:48
Lukijalta: Suomen ei kannata antaa aseita putinilaisille historiantulkinnoille
Mielipide | 16.12.2025 13:22
Lukijalta: Kelan kuntoutuspsykoterapia säilytettävä
Mielipide | 23.10.2025 13:17
Lukijalta: Keskustan vahvuus ei ole poukkoilu vaan periaatteellinen keskellä oleminen
Mielipide | 15.12.2025 13:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Niina Örn Varsinais-Suomen Keskustan toiminnanjohtajaksi 
Keskusta | 19.12.2025 13:04
”Musta maanantai suomalaiselle väyläpolitiikalle”– keskustan Ovaska katsoo hallituksen epäonnistuneen liikennepolitiikan ytimessä
Uutiset | 16.12.2025 16:16
Kurvinen syyttää hallitusta keskituloisten hylkäämisestä: ”Tämä on giga-luokan virhe”
Uutiset | 15.12.2025 10:59
”Musta maanantai suomalaiselle väyläpolitiikalle”– keskustan Ovaska katsoo hallituksen epäonnistuneen liikennepolitiikan ytimessä
Uutiset | 16.12.2025 16:16
Kurvinen syyttää hallitusta keskituloisten hylkäämisestä: ”Tämä on giga-luokan virhe”
Uutiset | 15.12.2025 10:59
Keskustanaiset kannustaa naisia pyrkimään eduskuntavaaliehdokkaiksi
Uutiset | 15.12.2025 9:24
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste