Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Vakoilu

CIA:n värväyskampanja iskee Kiinan armeijan arkaan paikkaan

13.2.2026 22:17
Lue lisää 
Eduskunta
Keskustan kansanedustaja Mika Riipi sanoi ymmärtävänsä nuoria, joilla on aito hätä ilmastonmuutoksen ja luontokadon edessä. Arkistokuvassa Riipi takarivissä. (Kuva: Hanne Salonen / Eduskunta)

Perussuomalaiset innostuivat Elokapinan lakkauttamisesta – Keskustan Riipi muistutti, ettei asia kuulu eduskunnalle

Pauliina Pohjala 26.3.2025 19:38, muokattu 26.3.2025 19:42
a– a+
Eduskunta

Perussuomalaiset innostuivat ympäristöliike Elokapinan lakkauttamista vaativasta kansalaisaloitteesta, kun sitä käsiteltiin keskiviikkona eduskunnassa.

– Jos Elokapina todella olisi enemmän kiinnostunut ympäristöstä kuin laittomia toimia sisältävistä spektaakkeleista, se jättäisi viattomat suomalaiset rauhaan ja keskittäisi voimavaransa niihin maihin, jotka aivan oikeasti tuhoavat luontoa ja joiden saastemäärät ovat aidosti ongelma, paalutti kansanedustaja Kaisa Garedew.

Perussuomalaisista moni muistutti, että viime syksynä Elokapina osallistui myös Eduskuntatalon sotkemiseen.

– Elokapina on lakkautettava, ja rikollisen toiminnan, kuten Elokapinan toiminnan, rahoittamisesta tulisi säätää rangaistavaa. Elokapinahan kannustaa ihmisiä rikkomaan Suomen lakeja, paheksui Pekka Aittakumpu.

Keskustan ja vihreiden riveistä sen sijaan huomautettiin, että oikeusvaltiossa poliitikot eivät päätä yksittäisten järjestöjen tai liikkeiden kieltämisestä.

Keskustan kansanedustaja Mika Riipi totesi, että kansalaisaloite on varmasti paljon tunteita herättävä ja julkista keskustelua aiheuttava.

– Itse aloite on kuitenkin sisällöltään sinällään toteuttamiskelvoton.

– Suomen kaltaisessa oikeusvaltiossa eduskunta ei ole se paikka, joka määräisi jonkun yksittäisen järjestön tai toimijan lakkautettavaksi.

Riipi muistutti yhdistyslakiin kirjatuista periaatteista, joiden mukaan toimivaltaiset viranomaiset eli Syyttäjälaitos ja Poliisihallitus tekevät esityksen yhdistyksen lakkauttamisesta ja lopulta tuomioistuimet tekevät päätökset.

Sekä Syyttäjälaitos että Poliisihallitus ovat jo linjanneet, etteivät ne siihen Elokapinan osalta tällä hetkellä lähde, koska perusteita ei käytännössä ole.

– Olen täysin samaa mieltä valtakunnansyyttäjän kanssa siitä, että Suomen täytyy sivistyneenä, länsimaisena, avoimena yhteiskuntana sietää myös tämänkaltaista kansalaistottelemattomuutta melko pitkälle, kunhan se pysyy väkivallattomana eikä saa vakavia ekoterrorismin muotoja.

Nämä nuoret ovat päättäneet lähteä väkivallattoman kansalaistottelemattomuuden tielle.

Mika Riipi (kesk.)

Riipi sanoi ymmärtävänsä nuoria, joilla on aito hätä ilmastonmuutoksen ja luontokadon edessä.

– Myös minun lapsillani. Kyse on heidän tulevaisuudestaan, ja minusta heillä on oikeus herätellä myös meitä päättäjiä tämän asian edessä.

– Ja koska nämä uhat ovat koko meidän ihmiskunnan kannalta hyvin vakavia ja globaalit toimet ovat tähän saakka olleet täysin riittämättömiä, nämä nuoret ovat päättäneet lähteä väkivallattoman kansalaistottelemattomuuden tielle, Riipi totesi.

Riipin tapaan vihreiden ryhmänjohtaja Oras Tynkkynen ”toivoi ja odotti” kansanedustajien ymmärtävän, että Elokapinan lakkauttaminen ei edes kuuluisi eduskunnalle vaan viranomaisille ja oikeuslaitokselle.

– Elokapina tosiaan on aiheuttanut hankaluuksia, niin kuin edellä kollegat ovat puhuneet. Niin on aiheuttanut moni muukin liike, kuten vaikka Convoy Finland, joka saattaa olla monilla vielä tuoreessa muistissa, enkä ole nähnyt sitä koskevia lakkautusesityksiä täällä salin käsittelyssä.

Keskustan kansanedustaja Timo Mehtälä myös totesi, ettei Elokapinan kieltäminen ole eduskunnan homma, mutta kansalaisaloitteen kirjoittajat haluavat keskustella myös kyseisen ympäristöliikkeen toiminnasta, jonka he kokevat haitalliseksi.

– Suomalaiset ovat viime vuosina joutuneet seuraamaan, miten Elokapinan jäsenet ovat toistuvasti makoilleet Helsingin vilkkaimmalla kadulla Mannerheimintiellä syöden muuten hampurilaisia lihapihvillä varustettuna. Viime syksynä järkytys oli valtava, kun Elokapina törkeällä tavalla töhri Eduskuntatalon pylväät, Mehtälä sanoi.  

Lue myös

Kuin preparaattia ryystäisi – korealainen käärmeviina kiehtoo monia, mutta eksoottisessa juomassa on riskinsä

Lasinen pullo, jonka sisällä kirkkaassa nesteessä lepää kokonainen, kerälle kiertynyt kobra tai kyy. Kyseessä...
13.2.2026 22:35

CIA:n värväyskampanja iskee Kiinan armeijan arkaan paikkaan

Yhdysvaltain keskustiedustelupalvelu CIA julkaisi torstaina videon, jonka tavoitteena on värvätä vakoojia Kiinan armeijan...
13.2.2026 22:17

Maksatko sinäkin täysin turhasta? Yli miljoonalla suomalaisella on jo tämä etu

Talvilomat kolkuttelevat jo ovella, ja monet suomalaiset suuntaavat innolla rinteisiin, etelän aurinkoon tai...
13.2.2026 22:15

Aihetunnisteet

Eduskunta Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Säähän tulossa käänne
Uutiset | 9.2.2026 2:31
Miksi hallitus sulloo lisää rahaa kaupan jättiläisten taskuihin? Oppositio vaati hallitusta perumaan yhteisöveron alentamisen
Uutiset | 12.2.2026 18:04
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Yksi asia ratkaisee, jatkuuko Ozempicin käyttö 
Uutiset | 12.2.2026 21:49
Eläketurvakeskus: Tämä on suomalaisten keskimääräinen eläköitymisikä
Uutiset | 13.2.2026 9:45
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Jäätyvä AdBlue toi ongelmia dieselautoilijoille – Pohjoisen mepit vaativat EU:lta toimia
Uutiset | 12.2.2026 16:15
Tutkimus: Tämä peli vähensi dramaattisesti dementiariskiä – ”Hämmästyttävää”
Uutiset | 12.2.2026 21:38
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40
Säähän tulossa käänne
Uutiset | 9.2.2026 2:31
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Miksi hallitus sulloo lisää rahaa kaupan jättiläisten taskuihin? Oppositio vaati hallitusta perumaan yhteisöveron alentamisen
Uutiset | 12.2.2026 18:04
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34

Uusimmat

Kuin preparaattia ryystäisi – korealainen käärmeviina kiehtoo monia, mutta eksoottisessa juomassa on riskinsä
Uutiset | 13.2.2026 22:35
CIA:n värväyskampanja iskee Kiinan armeijan arkaan paikkaan
Uutiset | 13.2.2026 22:17
Maksatko sinäkin täysin turhasta? Yli miljoonalla suomalaisella on jo tämä etu
Uutiset | 13.2.2026 22:15
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Raportti: Trumpin tullit maksavat amerikkalaisille 1 000 dollaria per kotitalous
Uutiset | 13.2.2026 21:45
Yhdysvallat siirsi tuhansia vangittuja Isis-taistelijoita Syyriasta Irakiin
Uutiset | 13.2.2026 18:58
”Ihan hyvä ulkoilupäivä” – Lauantaina herätään kirpakoissa pakkaslukemissa
Uutiset | 13.2.2026 18:11
Yhdysvalloista arvovaltainen puolustuspuhe Natolle – ”USA:n kansallisen turvallisuuden kulmakivi”
Uutiset | 13.2.2026 17:44
Kauppa vastaa nyt ministerille – Näin hallituksen hanke voi nostaa ruuan hintaa
Uutiset | 13.2.2026 17:26
Influenssakausi on nyt huipussaan
Uutiset | 13.2.2026 17:10
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kaikkonen esittää Suomen sodan ajan joukkojen kasvattamista 50 000 sotilaalla
Uutiset | 12.2.2026 18:00
Espoon kaupungin verran työttömiä – Keskusta ja Liike Nyt jättivät välikysymyksen ja syyttävät hallitusta toimettomuudesta
Uutiset | 10.2.2026 15:25
Miten Venäjän kanssa toimitaan, jos Ukrainassa tulee rauha? Entinen Moskovan-suurlähettiläs avaa asiaa uudessa kirjassaan
Uutiset | 9.2.2026 18:22

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
04:23, 14/02/2026
weather icon 3°C
Daily Forecast Ennuste
Today 06:0014/02/2026
weather icon
2° / 2°°C 0 mm 0% 15 Km/h 75 % 1009 hPa 0 mm/h
Today 09:0014/02/2026
weather icon
2° / 2°°C 0 mm 0% 14 Km/h 71 % 1013 hPa 0 mm/h
Today 12:0014/02/2026
weather icon
5° / 5°°C 0 mm 0% 12 Km/h 54 % 1017 hPa 0 mm/h
Today 15:0014/02/2026
weather icon
6° / 6°°C 0 mm 0% 7 Km/h 51 % 1018 hPa 0 mm/h
Today 18:0014/02/2026
weather icon
5° / 5°°C 0 mm 0% 3 Km/h 57 % 1019 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kuin preparaattia ryystäisi – korealainen käärmeviina kiehtoo monia, mutta eksoottisessa juomassa on riskinsä
Uutiset | 13.2.2026 22:35
CIA:n värväyskampanja iskee Kiinan armeijan arkaan paikkaan
Uutiset | 13.2.2026 22:17
Maksatko sinäkin täysin turhasta? Yli miljoonalla suomalaisella on jo tämä etu
Uutiset | 13.2.2026 22:15
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kauppa päättää ruoan hinnasta
Mielipide | 13.2.2026 12:28
Lukijalta: Eläkkeitä pitää korottaa eikä leikata
Mielipide | 13.2.2026 10:36
Lukijalta: Hyvin edennyt Pohjoisen ohjelma tarvitsee jatkon
Mielipide | 13.2.2026 10:21
Lukijalta: Nuorille työtä Pohjois-Karjalasta
Mielipide | 12.2.2026 13:00
Lukijalta: Eläkeläiset ovat jo osallistuneet talkoisiin
Mielipide | 11.2.2026 10:45
Lukijalta: Onko tarkoitus jälleen kerran viedä eläkeläisiltä tuhkatkin pesästä?
Mielipide | 5.2.2026 9:04
Lukijalta: Mistä sinä olet valmis luopumaan?
Mielipide | 6.2.2026 13:57
Lukijalta: Sukupolvien välinen sopimus horjuu
Mielipide | 10.2.2026 9:55

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustakolmikko: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
Uutiset | 13.2.2026 10:07
Keskustanuoret: Luovan alan tekijöiden asemasta on huolehdittava – ”Tarvitsemme näkyviä toimia”
Uutiset | 13.2.2026 9:28
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03
Keskustakolmikko: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
Uutiset | 13.2.2026 10:07
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste