Pekka Haavisto lähtee tavoittelemaan vihreiden puheenjohtajuutta
Kansanedustaja Pekka Haavisto asettuu ehdolle vihreiden puheenjohtajaksi. Haavisto kertoo ehdokkuudestaan Twitterissä.
– Vihreiden valtuuskunta kokoontuu valitsemaan uutta puheenjohtajaa lauantaina. Olen kisassa mukana, Haavisto tviittaa.
Puolueen johdosta Haavistolla on kokemusta, sillä hän toimi vihreiden puheenjohtajana vuosina 1993–1995.
Haavisto on toinen ehdokas, joka lähtee tavoittelemaan puolueen johtopaikkaa. Aiemmin ehdolle on asettunut kansanedustaja Outi Alanko-Kahiluoto.
Vihreät valitsevat Touko Aallon seuraajan puolueen puheenjohtajaksi lauantaina puoluevaltuuskunnan kokouksessa. Haavisto palaa Suomeen perjantaina. Hän on ollut matkalla Afrikan sarvessa, kertoo eduskunta-avustaja Jeri Aalto.
Vihreiden kansanedustaja Emma Kari ilmoitti aiemmin torstaina, ettei asetu ehdolle. Hänen mukaansa puolue tarvitsee johtoon tunnetumman kasvon.
Touko Aaltoa edeltänyt puoluejohtaja Ville Niinistö ilmoitti keskiviikkona, ettei lähde ehdolle ja että jättää eduskunnan keväällä. Hän harkitsee pyrkimistä europarlamenttiin.
Varapuheenjohtaja Maria Ohisalo, joka on ollut puoluejohtajan paikalta vetäytyneen Aallon sijaisena, kieltäytyi tehtävästä maanantaina. Myös ex-kansanedustaja Oras Tynkkynen ja ensimmäisen kauden edustaja Olli-Poika Parviainen ovat tällä viikolla ilmoittaneet, etteivät ole käytettävissä.